күні:
Сынып: 1 а
Сауат ашу
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар
саны:
Жайлиева
Д.Е.
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Табиғатқа саяхат.
Бб дыбысы мен
әрпі
|
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
1.2.4.1
мұғалімнің көмегімен
қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын
ажырату
1.2.5.1 Мәтін
иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа
жауап беру ( мұғалімнің көмегімен)
1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық
кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп
элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай
жазу.
|
|
|
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлығы: Оқудың түрлерін
(буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп
оқу) қолдану.
Көбі: Сөздегі дыбыс
түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және
жіңішке дауыстылар) ажырату
және дұрыс
дыбыстау.
Кейбірі: Өзбеттерінше тапсырмалар
орындайды.
|
|
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: көркем
және бейкөркем мәтін
үлгілерімен таныс болуы керек,
жанрын ( ертегі, өлең ) ажырата білуі
және өлеңді мәнерлеп
оқи білуі керек.
|
|
|
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер: Бақбақ - одуванчик –dandelion. Балық – рыба-
fish
|
|
|
|
Сыныптағы диалог / жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер: айтылым, тыңдалым, жазылым
|
|
|
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Аудиожазба,
таныстырылым.
|
|
|
|
Бұған дейінгі меңгерілген
білім
|
Пп дыбысы
|
|
|
|
Сабақ барысы
|
|
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру
Психологиялық
дайындық
Біз балдырған
баламыз,
Құстай қанат
қағамыз.
Дүниені аралап,
Оқып білім
аламыз.
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан
арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай
қуаныш!
|
Шаттық шеңбері
|
|
Сабақтың ортасы
|
1 -
тапсырма.
- Суреттегі өсімдік қалай
аталады ?
- Бақбақ
.
-Бақбақ сөзі қай
дыбыстан басталып тұр?
- Б Б
Б
- Қане, бәріміз бірге қосылып
дыбыстап көрейікші.
- Кім айтады, б
дыбысы қандай дыбыс?
- Дауыссыз дыбыс,
өйткені созылмайды, еркін
айтылмайды.
- Бақбақ сөзін буынға
бөлейікші. Неше буын?
-
2 буын.
- Б
дыбысы қай буында кездеседі ?
-
1-ші және 2-ші буында да
кездеседі.
-
Құрамында б дыбысы бар тағы қандай сөздер
білесіңдер?
Суретпен жұмыс жасай отырып б дыбысымен
танысады.
2 -
тапсырма. Б әрпі неге
ұқсайды?
- Балалар б дыбысы неге
ұқсайды деп ойлайсыңдар?
|
Сурет
|
|
Сергіту сәті
|
Табиғат құбылыстарын атаймын,
балалр қимылмен, дыбыспен салады.
|
|
|
Аяқталуы
|
3- тапсырма. Оқылым. «Балық
аулайық» ойыны.
Оқулықта берілген сөздерді буындап, тізбектеп
оқыту.
Бақбақ - одуванчик –dandelion. Балық –
рыба-fish
4 - тапсырма. Топтық
жұмыс.
Автормен
таныстыру.
Қайранбай Жұмабай Қожақынұлы (1948 ж. т.) —
педагог, баспагер, жазушы. Алматы облысы, Ұйғыр ауданында
дүниеге келген.
-Бүгін біз осы кісінің
«Бор неден жасалады ?» әңгімесін оқимыз .
Балалар сендер білесіңдер ма ? Бор
неден жасалады ? Ондай болса
үнтаспаны мұқият тыңдаңдар
.
" Бор неден жасалады ?
"
мәтінін үнтаспадан
тыңдату.
Бор
— түсі ақ, біркелкі ұсақ түйірлі кальций карбонатынан құралған
жұмсақ шөгінді жыныс.
1-топ. Рольге бөлініп
оқу.
2-топ. Сахналық қойылым
қою.
3-топ. Берілген сұрақтарға
жауап береді.
Берілген тапсырмаларды
орындайды.
Жеке
жұмыс
Кестедегі әріптердің арасынан
берілген сөздерді тауып оқу, бояу.
|
Оқулықпен
жұмыс
Сурет
үнтаспа
топшама
|
|
Дәптермен
жұмыс
|
Бб дыбысын
жазу.
Жазу жолын, жоларалық кеңістікті,
жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтау
және әріп элементтерін дұрыс, көркем
жазу білігін бағалауды
ұйымдастыру.
|
Дәптермен жұмыс
|
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия.
1. Б дыбысы кездесетін сөз
айт
2.
Буындардан сөз құрастыр.
3.
Әрбір суреттің атауын жазып шық. «Б» дыбысы сөздің қай бөлігінде
тұрғанын анықта.
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет –
әлпеті салынған суреттерді таңдау.
Түсінбедім
Сұрағым
бар
Түсіндім
|
Смайликтер
|
|
|
«Бағдаршам» әдісі арқылы оқушыларды
бағалау.
|
|
|
Қосымша
ақпарат
|
|
|