Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
11.2 Өсу және даму |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ахметжанова А.О |
|
Күні: |
05.12.2023ж |
|
Сыныбы: 11А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Бағаналы жасушаларды алу көзіне байланысты негізгі топтарын оқып үйренеді Көпшілік оқушылар үшін: Адамның эмбрионалды және соматикалық бағаналы жасушаларымен танысады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Word wall қосымшасымен екі топқа бөлу Топтастыру. |
Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: оқушыларды 2 топқа біріктіру. I – эмбрионалды бағаналы тобы II – соматикалық бағаналы тобы |
Мақсаты: оқушылардың тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. |
Word wall қосымшасы |
||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5мин |
«Сұрақты қағып ал» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Өзгенің пікірін толықтырады. |
1.Эмбрионалды бағаналы жасушаларға сипаттама беріңдер. 2.Феталдық бағаналыжасушаларды алу мүмкіндігінің әдістерін сипаттаңдар. 3.Хоуминг денген не? |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 7мин.
|
Видео материал көру (7 минут) «Стоп кадр» әдісі Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді |
- Бағаналы жасушалар туралы бейнемазмұн. Видеода бағаналы жасушалардың зерттелу тарихы, қазіргі заманғы қолданылу салалары (мысалы, қатерлі ісікпен күресу, сүйек тіндерін қалпына келтіру) туралы ақпарат беріледі. Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл Эмбриондық және ферталдық жасушаларды алу. |
Видеоролик 11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері |
||||||||
|
8мин |
«Ойлан-жұптас- бөліс» әдісі |
1.Тапсырма 1. Бағаналы жасушалардың дамуын түсіндір
2.Донор мен реципинеттің медицинада бағаналы жасушаларды қолдану мүмкіндігін түсіндір 3.Бағаналы жасушаларды қолданып, емдік шараларды жүргізуге мысал келтір. |
Топтық жұмыс Дескриптор: Жалпы - 3 балл Тапсырманы түсіндіреді. |
ДК экраны 11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||||||||
|
7 мин |
«Сұрақтар қалтасы» әдісі
|
2.Тапсырма 1.Эмбрионалды бағаналы жасушаларды алуды үйрену
2.Эмбрионалды бағаналы жасушалардың негізгі қасиеттерін талдайды. 3.Гемопоэтикалық бағаналыжасушаларды алу әдістерін дәлелдейді. |
Жеке жұмыс Дескриптор: Жалпы - 3 балл Сұраққа жауап береді. |
ДК экраны 11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||||||||
|
6 мин |
«SVOT-талдау» әдісі |
3 тапсырма
1.Эмбрионалды бағаналы жасушаларды 2.Соматикалық бағаналы жасушалар
|
Жұптық жұмыс Дескриптор: Жалпы - 4 балл Сұраққа жауап береді |
|
||||||||
|
3мин |
«Kahoot» қосымшасы арқылы сабақты бекіту
|
Оқушылар «Kahoot» қосымшасы арқылы тапсырмалар орындайды.
|
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 2 мин.
|
«SMS хабарлама» әдісі. Оқушыларға қағаздан жасалған қалта телефондарына хабарлама жазу ұсынылады. |
«Бүгінгі сабақта мен ... түсіндім,...білдім,ақиқатына жеттім» «Сабақтан соң мен...жасағым келеді» «Бүгінгі сабақта мен...жасай алмадым» «Бүгінгі сабақта мені қуантқаны...» |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Қағаздан жасалған қалта телефоны |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық.
Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
11.2 Өсу және даму |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ахметжанова А.О |
|
Күні: |
05.12.2023ж |
|
Сыныбы: 11А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бағаналы жасушалардың түрлері: эмбрионалды және соматикалық. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.2.3.1 - бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Бағаналы жасушаларды алу көзіне байланысты негізгі топтарын оқып үйренеді Көпшілік оқушылар үшін: Адамның эмбрионалды және соматикалық бағаналы жасушаларымен танысады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Word wall қосымшасымен екі топқа бөлу Топтастыру. |
Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: оқушыларды 2 топқа біріктіру. I – эмбрионалды бағаналы тобы II – соматикалық бағаналы тобы |
Мақсаты: оқушылардың тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. |
Word wall қосымшасы |
||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5мин |
«Сұрақты қағып ал» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Өзгенің пікірін толықтырады. |
1.Эмбрионалды бағаналы жасушаларға сипаттама беріңдер. 2.Феталдық бағаналыжасушаларды алу мүмкіндігінің әдістерін сипаттаңдар. 3.Хоуминг денген не? |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 7мин.
|
Видео материал көру (7 минут) «Стоп кадр» әдісі Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді |
- Бағаналы жасушалар туралы бейнемазмұн. Видеода бағаналы жасушалардың зерттелу тарихы, қазіргі заманғы қолданылу салалары (мысалы, қатерлі ісікпен күресу, сүйек тіндерін қалпына келтіру) туралы ақпарат беріледі. Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл Эмбриондық және ферталдық жасушаларды алу. |
Видеоролик 11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері |
||||||||
|
8мин |
«Ойлан-жұптас- бөліс» әдісі |
1.Тапсырма 1. Бағаналы жасушалардың дамуын түсіндір
2.Донор мен реципинеттің медицинада бағаналы жасушаларды қолдану мүмкіндігін түсіндір 3.Бағаналы жасушаларды қолданып, емдік шараларды жүргізуге мысал келтір. |
Топтық жұмыс Дескриптор: Жалпы - 3 балл Тапсырманы түсіндіреді. |
ДК экраны 11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||||||||
|
7 мин |
«Сұрақтар қалтасы» әдісі
|
2.Тапсырма 1.Эмбрионалды бағаналы жасушаларды алуды үйрену
2.Эмбрионалды бағаналы жасушалардың негізгі қасиеттерін талдайды. 3.Гемопоэтикалық бағаналыжасушаларды алу әдістерін дәлелдейді. |
Жеке жұмыс Дескриптор: Жалпы - 3 балл Сұраққа жауап береді. |
ДК экраны 11-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||||||||
|
6 мин |
«SVOT-талдау» әдісі |
3 тапсырма
1.Эмбрионалды бағаналы жасушаларды 2.Соматикалық бағаналы жасушалар
|
Жұптық жұмыс Дескриптор: Жалпы - 4 балл Сұраққа жауап береді |
|
||||||||
|
3мин |
«Kahoot» қосымшасы арқылы сабақты бекіту
|
Оқушылар «Kahoot» қосымшасы арқылы тапсырмалар орындайды.
|
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 2 мин.
|
«SMS хабарлама» әдісі. Оқушыларға қағаздан жасалған қалта телефондарына хабарлама жазу ұсынылады. |
«Бүгінгі сабақта мен ... түсіндім,...білдім,ақиқатына жеттім» «Сабақтан соң мен...жасағым келеді» «Бүгінгі сабақта мен...жасай алмадым» «Бүгінгі сабақта мені қуантқаны...» |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Қағаздан жасалған қалта телефоны |
шағым қалдыра аласыз
















