«Бекітемін»
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары
Г.Байдилдаева
|
Бөлім: |
Қиял әлемі. Морфология |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ұлықова З.К. |
|
|
Күні: |
19.01.2024ж. (10:35-11.20, кабинет: 304) |
|
|
Сынып: 5«Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Байқоңыр Күрделі сөздер. Біріккен сөздер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.7.1 энциклопедиялар,балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу; 5.4.4.1 жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Энциклопедиялар,балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты алады; Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолданады;
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну Талап құндылығы: білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
|
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдас тыру кезеңі 3 мин 2 мин Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу,түгелдеу. Жағымды психологиялық ахуал («Зымыран» әдісі)
Топқа бөлініп отырады. Топ ережесін естеріне түсіреді 1-топ: «Байқоңыр» тобы 2-топ: «Ғарышкер» тобы 3-топ: «Зымыран» тобы
Үй тапсырмасы: «Ілгіш» әдісі арқылы сұралады 4-тапсырма Екі бағандағы сөздерді пайдаланып, біріккен сөз жасаңдар.
Дескриптор: -екі бағандағы сөздерді пайдаланып, біріккен сөздер жасайды; |
Мұғаліммен амандасады. Үй тапсырмасын оқиды. |
ҚБ «Ғаламшар»
|
Тақырыптық суреттер
Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мағынаны тану 6 мин
Сабақтың басы 2 мин 10 мин 3 мин 4 мин 3 мин 3 мин |
Фотосуреттер арқылы тақырыпты естеріне түсіреді,сурет артындағы сұрақтарға жауап береді
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады.
Топтық жұмыс. 1-топ: «Байқоңыр» тобы С. Сейфуллиннің «Көкшетау» поэмасынан үзінді беріледі. Үзіндінің ішінен қос сөздерді табады.
2-топ: «Ғарышкер» тобы Берілген қиындылардан суреттер құрастырыңдар. Құрастырған суреттеріне байланысты тіркескен сөздерді табыңдар.
3-топ: «Зымыран» тобы І.Жансүгіровтың «Күйші» поэмасынан үзінді беріледі. Үзіндінің ішінен біріккен сөздерді табыңдар
Дескриптор: -Қос сөздерді табады; -Қиынды суреттерді құрастырып, тіркескен сөздерді табады; -Біріккен сөздерді табады
Сергіту сәті «Қызықты аквариум» әдісі Пайдасы: -оқушыларды жылдамдыққа,тапқырлыққа үйретеді. -есте сақтау қабілетін жақсартады 7-тапсырма №30 аудионы тыңдаңдар. Мәтін арқылы екі бағандағы сөздерді сәйкестендіріңдер.
Дескриптор: -аудионы тыңдайды; -екі бағандағы сөздерді сәйкестендіріп жазады. 5-тапсырма Түрлі ақпарат көздерін пайдаланып, біріккен сөзден тұратын атауларды жазыңдар.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Бекітемін»
Мектеп директорының
оқу ісі жөніндегі орынбасары
Бөлім:
Қиял әлемі.
Морфология
Педагогтің
аты-жөні:
Ұлықова
З.К.
Күні: 19.01.2024ж. (10:35-11.20, кабинет:
304)
Сынып:
5«Г»
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы Байқоңыр Күрделі сөздер. Біріккен
сөздер
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
5.2.7.1
энциклопедиялар,балаларға арналған газет-журналдардан қажетті
ақпаратты ала білу;
5.4.4.1 жұрнақ
арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және
жазбаша тілдесім барысында
қолдану; Сабақтың
мақсаты
Энциклопедиялар,балаларға арналған газет-журналдардан
қажетті ақпаратты алады;
Жұрнақ арқылы
жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша
тілдесім барысында
қолданады;
Құндылықтарға
баулу
Ұлттық мүдде
құндылығы: қазақ тілінің қолдану аясын
кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет
ету.
Ар-ұят
құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне
берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті
сезіну
Талап
құндылығы: білуге, жаңаны тануға
құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната
білу.
Сабақтың
барысы:
Сабақтың кезеңі/
уақыт
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
Ұйымдас
тыру
кезеңі
3 мин
2
мин
Өткен білімді
еске түсіру
5
мин
Ұйымдастыру
кезеңі. Оқушылармен
амандасу,түгелдеу.
Жағымды
психологиялық ахуал
(«Зымыран»
әдісі)
Топқа бөлініп
отырады.
Топ ережесін
естеріне түсіреді
1-топ: «Байқоңыр»
тобы
2-топ: «Ғарышкер»
тобы
3-топ: «Зымыран»
тобы
Үй тапсырмасы:
«Ілгіш» әдісі арқылы
сұралады
4-тапсырма
Екі бағандағы
сөздерді пайдаланып, біріккен сөз
жасаңдар.
Ақ, әуе, бал, қол,
бағдар, шаң, дүние, қыл, бақ,
ғалам
Сорғыш, тану, бақ,
жай, сақал, мұздақ, шатыр, шар, шам,
қобыз.
Дескриптор:
-екі бағандағы
сөздерді пайдаланып, біріккен сөздер
жасайды;
Мұғаліммен
амандасады.
Үй тапсырмасын
оқиды.
ҚБ
«Ғаламшар»
Тақырыптық
суреттер
Жұмыс
дәптері
Мағынаны
тану
6
мин
Сабақтың
басы
2
мин
10
мин
3
мин
4
мин
3
мин
3
мин
Фотосуреттер арқылы
тақырыпты естеріне түсіреді,сурет артындағы сұрақтарға жауап
береді
Сөзжасам дегеніміз
не?
Қосымшаның неше түрі
бар.
Туынды сөз дегеніміз
не?
Күрделі сөздер
нешеге бөлінеді?
Біріккен сөзге мысал
келтір.
Білімпаз сөзінің
түбірін ата
Сабақтың тақырыбы
мен мақсаты айтылады.
Топтық
жұмыс.
1-топ: «Байқоңыр»
тобы
С. Сейфуллиннің
«Көкшетау» поэмасынан үзінді беріледі. Үзіндінің ішінен қос
сөздерді табады.
2-топ: «Ғарышкер»
тобы
Берілген
қиындылардан суреттер құрастырыңдар. Құрастырған суреттеріне
байланысты тіркескен сөздерді
табыңдар.
3-топ: «Зымыран»
тобы
І.Жансүгіровтың
«Күйші» поэмасынан үзінді беріледі. Үзіндінің ішінен біріккен
сөздерді табыңдар
Дескриптор:
-Қос сөздерді
табады;
-Қиынды
суреттерді құрастырып, тіркескен сөздерді
табады;
-Біріккен
сөздерді табады
Сергіту
сәті
«Қызықты
аквариум» әдісі
Пайдасы:
-оқушыларды
жылдамдыққа,тапқырлыққа
үйретеді.
-есте сақтау
қабілетін жақсартады
7-тапсырма
№30 аудионы
тыңдаңдар.
Мәтін арқылы екі
бағандағы сөздерді
сәйкестендіріңдер.
Дескриптор:
-аудионы
тыңдайды;
-екі бағандағы
сөздерді сәйкестендіріп
жазады.
5-тапсырма
Түрлі ақпарат
көздерін пайдаланып, біріккен сөзден тұратын атауларды
жазыңдар.
1
Адам
аттары
2
Өсімдік
аттары
3
Қала
аттары
4
Тау
аттары
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||























