Байқоңыр. Күрделі сөздер

Тақырып бойынша 18 материал табылды

Байқоңыр. Күрделі сөздер

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ Байқоңыр.Күрделі сөздер
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім атауы: Қиял әлемі

Мектеп: Тарас НОМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ереншинова Жазира Ниетбаевна

Сынып: 5 сынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Байқоңыр.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.5.1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру;

5.4.4.1 жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану.

Сабақтың мақсаттары

Мәтін мазмұнын түсіну, зат есімдердің мағыналық түрлерін ажырата білу; мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру, жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы



І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, сабаққа дайындық.

ІІ. Жағымды психологиялық ахуал.

«Мен саған сенемін, өйткені ....»(сен білімдісің!)


Үй тапсырмасын сұрау: Бағалау 1-балл


І.ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты ояту.

Сурет көрсету арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтау

АКТ арқылы «Ғарыш әлемі» тақырыбы бойынша танымдық бейнефильмді көріңдер (https://www.youtube.com/watch?v=n-khlCFOpzQ). Бейнефильмдегі негізгі ақпаратты, ұсынылған иллюстрациялардың тақырыпқа қатысын анықтаңдар.

Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу.

Оқушылар жағымды психологиялық ахуал жүргізеді.






Оқушылар АКТ арқылы «Ғарыш әлемі» тақырыбы бойынша танымдық бейнефильмін тамашалайды.

Бейнефильмдегі негізгі ақпаратты, ұсынылған иллюстрациялардың тақырыпқа қатысын анықтайды.












Қалыптастырушы бағалау

«5» - 9-10 ұпай;

«4» - 7-8 ұпай;

«3» - 5-6 ұпай.


https://www.youtube.com/watch?v=n-khlCFOpzQ




Сабақтың ортасы
















ІІ. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мағынаны тану

Тапсырма. Мәтінді оқимыз.

А. Құбыжықтың іс-әрекетіне қарап, оны сипаттаңдар.

Ә. Қарамен берілген сөздерді сөйлем мағынасы өзгермейтіндей басқа сөздермен алмастырып жазыңдар.

Мәтін негізінде «Блум түймедағы» әдісімен оқушылар екі топқа бөлініп, бір-біріне маңызды бір сұрақ дайындайды.
Әр сұрақтың түрінен бір-бір сұрақ қойылады.

Дескриптор:

  • Мәтін мазмұны бойынша құбыжықтың іс-әрекетіне қарап, оны сипаттайды;

  • Қарамен берілген сөздерді сөйлем мағынасы өзгермейтіндей басқа сөздермен алмастырып жазады;

  • Оқылым мәтінінің негізінде жай сұрақтар құрастырады;

  • Нақтылау сұрақтарын құрастырады;

  • Тәжірибе сұрақтарын құрастырады; /5ұпай/


ҚБ

ІІІ.ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН.

Б. Сөйлемдерді оқып, түбір сөздерді тауып жазыңдар.

2-тапсырма. Берілген сөздердің ішінен туынды сөздерді тауып, оларды түбір мен қосымшаға ажыратыңдар.

Дескриптор:

  • Сөйлемдерді оқып, түбір сөздерді тауып жазады;

  • Берілген сөздердің ішінен туынды сөздерді анықтайды;

  • оларды түбір мен қосымшаға ажыратады;

  • Ойларын дәлелдейді. /4ұпай/

ҚБ

Бекіту. «Аяқталмаған сөйлем»

Мен қиялдағанды ұнатамын. Себебі....

Мәтінді оқып, оқушылар ой тұжырымдайды.


Мәтін мазмұны бойынша құбыжықтың іс-әрекетіне қарап, оны сипаттайды;

Қарамен берілген сөздерді сөйлем мағынасы өзгермейтіндей басқа сөздермен алмастырып жазады;




















Мәтін негізінде «Блум түймедағы» әдісімен оқушылар екі топқа бөлініп, бір-біріне маңызды бір сұрақ дайындайды. Әр сұрақтың түрінен бір-бір сұрақ қойылады.

























Грамматикалық тапсырмалар орындайды.


Сөйлемдерді оқып, түбір сөздерді тауып жазады;

Берілген сөздердің ішінен туынды сөздерді анықтайды;

Оларды түбір мен қосымшаға ажыратады;

Ойларын дәлелдейді.






«Аяқталмаған сөйлем» әдісімен тақырыпты қорытындылайды.





Қалыптастырушы бағалау

«5» - 9-10 ұпай;

«4» - 7-8 ұпай;

«3» - 5-6 ұпай.





























Қалыптастырушы бағалау

«5» - 9-10 ұпай;

«4» - 7-8 ұпай;

«3» - 5-6 ұпай.















Қалыптастырушы бағалау

«5» - 9-10 ұпай;

«4» - 7-8 ұпай;

«3» - 5-6 ұпай.




5-сынып қазақ тілі оқулығы.





Д. Жүкелқызы
















































Үй тапсырма

18-бет 2-тапсырма





Сабақтың соңы


Кері байланыс

Рефлексия мына сұрақтар негізінде жүргізіледі:

- Мен осы сабаққа дейін не білдім?

- Осы сабақ маған несімен пайдалы болды?

- Қандай мәселені әлі жақсарту керек?










Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.01.2025
137
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі