Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Бактериялардың таралуы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекітемін: Оқу ісінің меңгерушісі Аханова Б
Бөлім: |
Микробиология және биотехнология |
Педагогтің аты-жөні: |
Ысқақова Арайлым Қоянаққызы |
Күні: |
04.05.2024ж |
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Бактериялардың формаларының әртүрлілігі.Бактериялардың таралуы. |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.4.3.1.- Бактериялардың формаларының әртүрлілігін сипаттау |
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар бактериялардың түрлі формаларын біледі, салыстыра алады. |
Құндылықтарға баулу: |
Ұлттық мүдде құндылығы: Биология пәнінің қолдану аясын кеңейту, салауатты өмір салтына дағдылануды жоспарлы орындау, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ұлттық мәдениетті дәріптеу. Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу,сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық,сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 6 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық жағымды ахуал-«Мотивациялық сөздер» әдісі Оқушылар шеңбер құрып тұрады тақтадағы мотивациялық сөздеді қолдану арқылы тілектерін айтады. Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Топқа біріктіру-Самаурын әдісі 1-топ: Микробиология 2-топ:Прокариоттар |
||||||
5 мин
|
Үй тапсырмасын сұрау (2-балл) https://learningapps.org сайтымен үй тапсырмасын сұрау
«Сөзжұмбақ» жасырады
1.Ағзаның зигота түзілгеннен бастап,тіршілігінің соңына дейінгі дамуы 2.Өсімдіктердің онтогенезі басталады.......кезінде 3.Зиготаның бөлшектенуінен басталады 4.Жануарлардағы даму неше жолмен жүреді 5.Жұмыртқадан шыққаннан кейінгі даму 6.Жорғалаушылар,құстар,сүтқоректілердің даму типі 7.Ішекқуыстылар, жіндіктер,қосмекенділер тән даму типі |
Оқушылар әр кезеңдегі тапсырманы орындаған кезде алған балдарын «бағалау шкаласы» арқылы жүргізіп отырады
|
Бағалау шкаласы Бағалау критерийлері: әрбір сұраққа қысқаша сипаттама береді; Сұрақтарға сыни тұрғыда жауап табады.
Дескриптор: -Сұрақтарға сыни тұрғыда жауап таба алады.
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. АКТ,слайд |
|||
Жаңа сабаққа кіріспе
8 мин
|
Ой қозғау (қызығушылықты ояту) Жұмбақ жасырамын- 1 -балл 2-мин Сен айран жасамайсың. Менсіз,ірімшік те пісірмейсің, Ал сүзбе мен иогуртты да Мен пісіріп ашытамын (бактерия)
Жаңа сабақты бастау
Тақырыпқа қатысты видеоролик көрсету (5-мин) Видеодан кейін ARLOOPA сайты арқылы бактериялардың пішіндерін 3д көрсетемін -3 мин |
Оқушылар жұмбақтың жауабын тауып,күннің ретін,тақырыпты жазып,сабақтың мақсатымен танысады.
ARLOOPA сайты арқылы бактериялардың пішіндерін 3д платформада көреді. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Бағалау критерийлері: - Оқушылар жұмбақтың жауабын ойланып табады.
Дескриптор: - Оқушылар жұмбақтың жауабын ойланып таба алады.
|
АКТ,слайд
АКТ,слайд, видеоролик |
|||
Топтық жұмыс 8 мин |
1-топқа: Бактериялардың пішінін жасатады 2-топқа:Бактериялардың ішкі құрылысын жасатады 2-балл Бағалау критерийлері: мұғалім топта және топтар арасында диалог, пікірталас жүргізуге үйретеді; мұғалім өз шешімін топтарға үлгілеу, сызбалау тәсілдерін үйретеді; топтағы іс-әрекеттерді үйлестіруге назар аударылады. |
Бактериялардың пішіндерін,ішкі құрылыстарын жасайды.
Дескриптор - Тапсырманы орындайды |
Бағалау шкаласы Бағалау критерийлері: мұғалім топта және топтар арасында диалог, пікірталас жүргізуге үйретеді; мұғалім өз шешімін топтарға үлгілеу, сызбалау тәсілдерін үйретеді; топтағы іс-әрекеттерді үйлестіруге назар аударылады. Дескриптор - Тапсырманы орындайды |
слайд,АКТ, ермексаз,баклажка
|
|||
Жұптық жұмыс 4 мин |
Оқушыларға «Пазл»әдісі арқылы бактериялардың пішіндерін құрастыру беремін. 2-балл |
Оқушылар «Пазл»әдісі арқылы бақтериялардың пішіндерін құрастырады. |
Бағалау критерийлері: - Тапсырманы орындайды, -қажетті сурет пен сөздерді бір-бірімен сәйкестендіреді
Дескриптор - Тапсырманы орындайды -қажетті сурет пен сөздерді бір-бірімен сәйкестендіре алады Бағалау шкаласы |
|
|||
Жеке жұмыс 8 мин |
Саралау тапсырмалары «Наутбук»әдісі 2-балл |
А-деңгей 1-есеп.Бактерия әр секундта 2-ге бөлінеді.Егер 1 бактерияны пробиркаға салса,5 секундтан кейін олардың саны қанша болады? 32 2-есеп.Әр секунд сайын бактерия екі жаңа бактерияға бөлінеді.Бактериялар бір стаканның барлық көлемін 1 сағатта толтыратыны белгілі.бактериялар жарты стаканға неше секундта толады?
В-деңгей Тиісті белгілерін қой С-деңгей 1.Формасына байланысты бактерияларды қанша топқа бөледі? 2.Табиғаттағы және адам өміріндегі маңызына қарай бактериялардың қандай түрлері бар? 3.Бактериялардың зияны және пайдасы туралы. Бағалау критерийлері: -Тапсырманы орындайды -Есептер шығарады -Талдау жасап айырмашылықтарын анықтайды. Дескриптор: -Тапсырманы орындайды -Есептер шығара алады -Талдау жасап айырмашылықтарын анықтай алады. |
Жұмыс дәптерлері.
|
||||
Сабақтың соңы Кері байланыс 4 мин.
Үйге тапсырма
|
1300 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |