|
Пәні |
Құқық негіздері |
|
Бөлім: |
9.3 Отбасы мүшелерінің құқығы мен міндеттері |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
С.Н.Наурзбаева |
|
Күні: |
07.02.2025ж. |
|
Сынып: 9 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бала құқығы қалай қорғалады? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.5.3.2 құқықтық актілерге сүйеніп қоғам мен отбасындағы балалар құқығын талдау |
|
Сабақтың мақсаты |
Балалардың құқықтарын қорғайтын халықаралық, отандық нормативтік-құқықтық актілерді біледі; Конвенция, қазақстандық заң және мектеп жарғысын салыстыра отырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратады; балалар құқығын отбасында және қоғамда сақтаудың маңыздылығына баға береді. |
|
Құндылықтар |
Бала құқығын қорғай отырып, өмірге деген сүйіспеншілігін Арттыру, қоғамға жауапкершілікпен қарау, отбасылық қарым-қатынасты нығайту |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин 10 мин |
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. 2. Үйге берілген тапсырманы сұрау. «Еduplay» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады. «Флеш-карта» әдісі бойынша https://wordwall.net/resource/38533389/%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%B0-%D2%9B%D2%B1%D2%9B%D1%8B%D2%93%D1%8B бойынша сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақты ашу. Ой салу
Жаңа сабақтың тақырыбы ашылады, оқу мақсаты таныстырылады. |
«Еduplay» әдісі арқылы үй тапсырмасына жауап береді. «Флеш-карта» әдісі бойынша жаңа сабақты ашады. Оқушылар жасырынған бала суреті бойынша тақырыптық сұрақтарға жауап береді |
Мұғaлімнің мадақтау сөздері Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы Дескрип тор: -cұрақтaрға оқыған деректері бойынша жауап айтады. |
Тақырып тық суреттер https://wordwall.net/resource/38533389/%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%B0- Суреттер топта масы |
|
Сабақтың ортасы 13 мин 7 мин 8 мин |
3. Жаңа сабақ. Зерттеу мен талдау. Мағынаны тану. Баланың құқықтары мен міндеттері. 18 жасқа толмаған тұлға бала болып есептеледі. Әрбір бала отбасында өмір сүріп, тәрбиеленуге құқылы. Бала өз ата-анасында тәрбиеленуге, мүдделерінің қорғалуына, жан-жақты дамуына, адамдық қасиеттерінің қадірленуіне, сонымен қатар өзінің мүдделері қарастырылатын отбасылық мәселелерді шешу кезінде өз пікірін еркін білдіруге құқылы. Қазақстан Республикасының «Неке (ерлі- зайыптылық) және отбасы туралы» Кодексі бойынша, 10 жасқа толған баланы асырап алу немесе асырап алуды жоққа шығару және аты мен тегін өзгерту кезінде оның келісімі есепке алынады (95-бап, 109-бап). Ұжымдық жұмыс «Егер құқық бұзушылыққа тап болсам, не істер едім?» Топтық жұмыс 1-топ: “Құқық қорғау кеңесшілері” Тапсырма: •Балалардың құқықтарын қорғау үшін не істеу керек? Қоғамға үндеу хат немесе әлеуметтік желіге арналған постер дайындау. 2-топ: “Сценаристер” Тапсырма: •Бала құқықтарының бұзылуы немесе қорғалуы туралы шағын көрініс дайындау. •Шынайы оқиғаларға сүйене отырып, рөлдерге бөлініп, қойылым қою. 3-топ: “Құқық қорғау жобалаушылары” Тапсырма: •Балалардың құқықтарын қорғау бойынша шағын жоба дайындау. •Мысалы, мектепте немесе қоғамда бала құқықтарын қорғауға арналған бастама ұсыну (құқық бұзушылықты болдырмау шаралары, көмек көрсету бұрышы, ақпараттық стенд).
Сабақты қорыту мақсатында оқушылардың назарларына Ұлы Абайдың бала тәрбиесі туралы пікірлерін жасанды интеллект арқылы ұсынылады. Сабақты бекіту. 4. Қорытындылау Есте сақтаймыз! Балалар үлкендерді (ата-аналарын, ата-әжелерін, тәрбиешілерін, ұстаздарын сыйлауы керек *Міндет - барлық адамдарға қойылатын біркелкі талап. Егер міндеттемелер орындалмаса, жазалау мен құқықты шектеу тәрізді жағымсыз салдары болуы мүмкін. |
Оқушылар тақырыптық ақпараттармен танысады Оқушылар «Егер құқық бұзушылыққа тап болсам, не істер едім?» Сұрағы бойынша өз пікірлерін айтады 1-Топ оқушылары «Балалардың құқықтарын қорғау үшін не істеу керек? тақырыбына постер қорғайды» 2-Топ оқушылары «Бала құқықтарының бұзылуы немесе қорғалуы туралы шағын көрініс дайындайды» 3-Топ оқушылары «Құқық қорғау жобалаушы лары» Балалардың құқықтарын қорғау бойынша шағын жоба дайындайды Оқушылар жасанды интнллект арқылы Ұлы Абайдың қара сөзін тыңдайды.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Ең үздік жауап» Дескриптор: -қоғам мен отбасындағы балалар құқығын сипаттайды; -ҚР конституциясымен танысады; ҚР конституция сымен меншік қорғалатынын түсінеді |
Қазақстан Республикасының Конститу циясы
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
5. Кері байланыс «Бес саусақ» арқылы сабақтан алған әсерлерін білдіреді. 1. Мен үшін маңызды және қызық.......... 2. Маған қиын болды (ұнамады)......... 3. Маған жеткіліксізболды....... 4. Сабақтағы көңіл-күйім......... 5. Менің сабақтан алған әсерім....... 6. Бағалау 7. Үйге тапсырма «Бала құқығы қалай қорғалады?» тақырыбын түсініп оқу. «Кәмелетке толмағандар неліктен жиі құқық бұзады» тақырыбына эссе жазу |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бала құқығы қалай қорғалады?
Бала құқығы қалай қорғалады?
|
Пәні |
Құқық негіздері |
|
Бөлім: |
9.3 Отбасы мүшелерінің құқығы мен міндеттері |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
С.Н.Наурзбаева |
|
Күні: |
07.02.2025ж. |
|
Сынып: 9 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бала құқығы қалай қорғалады? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.5.3.2 құқықтық актілерге сүйеніп қоғам мен отбасындағы балалар құқығын талдау |
|
Сабақтың мақсаты |
Балалардың құқықтарын қорғайтын халықаралық, отандық нормативтік-құқықтық актілерді біледі; Конвенция, қазақстандық заң және мектеп жарғысын салыстыра отырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратады; балалар құқығын отбасында және қоғамда сақтаудың маңыздылығына баға береді. |
|
Құндылықтар |
Бала құқығын қорғай отырып, өмірге деген сүйіспеншілігін Арттыру, қоғамға жауапкершілікпен қарау, отбасылық қарым-қатынасты нығайту |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин 10 мин |
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. 2. Үйге берілген тапсырманы сұрау. «Еduplay» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады. «Флеш-карта» әдісі бойынша https://wordwall.net/resource/38533389/%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%B0-%D2%9B%D2%B1%D2%9B%D1%8B%D2%93%D1%8B бойынша сұрақтарға жауап ала отырып,тақырыппен жаңа сабақты ашу. Ой салу
Жаңа сабақтың тақырыбы ашылады, оқу мақсаты таныстырылады. |
«Еduplay» әдісі арқылы үй тапсырмасына жауап береді. «Флеш-карта» әдісі бойынша жаңа сабақты ашады. Оқушылар жасырынған бала суреті бойынша тақырыптық сұрақтарға жауап береді |
Мұғaлімнің мадақтау сөздері Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы Дескрип тор: -cұрақтaрға оқыған деректері бойынша жауап айтады. |
Тақырып тық суреттер https://wordwall.net/resource/38533389/%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%B0- Суреттер топта масы |
|
Сабақтың ортасы 13 мин 7 мин 8 мин |
3. Жаңа сабақ. Зерттеу мен талдау. Мағынаны тану. Баланың құқықтары мен міндеттері. 18 жасқа толмаған тұлға бала болып есептеледі. Әрбір бала отбасында өмір сүріп, тәрбиеленуге құқылы. Бала өз ата-анасында тәрбиеленуге, мүдделерінің қорғалуына, жан-жақты дамуына, адамдық қасиеттерінің қадірленуіне, сонымен қатар өзінің мүдделері қарастырылатын отбасылық мәселелерді шешу кезінде өз пікірін еркін білдіруге құқылы. Қазақстан Республикасының «Неке (ерлі- зайыптылық) және отбасы туралы» Кодексі бойынша, 10 жасқа толған баланы асырап алу немесе асырап алуды жоққа шығару және аты мен тегін өзгерту кезінде оның келісімі есепке алынады (95-бап, 109-бап). Ұжымдық жұмыс «Егер құқық бұзушылыққа тап болсам, не істер едім?» Топтық жұмыс 1-топ: “Құқық қорғау кеңесшілері” Тапсырма: •Балалардың құқықтарын қорғау үшін не істеу керек? Қоғамға үндеу хат немесе әлеуметтік желіге арналған постер дайындау. 2-топ: “Сценаристер” Тапсырма: •Бала құқықтарының бұзылуы немесе қорғалуы туралы шағын көрініс дайындау. •Шынайы оқиғаларға сүйене отырып, рөлдерге бөлініп, қойылым қою. 3-топ: “Құқық қорғау жобалаушылары” Тапсырма: •Балалардың құқықтарын қорғау бойынша шағын жоба дайындау. •Мысалы, мектепте немесе қоғамда бала құқықтарын қорғауға арналған бастама ұсыну (құқық бұзушылықты болдырмау шаралары, көмек көрсету бұрышы, ақпараттық стенд).
Сабақты қорыту мақсатында оқушылардың назарларына Ұлы Абайдың бала тәрбиесі туралы пікірлерін жасанды интеллект арқылы ұсынылады. Сабақты бекіту. 4. Қорытындылау Есте сақтаймыз! Балалар үлкендерді (ата-аналарын, ата-әжелерін, тәрбиешілерін, ұстаздарын сыйлауы керек *Міндет - барлық адамдарға қойылатын біркелкі талап. Егер міндеттемелер орындалмаса, жазалау мен құқықты шектеу тәрізді жағымсыз салдары болуы мүмкін. |
Оқушылар тақырыптық ақпараттармен танысады Оқушылар «Егер құқық бұзушылыққа тап болсам, не істер едім?» Сұрағы бойынша өз пікірлерін айтады 1-Топ оқушылары «Балалардың құқықтарын қорғау үшін не істеу керек? тақырыбына постер қорғайды» 2-Топ оқушылары «Бала құқықтарының бұзылуы немесе қорғалуы туралы шағын көрініс дайындайды» 3-Топ оқушылары «Құқық қорғау жобалаушы лары» Балалардың құқықтарын қорғау бойынша шағын жоба дайындайды Оқушылар жасанды интнллект арқылы Ұлы Абайдың қара сөзін тыңдайды.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Ең үздік жауап» Дескриптор: -қоғам мен отбасындағы балалар құқығын сипаттайды; -ҚР конституциясымен танысады; ҚР конституция сымен меншік қорғалатынын түсінеді |
Қазақстан Республикасының Конститу циясы
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
5. Кері байланыс «Бес саусақ» арқылы сабақтан алған әсерлерін білдіреді. 1. Мен үшін маңызды және қызық.......... 2. Маған қиын болды (ұнамады)......... 3. Маған жеткіліксізболды....... 4. Сабақтағы көңіл-күйім......... 5. Менің сабақтан алған әсерім....... 6. Бағалау 7. Үйге тапсырма «Бала құқығы қалай қорғалады?» тақырыбын түсініп оқу. «Кәмелетке толмағандар неліктен жиі құқық бұзады» тақырыбына эссе жазу |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
шағым қалдыра аласыз















