|
Тәрбие сағаты |
Бала тәрбиесі басты міндет |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болғанжағдайда) |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтыңтақырыбы |
Бала тәрбиесі басты міндет Қауіпсіздік сабағы (10 минут) Құндылықтар: Бірлік және ынтымақ
№ 3-САБАҚ «Құпия сөз – сіздің отбасылық пароліңіз» |
|
Сабақтыңмақсаты |
Отбасындағы сүйіспеншілік туралы түсініктерін кеңейту,сыйластық, сүйіспеншілік сезімдерін дамыту,сыйластыққа, сүйіспеншілікке тәрбиелеу |
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық, жауапты азаматтық позиция, өмір бойы оқу, ашықтық, өзі-өзіне және айналадағы адамдарға құрмет |
|
Қауіпсіздік мақсаты |
үйде және көшеде кездесетін қауіпті жағдайлар туралы түсінік қалыптастыру, осы жағдайда қалай әрекет жасау керектігін үйрету. |
|
Апта дәйек сөзі |
«Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға!» (Абай) |
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Шаттық шеңбері Сергіту сәті Бас барамағым - атам, үйдің данасы, Балаң үйрек - әжем, ошақ анасы, Ортан терек - әкем, отау панасы, Шылыдыр шүмек - шешем, шаңырақ ажажры, Титтей бөбек - мен, бәрінің базары. (Ермек Өтетілеуұлы) Ой салу -Отбасы мүшелерінің құқықтық мәртебесі қандай ? -Бүгінгі тақырыбымыз не туралы болуы мүмкін? Әңгімелеу - Қыздар анасына өз сүйіспеншіліктерін қалай білдірді? - Ұл балалар аналарыңа сүйіспеншіліктеріңді қалай білдіресіңдер? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушы өз ойларын ортаға салады. Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
Тақырыптық суреттер сілтемеде суреттер |
|
Сабақтың ортасы |
Дәйексөз - Отбасы – ол үлкен қуаныш, шаттық, мейірімділік, қамқорлық, сүйіспеншіліктің ортасы. Халықта «Ұяда не көрсең, ұшқанда соны көресің» деген сөзін балаларға бүгінгі сабақтың дәйексөзі ретінде алынады. 1. Бала тәрбиесіндегі ата-ана махаббатының мәні неде? 2. Бала тәрбиесіндегі ата-әжелердің рөлін анықтаңыз. 3. Махаббатсыз отбасы деген баяндаманы дайындаңыз. 4.Өзіммен – өзім Балалар жайланып отырып, көздерін жұмып, өздерін ең жақын, сүйікті отбасы мүшелерін, өз үйлерін көз алдарына елестетеді. Өз отбасылары туралы ең қымбат, ғажап сөздерді айтып, өз ойларымен бөліседі. 5. Дәптермен жұмыс Мына суреттердегі бейнелердің қайсысын өз отбасы мүшелеріне теңер едіңдер? Әңгімелеп беріңдер. Суреттерді бояңдар.
Сергітку сәті Өлең мазмұнына сәйкес қимыл- қозғалыстар жасалады. Ғажайып сөздер - Отбасы, қуаныш, шаттық, мейірімділік, қамқорлық, сүйіспеншілік. Oтбaсы – барлығымыздың жүрегімізге ең жақын сөз. Ол – махаббат пен тыныштықтың, мейірім пен жарасымның, қуаныш пен мерекенің мекені. Адам баласының өсіп-өнетін алтын ұясы. Cыйластық, жарастық орнаған орта, кішкентай ғана Отан. «Oтан – отбасынан басталады» дегендей отанды сүю – отбасынан басталатыны рас! Себебі, отбасы – бала тәрбиесінің ең алғашқы баспалдағы. Оның ер жетіп, бойжетіп өсуі, бойындағы алғашқы адамгершілік қасиеттерінің белгілері отбасында қалыптасады. Барлығымызға белгілі – әлемдегі біздің ең шынайы байлығымыз – ол, әрине біздің отбасымыз.
|
Бағалау критериі Отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін ажыратады Дескриптор: Отбасындағы құқықтарын анықтайды; Ұғымдар бойынша ақпарат анықтайды; Дәйектердің нақты, толық сипаттайды: Дескриптор Отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін анықтайды; құрылысын сақтап, жүйелі ой жазады. Дескриптор: Отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін қажеттігін дәлелдейді; |
Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте ҚБ парағы |
|
Қауіпсіздік 10 мин |
Мақсат қою. Тақырыпты айқындау Біз өмір сүріп жатқан әлем өте қызықты. Ол ғажайыптарға толы. Күн сайын әртүрлі кездейсоқ оқиғаларға тап боламыз. Өмір күтпеген оқиғаларға толы. Олар жағымды да және жағымсыз да болады. Күтпеген жерден біздің өмірімізге қауіп тудыратын жағдайлар да кездеседі. Қайғылы оқиғаны болдырмау үшін жағдайды тез түсініп, дұрыс шешім қабылдай білуіміз қажет. Білімді өзектендіру. Өтілгенді қайталау - Үйде қандай қауіптер бар? (Балалар үйде оларға не қауіп төндіретінін тізімдейді) - Ал бізді көшеде қандай қауіптер күтіп тұр? (Балалардың жауаптары) 2.Негізгі бөлім - Үйде бізге қандай қауіп төнуі мүмкін? (Балалар қорқыныштудыратынжағдайларды айтады). - Ал көшеде қандай қауіп төнуі мүмкін? (Балалардың жауаптары) - Қауіп төндіретін адамдарды қалай атайды? (Қылмыскерлер, алаяқтар). - Сондай адамдар қандай қауіп төндіруі мүмкін (Балалар жауап береді). - Өте дұрыс, олар адам өлтіруі балаларды ұрлап кетуі үйді тонауы т.б. көптеген жағдайларды жасауы мүмкін. Осындай жамандықтан құтылу үшін мына ережелерді есте сақтаңыздар: Бүгінгі сабақта біз осылар туралы біліп алайық! |
1-ереже. Есікті танымайтын адам түртсе не қоңырау соқса, ашуға бола ма? (Балалардың жауаптары: Жоқ, ашуға болмайды, анамызға, не әкемізге қоңырау соғып хабарласу керек, полицияға да хабарлауға болады). Ешкімге есікті ашуға болмайды! Себебі қылмыскер киімді ауыстырып киіп алуы мүмкін. -Ал қылмыскер есікті бұзғысы келсе, не істейміз ? (Балалардың жауабы: ата-анамызға қоңырау соғамыз). - Телефон жоқ болсаше? (Балалардың жауаптары) - Дұрыс, балконнан немесе терезеден қатты айқайлап көмекке шақырамыз. «Телефонмен сөйлесу» ойыны: - Сәлеметсіз бе! Мен қайда түстім? - … - Бұл кімнің пәтері? - … - Сенің есімің кім? - … - Әке-шешең үйде ме? - … - Сен үйде жалғыз отырсың ба? - … - Танымайтын адамның барлық сұрақтарына «Жоқ» депжауап беріңіздер. «Ата-анаң үйде ме» деген сұраққа «Үйде, бірақ олардың қолдары бос емес, телефонға жауап бере алмайды» деп жауап қайтарыңыз. 2-ереже. Сен көшеде ойнап жүргенде күтпеген жерден бейтаныс адам машинасына мінгізіп аралатып келуді ұсынды. Сен қалай жауап бересің? (Еш уақытта келіспеймін. Бейтаныс адамның көлігіне мінуге болмайды). - Жарайсыздар. Өте дұрысжауап бердіңіздер. 3-ереже. Сабақтан соң мектептен шығасың. Саған бейтаныс кісі келіп анаңның досымын дейді. Анаңның телефон қуаттағышы отырып қалғанын, сені мектептен алып кетуімді өтінді деп, жылы лебізін білдіреді. Сен не істер едің? - Күмәнді адаммен кездесіп қалсаң, не істеу керек? - Құпия сөз деген не? - Ата-аналарыңмен бірге бір сөз ойлап табыңыздар – ол сөзді тек сендер, яғни ата-анаң мен өзің ғана білулерің керек. Қауіп төнгенде бұл сөз сіздің өміріңізді сақтап қалуы, жағымсыз байланыстан құтқаруы мүмкін. Міндетті түрде бір сөзден емес, тұтас сөйлем болса да жақсы. - Сіз қонаққа бардыңыз. Сізге қауіпті жағдай төніп тұр. Бұл жағдайда анаңыз алып кетуі үшін құпия сөз жазасыз немесе айтасыз. Құпия сөз смайл түрінде болуы да мүмкін. Анаңыз түсініп, сізді алып кете қояды. |
https://youtu.be/8rz3wsHhc0Y?si=rP-qFZQQiq3UWV8Z |
|
Сабақ тың соңы |
Сабақты қорытындылау Кері байланыс «Тазалық» әдісі бойынша оқушылар өздері жаңа тақырыптан алғандарын ой елегінен өткізеді Еттартқыш- алған білімімді жинақтап, қорытамын, електен өткіземін. Чемодан- алған білімім болашақта қажет. Қоқыс жәшігі-алған білімімді қажет етпеймін. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
А4, конспект |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бала тәрбиесі басты міндет тәрбие сағатының қмжсы
Бала тәрбиесі басты міндет тәрбие сағатының қмжсы
|
Тәрбие сағаты |
Бала тәрбиесі басты міндет |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болғанжағдайда) |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтыңтақырыбы |
Бала тәрбиесі басты міндет Қауіпсіздік сабағы (10 минут) Құндылықтар: Бірлік және ынтымақ
№ 3-САБАҚ «Құпия сөз – сіздің отбасылық пароліңіз» |
|
Сабақтыңмақсаты |
Отбасындағы сүйіспеншілік туралы түсініктерін кеңейту,сыйластық, сүйіспеншілік сезімдерін дамыту,сыйластыққа, сүйіспеншілікке тәрбиелеу |
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық, жауапты азаматтық позиция, өмір бойы оқу, ашықтық, өзі-өзіне және айналадағы адамдарға құрмет |
|
Қауіпсіздік мақсаты |
үйде және көшеде кездесетін қауіпті жағдайлар туралы түсінік қалыптастыру, осы жағдайда қалай әрекет жасау керектігін үйрету. |
|
Апта дәйек сөзі |
«Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға!» (Абай) |
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Шаттық шеңбері Сергіту сәті Бас барамағым - атам, үйдің данасы, Балаң үйрек - әжем, ошақ анасы, Ортан терек - әкем, отау панасы, Шылыдыр шүмек - шешем, шаңырақ ажажры, Титтей бөбек - мен, бәрінің базары. (Ермек Өтетілеуұлы) Ой салу -Отбасы мүшелерінің құқықтық мәртебесі қандай ? -Бүгінгі тақырыбымыз не туралы болуы мүмкін? Әңгімелеу - Қыздар анасына өз сүйіспеншіліктерін қалай білдірді? - Ұл балалар аналарыңа сүйіспеншіліктеріңді қалай білдіресіңдер? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушы өз ойларын ортаға салады. Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
Тақырыптық суреттер сілтемеде суреттер |
|
Сабақтың ортасы |
Дәйексөз - Отбасы – ол үлкен қуаныш, шаттық, мейірімділік, қамқорлық, сүйіспеншіліктің ортасы. Халықта «Ұяда не көрсең, ұшқанда соны көресің» деген сөзін балаларға бүгінгі сабақтың дәйексөзі ретінде алынады. 1. Бала тәрбиесіндегі ата-ана махаббатының мәні неде? 2. Бала тәрбиесіндегі ата-әжелердің рөлін анықтаңыз. 3. Махаббатсыз отбасы деген баяндаманы дайындаңыз. 4.Өзіммен – өзім Балалар жайланып отырып, көздерін жұмып, өздерін ең жақын, сүйікті отбасы мүшелерін, өз үйлерін көз алдарына елестетеді. Өз отбасылары туралы ең қымбат, ғажап сөздерді айтып, өз ойларымен бөліседі. 5. Дәптермен жұмыс Мына суреттердегі бейнелердің қайсысын өз отбасы мүшелеріне теңер едіңдер? Әңгімелеп беріңдер. Суреттерді бояңдар.
Сергітку сәті Өлең мазмұнына сәйкес қимыл- қозғалыстар жасалады. Ғажайып сөздер - Отбасы, қуаныш, шаттық, мейірімділік, қамқорлық, сүйіспеншілік. Oтбaсы – барлығымыздың жүрегімізге ең жақын сөз. Ол – махаббат пен тыныштықтың, мейірім пен жарасымның, қуаныш пен мерекенің мекені. Адам баласының өсіп-өнетін алтын ұясы. Cыйластық, жарастық орнаған орта, кішкентай ғана Отан. «Oтан – отбасынан басталады» дегендей отанды сүю – отбасынан басталатыны рас! Себебі, отбасы – бала тәрбиесінің ең алғашқы баспалдағы. Оның ер жетіп, бойжетіп өсуі, бойындағы алғашқы адамгершілік қасиеттерінің белгілері отбасында қалыптасады. Барлығымызға белгілі – әлемдегі біздің ең шынайы байлығымыз – ол, әрине біздің отбасымыз.
|
Бағалау критериі Отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін ажыратады Дескриптор: Отбасындағы құқықтарын анықтайды; Ұғымдар бойынша ақпарат анықтайды; Дәйектердің нақты, толық сипаттайды: Дескриптор Отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін анықтайды; құрылысын сақтап, жүйелі ой жазады. Дескриптор: Отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін қажеттігін дәлелдейді; |
Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте ҚБ парағы |
|
Қауіпсіздік 10 мин |
Мақсат қою. Тақырыпты айқындау Біз өмір сүріп жатқан әлем өте қызықты. Ол ғажайыптарға толы. Күн сайын әртүрлі кездейсоқ оқиғаларға тап боламыз. Өмір күтпеген оқиғаларға толы. Олар жағымды да және жағымсыз да болады. Күтпеген жерден біздің өмірімізге қауіп тудыратын жағдайлар да кездеседі. Қайғылы оқиғаны болдырмау үшін жағдайды тез түсініп, дұрыс шешім қабылдай білуіміз қажет. Білімді өзектендіру. Өтілгенді қайталау - Үйде қандай қауіптер бар? (Балалар үйде оларға не қауіп төндіретінін тізімдейді) - Ал бізді көшеде қандай қауіптер күтіп тұр? (Балалардың жауаптары) 2.Негізгі бөлім - Үйде бізге қандай қауіп төнуі мүмкін? (Балалар қорқыныштудыратынжағдайларды айтады). - Ал көшеде қандай қауіп төнуі мүмкін? (Балалардың жауаптары) - Қауіп төндіретін адамдарды қалай атайды? (Қылмыскерлер, алаяқтар). - Сондай адамдар қандай қауіп төндіруі мүмкін (Балалар жауап береді). - Өте дұрыс, олар адам өлтіруі балаларды ұрлап кетуі үйді тонауы т.б. көптеген жағдайларды жасауы мүмкін. Осындай жамандықтан құтылу үшін мына ережелерді есте сақтаңыздар: Бүгінгі сабақта біз осылар туралы біліп алайық! |
1-ереже. Есікті танымайтын адам түртсе не қоңырау соқса, ашуға бола ма? (Балалардың жауаптары: Жоқ, ашуға болмайды, анамызға, не әкемізге қоңырау соғып хабарласу керек, полицияға да хабарлауға болады). Ешкімге есікті ашуға болмайды! Себебі қылмыскер киімді ауыстырып киіп алуы мүмкін. -Ал қылмыскер есікті бұзғысы келсе, не істейміз ? (Балалардың жауабы: ата-анамызға қоңырау соғамыз). - Телефон жоқ болсаше? (Балалардың жауаптары) - Дұрыс, балконнан немесе терезеден қатты айқайлап көмекке шақырамыз. «Телефонмен сөйлесу» ойыны: - Сәлеметсіз бе! Мен қайда түстім? - … - Бұл кімнің пәтері? - … - Сенің есімің кім? - … - Әке-шешең үйде ме? - … - Сен үйде жалғыз отырсың ба? - … - Танымайтын адамның барлық сұрақтарына «Жоқ» депжауап беріңіздер. «Ата-анаң үйде ме» деген сұраққа «Үйде, бірақ олардың қолдары бос емес, телефонға жауап бере алмайды» деп жауап қайтарыңыз. 2-ереже. Сен көшеде ойнап жүргенде күтпеген жерден бейтаныс адам машинасына мінгізіп аралатып келуді ұсынды. Сен қалай жауап бересің? (Еш уақытта келіспеймін. Бейтаныс адамның көлігіне мінуге болмайды). - Жарайсыздар. Өте дұрысжауап бердіңіздер. 3-ереже. Сабақтан соң мектептен шығасың. Саған бейтаныс кісі келіп анаңның досымын дейді. Анаңның телефон қуаттағышы отырып қалғанын, сені мектептен алып кетуімді өтінді деп, жылы лебізін білдіреді. Сен не істер едің? - Күмәнді адаммен кездесіп қалсаң, не істеу керек? - Құпия сөз деген не? - Ата-аналарыңмен бірге бір сөз ойлап табыңыздар – ол сөзді тек сендер, яғни ата-анаң мен өзің ғана білулерің керек. Қауіп төнгенде бұл сөз сіздің өміріңізді сақтап қалуы, жағымсыз байланыстан құтқаруы мүмкін. Міндетті түрде бір сөзден емес, тұтас сөйлем болса да жақсы. - Сіз қонаққа бардыңыз. Сізге қауіпті жағдай төніп тұр. Бұл жағдайда анаңыз алып кетуі үшін құпия сөз жазасыз немесе айтасыз. Құпия сөз смайл түрінде болуы да мүмкін. Анаңыз түсініп, сізді алып кете қояды. |
https://youtu.be/8rz3wsHhc0Y?si=rP-qFZQQiq3UWV8Z |
|
Сабақ тың соңы |
Сабақты қорытындылау Кері байланыс «Тазалық» әдісі бойынша оқушылар өздері жаңа тақырыптан алғандарын ой елегінен өткізеді Еттартқыш- алған білімімді жинақтап, қорытамын, електен өткіземін. Чемодан- алған білімім болашақта қажет. Қоқыс жәшігі-алған білімімді қажет етпеймін. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
А4, конспект |
шағым қалдыра аласыз















