Балалар мерекесі.

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Балалар мерекесі.

Материал туралы қысқаша түсінік
3.1.2.2 балаларға арналған шулы музыкалық аспаптарда және қазақтың ұрмалы халық аспаптарында легато, нон легато, глиссандо тәрізді музыкалық штрихтарды орындау машығын көрсету
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Балалар мерекесі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:


Сабақтың мақсаты:

3.1.2.2 балаларға арналған шулы музыкалық аспаптарда және қазақтың ұрмалы халық аспаптарында легато, нон легато, глиссандо тәрізді музыкалық штрихтарды орындау машығын көрсету

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы (5 минут)

Музыка сабағын бастау, балаларға бүгінгі тақырыпты таныстыру және сабақ мақсатын мәлімдеу.

Балалар мұғалімді тыңдайды, тәртіп сақтай отырып назар аударады.


Мұғалім балалардың зейінін тексереді.

Интерактивті тақта, музыкалық аспаптардың суреттері.

Сабақтың ортасы (35 минут)

Балаларға Қазақстанның ұлттық музыкалық аспаптары туралы әңгімелеу. Аспаптарда дыбысты қалай шығару керектігін көрсету. Легато, нон легато, глиссандо техникаларын түсіндіру.

Музыка аспаптарындағы штрихтар
1. Легато штрихы қалай орындалады? A) Бір нотадан екінші нотаға серпіліп өту арқылы B) Бір нотадан екінші нотаға созыла өту арқылы C) Ноталар арасында үзіліс жасау арқылы D) Ноталарды тез кезекпен орындау арқылы 2. Нон легато дегеніміз не? A) Ноталарды байланыстыру B) Ноталарды ажырату C) Ноталарды жылдам ойнату D) Ноталарды созу 3. Глиссандо штрихының анықтамасы қандай? A) Бір нотаға баса қою B) Ноталар арасында жылысу C) Екі нота арасында үзіліс жасау D) Ноталарды қатты дыбыспен орындау 4. Қазақ халқының үнемі қолданатын музыкалық аспабы қандай? A) Домбыра B) Фортепиано C) Электрогитара D) Барабан 5. Легато орындағанда қандай нәтижеге жетесіз? A) Ноталарды ажырата ойнату B) Мінсіз өту және біртұтас дыбыс C) Ұзақ созылған нота D) Жылдам ырғақ

Музыкалық штрихтерді сәйкестендіру
Төмендегі музыкалық штрихтердің атауларын олардың сипаттамаларымен сәйкестендіріңіз: 1) Легато 2) Нон легато 3) Глиссандо

Музыка аспаптарымен жұмыс
1. Балаларға арналған ушықты аспаптарда легато ойнау туралы үш мысал беріңіз.
2. Қазақтың ұрмалы халық аспаптарында 'глиссандо' техникаларын пайдаланып қысқа әуендi өрнектеңіз.
3. Қазақтың жетігенімен 'нон легато' тәсілін қолданып, қарапайым мотивті ойнаңыз.
4. Сізге берілген музыкалық фразаларды легато және нон легато тәсілдерімен ойнатқызу.
5. Ұрмалы аспапта 'глиссандо' техникасын пайдаланып, дыбыстың қалай өзгетін байқаңыз және оның әсерін сипаттаңыз.

Музыка аспаптарында тәжірибе жасау, мұғаліммен бірге легато, нон легато, глиссандо техникаларына жаттығу.


Музыка аспаптарындағы штрихтар

Тесті орындап, дұрыс жауабын таңдаңыз.

Музыкалық штрихтерді сәйкестендіру

Сәйкес сипаттамаларды атаулармен жұптастырыңыз: a) Шулау ауыспай тең, үзілмей орындалуы. b) Ноталарды қысқа және жеке орындалуы. c) Бір нотадан екінші нотаға сырғанаумен ауысу.

Музыка аспаптарымен жұмыс

1. Ұшықты аспаптарда легато ойнап көрсету.
2. Глиссандо техникасымен және ұрмалы аспаптарда қысқа мелодия ойлап табу.
3. Жетігенде нон легато тәсілін қолданып, мотив ойнау.
4. Мұғалім ұсынған фразаларды легато/нон легато тәсілдерімен ойнау.
5. Глиссандо техникасын қолданып, дыбыстың өзгерісін сипаттау.

Балалардың аспаптарда ойнау қабілетін бағалау үшін топтық жұмыс жүргізу.

Әр дұрыс жауап үшін 1 ұпай беріледі. Барлық сұрақтарды дұрыс орындасаңыз, 5 ұпай аласыз.

Оқушы барлық атауларды дұрыс сипаттаған кезде тапсырма дұрыс орындалды деп бағаланады.

Дұрыс жауаптар шыққан жағдайда ерекше көңіл бөлу, қатысушыларға мақтау.

Ұлттық музыкалық аспаптар (домбыра, қылқобыз т.б.), аудио жазбалар, ноталар.

Музыка теориясы оқулығы, онлайн платформадағы музыкалық аспаптар үлгісі.

Музыкалық аспап үлгілері мен аудио мысалдар

Музыкалық аспаптар (үшықты аспаптар, жетіген), оқулықтар, нұсқаулық. Мұғалімнің көмегі.

Сабақтың соңы (5 минут)

Сабақты қорытындылау, балаларға сұрақ қойып, рефлексия жасауға шақыру.

Сабақ бойынша өз ойларын білдіру, өздеріне жаңа нәрсе үренгені туралы пікірлерімен бөлісу.


Мұғалім балалардың сабаққа қатысу белсенділігін, жаңа ұғымды түсінуін ауызша бағалайды.

Интерактивті тақта, плакаттар.

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
24.02.2025
157
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі