Жамбыл облысы
Тараз қаласы
№23 орта мектептің
бастауыш сынып мұғалімі
Жануарлардың қандай түрлері болады?
|
Күні: 23 қазан |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жануарлардың қандай түрлері болады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.2.2. Жабайы және үй жануарларын ажырату. 1.2.2.3. Жануарлардың тұратын мекендерін анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Жабайы жануарларды үй жануарларынан ажыра білу. Көбі: Жануарлар түрлерін анықтап, төлдерін ажырату. Кейбірі: Жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
1.Үлестірмелі парақтар: жабайы жануарлар мен үй жануарларының суреттері; жануарлардың баспаналары туралы, олардан алынатын өнімдер туралы, дене мүшелері туралы үлестірмелі суреттер. 2. Постерлер, маркерлер, желімдер, кеспе әріптер, гүлдер, кеспе көбелектер. 3. Үй жануарларынан алынатын өнімдер. 4. Интернет-ресурстар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне құрмет көрсете білуге тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу, музыка, сауат ашу, көркем еңбек. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік құзыреттілік |
Үштілділік. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтас-тық атмосфе-раны қалыптастыру |
Шаттық шеңбері Сылдыр-сылдыр шапалақ, Міне, менің қолым Міне, менің жүрегім, Сіздерді жақсы көремін. -Сәлеметсіздер ме, қонақтар! -Здравствуйте гости! -Hello guests! |
Ш |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Балаларды 3 топқа бөлу |
І-топ «Қошақандар» ІІ-топ «Құлыншақтар» ІІІ-топ «Ботақандар» Балалар өздеріне ұнаған суреттерін алу арқылы 3 топқа бөлініп, орындарына отырады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы Өткен сабаққа шолу жасау Жұмбақ |
1.Сұрақтар: А) Табиғат дегеніміз не? Ә) Табиғат қаншаға бөлінеді? Б) Жанды табиғат пен жансыз табиғаттың айырмашылықтары қандай?
Айналдырып киген тоны бар. (Қой)
Жүрген жері айқай да шу. (Түлкі) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбын хабарлау |
Жануарлардың қандай түрлері болады? Әлемде жануарлардың орасан көп түрлері бар. Сұрақтар қою. Қазақстанда тіршілік ететін қандай жануарларды білесіңдер? Оқушыларды оқулықтарыңдағы суреттерге қарату. -Оқулықта бейнеленген жауарлардың қайсысын білесіңдер? Бұл жануарлардың қайсысы біздің өлкеде тіршілік етеді? Оларды топтарға бөліңдерші. Қандай топтар шықты? Неліктен? Жануарларға жеке-жеке түсінік беру. Арқар – жұптұяты сүтқоректі. Денесінің ұзындығы 1 м-ден 2 м-ге, биіктігі 1 м-ге дейін жетеді. Тау бөктерінде, жартасты тау етегінде, шатқалдарда тіршілік етеді. Тауық – үй құстарының бір түрі. Олардың сыртқы келбеті әртүрлі болып келеді: ақ тауық, ала тауық, шұбар тауық және т.б. Сиыр – үй жануарларына жатады. Мүйізді ірі қара —тұяқты, жануар. Құлан – сырттай есекке ұқсайтын түз жануары. Жазықта және шөл жерлерде, тау бөктерінде тіршілік етеді. Құндыз – сүтқоректі, ірі кеміргіш. Денесінің ұзындығы 1 м-ге дейін жетеді. Жүзе алады, алдыңғы аяқтарымен жерді қаза алады. Ағаштың қабығы мен сүрегін қорек етеді. Түлкі – жыртқыш аң. Әлемде оның 30-дан астам түрлері бар. Түлкі өте сақ, айлакер аң. Ол қасқыр, ит, бүркіт сияқты жануарларды оп-оңай алдап кете алады. Түлкүнің қулығы жайлы көптеген аңыз, ертегілер бар. Жылқы – ірі, өте әдемі, жүйрік жануар. Қазақтың тұрмысында жылқының маңызы ерекше болған. Алыс жолға жүргенде көлік болған. Аю – ірі жыртқыш аң. Оның дене тұрқы 3 м-дей, салмағы 400 – 700 кг-дай. Суда өте жақсы жүзеді, сүңгиді. Қасқыр – жыртқыш, қайсар, аса сақ жануар. |
Таныстырамын. Оқулықпен жұмыс. Тақтадағы суреттермен жұмыс. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар өлеңдерін оқу. |
2. Поэзия минуты. -Ал, енді кім жануарлар туралы тақпақтар біледі екен? Оқушылар өздері білетін өлеңдерін оқып береді. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың орындайтын тапсырмалары |
3. Салыстыру. Оқушылардың назарын суреттерге аудару. Құндыз бен иттің тіршілік ету ерекшелігін салыстыру. Олардың қайсысы жабайы, қайсысы үй жануары? Неліктен? Суреттегі әр жануар не істеп жатыр?
Емделу: Құндыз жарақатын емдеп жазады, ал итке адам қамқорлық жасайды, мал дәрігеріне апарады. Баспана: Құндыз өзіне ағаш бұталарынан ін жасап алады, ал итке адам үйшік жасайды. Қоректену: Құндыз қорегін өзі табады, итке адам тамақ береді. Оқушылардан өмірде осы әрекеттердің қайсысын көретіндерін сұрау. Зерттейік. Адам үй жануарларын қалай күтіп-баптайды?
|
Құндыз бен иттің суреттері. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойын |
4.Жұптық тапсырма. Жұптасқан балалар жануарларады баспаналарына сәйкестендіріп жапсырады. Балалардың жұмысын мадақтау. -Балалар, сендер үй жануарларының төлдерінің қалай аталатынын білесіңдер ме? Балалардың жауаптарын одан әрі жетілдіру. Балалар үй жануарларының төлдері өте әдемі, сүйкімді болып келеді. Ал, сендерді аналарың осы төлдерге теңеп еркелете ме? -Қошақаным. -Құлыншағым. -Ботақаным. 5. Төлін тап |
Үлестірмелі қағаздар, желімдер, жануарлар мен олардың баспаналары туралы суреттер.
Фланелеграф
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
6. Музыканың сүйемелдеуімен «Төлдер» әнін қимылмен орындату.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Қудайбергенова Нургуль Калмуратовна Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Балалардың ұсақ қол моторикасын ойын арқылы дамытуМатериал туралы қысқаша түсінік
Барлығы: Жабайы жануарларды үй жануарларынан ажыра білу.
Көбі: Жануарлар түрлерін анықтап, төлдерін ажырату.
Кейбірі: Жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолдана алады.
Материалдың қысқаша нұсқасы Жамбыл облысы Тараз қаласы №23 орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі Жануарлардың қандай түрлері болады?
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
аттық
шеңбері







