Тақырып бойынша 31 материал табылды

Балалық шақ бақыт мекені

Материал туралы қысқаша түсінік
Балалық шақтың ең қызықты,тақытқа естелікке толы екені туралы түсінік беру,балалар бақыт дегенді қалай түсінеді екен
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ашық сабақ разработкасы

Білім беру саласы: *Шығармашылық*

Ұйымдастырылған іс-әрекет: *Сурет салу (саусақпен бояу)*

Тақырыбы: *«Балалық шақ – бақыт мекені»*

Жас тобы: *3–4 жас*

Шығармашылық күні аясында

Мақсаты:

Балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту, түстерді ажырата білуге, өз ойын сурет арқылы жеткізуге үйрету.

Міндеттері:

Саусақпен бояу техникасын меңгерту;

Негізгі түстермен таныстыру;

Ұсақ қол моторикасын дамыту;

Эмоциялық көңіл күйін көтеру, өзіне деген сенімділігін арттыру.

Көрнекіліктер мен құрал-жабдықтар:

* Ақ қағаз (А4);

* Саусаққа арналған бояулар;

* Ылғалды және құрғақ майлықтар;

* «Күн», «Балалар», «Шарлар» суреттері;

* Көңілді әуен.


Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі (2–3 мин)

Балаларды шеңберге тұрғызу.

Тәрбиеші:*

Балалар, бір-бірімізге күлімдеп қарайық

Бүгін бізде ерекше күн – *Шығармашылық күні!*

Шығармашылық дегеніміз не? (сурет салу, бояу, әдемілік)

II. Мотивациялық кезең (3 мин)

Сюрприз сәт:*

Көңілді Күншік (ойыншық немесе сурет) қонаққа келеді.

Күншік:*

Мен балабақшаға бақыт пен қуаныш әкелдім! Бірақ мен жалғызбын, достарымды суретке салып бересіңдер ме?

Балалардың қызығушылығын ояту.

III. Негізгі бөлім (10–12 мин)

Саусақпен сурет салу

Тақырып: *Бақытты балабақша*

Тәрбиешінің түсіндіруі:*

Біз бүгін қылқаламсыз, *саусақтарымызбен сурет саламыз*

Саусақ – кішкентай суретші

Қандай түстерді көріп тұрмыз? (қызыл, сары, көк)

Балалар:

* Күнді – сары түспен

* Шарларды – түрлі түстермен

* Шөпті – жасыл түспен салады

(Жеке көмек көрсету)

IV. Сергіту сәті (2 мин)


«Қуаныш» қимылды ойыны

Қолды көтеру, айналу, секіру.

V. Қорытынды бөлім (3–4 мин)

Балалардың жұмыстарын қарау.

*Сұрақтар:*

Суретіңде не бар?

Қандай түс ұнады?

Балаларды мадақтау:

? «Тамаша сурет!»

? «Өте әдемі!»

? «Сен нағыз суретшісің!»

Күтілетін нәтиже:

* Балалар түстерді ажырата алады;

* Саусақпен сурет салу дағдысы қалыптасады;

* Шығармашылыққа қызығушылығы артады;

* Эмоциялық көңіл күйі



































Тақырыбы:


### *«Балалық шақ – бақыт мекені»*


(Шығармашылық күні аясында)


---


## Жас тобы:


*3–4 жас*


## Ұйымдастырылған іс-әрекет түрі:


*Кіріктірілген (шығармашылық, қатынас, таным, қимыл-қозғалыс)*


---


## Кіріктірілетін білім салалары:


* ? *Шығармашылық* – сурет салу, жапсыру

* ? *Қатынас* – сөздік қорды дамыту, диалог

* ? *Таным* – түстерді, пішіндерді ажырату

* ? *Дене шынықтыру* – сергіту сәті

* ? *Әлеуметтік-эмоциялық даму*


---


## ? Мақсаты:


Балалардың балабақша туралы жағымды түсінігін қалыптастыру, шығармашылық әрекет арқылы өз эмоциясын білдіруге үйрету, эстетикалық талғамын, сөйлеу белсенділігін және қимыл-қозғалыс қабілетін кешенді түрде дамыту.


---


## ? Міндеттері:


### Білімдік:


* Балаларды саусақпен сурет салу және дайын пішіндерді жапсыру тәсілдерімен таныстыру;

* Негізгі түстер мен қарапайым пішіндер туралы түсініктерін кеңейту.


### Дамытушылық:


* Ұсақ қол моторикасын, қиялын, шығармашылық ойлауын дамыту;

* Сөздік қорын молайту, қарапайым сұрақтарға жауап беру дағдысын жетілдіру.


### Тәрбиелік:


* Балабақшаға, достарына деген сүйіспеншілігін арттыру;

* Ұқыптылыққа, бірлесіп жұмыс жасауға тәрбиелеу.


---


## ? Құрал-жабдықтар мен көрнекіліктер:


* Ақ қағаз (әр балаға);

* Саусаққа арналған гуашь бояулар;

* Түрлі түсті қағаздан қиылған күн, гүл, шар пішіндері;

* Желім, майлықтар;

* Көңілді әуен;

* «Күншік» кейіпкері (ойыншық).


---


## ? Сабақтың барысы:


---


### I. Ұйымдастыру кезеңі


(Эмоциялық жағымды орта қалыптастыру)


Балалар шеңберге жиналады.


*Тәрбиеші:*

Балалар, алақандарымызды біріктіріп, бір-бірімізге жылу сыйлайық ?

Бүгін бізде ерекше күн – *Шығармашылық күні*.

Бұл күні біз қиялдаймыз, сурет саламыз, әдемілік жасаймыз.


---


### II. Мотивациялық-қозғаушы кезең


(Тақырыпты ашу)


*Сюрприз сәт:*

Күншік қонаққа келеді


*Күншік:*

Мен балабақшаға қарап тұрдым. Мұнда балалар күліп ойнап жүр.

Бірақ менің суретім әлі дайын емес.

Маған *бақытты балалық шақтың суретін* салып бересіңдер ме?


Балалардың қызығушылығы артады.


---


### III. Негізгі бөлім


#### ? 1. Қатынас және таным


(Тақырыпты түсіндіру)


Сұрақ-жауап:


* Балалар, балабақшада біз не істейміз?

* Достармен ойнау қандай сезім сыйлайды?

* Қуаныш қандай түспен бейнеленеді?


(Балалардың еркін жауап беруіне жағдай жасау)


---


#### ? 2. Шығармашылық әрекет


*Тапсырма: «Балалық шақ – бақыт мекені» шығармашылық жұмысы*


*Тәрбиешінің түсіндіруі:*

Біз бүгін өзіміздің бақытты балабақшамызды жасаймыз.

Күн – жылулық пен мейірімді білдіреді.

Гүлдер мен шарлар – қуаныш пен мерекенің белгісі.


*Жұмыс барысы:*


* Күнді саусақпен бояу;

* Шөп пен аспанды саусақпен бейнелеу;

* Гүлдер мен шарларды жапсыру.


(Жеке-жеке көмек көрсету)


---


#### ? 3. Сергіту сәті


? *«Бақытты балалар» қимылды жаттығуы*


Қолды жоғары көтеру – күнге ұмтылу,

Қол ұстасу – достық,

Секіру – қуаныш.


---


### IV. Қорытынды бөлім


(Рефлексия)


Балалардың жұмыстарын бірге қарау.


*Тәрбиеші:*

Қараңдаршы, біздің балабақша қандай әдемі болды!

Әр суретте қуаныш бар ?


Балаларды мадақтау:


* «Өте тамаша!»

* «Нағыз суретші!»

* «Жарайсың!»

Күтілетін нәтиже:


* Балалар тақырып мазмұнын түсінеді;

* Шығармашылық әрекетке белсенді қатысады;

* Өз ойын сурет арқылы жеткізе алады;

* Балабақшаға жағымды эмоция қалыптасады.

Педагогикалық бағалау:


* Мадақтау сөздері;

* Эмоциялық қолдау;

* Көрме ұйымдастыру.






















Тақырыбы:


# *«ТАБИҒАТ ОЯНДЫ»*


Жас тобы: *3–4 жас*


---


## I. ЭМОЦИЯЛЫҚ КІРІСПЕ


(Тыныш, табиғат дыбыстары: құстар үні)


*Тәрбиеші (сыбырлап, баяу):*

Балалар… тыңдаңдаршы…

Біреу сыбырлап тұрғандай…

Бұл қандай дыбыс екен?


(Кідіріс)


*Тәрбиеші:*

Бұл – *табиғаттың дауысы*.

Табиғат бүгін оянды.


---


## II. ТАҚЫРЫПТЫ АШУ


*Тәрбиеші (жай, анық):*

Табиғат деген не, балалар?

Табиғатта не болады?


*Балалар:*

Күн.

Ағаш.

Гүл.


*Тәрбиеші:*

Дұрыс.

Табиғат оянса,

күн күледі,

ағаш жайқалады,

гүл өседі.


Ал табиғатқа кім көмектеседі?


*Балалар:*

Біз!


---


## III. СЮРПРИЗ СӘТ


Тәрбиеші қураған ағаштың суретін көрсетеді.


*Тәрбиеші (ренішпен):*

Балалар, қараңдаршы…

Ағаштың көңіл-күйі жоқ сияқты…

Неге екен?


*Балалар:*

Су жоқ.

Күн жоқ.


*Тәрбиеші:*

Ендеше,

біз табиғатты оятайық.


---


## IV. НЕГІЗГІ БӨЛІМ (КІРІКТІРІЛГЕН)


### ? ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ӘРЕКЕТ (мағыналы)


Балалардың алдында ақ қағаз.


*Тәрбиеші:*

Бұл – табиғаттың ұйқысы.

Ол әлі түссіз.


Ал мына бояулар –

табиғаттың күші.


*Тәрбиеші:*

*Сары түс* – күн.

Күн шықса, табиғат жылынады.


Саусағымызбен күнді салайық.


(Балалар салады)


*Тәрбиеші:*

*Көк түс* – су.

Су болса, ағаш өседі.


Саусағымызбен жаңбыр тамшысын салайық.


*Тәрбиеші:*

*Жасыл түс* – өмір.

Өмір болса, табиғат оянады.


Ағашқа жапырақ салайық.


---


### ? СЕРГІТУ СӘТІ (тақырыппен байланысты)


*Тәрбиеші:*

Балалар, өзімізді табиғаттай сезінейік.


Күн боламыз – (қолды жоғары)

Жаңбыр боламыз – (саусақпен тырсылдату)

Ағаш боламыз – (тік тұру)


---


## V. ШЕШУШІ СӘТ


Балалардың жұмыстары дайын.


*Тәрбиеші (қуанып):*

Балалар, қараңдаршы!

Ағаш қандай болды?


*Балалар:*

Жасыл!

Әдемі!


*Тәрбиеші:*

Табиғат оянды ма?


*Балалар:*

Иә!


*Тәрбиеші (ойды түйіндей):*

Табиғатқа күтім керек.

Табиғатқа мейірім керек.

Табиғатты сүйетін бала –

жақсы бала.


---


## VI. ҚОРЫТЫНДЫ. РЕФЛЕКСИЯ


*Тәрбиеші:*

Балалар, бүгін біз не жасадық?


*Балалар:*

Табиғатты ояттық.

Сурет салдық.


*Тәрбиеші:*

Сендер бүгін

суретші ғана емес,

*табиғаттың досы* болдыңдар ?


---


## ? ИДЕЯЛЫҚ ҚОРЫТЫНДЫ (әдіскерге):


> Шығармашылық әрекет арқылы

> баланың табиғатқа деген сүйіспеншілігі,

> эстетикалық талғамы,

> эмоциялық қабылдауы дамытылды.


---


Енді таңдау сізде ?

Мен дәл осылай *толық сценариймен* мынандай тақырыптарды да жасап бере аламын:


* «Су – тіршілік көзі»

* «Менің отбасым – менің бақытым»

* «Достық деген не?»

* «Жыл мезгілдері»

* «Көліктер әлемі»

* «Жануарларға қамқорлық»


? *Қай тақырыпты қалайсыз?*

Біреуін айтыңыз — соны *осы деңгейде* жасап беремін.

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.05.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12