Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
баланың танымдық дамуы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспарлау
1-тарау. Мен кіммін жəне қандаймын? |
|
|
|
||
ТАҚЫРЫБЫ: Кел, |
|
|
|
|
|
танысайық!Сөйлеу |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Саны: |
|
|
Педагогтің аты-жөні:Маутбекова А.С |
||
СЫНЫП-ТОП: |
|
|
Қатысқандарсаны: |
|
Қатыспағандар |
|
|
|
|
|
саны: |
ҰОҚ-ның оқытылу |
0.1.2.1 Сөйлемнің |
мағынасын түсіну. |
|
|
|
мақсаттары |
0.1.2.2. Тыңдалған материал негізінде қарапайым сұрақтарға |
||||
|
жауап қайтару. |
|
|
|
|
|
0.1.4.1 Сөйлеу барысында дауыс ырғағын сақтап, вербалды емес |
||||
|
қарым-қатынас |
құралдарын (ым-ишара, |
қимыл), сөздерді |
||
|
(кешіріңіз, тыңдаңызшы жəне т.б.) қолдану. |
|
|||
Күтілетін нəтиже |
|
|
|
|
|
|
Барлық тəрбиеленушілер: |
|
|||
|
Тыңдалған материал негізінде сұрақтарға жауап береді. |
||||
|
Суреттің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Сөйлеудің |
||||
|
не үшін қажет екенін ұғынады. |
|
|||
|
Ауызша, жазбаша сөйлеу түрлерін ажыратады. |
||||
|
Адамдардың сөйлеу тəсілінің əртүрлі болатынын біледі (ауызша, |
||||
|
жазбаша, қимылмен). |
|
|||
|
|
|
|||
|
Көпшілік тəрбиеленушілер: |
|
|||
|
Сөйлеудің не үшін қажет екенін айтады. |
|
|||
|
Сөйлемнің мағынасын түсінеді. |
|
|||
|
Өзі туралы толық айтып берді. |
|
|||
|
Досымен қалай танысқанын əңгімелейді. |
|
|||
|
Жазбаша сөйлеу түрін қолмен жазу, компьютермен жазу арқылы |
||||
|
жүзеге асыруға болатынын біледі. |
|
|||
|
|
|
|||
|
Кейбір тəрбиеленушілер: |
|
|||
|
Мазмұндау барысында өзіне таныс жағдайды əңгімелейді. |
||||
|
Бір-бірімен ым-ишарамен сөйлеседі. |
|
|||
|
|
|
|||
Тілдік мақсат |
Тəрбиеленушілер: |
|
|||
|
Сурет бойынша сұрақтарға толық, анық жауап береді. |
||||
|
Өзі туралы айтып береді. |
|
|||
|
Өзара диалог құрады. |
|
|||
|
Ым-ишара арқылы бір-бірімен сөйлеседі. |
|
|||
|
Негізгі терминдермен сөз тіркестері: |
|
|||
|
Құлаққап (наушник), пернетақта (клавиш). |
|
ҰОҚ-дағы тапсырмалар мен диалогтерде қолданылатын тіл:
Пікір алмасу сұрақтары:
Қандай жақсы сөздерді естідің?
|
Сенде өзіңді таныстыр. Неше жастасың? |
|
|
|
|
Əнуар сөзді қалай тыңдады? |
|
|
|
|
Айгүл мен Əлия бір-бірімен қалай сөйлесті? |
|
|
|
|
Балалар өз ойын достарына қалай жеткізді? |
|
|
|
|
Балалардың қимылына қарап не айтып тұрғанын түсіндің бе? |
|
||
Өткен ҰОҚ |
Мектеп ауласы, күз мезгілі туралы пікірлесіп, балалармен қалай |
|
||
танысқаны туралы айтады. |
|
|
|
|
бойынша алған |
Сөйлеу туралы мағлұмат алып, ауызша, |
жазбаша сөйлеу |
|
|
Білімі |
түрлерімен танысады. Балалар сөйлеудің əр түрін қолданып, |
|
||
|
сөйлесіп оқу қызметін қорытындылайды. |
|
|
|
Жоспар |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жоспарланған |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
|
Ресурстар |
|
уақыт |
|
|
|
|
I. Дұрыс əсерлі |
Педагог балаларды шаттық шеңберіне тұрғызып, |
|
|
|
көңіл күй орнату. |
бір-біріне жылы сөздер айтқызады. |
|
|
|
0–2мин. |
Балалар өздеріне ұнайтын жақсы тілектерін |
|
|
|
айтады. |
|
|
|
|
|
Шаттық шеңбері |
|
|
|
|
– Кəне, барлығымыз бір-бірімізге көтеріңкі көңіл |
|
|
|
|
күй сыйлайық. Бүгінгі күнді жақсы өлең |
|
|
|
|
жолдарымен бастайық. |
|
|
|
II. Өмірлік |
Күлімде күн, күлімде, |
|
|
|
тəжірибені |
Жер жасарып көгерсін. |
|
Əліппе-дəптер. |
|
маңыздандыру. |
Кешегідей бүгін де, |
|
|
|
Мақсатты |
Қанат қақсын көгершін. |
|
|
|
болжам. |
|
|
|
|
3–5 мин. |
(Ұ) Ойын: «Жануарларды қимылына қарап |
|
|
|
анықта!» |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Шарты: Ортаға бір бала шығады. Педагог |
|
|
|
|
ортадағы баланың құлағына кез келген |
|
|
|
|
жануардың (қоян, ит, мысық, аю, қасқыр) атын |
|
|
|
|
атайды. Бала естіген жануарын балаларға |
|
|
|
|
түсінікті болатындай қимылмен көрсетеді. |
|
|
|
|
Қалған балалар ортадағы баланың қимылына |
|
|
|
|
қарап, қандай жануар екенін табады. Бірінші |
|
|
|
|
тапқан бала ойынды ары қарай жалғастырады. |
|
|
|
|
Балалардың ым-ишара арқылы сөйлеуге, бір- |
|
|
|
|
бірін түсінуге болатыны туралы түсініктері |
|
|
|
|
кеңейеді. |
|
|
|
ҰОҚ-ның ортасы
-
Тақырып бойынша жұмыс
6 – 27мин.
(Ұ, Ж)Əліппе-дəптермен жұмыс.
1-тапсырма
– Балалар мектеп ауласынан кімдерді көріп тұрсыңдар?
– Балалар қандай киім киген?
– Олар бір бірімен қалай амандасты?
– Балалар бір-бірімен қалай танысты?
– Олардың жастары нешеде?
– Қыздар жапырақтан не жасады?
Сұраққа жауап толық жауап береді.
Танысу туралы өз ойларын айтады.
2-тапсырма.
Балалар суретке қарап Əнуардың не айтып отырғанын жəне Айгүл мен Əлияның қалай сөйлесіп тұрғанын айтады.
– Əнуар сөзді қалай тыңдап отыр?
– Айгүл мен Əлия қалай сөйлесіп отыр?
Сұраққа жауап бере отырып, балалар сөйлесудің түрлерімен; ауызша жəне жазбаша болатынын түсінеді . Сөйлеудің адам өміріндегі маңызын балалар сұрақтарға жауап бере отырып анықтайды. Сөйлеу арқылы адамдардың бір-бірімен қарым-қатынас жасайтынын, бір-бірімен түсінісетінін біледі. Сөйлеу дегеніміз оқу, жазу, сұраққа жауап беру екенін біледі. Сонымен қатар қимыл арқылы өз ойыңды білдіруге болатынын түсінеді. Өз ойымызды ақырын сыбырлап жəне айғайлап жеткізетінімізді біледі.
Бой сергіту жаттығуы:
Бас бармағым - әкем,
Балаң үйрек – шешем,
Ортақ тірек – ағам,
Шылдыр шүмек апам,
Кішкентай бөбек – мен.
Бір үйде біз нешеуміз?
Бір үйде біз бесеуміз.
(Ұ) Əліппе-дəптермен жұмыс
3-тапсырма
Бірінші суреттегі баланың іс-əрекетін айтады.
– Бала қағазға не жазып отыр? Ол нені қолданды? Екінші суреттегі қыздың іс-əрекетін айтады.
– Қыз компьютерге не жазып отыр?
Əліппе-дəптер.
Əліппе-дəптер.
|
|
– Жазу үшін не қолданды? |
|
|
|
|||
|
|
Екі суретті салыстырып, өз ойымызды жазбаша |
|
|
||||
|
|
білдіруге болатыны туралы қағазға жазу арқылы |
|
|
||||
|
|
жəне компьютерге жазып пошта арқылы хат |
|
|
||||
|
|
жіберіп сөйлесуге болатынын біледі. |
|
|
|
|||
|
|
4-тапсырма |
|
|
|
|||
|
|
Балалардың қимылына қарап не айтып тұрғанын |
|
|
||||
|
|
табады. |
|
|
|
|
|
|
|
|
Балалар бір-бірімен суреттегідей ымдап |
|
|
|
|||
|
|
сөйлеседі. |
|
|
|
|
|
|
|
|
5-тапсырма |
|
|
|
|||
|
|
Мектепте қандай оқу құралдарды қолданамыз? |
|
|
||||
|
|
Олар бізге не үшін қажет? |
|
|
|
|||
|
|
Балалар тек жазу құралдарын белгілейді. |
|
|
||||
|
|
Педагог балаларға қарындашты дұрыс ұстау |
|
|
||||
|
|
тəсілін көрсетіп , орындықта кеудесін көтеріп |
|
|
||||
|
|
дұрыс отыру керек екенін түсіндіреді. |
|
Партада дұрыс |
|
|||
|
|
Орындықта дұрыс отырмаудың салдарынан |
отырған |
|
||||
|
|
омыртқа жотасының қисаятынын айтып, көрнекі |
баланың суреті. |
|
||||
|
|
суреттерді көрсетуге болады. |
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
||||
IV. ҰОҚ-ның |
|
Педагог қорытынды жасайды, балаларды |
|
|
||||
қорытындысы. |
|
марапаттайды. |
|
Əліппе-дəптер |
|
|||
Рефлексия. |
|
Кімге оқу қызметі ұнады? |
|
|
|
|||
|
|
Балаларға сөйлесудің қандай түрі ұнады? |
|
|
||||
28-30 мин. |
|
Сенің ойыңша, достарыңмен қалай танысу керек? |
|
|
||||
|
|
(Ө)Рефлексивті бағалау: Балалар өз |
|
|
|
|||
|
Жұмыстарын үш түсті жалаушалар арқылы бағалайды. |
|
|
|||||
|
|
Мақсатыма жете алдым. Уақытты тиімді пайдалануға дағдылануым керек. |
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|