Балмұздақ. «Э» дыбысы және әрпі

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Балмұздақ. «Э» дыбысы және әрпі

Материал туралы қысқаша түсінік
Балмұздақ. «Э» дыбысы және әрпі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Мектеп:

«№5 мектеп гимназия» КММ

Білім беру саласы:

Коммуникация

Бөлімі:

Сауат ашу негіздері

Педагогтің аты жөні:

Джунельбекова Айгерім Есенқосқызы

Күні:


Сынып: МАД «Ә» тобы

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Балмұздақ. «Э» дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

0.1.1.1 Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлу жəне сөзсіз жеке айту.

0.1.1.2 Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау.

Құндылықтарды дарыту

Тағамдардың пайдасы туралы түсіндіру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

I. Дұрыс әсерлі көңіл күй орнату.

0-2 мин

Психологиялық ахуал.

Жарқырап күнде ашылды,

Айналаға гүл шашылды

Қайырлы күн!

Біз нәзік қыздармыз!

Қайырлы күн!

Біз ержүрек ұлдармыз!

Оқушылар педагогпен бірге қайталайды.


Балалар көңіл күйлерін айтып, бағалайды.


Алдыңғы өткен сабақты қайталау суреттері

II.Өмірлік тәжірибені

маңыздандыру.

Мақсатты болжам.

3–5 мин

Өткенді қайталау, Ю дыбысы бар сөздер айту, апта күндері қайталату, әріпті естиміз айтамыз,дыбысты көреміз жазамыз.

Ою, аю,оюлы, қою т.б


Балалар педагогтің айтқындарын тыңдап, сұрақтарына жауап береді.


ҚБ: Шапалақ

Әліппе-дәптер


Тақырыпқа байланысты суреттер

ҰОҚ-ның ортасы

ІІІ.Тақырып бойынша жұмыс

6 – 20мин

1-тапсырма Өлеңді оқып беру.

Таңдайыма тәтті ақ!

Өзі қардай аппақ.

Мұз да бал да өзінде

Бұл атақты балмұздақ.

-Балалар балмұздақ сендерге ұнайдыма?

-Оны жылдың қай мезгілінде жеуге болады?

-Қыста жеуге болама?

-Неліктен болмайды?


2-тапсырма. Сөздерге дыбыстық талдау жаса. Э дыбысының орнын көрсет.

Сергіту сәті.


3-тапсырма. Э әрпімен таныс бол.

-Балалар Э әрпі қандай әріпке ұқсайды?



4-тапсырма. Ермексаздан жаса.



ҚБ: Бас бармақ
















ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.


Әліппе-дәптер

















IV. ҰОҚ- ның

қорытындысы.

Рефлексия.

28-30 мин.

Рефлекция.

Балаларды мадақтау.

Балалар бүігінгі сабақты смайлик арқылы бағалайды.


Бағалау тақтайшасы

















Мектеп:

«№5 мектеп гимназия» КММ

Білім беру саласы:

Таным

Бөлімі:

Жаратылыстану

Педагогтің аты жөні:

Джунельбекова Айгерім Есенқосқызы

Күні:

12.04.2021ж

Сынып: МАД «Ә» тобы

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Магниттің ерекшелігі қандай?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

0.3.5.2 Магниттерді қолдану жолдарын пайымдау

Құндылықтарды дарыту

Магниттің зияны мен пайдасын түсіндіру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

I. Дұрыс әсерлі көңіл күй орнату.

0-2 мин

Шаттық шеңбері

Қол алысып, кәне, біз,

Достасайық бәріміз.

Айтарым бар сендерге,

Тез тұрыңдар шеңберге.

Қандай жақсы бір тұру,

Достарменен бір жүру!

Оқушылар педагогпен бірге қайталайды.


Балалар көңіл күйлерін айтып, бағалайды.


Алдыңғы өткен сабақты қайталау суреттері

II.Өмірлік тәжірибені

маңыздандыру.

Мақсатты болжам.

3–5 мин

Магниттіліктің пайда болуы ертеректен белгілі, алайда оны түсіндіру біраз уақыт бұрын ғана мүмкін болды. Бір аңызға сәйкес Магнус есімді қария өзінің таяғының темір ұшы қызықты тасқа тартылғанын байқайды. Содан бері сол ерекше тасты “Магнус тасы” немесе магнит деп атап кеткен деседі.


Барлық заттардың нақты магниттік қасиеттері болады. Темір, кобальт, никель жақсы магниттелетін материалдарға жатады. Тұрақты магниттің екі магниттік полюсі болады: солтүстік (N) және оңтүстік


(S). Аттас полюстер бірін-бірі тебеді, ал аттас емес полюстер тартылады.

Балалар педагогтің айтқындарын тыңдап, сұрақтарына жауап береді.

ҚБ: Шапалақ

Әліппе-дәптер




ҰОҚ-ның ортасы

ІІІ.Тақырып бойынша жұмыс

6 – 20мин

1-тапсырма. Магнит тартатын заттарды ата және белгіле. Өз үйіңде магниті бар қандай заттар бар? Магниттің қандай пайдасы ?


Магнитке тек қана металлдан жасалған заттар ғана тартылады.Ал шыныдан,пластмассадан,мата,қағаз магнитке тартылыс күші жоқ.


2-тапсырма. Магнит қандай заттарды тартады? Ересектердің көмегімен орында.

3-тапсырма. Магнитпен қандай ойындар ойнауға болады? Суреттердің қайсысы артық? Неге?

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.










Тапсырмаларды орындайды.


ҚБ: Бас бармақ
















ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.


Әліппе-дәптер

















IV. ҰОҚ- ның

қорытындысы.

Рефлексия.

28-30 мин.

Рефлекция. Мадақтау.

Магниттер

Бағалау тақтайшасы













Мектеп:

«№5 мектеп гимназия» КММ

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Музыка

Педагогтің аты жөні:

Джунельбекова Айгерім Есенқосқызы

Күні:

12.04.2021ж

Сынып: МАД «Ә» тобы

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Су –өмірдің өзегі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Музыкалық дыбыстың негізгі қасиеттерін жоғарылығына (жоғары-төмен дыбыс), тембріне қарап ажырату

Құндылықтарды дарыту

Судың тіршіләктегі маңызын, пайдасын ұғындыру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

I. Дұрыс әсерлі көңіл күй орнату.

0-2 мин

Музыкалық сәлемдесу. Шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне алақан жылуларын беріп, кезектесіп тілек айтады. – Балалар, біз күнделікті өмірде судың қандай пайдасы бар екенін жақсы білеміз. Сусыз өмір сүру мүмкін емес, судан тамақ жасаймыз, жуынамыз, кір жуамыз, ішеміз т.б. пайдаланамыз. Бүгінгі сабағымыз осы су туралы болмақ.

Оқушылар педагогпен бірге қайталайды.


Балалар көңіл күйлерін айтып, бағалайды.


Алдыңғы өткен сабақты қайталау суреттері

II.Өмірлік тәжірибені

маңыздандыру.

Мақсатты болжам.

3–5 мин

(Т) Музыка тыңдау: «Аққу көлі» (муз. П.И. Чайковский). Балаларға музыка тыңдатып, сипатын ажырату. Музыка тыңдаған кезде не елестеткендерін, қандай көңіл күйде отырғандарын сұрау. Композитордың басқа да шығармаларын атап көрсету.

(Т, Ж) Дауыс жаттығулары: «Саржайлау» (Тәттімбет). «Саржайлау» күйінің негізгі әуенін «ля» буынымен орындау. Асықпай дем алып, ауызды дөңгеленте кеңірек ашып, тілдің ұшын таңдайға тіреп айтуды түсіндіру керек. Денені еркін ұстауға, дыбыстарды таза айтуға үйрету.

Балалар педагогтің айтқындарын тыңдап, сұрақтарына жауап береді.

ҚБ: Шапалақ

Әліппе-дәптер




ҰОҚ-ның ортасы

ІІІ.Тақырып бойынша жұмыс

6 – 20мин

(Т, Ж) Ән айту: «Су – өмірдің өзегі» (муз. Ә. Қонысбеков, сөзі Ұ. Қонысбекова). Әнді педагог орындап болған соң, әннің мазмұнын сұрау, су туралы балалармен әңгіме өткізу. Әннің көңіл күйін ажырату, қарқынына, ырғағына сәйкес әнді таза орындауларын қадағалау.

(Т) Музыкалық-ырғақты қозғалыс: «Көбелек биі» (биді қойған Д.Әбіров).

Жеңіл музыка әуеніне ілесіп мәнерлі қимылдар жасау.

(Т, Ж) Әліппе-дәптермен жұмыс: 1-сабақ. Айсұлудың сұрағы мен тапсырмасы: Аққу қандай құс? Хайуанаттар бағына барғанда аққуды көріп, ол туралы біліп ал. Шығарманы мұқият тыңда. Қандай әсер алдың? Сипаты, ырғағы туралы әңгімеле. Шығарманың мазмұнын көрсететін суретті таңдап, дөңгелекті бояп көрсет.

2-сабақ. Айсұлудың сұрағы мен тапсырмасы: Судың пайдасы туралы не білесің? Күнделікті өмірде қалай қолданасың? Суды неліктен үнемдеп жұмсау керек? Әннің мазмұнын әңгімелеп бер. Әннің көңіл күйін, әуенін, жоғары және төмен дыбыстарын анықта. Суреттегі тышқан мен аюдың жоғары басқышқа қайсысы лайықты? Ал төменгі басқышта ше? Сызықпен қосып көрсет. Көбелектер неге ұқсайды? Көбелектің түсі қандай болады? «Көбелек» биінің екпіні, ырғағы қандай?

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.









Тапсырмаларды орындайды.

ҚБ: Бас бармақ









ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.


Әліппе-дәптер

















IV. ҰОҚ- ның

қорытындысы.

Рефлексия.

28-30 мин.

(Р) Бүгінгі сабақ туралы балалардың пікірлерін тыңдау. Сабақты балалардың көмегімен қорытындылау, бағалау. – Егер сабақ қызықты өтті деп ойласаң, әліппе-дәптердің төменгі бұрышындағы ортасында соль кілті бар шеңберді жасыл түспен, ал қызықты болмаса, қызыл түспен бояп белгіле.

Шеңберлі доп


Бағалау тақтайшасы




Мектеп:

«№5 мектеп гимназия» КММ

Білім беру саласы:

Шығармашылық

Бөлімі:

Мүсіндеу

Педагогтің аты жөні:

Джунельбекова Айгерім Есенқосқызы

Күні:

12.04.2021ж

Сынып: МАД «Ә» тобы

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Зымырандар самғайды (ғарыш айлағы)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

0.1.2.2. Бұйымды тұғырға орнату техникасын пайдалану, бір тұғырға бірнеше бұйымды орналастыру.

0.2.1.3. Жұмыс барысында жұмыс орнын, құралдарын ретке келтіру

Құндылықтарды дарыту

Аспан әлемі туралы түсінік беру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

I. Дұрыс әсерлі көңіл күй орнату.

0-2 мин

(Ұ) Педагог ҰОҚ жұмыс істеуге қолайлы жағдай жасайды.

(Ұ, Ө) Ермек «Сиқырлы дорба» ойынын өткізеді. Балалар дорбаны қолдарымен ұстап көріп, оның ішіндегі заттарды табады. Қолына ілінген заттарды алып шығады (жұлдыз, зымыран, күн т.б.), заттардың не үшін пайдаланылатынын атап көрсетеді.

ҰОҚ-де не жайлы әңгіме болатынын болжап, зерттеудің тақырыбы мен мақсатын айқындайды.

Оқушылар педагогпен бірге қайталайды.


Балалар көңіл күйлерін айтып, бағалайды.


Алдыңғы өткен сабақты қайталау суреттері

II.Өмірлік тәжірибені

маңыздандыру.

Мақсатты болжам.

3–5 мин

(Т, Ө) Талқылау:

Біздің елімізде ғарыш кемелері қай жерден ұшырылады?

Ең алғаш рет ғарышқа не ұшырылды?

Сендер қандай ғарыш кемелерін білесіңдер?

Ғарышкерлер не киеді?

(Ұ) «Ғарыш галактикасы» материалын қарап шығу, пікір білдіру.

(Ұ) Талқылау:

Балалар, сендердің ең үлкен армандарың қандай?

(Ұ, Т) Ой қорыту.

Армандаудың да пайдасы бар, адамдар сол арқылы өзінің асыл арманын біртабан жақындата түседі.

Ал сендердің ғарышқа ұшқыларың келе ме?

Ғарышқа ұшатын адамды қалай атаймыз?

Ғарышкерлер немен тамақтанады? Олар тамақты қайда сақтайды?

(Ұ, Т) Ой қорыту.

Ғарышкерлердің тамағы арнайы ыдыстарда сақталады. Олар азық-түліктің дәмі мен пайдалы элементтерін толық сақтауға мүмкіндік береді.

Балалар педагогтің айтқындарын тыңдап, сұрақтарына жауап береді.


ҚБ: Шапалақ

Әліппе-дәптер




ҰОҚ-ның ортасы

ІІІ.Тақырып бойынша жұмыс

6 – 20мин

(Ұ, Ө) Проблемалық жағдай.

Мүсінші Ермек балаларды ғарышқа саяхатқа аттануға шақырады. Біз көппіз, бір зымыранға сыймаймыз.

Сондықтан командаларға бөліну керек.

(Ұ, Т, Ө) Әліппе-альбоммен жұмыс.

Үлгімен танысу.

Ермек командаларға сюжеттік композиция құрауды ұсынады.

Балалар команда ішінде атқаратын міндеттерін өзара бөлісіп алады (жұлдыздар жасау, зымыран жасау, ғарышкерді мүсіндеу).

(Ұ) Ойын-жаттығу: «Иә-Жоқ». Балалар ермексазбен жұмыс істеу ережелерін еске түсіреді.

(Ұ, Ө) «Мүсіндеу алгоритмін талқылау».

Педагог: балаларға тапсырманы берілген сызба бойынша ғана емес, шығармашылық қабілеті мен қиялын пайдалана отырып өз бетінше жасауға

мүмкіндік береді.

1. Цилиндр және конус жасаймыз.

2. Бөлшектерді бір-бірімен қосамыз.

3. Біріккен жерлерін ширатпамен жасырамыз.

Зымыранның төменгі жағын да осындай ширатпамен сәндейміз. Ол үшін бірдей үш конус жасап аламыз және оларды жалпайтып, үшбұрыш пішініне

келтіреміз. Оларды да зымыранның төменгі жағына жапсырамыз.

4. Иллюминаторға кірісеміз. Ол үшін ермексазды домалақтап, кішігірім шар жасаймыз. Оны жалпайтып, кеменің корпусына жапсырамыз. Содан соң қара түсті ермексаздан кішкентай шар жасаймыз. Оны да жалпайтып, бірінші жалпақ пішінді ермексаздың үстіне жапсырамыз. Ермексаздан жасалған зымыранымыз дайын деуге болады.

5. Зымыранды ұсақ моншақтармен, әйнек сынықтарымен (стеклярус) безендіруге болады.

6. Ғарыш кемесі ұшуға дайын.

(Т, Ө) Ой қорыту:

Біз мүсіндеудің қандай тәсілдерін пайдаланамыз?

(Ширату, домалақтату, жалпайту, барлық бөлшектерді мұқият біріктіреміз).

(Ұ) Саусақтарға арналған жаттығу: «Луноход».

(Ө) Ойын-жаттығу: «Ермексазбен достас».

ермексазды жұмыс істеуге дайындау.

(Ө) Өзіндік жұмыс.

Балаларға жеке көмек көрсетіп отыру.

Ермек балаларға жұмыс барысында барынша мұқият, зейінді болу қажеттігін, жұмыс орнында тазалық пен тәртіп сақтау керектігін ескертеді.

(Ұ, Ө) Шығармашылық минуты. Ғарышкерлер мен жұлдыздардың мүсінін жасап, сюжетті толықтыр.

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.










Тапсырмаларды орындайды.


ҚБ: Бас бармақ
















ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.


Әліппе-дәптер

















IV. ҰОҚ- ның

қорытындысы.

Рефлексия.

28-30 мин.

(К, Г) Балалар жұмыстарының көрмесі «Ғарышқа апарар жол». Педагог балаларды жұмыстарды талқылауға шақырады. Ермек балаларға ҰОҚ өзі жасаған жұмысына баға беруін ұсынады:

1. Жұмысына көңілі толғандар қалпақты жасыл түспен бояйды.

2. Қиналғандар қызыл түспен бояйды.

Қалпақ


Бағалау тақтайшасы





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.00.2025
39
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі