Материалдар / Балық (ұшталған қарындаш қалдықтарымен жұмыс)

Балық (ұшталған қарындаш қалдықтарымен жұмыс)

Материал туралы қысқаша түсінік
жұмыс орнын ұйымдастыру; бұйымды атау, оның пайдаланылуын, қандай материалдан дайындалғанын, бөлшектерді біріктіру тәсілдерін айту; технологиялық карта бойынша бұйымның әзірлену реттілігін айту;
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Мерзімі : 05.10.23.

Пәні: қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы

Әліпби (қайталау сабақ)

Оқу

мақсаттары

4.1.1.5 қазақ тіліндегі әріптердің орналасу тәртібін білу;

4.1.1.6 алфавит анықтамасымен танысу, жаттау;

Сабақ

мақсаты



*әріптердің орналасу ретін білу;

*сөз басындағы дыбысты ажырата білу;

*берілген дыбыстан басталатын сөзді айта білу;

*дыбыс пен әріпті сәйкестендіре білу;

Құндылық-тарды дамыту

*Ауызекі сөйлеу тілдерін дамыту, сөздік қорларын молайту, дыбыстық бұзылыс-тарын түзету, жазу дағдыларын, саусақ моторикасын жетілдіру, жауапкершілікке, бірлікке тәрбиелеу;

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Ұйымдас-тыру

кезеңі





Психологиялық дайындық

Жарқырап күн де ашылды,

Жерге шуақ шашылды.

Достарыма қарасам,

Көңіл-күйі тамаша!

Көңіл-күймен тамаша!

Біз бастаймыз сабақты.


*оқушылар орнынан тұрып, өлең шумағын бірге айтып, қимылды жаттығулар орындайды;




слайд 1

Өткен тақырыпты пысықтау




«Бинго» ойыны

Шарты: қорап ішінен санды бөлшектерді алып, сол санға тиісті сұрақтарға жауап беру;

1. Қазақ тілінде неше әріп бар?

2. Әріптер дыбысталуына қарай

нешеге бөлінеді?

3. Дыбыс пен әріптің

айырмашылығын ата...

4. Дауысты дыбыстардың

ерекшелігі...

5. Дауыссыз дыбыстардың

ерекшелігі...

6. Әріптердің орналасу тәртібі

қалай аталады?


*бөлшектегі санды атау;

*санға тиісті сұраққа жауап беру;

*бөлшек түсіне сәйкес қима қағазды алып, әріпті атау;

*әріпті бөлшек санында көрсетілген тор көзге орналастыру;


1

2

3

4

5

6

Ә-1, Л-2, І-3, П-4, Б-5, И-6


слайд 2


Бағалау

-оқушылар жауабы түрлі-түсті жұлдызшалармен бағаланады;



Жаңа сабақ


1

Ә

2

Л

3

І

4

П

5

Б

6
И

(тақырыпты ашу, қайталау сабақ)


- Әліпби дегеніміз не?


Топқа бөлу

1 топ – Қызылдар

2 топ – Жасылдар




1 тапсырма «Үзбей оқы» ж.ж.

-әліпбиді жатқа оқу;




2 тапсырма «Әріпті тап» т.ж.

-әліпби қатарында берілген бос тор көздерге түсіп қалған

әріптерді жазу;

*

Ә

Б

В

*

Ғ

Д

Е

*

Ж

З

*

Й

К

Қ

*

М

Н

Ң

*

Ө

П

Р

*

Т

У

Ұ

*

Ф

Х

*

Ц

Ш

*

Ч

Ь

*

І

Ъ

Э

*

*






*тор көзде берілген әріптерді қосып оқу;



*Әліпби сөзіне анықтама береді және топпен қайталайды;

*оқушылар жұлдызша түстері-не қарай екі топқа бөлініп отырады;







*топ басшылары (2 деңгей) мұғалімнің нұсқауымен әліпби ретін кезектесе келген жерінен жалғастырып үзбей жатқа оқу керек;

*түсіп қалған әріптерді атау

(2-3 деңгей);

*аталған әріп таңбасын жазу

(3 деңгей);

*әріпті оқу ж/е сол дыбыстан басталатын сөздерді атау н/е қайталау (4 деңгей);




слайд 3














слайд 4





тапсырма парағы

А3-2 дана








Сергіту сәті

А - дан Я - ға дейін

-аталған дыбыстардан бастала-тын сөздерді айта отыра мәреге жету;

Мыс: А-аю, айна, алма, асық т.с.с

-берілген уақыт 3 минут;

-уақыт аяқталғанша топ мүшеле-рі кезектесе ойынды жалғастыра береді;


*топ мүшелері кезектесе жасырын әріптерді таңдайды;

*кезектесе отыра берілген жолмен белгілерге әріптен басталатын сөздерді айта отыра секіріп мәреге жету керек;


кеспе әріптер

Сабақты бекіту

3 тапсырма «Ретімен жаз»

-берілген сөздерді әліпби ретімен жазу;



*берілген сөздерді оқу;

*сөздерді әліпби ретімен көшіріп жазу;


слайд 5

Үйге тапсырма

-Әліпби қатарын жатқа оқу;



Бағалау

«Жұлдыздар жарқырайды»

-тапсырмалар орындау барысын-да алынған жұлдыздар санына байланысты жеңімпаз топ анықталады;


*әр топ мүшелерінің жинаған жұлдызшалары

слайд бойынша кезектесе жанып, саны анықталады;


слайд 6

Кері байланыс

«Екі жұлдыз, бір тілек»






*топ мүшелері бір-біріне аталған әдіс бойынша кері байланыс жасайды;




























































Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасының

«№1 «Өркен» арнайы мектеп-интернаты»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі

бастауыш сынып мұғалімі

Картанова Гулшат Ауезхановна

Мерзімі : 29.11.24.

Жалпы еңбекке даярлық

Сабақтың тақырыбы

Балық (ұшталған қарындаш қалдықтарымен жұмыс)

Оқу

мақсаттары

4.2.1.1 жұмыс орнын ұйымдастыру;

4.3.1.1 бұйымды атау, оның пайдаланылуын, қандай материалдан дайындалғанын, бөлшектерді біріктіру тәсілдерін айту;

4.3.1.2 технологиялық карта бойынша бұйымның әзірлену реттілігін айту;

Саб. мақсаты

*ұшталған қарындаш қалдықтарымен әтеш бейнесін жапсырмалау;

*қарындашты ұштауды, қалдықтарды жапсырмалауды үйрену;

Құндылықт. дамыту

*саусақ моторикасын дамыту, ұсақ заттармен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру, жауапкершілікке тәрбиелеу;

Саб. кезеңд.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі



Психологиялық дайындық

Шуағын шашып алтын күн,

Күлімдеп маған қарайды.

«Айналайын балам!»,- деп,

Анам маған қарайды.

«5-тік» баға алсын деп,

Ұстазым маған қарайды.

Жақсы бала болам деп,

Менде өзіме қараймын.


*оқушылар орнынан тұрып, өлең шумағын бірге айтып, қимылды жаттығулар орындайды;

*өлең шумағын жатқа айтып үйрену;

*партаға дұрыс отыру, оқушы ережесін қайталау;



Жаңа сабақ


















Ойлан тап...

Қанаты бар ұшпайды,

Су астында қыстайды.

Ол не? (балық)

Ертегі: Алтын балық

https://www.youtube.com/watch?v=jTuV1k2m6sg


Жұмыс жоспарымен таныстыру

-ұшталған қарындаш қалдықтарынан балық бейнесін жапсырмалау;






Саусақ жаттығуы



Шығармашылық жұмыс

-мұғалімнің түсіндіруімен, іс-әрекетті қайталай отыра ұшталған қарындаш қалдықтарынан балық бейнесін жапсырмалау;

-қарындашты айналдырып үзбей ұштауды үйрену;

-ұшталған қалдықтарды үйлестіре ретімен жапсырмалауды меңгеру;

*нұсқауды түсініп өз бетінше жұмыс жасауға дағдылану;


*жұмбақтың шешуін табу;





*аудиоертегіні тыңдау;

*ертегі мазмұнын әңгімелеу;

*қосымша сұрақтарға толық жауап беру;











*бүгінгі орындалатын жұмыс барысымен танысу;

*қажетті құралдарды атау;

*ұсақ заттармен, желіммен жұмыс барысында сақталатын қауіпсіздік ережелерін қайталау және сақтай білу;



*оқушылар үстел басына айнала тұрады;

*кезектесе берілген үлгі бойынша саусаққа арналған жаттығуларды орындайды;

*екі қолдың аталған саусақтары бірдей қимыл жасау керек;

*бес түрлі үлгіні бес саусақ ұшымен кезектестіре орындау қажет;

*саусақтарды жаттықтырып дайындау;



















*өздеріне ұнайтын балық түрлерін таңдап алу;

*балық бейнесін нүктелер арқылы сызу;

*тиісті түсті қарындаштарды ұштау;

*үлгілік суретке қарап ұшталған қарындаш қалдықтарын ретімен жапсырмалау;



балықтың суреті




аудиоертегі













үлгілік суреттер



























тапсырма парағы





Сергіту сәті



Тап-таза суда,

Балықтар еркін жүзеді.

Бірде жиырылады,

Бірде керіледі,

Бірде құмға тығылады.

*орындарынан тұрып, өлең шумағын қайталай, сәйкес қимылды жаттығуларды орындайды;


Сабақты бекіту

«Балық аулау» ойыны

Б - дегенім балық,

Суда жүзер қалқып.

Мықты болсаң ау салып,

Аулап көрші балық.






*өлең жолдарын қайталау;

*өз балығына ұқсайтын балықты тауып ауға түсіру;



ойын құралдары

Бағалау

«Жұлдыздар шеруі» әдісі

-оқушылар жұмысын бағалау;

3 жұлдыз – Өте тамаша!

2 жұлдыз – Жақсы!

1 жұлдыз – Ынталан!


*оқушыларда бір-бірінің жұмысын жұлдызшамен бағалайды;

*әр оқушы өз жұлдызын өзі үздік деп бағалаған жұмыс парағына береді;

Кері байланыс

«Басбармақ» әдісі

*оқушылар бір-бірінің жұмысын аталған әдіс бойынша бағалайды;



ЖИ арқылы жасау
24 Желтоқсан 2024
199
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі