Пәні:
|
Қызықты математика
|
Сыныбы:
|
2 сынып
|
Уақыты:
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Бақытты сәт» Математикалық
кеш
|
Құзіреттілікке жеткізетін
сабақтың мақсат-міндеттері:
А)
Ақпараттық:
Ә)Коммуникативтік:
Б) Проблеманы
шешу:
|
Оқушылардың ойлау қабілетін,
ой ұшқырлығын ,оқуға ынтасын арттыру.
Ұйымдастырушылық қабілетін
дамыту.
Оқушыларды ұйымшылдыққа,нақты пәнге
қызығушылыққа, жауапкершілікке, өзін - өзі тәрбиелеуге
машықтандыру.
|
Сабақтың типі:
|
Жарыс сабақ.
|
Сабақта қолданылатын
педагогикалық технологиялар:
|
Ынтымақтастық, білім беруді
ізгілендіру.
|
Сабақтың әдісі:
|
Баяндау,топпен жұмыс, сұрақ-жауап.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Қазақ тілі, математика.
|
Оқыту құралдары:
|
Тақта, ребус,
математикалық жұмбақ, сызбалар, дидактикалық
материалдар.
|
Сабақтың барысы
|
Мұғалімнің қызметі
|
Оқушының қызметі
|
Күтілетін нәтиже
|
І.
Ұйымдастыру
бөлімі:
|
Армысыздар, құрметті ұстаздар
мен оқушылар және ойынға қатысушы
сайыскерлер!
«Тәуелсіз ел тірегі – білімді ұрпақ», «Білікті бірді
жығады, білімді мыңды жығады» – деп халқымыз бекер айтпаса керек.
Бүгінгі біздің мектебімізде 2 сынып оқушылары арасында өткелі
отырған «Бақытты сәт» зияткерлік сайысына қош келдіңіздер!Ендеше
сайысымызды бастамас бұрын оқушыларды шаттық шеңберіне
шақырамын.Бәріміз ортаға кеп «Досыңа бөлінген уақыт» Сағат
тілшелерінің артықтығы яғни біздің күнделікті сағатымызда 12 сан
болатын болса қазір бізде 13сан тілшелері бар екен. Қазір мен
атаймын сол айтқан сөзді іс – қимыл арқылы
жасаймыз.
Оқушылар «Алғырлар» «Тапқырлар» болып 2 топқа
бөлінеді.
|
Кештің
атымен танысып, сайысты бастамас бұрып «Досыңа бөлінген уақыт» атты
тренинг өткізіліп оқушылар белсене қатысады.
Оқушылар 2 топқа бөлінеді.
|
Математикалық кешке даярлық ұйымдастырып, оқушылар
тренингке қатысады, кезеңдермен таныстыру.
«Досыңа бөлінген уақыт» атты
тренингке оқушылардың белсене қатысуы.
Оқушылар топқа бөлінеді.
|
ІІ.
Кезеңдермен таныстыру:
|
- Бүгінгі
сайысымыздың кезеңдерімен таныс болайық:
I тур - Әзіл
есептер
II тур - Математикалық
ребустар
III тур - Амалдарды
орындап,мақалды тап
IV тур - Математикалық
мақал-мәтелдер
|
Топ сайыскерлері кештің кезеңдерімен
танысады.
|
Сайыс кезеңдерін хабарлау.
|
І
кезең –
«Әзіл есептер»
|
«Алғырлар»
тобына
1.Етік киген мысық төрт
шортан ұстады.Бұл ұстағандарының жартысы.Ол неше балық
ұстады?
2.Егер тырна бір аяғымен
тұрса 3кг болады,ал екі аяғымен тұрса оның салмағы
қанша?
3.Төрт қойдың неше аяғы
бар?
4.Асханаға 100кг пияз және одан 3 есе артық картоп
әкелінді. Асханаға неше кг картоп әкелінді?
5. Жыл он екі ай ішінде 30
және31 сандары ауысып келіп отырады. Ал 28 саны қай айда
кездеседі?
«Тапқырлар»
тобына
1.1кг етті пісіру үшін
1сағат қажет.Осындай еттің жарты киллограмын пісіру үшін қанша
уақыт қажет?
2.Үш
ағайынды. Арман,Аян,Аслан ағайынды үшеуі әр сыныпта оқиды.Аслан
Арманнан,алАян Асланнан кіші емес.Бұл үйдің үлкені,ортаншысы,кішісі
кім?
3.1жұмыртқа 3минутта
піссе,4жұмыртқа қанша минутта піседі?
4.Үстел беті
төртбұрышты,оның бір бұрышын арамен кесіп алсақ,неше бұрыш
қалады?
5.Бөлменің төртбұрышында бір-бір мысықтан отыр,әр
мысықтың алдында үш мысықтан отыр.Барлығы бөлмеде неше мысық
бар?
|
Мысық балық
ұстамайды.
3кг
16
300кг
Барлық айда
1 сағат
3 минутта
Бесбұрыш
4 мысық
|
Оқушылардың логикалық ойлау
қабілеттерін арттырып, шыңдау.
Оқушыларға берілген әзіл есептерді ойланып тез
жауап беруі.
|
ІІкезең – «Математикалық
ребустар»
|
Екі топқа
түрлі ребустар беріледі, сонымен қатар әріптер басқа сандармен
алмастырып сөз немесе сан шығару керек.
1.Мысық ʼʼʼʼʻ7ʼ
Р
2.МННН-ККК=М
М-1;Н-0;К-9.
1. ʽҚаз Ай
Ту
2.
АВ*А=CСС
A-3;B-7;C-1.
|
Метр
1
Азайту
111
|
Берілген математикалық ребустарды оқушылардың
ойланып тез жауап бере алуы.
|
ІІІ
кезең – «Амалдарды
орындап,мақалды тап»
|
1)24+6*8-45:5
2)6*4:3:2*6
3)9*6-3*6+19-27:9
4)36:4+5*5-12+6*7
Жаманға 51
Ақыл 75
Баспа 21
Шірімес 32
Жақсыдан 63
Тура 124
Қалма 24
|
Жақсыдан
Қалма
Жаманға
Баспа
|
Оқушылардың логикалық ойлау,
есте сақтау, көру, зейін қабілеттерін байқау.
|
IVкезең – «Математикалық
мақал-мәтелдер»
|
«Математикалық мақал – мәтелдер» кезеңінде әр топқа
математикалық мақал – мәтелдер беріледі, оқушылар берілген мақалдың
жалғасын таба алуы керек.
«Алғырлар» тобына
1.Жеті жұрттың тілін
біл,...
2.Білекті бірді
жығады,...
3.Екі жақсы қас
болмас,...
4.Досыңды үш күн сына
ма,...
5.Бір елі
ауызға-...
«Тапқырлар»
тобына
1.Жүз теңгең
болғанша,...
2.Отыз тістен шыққан
сөз,...
3.Жалқаудың екі досы
бар:..
4.Бес бармақ
жиылса,…
5.Ер бір рет
өледі,...
|
«Алғырлар» тобына
1.Жеті жұрттың тілін
біл,
Жеті түрлі білім
біл.
2.Білекті бірді жығады,
білімді мыңды жығады.
3.Екі жақсы қас болмас, екі
жаман дос болмас.
4.Досыңды
үш күн сына ма, үш жыл сына.
5.Бір елі ауызға – екі елі
қақпақ.
«Тапқырлар» тобына
1.Жүз теңгең болғанша, жүз
досың болсын.
2.Отыз тістен шыққан сөз,
отыз рулы елге тарайды.
3.Жалқаудың екі досы бар:
4.Бес бармақ
жиылса,
5.Ер бір рет
өледі,...
|
Екі топ
түрлі математикалық мақал – мәтелдердің жалғасын таба
алуы.
Оқушыларды шапшаңдыққа, есте
сақтау, көру, зейін қабілеттерін байқау.
|
Қорытынды.
|
«Алғырлар» және «Тапқырлар»
топтарын жақсы қатысқандарын және жеңген топты марапаттау.
Мадақтама үлестіру
|
Жеңген топ марапатталып, мадақ-талады.
|
Сайыс мақсатына жетеді.
|