|
Іс-шараның тақырыптары: |
«Бәрі де,Ана,бір өзіңнен басталады» «ДОСЫҢЫЗДЫ РЕНЖІТСЕ НЕ ІСТЕУ КЕРЕК?» |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2 « » |
|||||
|
Сынып сағатының тақырыбы: |
«Бәрі де,Ана,бір өзіңнен басталады» |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Адамзат баласын жарық дүниеге әкеліп, оны тәрбиелеп өсіретін ана екенін түсіндіру; оқушылардың арасындағы қарым-қатынас туралы білімдерін пысықтау, ұжымда достық және сенімді қарым-қатынас орнату, реніш пен жанжалды болдырмау, ынтымақтастық және бірлесіп әрекет ету дағдыларын дамытуға жағдай жасау. |
|||||
|
Құндылық: |
Бірлік және ынтымақ Әділдік және жауапкершілік Заң және тәртіп |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы ның әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
5 мин |
Ұйым дасты ру |
Жағымды мотивациялық көзқарасты қалыптастыру (1-2 мин). Бір-бірімізге шуақты, достық көңіл күй сыйлайық. Мен допты көршіңе кезекпен беруді және жағымды сөздер айтуды ұсынамын. Алғы шарт – күлімсіреу және сүйсініп сөйлеу. Мен бастайын: «Мадина, сенің жымиғаның әдемі!» (балалар жалғастырады.) Тамаша! Барлығының көңіл күйі сәл болса да көтерілді деп ойлаймын. Өйткені, олар саған күліп, қуанса, сен де күлесің. Сабақтың мақсатымен таныстыру. |
|
|
Ана туралы нақыл сөздер, суреттер т.б |
|
|
10 мин 15 мин 5 мин |
Сабақ тың ортасы |
Адамды дүниеге әкелетін, өмір сыйлайтын - құдіретті ана. Сол құдірет иесінің алдында бәріміз бас июге тиіспіз. Ана – үйдің берекесі, Бала – үйдің мерекесі. Бұтағымен ағаш сымбатты, Ұрпағымен адам қымбатты, Адам бойындағы барлық жақсы қасиет күннің нұрынан, ананың сүтінен таралған.
Ой қозғау : Бейнеролик тамашалап болғасын, окушылардың пікірін білу,тапсырмалар беру
Ол саған бәрінен де қымбат. Сен үшін ол - жақының, досың ұстазың. Сондықтан да сен бір - ақ адамды білесің. Ол - ана!Олай болса ана туралы мақал - мәтел айтайық. Мен макал – мәтелдің басын айтамын,ары қарай оқушылар жалғастырады 1. Ананың сүті бал, баланың тілі бал. 2. Ана сүтін ақтамағанды ешкім мақтамайды. 3. Ердің анасы - елдің анасы. 4. Ағайын алтау - ана біреу. 5. Ана жақсылығын ауырсаң білесің. 6. Күннің шуағы жылы, ананың құшағы жылы 7. Анаңа ауыр сөз айтпа, Атыңа ауыр жүк артпа. 8. Анаңды Меккеге үш арқалап апарсаң да қарызынан құтыла алмайсың. 9. Ана сүтін ақтамағанды ешкім мақтамайды. 10.Ананың алақаны балаға айдынды қоныс.
Хор «Ана туралы жыр» |
Бейнеролик көру арқылы анаға деген құрметті түсінеді. Мақал-мәтелдің жалғасын айтады. Хормен ана туралы жыр айтады |
Оқушылар дың белсенділігі не қарай мұғалім ауызша мақтау сөздермен бағалайды |
Бейне ро- лик Презентация |
|
|
10 мин |
Қауіп сіздік сабағы |
«ДОСЫҢЫЗДЫ РЕНЖІТСЕ НЕ ІСТЕУ КЕРЕК?» 1. Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы Бір-біріңе қараңдар. Біз бәріміз әртүрліміз, бірақ бәріміз бірдей нәрсені қалаймыз. Әр адам қалайды... 2. Білімді жаңарту. Ертегіден үзінді тыңдаймыз. «Ұсқынсыз үйрек» Х.К. Андерсен. 3. Бастапқы білімді игеру және оны тексеру Ертегіден қандай ой түйдің? Үйрекке деген сезімің қандай? Оны басқа құстардың шабуылынан қорғағың келе ме? Адамдар арасында осындай жағдайды кездестіруге бола ма? Өкінішке қарай, мұндай жағдай адамдар арасында, әсіресе балалар ұжымында жиі кездеседі. Әрқайсыңыз қиын жағдайда өзіңізді қалай ұстау керектігін және қажет болған жағдайда қайда жүгіну керектігін білуіңіз керек. Қымбатты дос! Сізден келесі сұрақтарға жауап беруіңізді сұраймыз: 1. Сыныбыңда сыныптастарын және басқа сынып оқушыларын ренжітетін, мазақтайтын балалар бар ма? 2. Сыныптағы қарым-қатынасты жақсарту үшін балалар не істей алады деп ойлайсыңдар? «Идеялар қоржыны» әдісі - Егер сенің досың осындай жағдайға тап болса және оған көмектескіңкелсе не істеу керек? 1. Егер сен біреудің үнемі өзгелердіренжітетінін байқасаң, онда бәрі өздігінен шешіледі деп күтуге болмайды. Мәселені мүмкіндігінше тезірек шешу керек. 2. Оларды татуластыруға тырыс. Өзіңе қауіп төндірудің қажеті жоқ, бірақ қорқыту жағдайының куәгері болсаң, дереу араласып, болып жатқанды тоқтату маңызды. Егер мұны өз бетіңше жасай алмайтыныңды білсең немесе сезсең, үлкендерден көмек сұрауың керек. 3. Құқық бұзушыларға олардың істеп жатқаны дұрыс емес екенін жәнеоларды қолдамайтыныңды түсіндір. 4. Досыңа қолдау көрсет. Сыныптағы болып жатқан іс-әрекеттің ұнамайтындығын айт. Мұны қолдамайтыныңды түсіндір. Жәбірленушінің ешкінәсі жоқ, ал ренжітуші ақымақтық пен теріс әрекет етіп жатыр десең жақсы болады. 4. Үлгі бол. 4. Бекіту. Өздік жұмыс Мен достық ережелерін құрастырып, сынып бұрышына іліп, осы ережелерді сақтауды ұсынамын. - Достық ережесін құрастыру үшін топпен жұмыс. Досыңа мейірімді бол. - Қуанышыңды досыңмен бөліс. Досыңды ешқашан алдама. - Досыңа опасыздық жасама. Мұқтаж досыңа әрқашан көмектес. |
Балалар сөз тіркесін жалғастырып, нұсқаларын тақтаға жазады (құрмет, сүйіспеншілік, тану, қамқорлық т.б.).
сұрақтарға жауап береді
жағдаятты сұрақтардан шығып,өз ойын атады
достық ережелерді құрастыра ды |
|
Презен тация, пайда лы сілтеме |
|
|
|
Сабақ тың соңы |
5. Сабақты қорытындылау Әр баланың үстелінде түрлі түсті үш гүл бар. Шарты: Ең сыпайы адамға (бүгін алғыс айтқыңыз келетін) көк гүлді бересің, мейірімді адамға жасыл гүлді, ең қарапайым адамға күлгін түсті гүлді бересің. «Бүгін ең үлкен гүл шоғын кім алғанын көрейік. Неліктен деп ойлайсыңдар? |
Гүл шоғын ұсыну арқылы сабақты қорытындылайды. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Бәрі де,Ана,бір өзіңнен басталады» «ДОСЫҢЫЗДЫ РЕНЖІТСЕ НЕ ІСТЕУ КЕРЕК?»
|
Іс-шараның тақырыптары: |
«Бәрі де,Ана,бір өзіңнен басталады» «ДОСЫҢЫЗДЫ РЕНЖІТСЕ НЕ ІСТЕУ КЕРЕК?» |
|||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2 « » |
|||||
|
Сынып сағатының тақырыбы: |
«Бәрі де,Ана,бір өзіңнен басталады» |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Адамзат баласын жарық дүниеге әкеліп, оны тәрбиелеп өсіретін ана екенін түсіндіру; оқушылардың арасындағы қарым-қатынас туралы білімдерін пысықтау, ұжымда достық және сенімді қарым-қатынас орнату, реніш пен жанжалды болдырмау, ынтымақтастық және бірлесіп әрекет ету дағдыларын дамытуға жағдай жасау. |
|||||
|
Құндылық: |
Бірлік және ынтымақ Әділдік және жауапкершілік Заң және тәртіп |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы ның әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
5 мин |
Ұйым дасты ру |
Жағымды мотивациялық көзқарасты қалыптастыру (1-2 мин). Бір-бірімізге шуақты, достық көңіл күй сыйлайық. Мен допты көршіңе кезекпен беруді және жағымды сөздер айтуды ұсынамын. Алғы шарт – күлімсіреу және сүйсініп сөйлеу. Мен бастайын: «Мадина, сенің жымиғаның әдемі!» (балалар жалғастырады.) Тамаша! Барлығының көңіл күйі сәл болса да көтерілді деп ойлаймын. Өйткені, олар саған күліп, қуанса, сен де күлесің. Сабақтың мақсатымен таныстыру. |
|
|
Ана туралы нақыл сөздер, суреттер т.б |
|
|
10 мин 15 мин 5 мин |
Сабақ тың ортасы |
Адамды дүниеге әкелетін, өмір сыйлайтын - құдіретті ана. Сол құдірет иесінің алдында бәріміз бас июге тиіспіз. Ана – үйдің берекесі, Бала – үйдің мерекесі. Бұтағымен ағаш сымбатты, Ұрпағымен адам қымбатты, Адам бойындағы барлық жақсы қасиет күннің нұрынан, ананың сүтінен таралған.
Ой қозғау : Бейнеролик тамашалап болғасын, окушылардың пікірін білу,тапсырмалар беру
Ол саған бәрінен де қымбат. Сен үшін ол - жақының, досың ұстазың. Сондықтан да сен бір - ақ адамды білесің. Ол - ана!Олай болса ана туралы мақал - мәтел айтайық. Мен макал – мәтелдің басын айтамын,ары қарай оқушылар жалғастырады 1. Ананың сүті бал, баланың тілі бал. 2. Ана сүтін ақтамағанды ешкім мақтамайды. 3. Ердің анасы - елдің анасы. 4. Ағайын алтау - ана біреу. 5. Ана жақсылығын ауырсаң білесің. 6. Күннің шуағы жылы, ананың құшағы жылы 7. Анаңа ауыр сөз айтпа, Атыңа ауыр жүк артпа. 8. Анаңды Меккеге үш арқалап апарсаң да қарызынан құтыла алмайсың. 9. Ана сүтін ақтамағанды ешкім мақтамайды. 10.Ананың алақаны балаға айдынды қоныс.
Хор «Ана туралы жыр» |
Бейнеролик көру арқылы анаға деген құрметті түсінеді. Мақал-мәтелдің жалғасын айтады. Хормен ана туралы жыр айтады |
Оқушылар дың белсенділігі не қарай мұғалім ауызша мақтау сөздермен бағалайды |
Бейне ро- лик Презентация |
|
|
10 мин |
Қауіп сіздік сабағы |
«ДОСЫҢЫЗДЫ РЕНЖІТСЕ НЕ ІСТЕУ КЕРЕК?» 1. Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы Бір-біріңе қараңдар. Біз бәріміз әртүрліміз, бірақ бәріміз бірдей нәрсені қалаймыз. Әр адам қалайды... 2. Білімді жаңарту. Ертегіден үзінді тыңдаймыз. «Ұсқынсыз үйрек» Х.К. Андерсен. 3. Бастапқы білімді игеру және оны тексеру Ертегіден қандай ой түйдің? Үйрекке деген сезімің қандай? Оны басқа құстардың шабуылынан қорғағың келе ме? Адамдар арасында осындай жағдайды кездестіруге бола ма? Өкінішке қарай, мұндай жағдай адамдар арасында, әсіресе балалар ұжымында жиі кездеседі. Әрқайсыңыз қиын жағдайда өзіңізді қалай ұстау керектігін және қажет болған жағдайда қайда жүгіну керектігін білуіңіз керек. Қымбатты дос! Сізден келесі сұрақтарға жауап беруіңізді сұраймыз: 1. Сыныбыңда сыныптастарын және басқа сынып оқушыларын ренжітетін, мазақтайтын балалар бар ма? 2. Сыныптағы қарым-қатынасты жақсарту үшін балалар не істей алады деп ойлайсыңдар? «Идеялар қоржыны» әдісі - Егер сенің досың осындай жағдайға тап болса және оған көмектескіңкелсе не істеу керек? 1. Егер сен біреудің үнемі өзгелердіренжітетінін байқасаң, онда бәрі өздігінен шешіледі деп күтуге болмайды. Мәселені мүмкіндігінше тезірек шешу керек. 2. Оларды татуластыруға тырыс. Өзіңе қауіп төндірудің қажеті жоқ, бірақ қорқыту жағдайының куәгері болсаң, дереу араласып, болып жатқанды тоқтату маңызды. Егер мұны өз бетіңше жасай алмайтыныңды білсең немесе сезсең, үлкендерден көмек сұрауың керек. 3. Құқық бұзушыларға олардың істеп жатқаны дұрыс емес екенін жәнеоларды қолдамайтыныңды түсіндір. 4. Досыңа қолдау көрсет. Сыныптағы болып жатқан іс-әрекеттің ұнамайтындығын айт. Мұны қолдамайтыныңды түсіндір. Жәбірленушінің ешкінәсі жоқ, ал ренжітуші ақымақтық пен теріс әрекет етіп жатыр десең жақсы болады. 4. Үлгі бол. 4. Бекіту. Өздік жұмыс Мен достық ережелерін құрастырып, сынып бұрышына іліп, осы ережелерді сақтауды ұсынамын. - Достық ережесін құрастыру үшін топпен жұмыс. Досыңа мейірімді бол. - Қуанышыңды досыңмен бөліс. Досыңды ешқашан алдама. - Досыңа опасыздық жасама. Мұқтаж досыңа әрқашан көмектес. |
Балалар сөз тіркесін жалғастырып, нұсқаларын тақтаға жазады (құрмет, сүйіспеншілік, тану, қамқорлық т.б.).
сұрақтарға жауап береді
жағдаятты сұрақтардан шығып,өз ойын атады
достық ережелерді құрастыра ды |
|
Презен тация, пайда лы сілтеме |
|
|
|
Сабақ тың соңы |
5. Сабақты қорытындылау Әр баланың үстелінде түрлі түсті үш гүл бар. Шарты: Ең сыпайы адамға (бүгін алғыс айтқыңыз келетін) көк гүлді бересің, мейірімді адамға жасыл гүлді, ең қарапайым адамға күлгін түсті гүлді бересің. «Бүгін ең үлкен гүл шоғын кім алғанын көрейік. Неліктен деп ойлайсыңдар? |
Гүл шоғын ұсыну арқылы сабақты қорытындылайды. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


