Барлығы сәлемдесуден басталады

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Барлығы сәлемдесуден басталады

Материал туралы қысқаша түсінік
Бөлім: Парасаттылық және әдеп Педагогтің аты-жөні Зиятова М Күні: 2.09 Сынып:5 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Барлығы сәлемдесуден басталады Сабақтың мақсаты Оқушыларға сәлемдесу туралы мәлімет беру, оның инабаттылық, әдептілік, адамдық қасиеттің негізгі арқауы екенін ұғындыру.Ұлттық салт – дәстүрмен таныстырып, адамгершілікке тәрбиелеу Құндылыққа баулу Оқушылар үлкенді құрметтеуге,адамгершілікке баулу Бекітемін: Оқу ісінің меңгерушісі: Д.Мажиева Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Ұйымдастыру кезеңі Ой қозғау Оқушылар,әр елдің сәлемдесу ерекшеліктеріне тоқтала отырып,сабақтың тақырыбын ашамыз. «Сәлем-сөздің анасы» Тыңдалым алды тапсырмасы: Төмендегі сұрақтарды қойып, сәлемдесу үлгілерінің суреттері бойынша оқушы пікірін тыңдауға болады. · Сәлемдесу не үшін керек? · Сәлем беру мен сәлем алудың айырмашылығы неде? · Суреттегі сәлем түрлерін сөйлете синонимдерді тиімді қолдану. Оқушыларды сабақтың тақырыбы жән
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

Парасаттылық және әдеп

Педагогтің аты-жөні

Зиятова М

Күні: 2.09


Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Барлығы сәлемдесуден басталады


Сабақтың мақсаты

Оқушыларға сәлемдесу туралы мәлімет беру, оның инабаттылық, әдептілік, адамдық қасиеттің негізгі арқауы екенін ұғындыру.Ұлттық салт – дәстүрмен таныстырып, адамгершілікке тәрбиелеу

Құндылыққа баулу

Оқушылар үлкенді құрметтеуге,адамгершілікке баулу

      Бекітемін:

Оқу ісінің меңгерушісі: Д.Мажиева


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Ой қозғау Оқушылар,әр елдің сәлемдесу ерекшеліктеріне тоқтала отырып,сабақтың тақырыбын ашамыз. «Сәлем-сөздің анасы» Тыңдалым алды тапсырмасы: Төмендегі сұрақтарды қойып, сәлемдесу үлгілерінің суреттері бойынша оқушы пікірін тыңдауға болады.

· Сәлемдесу не үшін керек?

· Сәлем беру мен сәлем алудың айырмашылығы неде?

· Суреттегі сәлем түрлерін сөйлете синонимдерді тиімді қолдану.

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ «Мадақтау»

Тақырыптық суреттер

Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс

Сәлемдесу – кездескен адамдардың бір -бірінің амандығын біліп, қуанышқа бөленуі. Бір –біріне аман - саулық тілеп тілектестігін, ниеттестігін білдіреді. Әрбір адам « қайырлы таң», « қайырлы күн », « қайырлы кеш » деген сөздермен амандасуға тілек пен ізеттілік нышанын көрсетіп, тәуліктің үш мезгілін де бір – бірімен ақжарқын амандасуға тиіс.Амандасу -- адамгершіліктің , әдептіліктің бір белгісі болып табылады.« Әдептілік белгісі - иіліп сәлем бергені,Жақындықтың белгісі - келіп -кетіп жүргені » ,- деп халқымыз бекер айтпаған болар.

Ақсақал мен жігіттің амандасуы

Жігіт:Ассалаумағалейкум, ата!

Ата: Уағалейкумассалам, балам!

Жігіт:Деніңіз сау ма? Аман -есенсіз бе?

Ата: Құдайға шүкір, балам . Тәңірдің берген ырыздығын жеп жүріп жатырмыз.

2. Қарт әже мен қыз баланың амандасуы:

Қыз:Армысыз , әже?

Әже. Бар бол, балам!

Қыз:Үй іші, бал – шағаңыз аман ба?

Әже:Тәңірге тәуба, барлығы күйлі - қуатты, аман -есен.

Пікіралмасу –

сәлемдескен кезде сәлемді алмаған мәдениеттілікке жата ма?

- сәлем беру үлгілерінің мағынасын ашу үш топқа тапсырылады


Ақпараттық мәтінмен жұмыс





Дескриптор

-

ақпарат береді

- анықтайды- сәлемдесу туралы талдау жасайды;

мәдениеттілік жайлы түсінік алады - сәлем беру үлгілерімен танысады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады







ҚБ «Алақан-жұлдыз»




ҚБ «Ең ұтымды жауап»




Ақпараттық мәтін









Үлестірмелі қағаздар










Суреттер




Тірек-сызбалар


Кесте



Қорытынды

Кері байланыс

Не білдім?

Не көрдім?

Не түсіндім?

Нені жетілдіруім керек?

Тақырып бойынша не білетінін, , не білгенін жазады

Оқушылар бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

«Сәлем сөздің анасы» Эссе






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.10.2025
43
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі