|
Білім беру ұйымының атауы |
Жетісу облысы, талдықорған қаласы, «Еңбек ауылындағы МДШО бар № 22 орта мектеп»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Сөз және оның мағынасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абдувалиева Гульзада Салихжанқызы |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бас әріппен жазылатын сөздер. Қараторғайдың ұясы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру; 1.4.1.3.бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, жануарларға арнайы қойылған аттар) анықтау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтінді түсініп оқиды, сұрақтарға жауап береді. Бас әріппен жазылған кісі аттарын қатыстырып, сөйлем құрайды. |
|||||
|
Құндылықтар: Сәуір айы: Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік айы |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: «Болашағы зор мамандықтар жоқ, тек болашағы зор мамандар бар» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 6минут
Қосымша тапсырма 2минут
Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Жаңылыспа» ойын- жаттығуы. Оқушылар шеңбер құрып тұрады. Мұғалім адам аттарын атағанда қол шапалақтайды да, жалпы заттың атын білдіретін сөздерді атағанда қозғалыссыз тұрады. Дұрыс орындаған балаларды «Бас бармақ» арқылы бағалайды.
Өткенді пысықтау «Жұмыртқа жина» әдісі Жұмыртқадағы бас әріппен жазылатын сөздерді оқып. Жинайды,кәрзеңкеге салады
Тақырыпты ашу Құстардың суреттерімен жұмыс жасау Олар туралы айту Көктемде ауылға ұшып келген құстар туралы айтқызу
Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу. Суретпен жұмыс. – Балалар, суреттен нені көріп тұрсыңдар? Ол не? Құс ұясын жасағандарың бар ма?
ФС тапсырмасы «Алма-кезек оқу» әдісі арқылы мәтінді оқыту Сұрақтарға жауап беру: – Берік нені іздеді? – Ержан ағай берген жұқа тақтай не үшін керек болды? Мәтін мазмұны бойынша жұптарыңа сұрақ қойыңдар. – Ержан мен Берік сөздері қандай әріппен жазылады? (Ереже дайын күйінде берілмейді. Балалардың өздері қорытындылап, ережені тұжырымдауға мұғалім жетелейді.) Адамның аты-жөні бас әріптен басталып жазылады: Досан, Әсем, Асқаров.
Ережемен жұмыс Адамның аты-жөні бас әріптен басталып жа зы лады: Досан, Әсем, Нұржанұлы.
2-жаттығу Суреттер мен сөздерді сәйкестендіріп, әр құстың ұясын сипаттап айт. Қарлығаш Қараторғай
ЕБҚ Қараторғай туралы айт. Оның суретін боя
ЕҚБ Көктемде бізге ұшып келетін құстардың тізімін жаса. Оларға қандай күтім жасау керек? Ойыңды айт
Өлеңді жаттап алу
3-жаттығу. Өлеңді көшіріп жаз. Жұлдыздай аққан із қалды, Ерлігін жау да қызғанды. Әлия, Мәншүк, Хиуаз – Қ
Әділғазы Қайырбеков • Бас әріптен басталып жазылған сөздердің астын сыз. Неліктен бас әріппен жазылғанын айт.
ҚЖ: Сөздерді топқа бөлу. Бас әріппен жазылған сөздерді тақтаға алдын ала жүйесіз іліп қояды. (Талғат, Алматы, Қарағанды, Сұлтан, Ақтөбе, Айжан, Нұр- Сұлтан, Айман) Осы сөздердің ішінен кісінің аты-жөнін бірінші жолға, жер-су атауын екінші жолға орналастыру тапсырылады. 1-топқа – кісінің аты-жөні, 2-топқа – жер-су аттары. – Бұл сөздер қандай әріппен жазылған? Оларға қандай сұрақтар қойылады? Оқушылар ережені еске түсіреді.
Кері байланыс
|
Ойын ойнайды
Жұмыртқа жинайды
Өз ойларын ортаға салады
Суретпен жұмыс жасайды
Мәтінді оқиды
Сұрақтарға жауап береді
Ережемен танысады
Тапсырманы орындайды
Жеке жұмыс жасайды
Өлеңді хормен оқып жаттайды
Тапсырманы орындайды
Қосымша жұмыс жасайды
Кері байланыс жасайды
|
Көңіл күйлерін көтеріп отыру
Тамаша !
«Құс ұясы» әдісі арқылы мадақтап отыру Құстарды ұясына орналастырады
Дескриптор: Құстар туралы біледі Көктем құстары туралы айтады
Тамаша!
Дескриптор: Мәтінді оқып, мазмұнын түсінуге тапсырмалар орындайды. Мәтіннің мазмұнын біледі
Тамаша!
Дескриптор: Суреттер мен сөздерді сәйкестендіріп, әр құстың ұясын сипаттап айтады Сөздердің мағынасын түсінеді
Құстарды қорғау керек!
Тамаша!
Дескриптор:
Өлеңді көшіріп жазады Бас әріптен басталып жазылған сөздердің астын сыз. Неліктен бас әріппен жазылғанын айт.
Дескриптор: Бас әріппен жазылған сөздерді табады Оларды топтарға бөледі
«Білім қоржыны» әдісі |
Суреттер
Құстар суреттері
Ұяның суреті
Оқулық
Суреттер
Суреттер
Плакат
Суреттер
Қараторғай дың суреттері
Қимылдар
Оқулық
Тақта
Қималар
Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
||
6
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бас әріппен жазылатын сөздер. Қараторғайдың ұясы
Бас әріппен жазылатын сөздер. Қараторғайдың ұясы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Жетісу облысы, талдықорған қаласы, «Еңбек ауылындағы МДШО бар № 22 орта мектеп»КММ |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Сөз және оның мағынасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абдувалиева Гульзада Салихжанқызы |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бас әріппен жазылатын сөздер. Қараторғайдың ұясы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру; 1.4.1.3.бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, жануарларға арнайы қойылған аттар) анықтау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтінді түсініп оқиды, сұрақтарға жауап береді. Бас әріппен жазылған кісі аттарын қатыстырып, сөйлем құрайды. |
|||||
|
Құндылықтар: Сәуір айы: Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік айы |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: «Болашағы зор мамандықтар жоқ, тек болашағы зор мамандар бар» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 6минут
Қосымша тапсырма 2минут
Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру «Жаңылыспа» ойын- жаттығуы. Оқушылар шеңбер құрып тұрады. Мұғалім адам аттарын атағанда қол шапалақтайды да, жалпы заттың атын білдіретін сөздерді атағанда қозғалыссыз тұрады. Дұрыс орындаған балаларды «Бас бармақ» арқылы бағалайды.
Өткенді пысықтау «Жұмыртқа жина» әдісі Жұмыртқадағы бас әріппен жазылатын сөздерді оқып. Жинайды,кәрзеңкеге салады
Тақырыпты ашу Құстардың суреттерімен жұмыс жасау Олар туралы айту Көктемде ауылға ұшып келген құстар туралы айтқызу
Жаңа тақырып Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу. Суретпен жұмыс. – Балалар, суреттен нені көріп тұрсыңдар? Ол не? Құс ұясын жасағандарың бар ма?
ФС тапсырмасы «Алма-кезек оқу» әдісі арқылы мәтінді оқыту Сұрақтарға жауап беру: – Берік нені іздеді? – Ержан ағай берген жұқа тақтай не үшін керек болды? Мәтін мазмұны бойынша жұптарыңа сұрақ қойыңдар. – Ержан мен Берік сөздері қандай әріппен жазылады? (Ереже дайын күйінде берілмейді. Балалардың өздері қорытындылап, ережені тұжырымдауға мұғалім жетелейді.) Адамның аты-жөні бас әріптен басталып жазылады: Досан, Әсем, Асқаров.
Ережемен жұмыс Адамның аты-жөні бас әріптен басталып жа зы лады: Досан, Әсем, Нұржанұлы.
2-жаттығу Суреттер мен сөздерді сәйкестендіріп, әр құстың ұясын сипаттап айт. Қарлығаш Қараторғай
ЕБҚ Қараторғай туралы айт. Оның суретін боя
ЕҚБ Көктемде бізге ұшып келетін құстардың тізімін жаса. Оларға қандай күтім жасау керек? Ойыңды айт
Өлеңді жаттап алу
3-жаттығу. Өлеңді көшіріп жаз. Жұлдыздай аққан із қалды, Ерлігін жау да қызғанды. Әлия, Мәншүк, Хиуаз – Қ
Әділғазы Қайырбеков • Бас әріптен басталып жазылған сөздердің астын сыз. Неліктен бас әріппен жазылғанын айт.
ҚЖ: Сөздерді топқа бөлу. Бас әріппен жазылған сөздерді тақтаға алдын ала жүйесіз іліп қояды. (Талғат, Алматы, Қарағанды, Сұлтан, Ақтөбе, Айжан, Нұр- Сұлтан, Айман) Осы сөздердің ішінен кісінің аты-жөнін бірінші жолға, жер-су атауын екінші жолға орналастыру тапсырылады. 1-топқа – кісінің аты-жөні, 2-топқа – жер-су аттары. – Бұл сөздер қандай әріппен жазылған? Оларға қандай сұрақтар қойылады? Оқушылар ережені еске түсіреді.
Кері байланыс
|
Ойын ойнайды
Жұмыртқа жинайды
Өз ойларын ортаға салады
Суретпен жұмыс жасайды
Мәтінді оқиды
Сұрақтарға жауап береді
Ережемен танысады
Тапсырманы орындайды
Жеке жұмыс жасайды
Өлеңді хормен оқып жаттайды
Тапсырманы орындайды
Қосымша жұмыс жасайды
Кері байланыс жасайды
|
Көңіл күйлерін көтеріп отыру
Тамаша !
«Құс ұясы» әдісі арқылы мадақтап отыру Құстарды ұясына орналастырады
Дескриптор: Құстар туралы біледі Көктем құстары туралы айтады
Тамаша!
Дескриптор: Мәтінді оқып, мазмұнын түсінуге тапсырмалар орындайды. Мәтіннің мазмұнын біледі
Тамаша!
Дескриптор: Суреттер мен сөздерді сәйкестендіріп, әр құстың ұясын сипаттап айтады Сөздердің мағынасын түсінеді
Құстарды қорғау керек!
Тамаша!
Дескриптор:
Өлеңді көшіріп жазады Бас әріптен басталып жазылған сөздердің астын сыз. Неліктен бас әріппен жазылғанын айт.
Дескриптор: Бас әріппен жазылған сөздерді табады Оларды топтарға бөледі
«Білім қоржыны» әдісі |
Суреттер
Құстар суреттері
Ұяның суреті
Оқулық
Суреттер
Суреттер
Плакат
Суреттер
Қараторғай дың суреттері
Қимылдар
Оқулық
Тақта
Қималар
Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
||
6
шағым қалдыра аласыз


азақтың батыр
қыздары.


















