|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Бізді қоршаған әлем |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№53 сабақ. Басқатырғыштар мен ребустар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.4.2.2** бірдей цифрлар мен фигуралардан тұратын басқатырғыштар, есептер, ребустар шешу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Басқатырғыштар мен ребустарды шешуді үйренеді |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Желтоқсан айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: «Бірлігі күшті ел озады» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Топқа бөлу Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 22 минут Сергіту сәті Сабақты қорыту 8минут Қосымша тапсырма Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Роботтан жылы лебіз оқушыларға. Робот арқылы оқушыларға топқа біріктіреміз. 1-топ. «Алғырлар» тобы. 2-топ. «Тапқырлар» тобы.
Өткенді пысықтау Тапсырма. «Калькулятор» әдісі. Әр топтан оқушы шығып Калькулятор әдісімен берілген есептерді шығарады. 100-20=80 90-30=60 100-30=70 70+20=90 60+10=70 40+50=90 80+10=90 80-60=20 Тақырыпты ашу. Жасанды интеллект арқылы. Жұптық жұмыс. Жаңа тақырып 1-тапсырма. “Суретті тап!” әдісі. Балалар, қазір сендер жұппен жұмыс жасайсыңдар. Әр жұп суреттердің қалай орналасқанын байқап, бос тұрған шаршыға қандай сурет қойылатынын бірге анықтайды. 1. Бірінші сиқырлы шаршыны қарастырамыз. Одан не байқадыңдар? (Апельсин, алмұрт, алма, яғни үш түрлі жеміс берілген) Жолдар мен бағандар бойында жемістер қалай орналасқан? (Жолдар мен бағандар бойынша әрбір жеміс бір реттен кездеседі, яғни қайталанбайды) 2. Екінші сиқырлы шаршының жолдары мен бағандарында қандай көгөніс жетіспейді? (екінші бағанды қарасақ, онда қызанақ жетіспей тұр. Ал үшінші жолды қарасақ, қызанақ жетіспейді. Ендеше жетіспейтін көгөніс қызанақ екенін анықтайды. 3. Үшінші сиқырлы шаршыны қарастырайық. Көгөністер қалай орналасқан? Қандай көгөніс жетіспей тұр. Бос орындағы көгөністің таңдалу себебін түсіндіріңдер. Топтық жұмыс. 2-тапсырма. «Сиқырлы шаршы» әдісі Басқатырғыштарды қалай шешеді? Алдымен тапсырманы мұқият оқып шығады. Барлық бағыт бойынша сандардың қосындысын тап. Бос орындардағы тиісті сандарды ата. 1-топ – «Алғырлар» тобы. Тапсырма: Төмендегі сандар кестесін қара. Көрсетілген бағытпен жүріп отырып, сандардың қосындысын тап. Бос тұрған ұяшыққа қай сан келетінін анықта.
– Бос тұрған □ ұяшыққа қандай сан келеді? – Қосындысы неше болады? Әр қатар мен әр бағандағы сандардың қосындысы 9-ға тең болады. 2-топ – «Тапқырлар» тобы. Тапсырма: Әр қатардағы сандарды қарап, логикалық байланысты анықта. Бос ұяшыққа дұрыс санды қой.
– Ортанғы торкөзге қандай сан келеді? – Неге бұл санды таңдадың? Әр қатар мен әр бағандағы сандардың қосындысы 6-ға тең болады. ЕБҚ. Жеке жұмыс. Тапсырма. «Сәйкестендір» әдісі. Суреттерді санап, шыққан нәтижені дұрыс жауаппен қос.
ЕҚБ. Жеке жұмыс. Тапсырма: «Санды тап, суретті құрастыр» әдісі. Әр қосындыны есептеп, дұрыс сан шыққан сурет бөлігін таңда. Барлық дұрыс бөлікті тапсаң – бүтін сурет шығады.
С Зерттеушілік тапсырма. 3-тапсырма. «Суретті санға айналдыр» әдісі. Төмендегі суреттерді қара. Асқабақтың қандай санды, қиярдың қандай санды білдіретінін анықта. Бұл ребусты шешу үшін оқушылардың назарын асқабаққа аудару қажет. Яғни, асқабақпен белгіленген сандар бірдей сандар. 4 санының құрамын есімізге түсіреміз (2+2=4). Осыдан қиярмен қандай санның белгіленгенін анықталады (2+3=5). Жауабы: Асқабақ -2, қияр – 3.
Дәптермен жұмыс. Дәптердегі №1 тапсырманы орындауды ұсынады. Әр мысалдағы үлкен санды қорша. Дәптердегі №2 тапсырманы орындауды ұсынады. Тиісті санды тауып, «сиқырлы» мысалдарды есепте.4 саны – бұл 1 және неше? (1 және 3) Осылай жұмысты жалғастырады. Бірінші мысалда үлкен сан жапырақпен бейнеленген, себебі ол қосындының мәні. Екінші мысалда үлкен сан алмұртпен бейнеленген, себебі ол азайғыш. Тапсырманы өзбетімен орындайды. 3+1=4 4+5=9 3+3=6 4+4=8 6+2=8 4+4=8 6-3=3 4-2=2 Саралау тәсілі. Ресурстық тәсіл. Тапсырма. «Кім жылдам?» әдісі. Қабілеті төмен оқушыларға арналған есептер.
ФС тапсырмасы 4-тапсырма. «Себетке дұрыс сал» ойыны. Көгөністерді көрсетілген себеттерге қалай бөліп салуға болады?
Мұғалім айтады: – Бізде 10кг қызанақ бар. – Оларды 2 себетке тең бөлеміз. 10кг= 5кг + 5кг – Бізде 9кг қияр бар. – Оларды 3 себетке тең бөлеміз. 9кг = 3кг + 3кг + 3кг Қосымша тапсырма: Тапсырма. «Ойлан, тап!» әдісі. Суреттеді санап бос орындарға жазып есептеңдер.
Кері байланыс:
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Робот арқылы топқа бірігіп отырады. Өтілген тақырыпты пысықтайды Жаңа сабақты жасанды интеллект арқылы көреді Шаршыларда ғы жетіспейтін көгөністі табады Сиқырлы шаршыларда ғы көгөністердің орналасу заңдылығын анықтайды. Басқатырғыштардағы фигуралар дың орналасу заңдылығын анықтауды үйренеді. Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Математика лық ребусты шешуді үйренеді. Қимылдар жасайды Тапсырманы өз бетінше орындайды Дәптермен жұмыс жасайды Қабілеті төмен оқушыларға арналған есепті жылдам орындайды Көгөністерді себеттерге теңдей бөліп салады. Оқушылар ойланып суреттегі бос орындарға тиісті сандарды жазып қосу амалын орындайд Кері байланыс жасайды |
Мадақтап, мақтап отыру
Керемет! Дескриптор: Калькулятор әдісі арқылы амалдарды орындады. Керемет!
Дескриптор: Сиқырлы шаршылардағы көгөністердің орналасу заңдылығын анықтады. Белгісіз көгөністі тапты.
Дескриптор: Басқатырғыштардағы фигуралардың орналасу заңдылығын анықтауды үйренді. Сиқырлы шаршыларға тиісті сандарды анықтады. Жарайсың!
Тамаша!
Тамаша жұмыс орындадың!
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Математика лық ребусты шешуді үйренді. Қандай сандар жасырынғанын тапты.
Дескриптор: Тиісті сандарды тапты. Дәптермен жұмысты өз бетінше орындай алды Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Көгөністерді себеттерге салды. Бөліп салу тәсілдерін дұрыс орындады.
Дескриптор: Тиісті сандарды дұрыс тапты.
«Алма ағашы» әдісі |
Суреттер
Суреттер
Б
Оқулық
Оқулық
Суреттер Қима қағаздар Суреттер Музыка
Жұмыс дәптері
Кері байланыс парақша лары |
||
Ресурстар:



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Басқатырғыштар мен ребустар
Басқатырғыштар мен ребустар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Бізді қоршаған әлем |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
1 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№53 сабақ. Басқатырғыштар мен ребустар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.4.2.2** бірдей цифрлар мен фигуралардан тұратын басқатырғыштар, есептер, ребустар шешу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Басқатырғыштар мен ребустарды шешуді үйренеді |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Желтоқсан айы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Апта дәйексөзі: «Бірлігі күшті ел озады» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Топқа бөлу Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 22 минут Сергіту сәті Сабақты қорыту 8минут Қосымша тапсырма Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Роботтан жылы лебіз оқушыларға. Робот арқылы оқушыларға топқа біріктіреміз. 1-топ. «Алғырлар» тобы. 2-топ. «Тапқырлар» тобы.
Өткенді пысықтау Тапсырма. «Калькулятор» әдісі. Әр топтан оқушы шығып Калькулятор әдісімен берілген есептерді шығарады. 100-20=80 90-30=60 100-30=70 70+20=90 60+10=70 40+50=90 80+10=90 80-60=20 Тақырыпты ашу. Жасанды интеллект арқылы. Жұптық жұмыс. Жаңа тақырып 1-тапсырма. “Суретті тап!” әдісі. Балалар, қазір сендер жұппен жұмыс жасайсыңдар. Әр жұп суреттердің қалай орналасқанын байқап, бос тұрған шаршыға қандай сурет қойылатынын бірге анықтайды. 1. Бірінші сиқырлы шаршыны қарастырамыз. Одан не байқадыңдар? (Апельсин, алмұрт, алма, яғни үш түрлі жеміс берілген) Жолдар мен бағандар бойында жемістер қалай орналасқан? (Жолдар мен бағандар бойынша әрбір жеміс бір реттен кездеседі, яғни қайталанбайды) 2. Екінші сиқырлы шаршының жолдары мен бағандарында қандай көгөніс жетіспейді? (екінші бағанды қарасақ, онда қызанақ жетіспей тұр. Ал үшінші жолды қарасақ, қызанақ жетіспейді. Ендеше жетіспейтін көгөніс қызанақ екенін анықтайды. 3. Үшінші сиқырлы шаршыны қарастырайық. Көгөністер қалай орналасқан? Қандай көгөніс жетіспей тұр. Бос орындағы көгөністің таңдалу себебін түсіндіріңдер. Топтық жұмыс. 2-тапсырма. «Сиқырлы шаршы» әдісі Басқатырғыштарды қалай шешеді? Алдымен тапсырманы мұқият оқып шығады. Барлық бағыт бойынша сандардың қосындысын тап. Бос орындардағы тиісті сандарды ата. 1-топ – «Алғырлар» тобы. Тапсырма: Төмендегі сандар кестесін қара. Көрсетілген бағытпен жүріп отырып, сандардың қосындысын тап. Бос тұрған ұяшыққа қай сан келетінін анықта.
– Бос тұрған □ ұяшыққа қандай сан келеді? – Қосындысы неше болады? Әр қатар мен әр бағандағы сандардың қосындысы 9-ға тең болады. 2-топ – «Тапқырлар» тобы. Тапсырма: Әр қатардағы сандарды қарап, логикалық байланысты анықта. Бос ұяшыққа дұрыс санды қой.
– Ортанғы торкөзге қандай сан келеді? – Неге бұл санды таңдадың? Әр қатар мен әр бағандағы сандардың қосындысы 6-ға тең болады. ЕБҚ. Жеке жұмыс. Тапсырма. «Сәйкестендір» әдісі. Суреттерді санап, шыққан нәтижені дұрыс жауаппен қос.
ЕҚБ. Жеке жұмыс. Тапсырма: «Санды тап, суретті құрастыр» әдісі. Әр қосындыны есептеп, дұрыс сан шыққан сурет бөлігін таңда. Барлық дұрыс бөлікті тапсаң – бүтін сурет шығады.
С Зерттеушілік тапсырма. 3-тапсырма. «Суретті санға айналдыр» әдісі. Төмендегі суреттерді қара. Асқабақтың қандай санды, қиярдың қандай санды білдіретінін анықта. Бұл ребусты шешу үшін оқушылардың назарын асқабаққа аудару қажет. Яғни, асқабақпен белгіленген сандар бірдей сандар. 4 санының құрамын есімізге түсіреміз (2+2=4). Осыдан қиярмен қандай санның белгіленгенін анықталады (2+3=5). Жауабы: Асқабақ -2, қияр – 3.
Дәптермен жұмыс. Дәптердегі №1 тапсырманы орындауды ұсынады. Әр мысалдағы үлкен санды қорша. Дәптердегі №2 тапсырманы орындауды ұсынады. Тиісті санды тауып, «сиқырлы» мысалдарды есепте.4 саны – бұл 1 және неше? (1 және 3) Осылай жұмысты жалғастырады. Бірінші мысалда үлкен сан жапырақпен бейнеленген, себебі ол қосындының мәні. Екінші мысалда үлкен сан алмұртпен бейнеленген, себебі ол азайғыш. Тапсырманы өзбетімен орындайды. 3+1=4 4+5=9 3+3=6 4+4=8 6+2=8 4+4=8 6-3=3 4-2=2 Саралау тәсілі. Ресурстық тәсіл. Тапсырма. «Кім жылдам?» әдісі. Қабілеті төмен оқушыларға арналған есептер.
ФС тапсырмасы 4-тапсырма. «Себетке дұрыс сал» ойыны. Көгөністерді көрсетілген себеттерге қалай бөліп салуға болады?
Мұғалім айтады: – Бізде 10кг қызанақ бар. – Оларды 2 себетке тең бөлеміз. 10кг= 5кг + 5кг – Бізде 9кг қияр бар. – Оларды 3 себетке тең бөлеміз. 9кг = 3кг + 3кг + 3кг Қосымша тапсырма: Тапсырма. «Ойлан, тап!» әдісі. Суреттеді санап бос орындарға жазып есептеңдер.
Кері байланыс:
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Робот арқылы топқа бірігіп отырады. Өтілген тақырыпты пысықтайды Жаңа сабақты жасанды интеллект арқылы көреді Шаршыларда ғы жетіспейтін көгөністі табады Сиқырлы шаршыларда ғы көгөністердің орналасу заңдылығын анықтайды. Басқатырғыштардағы фигуралар дың орналасу заңдылығын анықтауды үйренеді. Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Математика лық ребусты шешуді үйренеді. Қимылдар жасайды Тапсырманы өз бетінше орындайды Дәптермен жұмыс жасайды Қабілеті төмен оқушыларға арналған есепті жылдам орындайды Көгөністерді себеттерге теңдей бөліп салады. Оқушылар ойланып суреттегі бос орындарға тиісті сандарды жазып қосу амалын орындайд Кері байланыс жасайды |
Мадақтап, мақтап отыру
Керемет! Дескриптор: Калькулятор әдісі арқылы амалдарды орындады. Керемет!
Дескриптор: Сиқырлы шаршылардағы көгөністердің орналасу заңдылығын анықтады. Белгісіз көгөністі тапты.
Дескриптор: Басқатырғыштардағы фигуралардың орналасу заңдылығын анықтауды үйренді. Сиқырлы шаршыларға тиісті сандарды анықтады. Жарайсың!
Тамаша!
Тамаша жұмыс орындадың!
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Математика лық ребусты шешуді үйренді. Қандай сандар жасырынғанын тапты.
Дескриптор: Тиісті сандарды тапты. Дәптермен жұмысты өз бетінше орындай алды Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Көгөністерді себеттерге салды. Бөліп салу тәсілдерін дұрыс орындады.
Дескриптор: Тиісті сандарды дұрыс тапты.
«Алма ағашы» әдісі |
Суреттер
Суреттер
Б
Оқулық
Оқулық
Суреттер Қима қағаздар Суреттер Музыка
Жұмыс дәптері
Кері байланыс парақша лары |
||
Ресурстар:



шағым қалдыра аласыз




ергіту
сәті














ейнебаян.

























