Бастауыш сынып оқушыларының фунционалдық сауаттылығын дамыту

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Бастауыш сынып оқушыларының фунционалдық сауаттылығын дамыту

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сынып оқушыларының фунционалдық сауаттылығын дамыту туралы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Педагогтерді аттестаттаудан

өткізу қағидалары

мен шарттарына
14-қосымша

Орта (арнайы), қосымша, техникалық және кәсіптік, орта білім беру ұйымы, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдары педагогінің сабағын (оқу сабақтарын, ұйымдастырылған қызметін, іс-шарасын) бақылау парағы

Педагогтің ТАӘ (бар болғанда)

Токпаева Назерке Жекеновна

Бақылаушының ТАӘ (бар болғанда)


Лауазымы, біліктілік санаты




Бастауыш сынып мұғалімі

педагог-модератор

Лауазымы





Білім беру ұйымы


ШҚО білім басқармасы Өскемен қаласы бойынша білім бөлімінің

«Заки Ахметов атындағы №16 орта мектебі»КММ

Бақылау күні:

14.11.2024

Сынып:

4 «В»-сынып



Пән (ұйымдастырылған қызмет)

Қазақ тілі

Оқыту мақсаттары үлгілік оқу бағдарламасына/ бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына/ ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушыларға арналған бастауыш, негізгі, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу бағдарламасына/ балалар музыка мектептерінің, балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің үлгілік оқу бағдарламасына, балаларға арналған қосымша білім берудің білім беру бағдарламасына/техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін жалпы білім беретін пәндер циклінің немесе модулінің үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес

Ескертпе: тәлімгер, педагог – ұйымдастырушы, педагог-ассистент, педагог-кәсіби бағдар беруші – білім беру ұйымын дамыту бағдарламасына сәйкес, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының тәрбиешісі - бірыңғай тәрбие бағдарламасына сәйкес.

Сабақтың тақырыбы:

Сөйлемнің бірыңғай мүшелері.

27-30 жаттығу.

Сабақтың (оқудың, іс-шараның,ұйымдастырылған қызметтің) тақырыбы, мақсаттары

4.3.7.2 – сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажырату және тыныс белгісін (үтір, қос нүкте) қою

4.2.4.1 - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау

Бағалау критерийлері

деңгей

1

Жоспарлау

0

1

2

3

1.1

Сабақтың мақсаттары (сабақтар, іс-шаралар)

оқу мақсаттарына (күтілетін нәтижелерге) сәйкес келеді




3

барлық білім алушылар (тәрбиеленушілер)нақты және қол жеткізе алады




3

1.2

Оқыту (тәрбиелеу) әдістері мен ресурстары

мақсатқа және күтілетін нәтижелерге сәйкес келеді




3

жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді




3

Білім беру қажеттіліктеріне сәйкес келеді




3

әдістер мен ресурстарды қолдану жоспарлануда: - тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып (педагог-зерттеуші) - авторлық бағдарлама негізінде (педагог-шебер)




3

1.3

Бағалау әдістері, құралдары (тапсырмалар)

мақсатқа және күтілетін нәтижелерге сәйкес келеді




3

жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді




3

сабақтың (сабақтың, іс-шараның)барлық кезеңдерінде оқушыларды өзін - өзі және (немесе) өзара бағалау процесіне (МЖМБС орындауды талап етпейтін білім алушылар үшін педагогпен бірлескен бағалау процесі) тарту жоспарлануда



2


бағалау (тапсырмалар) әдістерін, құралдарын қолдану жоспарлануда: - тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып (педагог-зерттеуші) - авторлық бағдарлама негізінде (педагог-шебер)




3

2

Оқыту (ұйымдастыру, өткізу)

2.1

Функционалдық сауаттылықты дамытуды ескере отырып, сабақтың (сабақтың, іс-шараның) материалын ұсыну

терминдер мен ұғымдардың дәйекті және өзара байланысты иеленуі көрінеді




3

  • әр түрлі көздерден ақпаратты іздеу, алу және түсіндіру дағдыларын дамытуға бағытталған тапсырмалар қолданылады




3

білім алушылар (тәрбиеленушілер) материалды практикалық қолдану тәсілдерін анықтауға тартылады




3

2.2

Цифрлық білім беру ресурстарын және қосымша көздерді қолдану

  • жеке қажеттіліктерді ескере отырып, әзірленген (педагог) цифрлық білім беру ресурстары (бар болса) пайдаланылады




3

білім алушылардың (тәрбиеленушілердің)қабілеттерін дамытуды ескере отырып, зерттелетін тақырып бойынша дерек көздерге сілтемелер мен түсініктемелер (қосымша дереккөздерге сілтемелерді қоса алғанда) беріледі



2


2.3

Оқыту (тәрбиелеу) әдістерін, тапсырмаларды, ресурстарды, саралау тәсілдерін қолдану

оқыту әдістері білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) өзара іс-қимылына ықпал етеді (немесе "педагог-білім алушы (тәрбиеленуші)




3

білім беру қажеттіліктері мен жеке ерекшеліктері ескеріледі




3

тапсырмалар мен ресурстарды саралау білім беру қажеттіліктеріне сәйкес келеді (оның ішінде оқу нәтижелері төмен білім алушыларға (тәрбиеленушілерге) қосымша нұсқаулар беріледі)




3

сабақтың барлық кезеңдерінде (сабақтар, іс-шаралар) (қызмет түрлерін өзгерту, эмоционалдылық, көзбен байланыс, аты-жөні бойынша үндеу және т. б.) білім алушылардың тақырыпқа танымдық қызығушылығын жандандыру тәсілдерін қолданады.




3

2.4

Сабақтың құрылымы (сабақтар, іс-шаралар), уақытты тиімді пайдалану

сабақтың (сабақтың, ұйымдастырылған қызметтің, іс-шараның) құрылымы сақталады, бұл ретте педагог білім алушылардың (тәрбиеленушілердің)қажеттіліктеріне сәйкес өзгерістер қажеттілігіне икемді жауап береді




3

уақыт ұтымды бөлінеді (уақытты басқару сақталады)




3

педагог пен білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) сөйлеу балансы (коммуникацияның баламалы балам)сақталады




3

2.5

Білім алушылардың (тәрбиеленушілердің)өзара іс-қимылын ұйымдастыру

жеке ерекшеліктер мен қажеттіліктерді ескере отырып, өзара әрекеттесудің әртүрлі формаларын қолдануда (топтық жұмыс кезінде рөлдер бөлінеді) тепе-теңдік(ұтымдылық) сақталады




3

білім алушылар (тәрбиеленушілер) талқылауға белсенді қатысады




3

2.6

Жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтарды дамыту

ресурстар, тапсырмалар құндылықтардың дамуына ықпал етеді



2


білім алушылар (тәрбиеленушілер) құндылықтарға бейілділігін көрсетеді




3

3

Бағалау (мониторинг)

3.1

Бағалау әдістерін, құралдарын (тапсырмаларды)қолдану

білім алушылар (тәрбиеленушілер) мақсаттар қоюға және күтілетін нәтижелерді айқындауға тартылады




3

сабақтың (сабақтың, іс-шараның)барлық кезеңдерінде білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) үлгерімі бағаланады




3

бағалау әдістері, құралдары (тапсырмалар) барлық білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) (білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, бейімделген бағалау әдістерін пайдалана отырып)сабақтың (сабақтың, іс-шараның) мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне қол жеткізуге ықпал етеді




3

уақытылы кері байланыс беріледі, дағдыларды дамыту бойынша ұсыныстар беріледі (қажет болған жағдайда бағалау құралдарын қолдана отырып)




3

сабақтың (сабақтың, іс-шараның)барлық кезеңдерінде өзін - өзі және (немесе) өзара бағалау(МЖМБС орындауды талап етпейтін білім алушылар үшін педагогпен бірлескен бағалау процесі) үшін мүмкіндіктер береді Ескертпе: тәлімгер, педагог-ұйымдастырушы, тәрбиеші-іс-шараның, ұйымдастырылған қызметтің мақсаттарына сәйкес сабақтың




3

рефлексия сабақтың (сабақтың, іс-шараның) мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне сәйкес келеді, дағдыларды дамыту жоспарлануда




3

4

Рефлексия

4.1

Сабақ бойынша Рефлексия (сабақ, іс-шара)

білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) мақсаттарға (күтілетін нәтижелерге)қол жеткізуі негізінде сабақты (сабақты, іс-шараны) бағалау жүргізіледі




3

4.2

практиканы дамыту бойынша және сабақтың (сабақтың, іс-шараның)сапасын бағалау негізінде бағыттар мен нақты іс-әрекеттер айқындалады




3


Барлығы : (max 102)

99

Ұсыныстар: Сабақ мақсаты оқу мақсатына сай, қолжетімді, нақты, өлшенген. Оқушылар мақсаттар қоюға және күтілетін нәтижелерді анықтауға тартылды.Оқу мақсатына сәйкес іріктеліп алынған «Тізбек», «5 қадамды сұхбат» тапсырмаларын оқушылар қызығушылықпен орындады. Тапсырмалар оқушылардың қабілеттері мен қызығушылықтарына сай іріктеліп алынған. Оқушылар шығарманың маңызды тұстарын анықтап, топ ішінде талдау жасады, Сұрақтар әзірледі. Құрастырылған ашық сұрақтарды бір-біріне қойып, жауап берді.

Оқушылар топпен бірлесе отырып, сұрақтарға жауап бере отырып,мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, пікірлерін білдірді. Мұғалім оқушыларды 5 топқа топтастырып, жұмыс жүргізді.Ол оқушылар тапсырмаларды жұптасып, жұбының көмегіне сүйене отырып орындады. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар, кестелер тапсырмаларды қиындықсыз орындауына ықпал етті. Мұғалім мен оқушылар бірігіп, күтілетін нәтижеге жеткені оқушылардың сабақ соңында жасаған рефлексиядан көрінді.

Сабақ барысында қалыптастырушы бағалау үздіксіз жүрді. Оқушылар дескрипторларға сүйене отырып, өз білімдеріндегі жетістіктері мен олқылықтарын бірден анықтап, түзетуге жұмыс жасады. Дағдыларды дамыту бойынша ұсыныстар беріп отыру керек.

______________








































Педагогтерді аттестаттаудан

өткізу қағидалары

мен шарттарына
14-қосымша

Орта (арнайы), қосымша, техникалық және кәсіптік, орта білім беру ұйымы, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдары педагогінің сабағын (оқу сабақтарын, ұйымдастырылған қызметін, іс-шарасын) бақылау парағы


Педагогтің

ТАӘ (бар болғанда)

Токпаева Назерке Жекеновна

Бақылаушының ТАӘ (бар болғанда)


Лауазымы, біліктілік санаты




Бастауыш сынып мұғалімі

педагог-модератор

Лауазымы




ШҚО білім басқармасы Өскемен қаласы бойынша білім бөлімінің ҚӘК әдіскері

Білім беру ұйымы

ШҚО білім басқармасы Өскемен қаласы бойынша білім бөлімінің

Заки Ахметов атындағы №16 орта мектебі»КММ

Бақылау күні:

03.12.2025

Сынып (топ, жеке оқыту)

1 «в»-сынып



Пән (ұйымдастырылған қызмет)

Математика

Оқыту мақсаттары үлгілік оқу бағдарламасына/ бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына/ ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушыларға арналған бастауыш, негізгі, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу бағдарламасына/ балалар музыка мектептерінің, балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер мектептерінің үлгілік оқу бағдарламасына, балаларға арналған қосымша білім берудің білім беру бағдарламасына/техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін жалпы білім беретін пәндер циклінің немесе модулінің үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес

Ескертпе: тәлімгер, педагог – ұйымдастырушы, педагог-ассистент, педагог-кәсіби бағдар беруші – білім беру ұйымын дамыту бағдарламасына сәйкес, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының тәрбиешісі - бірыңғай тәрбие бағдарламасына сәйкес.

Сабақтың тақырыбы:

Өнімділік

Сабақтың (оқудың, іс-шараның,ұйымдастырылған қызметтің) тақырыбы, мақсаттары

4.5.1.2 есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану;

Бағалау критерийлері

деңгей

1

Жоспарлау

0

1

2

3

1.1

Сабақтың мақсаттары (сабақтар, іс-шаралар)

оқу мақсаттарына (күтілетін нәтижелерге) сәйкес келеді




3

барлық білім алушылар (тәрбиеленушілер)нақты және қол жеткізе алады




3

1.2

Оқыту (тәрбиелеу) әдістері мен ресурстары

мақсатқа және күтілетін нәтижелерге сәйкес келеді




3

жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді




3

Білім беру қажеттіліктеріне сәйкес келеді




3

әдістер мен ресурстарды қолдану жоспарлануда: - тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып (педагог-зерттеуші) - авторлық бағдарлама негізінде (педагог-шебер)




3

1.3

Бағалау әдістері, құралдары (тапсырмалар)

мақсатқа және күтілетін нәтижелерге сәйкес келеді




3

жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді




3

сабақтың (сабақтың, іс-шараның)барлық кезеңдерінде оқушыларды өзін - өзі және (немесе) өзара бағалау процесіне (МЖМБС орындауды талап етпейтін білім алушылар үшін педагогпен бірлескен бағалау процесі) тарту жоспарлануда




3

бағалау (тапсырмалар) әдістерін, құралдарын қолдану жоспарлануда: - тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып (педагог-зерттеуші) - авторлық бағдарлама негізінде (педагог-шебер)




3

2

Оқыту (ұйымдастыру, өткізу)

2.1

Функционалдық сауаттылықты дамытуды ескере отырып, сабақтың (сабақтың, іс-шараның) материалын ұсыну

терминдер мен ұғымдардың дәйекті және өзара байланысты иеленуі көрінеді




3

  • әр түрлі көздерден ақпаратты іздеу, алу және түсіндіру дағдыларын дамытуға бағытталған тапсырмалар қолданылады




3

білім алушылар (тәрбиеленушілер) материалды практикалық қолдану тәсілдерін анықтауға тартылады



2


2.2

Цифрлық білім беру ресурстарын және қосымша көздерді қолдану

  • жеке қажеттіліктерді ескере отырып, әзірленген (педагог) цифрлық білім беру ресурстары (бар болса) пайдаланылады




3

білім алушылардың (тәрбиеленушілердің)қабілеттерін дамытуды ескере отырып, зерттелетін тақырып бойынша дерек көздерге сілтемелер мен түсініктемелер (қосымша дереккөздерге сілтемелерді қоса алғанда) беріледі



2


2.3

Оқыту (тәрбиелеу) әдістерін, тапсырмаларды, ресурстарды, саралау тәсілдерін қолдану

оқыту әдістері білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) өзара іс-қимылына ықпал етеді (немесе "педагог-білім алушы (тәрбиеленуші)




3

білім беру қажеттіліктері мен жеке ерекшеліктері ескеріледі




3

тапсырмалар мен ресурстарды саралау білім беру қажеттіліктеріне сәйкес келеді (оның ішінде оқу нәтижелері төмен білім алушыларға (тәрбиеленушілерге) қосымша нұсқаулар беріледі)



2


сабақтың барлық кезеңдерінде (сабақтар, іс-шаралар) (қызмет түрлерін өзгерту, эмоционалдылық, көзбен байланыс, аты-жөні бойынша үндеу және т. б.) білім алушылардың тақырыпқа танымдық қызығушылығын жандандыру тәсілдерін қолданады.




3

2.4

Сабақтың құрылымы (сабақтар, іс-шаралар), уақытты тиімді пайдалану

сабақтың (сабақтың, ұйымдастырылған қызметтің, іс-шараның) құрылымы сақталады, бұл ретте педагог білім алушылардың (тәрбиеленушілердің)қажеттіліктеріне сәйкес өзгерістер қажеттілігіне икемді жауап береді




3

уақыт ұтымды бөлінеді (уақытты басқару сақталады)




3

педагог пен білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) сөйлеу балансы (коммуникацияның баламалы балам)сақталады




3

2.5

Білім алушылардың (тәрбиеленушілердің)өзара іс-қимылын ұйымдастыру

жеке ерекшеліктер мен қажеттіліктерді ескере отырып, өзара әрекеттесудің әртүрлі формаларын қолдануда (топтық жұмыс кезінде рөлдер бөлінеді) тепе-теңдік(ұтымдылық) сақталады




3

білім алушылар (тәрбиеленушілер) талқылауға белсенді қатысады




3

2.6

Жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтарды дамыту

ресурстар, тапсырмалар құндылықтардың дамуына ықпал етеді




3

білім алушылар (тәрбиеленушілер) құндылықтарға бейілділігін көрсетеді




3

3

Бағалау (мониторинг)

3.1

Бағалау әдістерін, құралдарын (тапсырмаларды)қолдану

білім алушылар (тәрбиеленушілер) мақсаттар қоюға және күтілетін нәтижелерді айқындауға тартылады




3

сабақтың (сабақтың, іс-шараның)барлық кезеңдерінде білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) үлгерімі бағаланады




3

бағалау әдістері, құралдары (тапсырмалар) барлық білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) (білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, бейімделген бағалау әдістерін пайдалана отырып)сабақтың (сабақтың, іс-шараның) мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне қол жеткізуге ықпал етеді




3

уақытылы кері байланыс беріледі, дағдыларды дамыту бойынша ұсыныстар беріледі (қажет болған жағдайда бағалау құралдарын қолдана отырып)




3

сабақтың (сабақтың, іс-шараның)барлық кезеңдерінде өзін - өзі және (немесе) өзара бағалау(МЖМБС орындауды талап етпейтін білім алушылар үшін педагогпен бірлескен бағалау процесі) үшін мүмкіндіктер береді Ескертпе: тәлімгер, педагог-ұйымдастырушы, тәрбиеші-іс-шараның, ұйымдастырылған қызметтің мақсаттарына сәйкес сабақтың




3

рефлексия сабақтың (сабақтың, іс-шараның) мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне сәйкес келеді, дағдыларды дамыту жоспарлануда




3

4

Рефлексия

4.1

Сабақ бойынша Рефлексия (сабақ, іс-шара)

білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) мақсаттарға (күтілетін нәтижелерге)қол жеткізуі негізінде сабақты (сабақты, іс-шараны) бағалау жүргізіледі




3

4.2

практиканы дамыту бойынша және сабақтың (сабақтың, іс-шараның)сапасын бағалау негізінде бағыттар мен нақты іс-әрекеттер айқындалады




3


Барлығы : (max 102)

99

Ұсыныстар: Қысқа мерзімді жоспар ұсынылды. Сабақтың мақсаты оқу мақсатымен байланысты тұжырымдалған, ойлау дағдыларын дамыту деңгейіне сәйкес келеді, қолжетімді, нақты, оқушылардың қажеттіліктері мен жас ерекшеліктері ескерілген. Сабақтың басында оқушылар бейнежазбамен таныса отырып, сабақтың тақырыбын анықтады, болжам жасады. Әр тапсырмаға тиісті деңгейде уақыт бөлінді. Қосымша суреттер, тірек сөздер, үлгі тапсырмалар ұсынылды. Ресурстар, тапсырмалар құндылықтардың дамуына ықпал етеді. Оқушылар дескрипторларға сүйене отырып, өз білімдеріндегі жетістіктері мен олқылықтарын бірден анықтап, түзетуге жұмыс жасады. Дағдыларды дамыту бойынша ұсыныстар беріп отыру керек.

______________

Қолы ТАӘ (бар болғанда) бақылаушы

«Таныстым»


_____________ Токпаева Назерке Жекеновна _______________________________

Қолы ТАӘ(бар болғанда) педагог






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі