Материалдар / Бастауыш сыныпта жеке тұлғаны бағыттау әдісі бойынша оқыту

Бастауыш сыныпта жеке тұлғаны бағыттау әдісі бойынша оқыту

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақта қолдануға тиімді әдіс
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2020
410
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Қазақ тілі сабағында қолданылатын әдіс-тәсілдердің бірі-жеке тұлғаны бағыттау әдісі

Жалпы білім беру саласында қазақ тілі сабағында қолданылатын әдіс-

тәсілдердің оқытуда жеке тұлғаны жан-жақты дамытудың ерекше бір бөлігі болып есептеледі. Оқушыларға білім берумен қатар, тақырыпқа сай әдіс-тәсілдерді таңдап алу ең басты мәселе. Оқушылардың шығармашылық қабілеттерімен, ой - өрістерін дамыту қазіргі күн талабының басты мәселесі. Оқулықтағы материалдарды дұрыс түсіне білуге, ұлы тұлғалардың өнеге өсиеттерін тәрбие ала білуге үйретеді. Пән мұғалімдеріне сабақта оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отыру ерекше мәселе болып отыр. Әр тақырыптағы мәтін оқушының танымдық іс-әрекетінің дамуына тигізер әсері бары белгілі. Төменгі буын оқушыларына жасөспірім шақта ана тілін құрметтей, бағалай білуге бағыт беру керек. Өйткені сол кезден бастап тілге деген құштарлығы, білімге деген ой-өрістері дамиды..

Қазіргі кезде мектептерде сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер озық тәжірибелер жинақтары айтарлықтай. Бүгінгі күннің талабына сай мектеп оқушыларына сапалы білім беру өте күрделі нәрсе. Қазақ тілі сабағында қолданылатын әдіс-тәсілдер, теориялық және әдістемелік нұсқауларын, мақсат – міндеттерін ғалымдар С.А. Исаев, М.Оралбаева, Ж. Адамбаев, К. Оңалбаева зерттеулерінде дәлелдеген. Мектепте бастауыш сыныпта қазақ тілі сабағында қолданылатын әдіс – тәсілдердің ерекшелігі көкейкесті мәселе болып отыр.Сондықтанда өзімнің жеке іс –тәжірибемнен өткен қолданып жүрген жеке тұлғаны бағыттап оқыту әдісімен таныстырғым келеді.

Қазақ тілі 2 сынып

Сабақтың тақырыбы Дауыссыз н мен ң

Сабақтың мақсаты 1 Дауыссыз дыбыстардың айтылуы мен жазылуы және дыбыстау мүшелерінің қатысы туралы ұғымдарын кеңейту.

2. Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, ойлау , есте сақтау қабілеттерін дамыту , танымдық белсенділіктерін арттыру.

3. Оқушыларды іздемпаздыққа, өз бетінше жұмыс ісеуге , еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі аралас сабақ

Сабақтың әдісі жеке тұлғаны бағыттау әдісі

Пәнаралық байланыс Дүниетану

Сабақтың барысы

1 Ұйымдастыру кезеңі

А) амандасу

Б)оқу құралдарын даярлау


Тапсырмалар

Жауаптар

1

Төмендегі сөздердегі и қандай дыбыс ?Ки, имек, киім

а)дауыссыз

ә)дауысты

2

Дұрыс жазылған сөздерді белгіле.

а)каимақ, кайрақ

ә)қаыймақ,қаыйрақ

б)қаймақ, қайрақ

3

Көп нүктенің орнына тиісті әріпті белгіле. А...а,қа...ын,...ық

а)ұ

ә)ү

б)у

4

У қай кезде дауысты ?

а) дауыссыздан кейін келсе,

ә) дауысты дыбыстан кейін келсе,

б) дауысты дыбыстан кейін , сөз басында келсе,

5

Дұрыс жазылған сөзді белгіле.

а) тайақ

ә) таяқ

б) тайяқ

6

Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қой. Қо....,о....,кү... .

а)йу

ә)ю

б)йю

7

Үнді дауыссыз дыбыстарды тап

а)б,в,г,ғ,д,ж,з,

ә)л,м,н,ң,р,й,у

б)а,о,ә.ұ

8

Б қандай дыбыс ?

а) қатаң

ә)үнді

б)ұяң

9

Дұрыс жазылған сөзді тап

а)құлақы

ә)құлағы

б)құлагы

10

Дұрыс жазылған сөзді тап

а)жанғақ

ә)жамғақ

б)жаңғақ



Жауаптар

1) Ә

2) Б

3) Б

4) Ә

5) Ә

6) Ә

7) Ә

8) Б

9) Ә

10) Б

Қате жоқ -5 деген баға

1 қате -4 деген баға

2 қате -3 деген баға

3 қате –(!) ережелерді қайталау

3 Жаңа сабақ

- Балалар, мен сендерге қазір әріптерге байланысты жұмбақ жасырамын, соны шешіп көрейік.

Қос ағашты тік қойып,

Беліне белдік байладым

Бұл қандай әріп ?(Н)

Н мен ң дыбыстарына байланысты қандай сөздер білесіңдер ? ң дыбысы сөз басында ешқашан келмейді. Міне бүгінгі сабақта біз н мен ң дыбыстарына талдау жасаймыз.

Н

1. бұл дауыссыз дыбыс. Себебі , өкпеден шыққан ауа ауыз қуысында түрлі кедергілерге ұшырап, ауа қысылып шығады.

2. Үн мен салдырдың қатысына қарай – үнді дауыссыз. Себебі , бұл дыбысты айтқанда салдырдан гөрі үн басым.

3. айтылу, жасалу тәсіліне қарай- мұрын жолды дауыссыз. Себебі, бұл дыбысты айтқанда ауа мұрын арқылы шығады.

4. жасалу орны мен дыбысталу мүшелерінің қатысына қарай –тіл алды дауыссыз.

Ң

1. бұл дауыссыз дыбыс. Себебі , өкпеден шыққан ауа ауыз қуысында түрлі кедергілерге ұшырап, ауа қысылып шығады.

2. Үн мен салдырдың қатысына қарай – үнді дауыссыз. Себебі , бұл дыбысты айтқанда салдырдан гөрі үн басым.

3. айтылу, жасалу тәсіліне қарай- мұрын жолды дауыссыз. Себебі, бұл дыбысты айтқанда ауа мұрын арқылы шығады.

4. жасалу орны мен дыбысталу мүшелерінің қатысына қарай –тіл арты дауыссыз.

А, В, парақтары бойынша жеке тұлғаны бағыттау әдісі бойынша жүргізіледі.

4.Сергіту сәті

Иіп беліңді

Соғып қолыңды

Жүгіріп шынығып

Өсір бойыңды

Жеке тұлғаны бағыттау әдісі бойынша әр деңгей сайын жасалған жұмыс қорытылып тексеріледі.

5. Қорытынды

- біз не білдік?

- қандай тақырыппен таныстық?

-мақсатымызға жеттік пе ?

6. Бағалау

А беті

Тақырыбы

Теориялық білім

Тапсырмалар

Қосымша тапсырма

Бағалау

1 сабақ


1 деңгей

2 деңгей

3 деңгей



Дауыссыз н мен ң

1.Дауыссыз дыбыстардың айтылуы мен жазылуы және дыбыстау мүшелерінің қатысы туралы ұғымдарын кеңейту.

2.дауыссыз н мен ң дыбысын айыра білу

3. жазуда н мен ң дыбысын шатастырмау

Тест жұмысы (үй тапсырмасы)

Дауыссыздан соң у дыбысы дауысты болады. Сөз басында және дауыссыздан соң и дыбысы дауысты болады. Йу дыбыстары естілгенмен жазуда ю әрпі жазылады . үнді дауыссыздар л,м,н,ң,р,й,у

145-жаттығу

Шаңғы, әңгіме, жауынгер сөздеріне сөйлем құрастырып жаз

146- жаттығу

Карточка №1

Теория-

1деңгей-

2деңгей-

3деңгей-

Қосымша -

Менің көңіл-күйім

DrawObject1

DrawObject2

DrawObject3

DrawObject4

DrawObject5


Үй тапсырмасы


55 бет 148-жаттығу

152-жаттығу

56 бет

153-жаттығу

56 бет




В беті

Тақырыбы

Теориялық білім

Тапсырмалар

Қосымша тапсырма

Бағалау

1 сабақ


1 деңгей

2 деңгей

3 деңгей



Дауыссыз н мен ң

1.Дауыссыз дыбыстардың айтылуы мен жазылуы және дыбыстау мүшелерінің қатысы туралы ұғымдарын кеңейту.

2.дауыссыз н мен ң дыбысын айыра білу

3. жазуда н мен ң дыбысын шатастырмау


Карточка №1

Карточка №2

Карточка №3

Карточка №4

Теория-

1деңгей-

2деңгей-

3деңгей-

Қосымша -

Менің көңіл-күйім

DrawObject6

DrawObject7

DrawObject8




Үй тапсырмасы


DrawObject9


DrawObject10




Карточка №1 Сөйлемдерге қажетті н ,ң үнді дауыссыз дыбыстардың тиістісін қойып, оқып шық


Жолдасы...на... , бір ...әрсе алса,,, , оны... ескертусіз уақыты... да қайтып береті... бол.


Карточка №2 Берілген сөздерде н,ң дыбыстары қай буында болғанын баған бойынша жаз


Апан, арман, көңіл, жан, күн, сен, өнер, үңгір,қуған, мәңгі.


БDrawObject11 ірінші буында екінші буында





Карточка №3 торкөздерді сөздермен толықтыр. Ы,і дыбысын қосып айтып көр






қ





қDrawObject12





қDrawObject13





қDrawObject14



Ы , і

,DrawObject15


Карточка №4 и,й әріптерін сөздегі орнына қарай бөліп жаз


И әрпі сөз басында

И әрпі дауыссыздан кейін

Й әрпі дауыстыдан кейін

Пияз, иіс, түйе

Иіс

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ