Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: «Таза, мінсіз асыл сөз» |
Мектеп: |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дала философы |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу; 5.3.1.1- шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Асанқайғы туралы аңыздағы эпизодтарды салыстыру, құндылықтарды анықтау; Көпшілігі: шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын анықтау; Кейбір оқушылар: шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу шығармадағы, эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы: Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) Аталған құндылық сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі, өнер пәндерінен алған білімдерін еркін қолданады. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сөздер мен сөз тіркестер: эпос, аңыз, жырау, құндылық Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша...., мен оны былай түсіндіремін....., себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын...., мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,...., қорыта келе,....... |
||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
«Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы |
||||||||
|
Жоспар |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. І. Қызығушылықты ояту кезеңі. Тапсырма. Оқулықтағы суреттер аңыздың қай эпизодтарын бейнелейді?
Аспара Жуалы
Жезқазған Шыңғырлау (оқушылар жауабы тыңдалады). Аңыз мазмұнын өз сөздеріңмен айтып беріңдер. Қандай мақал-мәтелдер аңыздың мазмұнын ашады деп ойлайсыңдар? Мысалдар келтіріңдер. - Балалар, құндылық дегеніміз не?
Құндылық дегеніміз не? Оқушылар ойларын дәлелдеп, тірек сөзді бүгінгі тақырыппен байланыстырады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар топқа бөлінеді. Оқулықтағы суреттер аңыздың қай эпизодтарын бейнелейтіндігін анықтайды. Оқушылар құндылық сөзінің мағынасын ашады. Бүгінгі тақырыппен байланысын нақтайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Түстер»
|
5-сынып «Қазақ әдебиеті» |
|||||
|
Сабақтың ортасы
|
ІІ Мағынаны тану кезеңі
1-қадам. «Зерттеу
алаңы» Жұптық
жұмыс. 3-қадам.
«Талдау алаңы» Жұптық
жұмыс. Дескрипторлар:
ҚБ ІІІ. Ойтолғаныс кезеңі. 5 минуттық эссе. Оқушылар өз қорытынды ойларын жазып, аңыздың тәрбиелік мәніне баға береді. Дескрипторлар:
ҚБ Үздік эсселер «Автор орындығында» оқылады.
|
Оқушылар ғаламтор, мұғалім ұсынған ресурстар көмегімен Асанқайғы туралы аңыздың тарихи құндылығы бойынша зерттеу жүргізеді . Оқушылар берілген тақырыпта өз қорытынды ойларын жазып, аңыздың тәрбиелік мәніне баға береді. Үздік эсселер «Автор орындығында» оқылады. |
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия: «3 Қ: қызық, қиын, құнды». Оқушылар өздері үшін сабақта не қызық, қиын, құнды болғанын айтып, іс-әрекетіне баға береді. Мұғалім қорытынды кері байланыс береді. |
|
|||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен
байланыс |
|
||||||
|
Оқушылар «Ұйымдасқан ұяшықтар» кезінде рөлдік ойындарды өз қалауларымен таңдайды.Креативті ойлау тапсырмасы кезінде хикметтерден ұнаған жолдарды бастапқы өнім ретінде таңдап алып, өз мүмкіндіктеріне сәйкес бір формада (өлең, нақыл сөз т.б.) көркем түрде өзгертіп жазуда да оқушылардың жеке мүмкіндіктері ескерілген. |
Топтар бір-бірін бағалау критерийі, дескрипторға сүйеніп негізінде бағалайды. |
Сабақ жоспарын құру үшін ақын өмір сүрген дәуірді ескеріп, тарих пәні мұғалімдерінен кеңес алған дұрыс. Берілген тапсырмалардың оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіретіні жоқ. Оқушылар сабақ барысында өздерін еркін сезіне алады. |
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Бастауыш сыныпта ойын технологиясын пайдалану әдістері»
«Бастауыш сыныпта ойын технологиясын пайдалану әдістері»
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: «Таза, мінсіз асыл сөз» |
Мектеп: |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дала философы |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу; 5.3.1.1- шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Асанқайғы туралы аңыздағы эпизодтарды салыстыру, құндылықтарды анықтау; Көпшілігі: шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын анықтау; Кейбір оқушылар: шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу шығармадағы, эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы: Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) Аталған құндылық сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі, өнер пәндерінен алған білімдерін еркін қолданады. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сөздер мен сөз тіркестер: эпос, аңыз, жырау, құндылық Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша...., мен оны былай түсіндіремін....., себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын...., мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,...., қорыта келе,....... |
||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
«Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы |
||||||||
|
Жоспар |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. І. Қызығушылықты ояту кезеңі. Тапсырма. Оқулықтағы суреттер аңыздың қай эпизодтарын бейнелейді?
Аспара Жуалы
Жезқазған Шыңғырлау (оқушылар жауабы тыңдалады). Аңыз мазмұнын өз сөздеріңмен айтып беріңдер. Қандай мақал-мәтелдер аңыздың мазмұнын ашады деп ойлайсыңдар? Мысалдар келтіріңдер. - Балалар, құндылық дегеніміз не?
Құндылық дегеніміз не? Оқушылар ойларын дәлелдеп, тірек сөзді бүгінгі тақырыппен байланыстырады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар топқа бөлінеді. Оқулықтағы суреттер аңыздың қай эпизодтарын бейнелейтіндігін анықтайды. Оқушылар құндылық сөзінің мағынасын ашады. Бүгінгі тақырыппен байланысын нақтайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Түстер»
|
5-сынып «Қазақ әдебиеті» |
|||||
|
Сабақтың ортасы
|
ІІ Мағынаны тану кезеңі
1-қадам. «Зерттеу
алаңы» Жұптық
жұмыс. 3-қадам.
«Талдау алаңы» Жұптық
жұмыс. Дескрипторлар:
ҚБ ІІІ. Ойтолғаныс кезеңі. 5 минуттық эссе. Оқушылар өз қорытынды ойларын жазып, аңыздың тәрбиелік мәніне баға береді. Дескрипторлар:
ҚБ Үздік эсселер «Автор орындығында» оқылады.
|
Оқушылар ғаламтор, мұғалім ұсынған ресурстар көмегімен Асанқайғы туралы аңыздың тарихи құндылығы бойынша зерттеу жүргізеді . Оқушылар берілген тақырыпта өз қорытынды ойларын жазып, аңыздың тәрбиелік мәніне баға береді. Үздік эсселер «Автор орындығында» оқылады. |
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия: «3 Қ: қызық, қиын, құнды». Оқушылар өздері үшін сабақта не қызық, қиын, құнды болғанын айтып, іс-әрекетіне баға береді. Мұғалім қорытынды кері байланыс береді. |
|
|||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен
байланыс |
|
||||||
|
Оқушылар «Ұйымдасқан ұяшықтар» кезінде рөлдік ойындарды өз қалауларымен таңдайды.Креативті ойлау тапсырмасы кезінде хикметтерден ұнаған жолдарды бастапқы өнім ретінде таңдап алып, өз мүмкіндіктеріне сәйкес бір формада (өлең, нақыл сөз т.б.) көркем түрде өзгертіп жазуда да оқушылардың жеке мүмкіндіктері ескерілген. |
Топтар бір-бірін бағалау критерийі, дескрипторға сүйеніп негізінде бағалайды. |
Сабақ жоспарын құру үшін ақын өмір сүрген дәуірді ескеріп, тарих пәні мұғалімдерінен кеңес алған дұрыс. Берілген тапсырмалардың оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіретіні жоқ. Оқушылар сабақ барысында өздерін еркін сезіне алады. |
|
||||||
шағым қалдыра аласыз

















