Материалдар / Батыр баба-Күлтегін және патриоттық рух
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Батыр баба-Күлтегін және патриоттық рух

Материал туралы қысқаша түсінік
8-сыныптарға қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар Т1
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Наурыз 2024
172
1 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: Көне түркі жазбалары және қазақ жазуы.

Мектеп:

Сыныбы: 8

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: А.Қожасейітова

Пәні: қазақ тілі

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

Батыр баба-Күлтегін және патриоттық рух

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.3.5.1 -оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация) жазу;

8.4.1.1 - тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін жазу, тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу;

Көпшілігі: оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтін желісін есте сақтап, жинақы мәтін жазу, тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу;

Кейбір оқушылар: оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін жазу, тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, талдау

Бағалау критерийлері:

  • мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін жазады;

  • тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазады.

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Пәнаралық байланыстар:

Тарих, әдебиет

Алдыңғы білім

Көне мұра сырлары

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



























Сабақтың ортасы:



















Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал.

Әр түрлі ұлттың тілінде сәлемдеседі

Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.

Қызығушылықты ояту. «Тұлғаны таны» әдісі.

Оқушыларға сурет көрсетіледі. Оқушылар сол тұлға туралы білетіндерін ортаға салады. Тұлғаның барлық қырын ашады.

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды.

ЖАЗЫЛЫМ АЛДЫ.

Оқушылар топта төмендегі кестені сәйкестендіріп шығады және дұрыс жауаппен салыстырады. Салыстырудан кейін жұмыстарына байланысты өз пікірін білдіреді.

Сәйкестендіру кестесі.

Бұмын қаған

Елтерістен кейін таққа отырған адам

Елтеріс

ақылшы, кеңесші

Білге

батыр

Күлтегін

хан


Тоңұқұқ

түркі елін жалғастырған басшы

Қапаған

Түркі қағанатын негізін қалаған

Дұрыс жауап.

Бұмын қаған – Түркі қағанатын негізін қалаған

Елтеріс – түркі елін жалғастырған басшы

Білге – хан

Күлтегін - батыр

Тоңұқұқ – ақылшы, кеңесші

Қапаған – Елтерістен кейін таққа отырған адам

Дескриптор

*Кейіпкерлер бейнесін анықтайды;


ІІ. ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ

Cөздердің Күлтегін ескерткішіндегі нұсқасы мен қазіргі қазақ

тіліндегі қолданысын салыстырып, жинақы мәтін (7–8 сөйлем)

жазыңдар.

Дескриптор:

  • Күлтегін ескерткішіндегі нұсқасы мен қазіргі қазақ

  • тіліндегі қолданысын салыстырады;

  • жинақы мәтін (7–8 сөйлем) жазады.

ҚБ

ЖАЗЫЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН.

3-ТАПСЫРМА. Бас әріппен жазылатын күрделі атауларды қатыстырып, көне түркі ескерткіштерінің зерттелуі туралы жинақы мәтін жазыңдар.

Дескриптор:

  • бас әріппен жазылатын күрделі атауларды қатыстырады ;

  • көне түркі ескерткіштерінің зерттелуі туралы жинақы мәтін жазады.

ҚБ

«Автор орындығы» әдісімен тапсырмаларын қорғайды.

Оқушы дайындығын тексеру.

Оқушыларға сурет көрсетіледі. Оқушылар сол тұлға туралы білетіндерін ортаға салады. Тұлғаның барлық қырын ашады.



Оқушылар топта төмендегі кестені сәйкестендіріп шығады және дұрыс жауаппен салыстырады. Салыстырудан кейін жұмыстарына байланысты өз пікірін білдіреді.
















Cөздердің Күлтегін ескерткішіндегі нұсқасы мен қазіргі қазақ

тіліндегі қолданысын салыстырып, жинақы мәтін (7–8 сөйлем)

жазыңдар.












Грамматикалық тақырыпты меңгереді.







Грамматикалық тапсырма орындайды.

Бас әріппен жазылатын күрделі атауларды қатыстырады ;

көне түркі ескерткіштерінің зерттелуі туралы жинақы мәтін жазады.

ҚБ «Күн мен бұлт»















ҚБ «Күн мен бұлт»



















ҚБ «Күн мен бұлт»

















ҚБ «Күн мен бұлт»





























































Adebiportal.kz























450 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!