ДОІЖО: Б.Байбосын
|
Бөлім: |
Жақсыдан үйрен-жирен жирен |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Боранбаева Н |
|||||||||||||
|
Күні: |
15.10.2025ж |
|||||||||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Батыр туса – ел ырысы 20-сабақ |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.5.1 – өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып, жеткізу |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып, жеткізеді |
|||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ар-ұят,адалдықты жоғары бағалайды |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Көш басшы: Біз күштіміз бе? Біз мықтымыз ба? Біз бақыттымыз ба? (Оң қолымызды көтереміз) Үй тапсырмасын тексеру Ойсергек: – Кел, жаныма тұр, сыныптас, Өз алақаныңды маған аш. Міне, менің қолым бос, Жылуыма жылу қос. «Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау Айлалы батыр алдырмас. Жау жоқта – батыр көп, Дау жоқта – ақыл көп. Тұлпар – құлыннан, Батыр – баладан. –Берілген мақалдар нежөнінде? –Ендеше, бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай екен? Сабақтың тақырыбын айту. Мақсатын айқындау. Мағынаны ажырату. Батыр деген кім? Білу (оқушы әдістер мен жұмыстың орындалу ретін біледі). «Балалар философиясы» әдісі. Тақырыпты болжау. |
Хормен: Күштіміз Мықтымыз Бақыттымыз Алға,алға,алға Өткен білімді зерделейді. Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ: Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! |
Слайд |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 28мин |
Жаңа сабақ Түсіну. Оқылым. 1-тапсырма. Түсініп оқы. «Батырлар жыры» Қолдану. 2-тапсырма. Мәтіннен түсінгеніңді кестеге қысқаша түсір.
|
Мәтінді оқиды Мәтіннен түсінгеніңді кестеге қысқаша түсіріп жазады Кестені толтырады |
Дескриптор: Мәтіннен түсінгеніңді кестеге қысқаша түсіріп жазады1б Сұраққа жауап береді 1б Кестені толтырады 1б |
оқулық |
||||||||||
|
Сергіту сәті 2мин |
Орнымыздан тұрайық, Алақанды соғайық. Оңға қарай бұрылып, Солға қарай бұрылып, Бір отырып, бір тұрып, Орнымызды табайық! |
Орындарынан тұрып, сәйкесінше қимылмен көрсетеді |
Тамаша! |
слайд |
||||||||||
|
|
Оқылым. 3-тапсырма. Жырға сай дауыс ырғағын таңдап, түсініп оқы. Қобыланды батыр (жырдан үзінді) Қыпшақ – қазақ руларының бірі. Қар (қары) – қолдың білектен жоғары тұсы. Құрысты – б ұ л ж е р д е: саусақтың иілмей, қозғалмай қалуы. Сүңгі – найза түрі. Тақым – адам санының тізеден жоғары ішкі жағы. Шәрі – қала. Жұптық жұмыс. 4-тапсырма. Жырға сүйеніп, суреттегі батырларды сипатта. •Суреттегі батырларкімдер? •Олардың тұлпарларыныңаты. •Киімдері. •Қару-жарақтары. 6-тапсырма. Мақал-мәтелдің жалғасын табу. Жырдағы көркемсөздерді қолданып, батырлардың жекпе-жегі туралы әңгімелеу. Ойтолғау. Жеке жұмыс. ҚБ ретінде: дәптердегі 1-тапсырма. Жырдағы көркем бейнелі сөздерді тап
|
Жырға сай дауыс ырғағын таңдап, түсініп оқиды Сөздікпен жұмыс істейді ЕБҚ. Жырға сүйеніп, суреттегі батырларды сипаттайды Мақал-мәтелдің жалғасын табады ЕҚБ. Жырдағы көркемсөздерді қолданып, Батырлардың жекпе-жегі туралы әңгімелейді Жырдағы көркем бейнелі сөздерді табады |
Жырға сай дауыс ырғағын таңдап, түсініп оқиды 1б Сөздікпен жұмыс істейді1б Жырға сүйеніп,сурет тегі батыр ларды сипаттайды 1б Мақал-мәтелдің жалғасын табады 1б Жырдағы көркемсөздерді қолданады 1б Батырлардың жекпе-жегі туралы әңгімелейді 1б Жырдағы көркем бейнелі сөздерді табады 1б |
оқулық |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 10мин |
Бекіту Сұрақ-жауап Үй тапсырмасы: Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі бойынша өтеді. Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?
|
Сұрақтарға жауап береді Үй тапсырмасын күнделікке жазады «Бес саусақ » әдісі бойынша кері байланыс жасайды |
1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Батыр туса - ел ырысы
Батыр туса - ел ырысы
ДОІЖО: Б.Байбосын
|
Бөлім: |
Жақсыдан үйрен-жирен жирен |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Боранбаева Н |
|||||||||||||
|
Күні: |
15.10.2025ж |
|||||||||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Батыр туса – ел ырысы 20-сабақ |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.5.1 – өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып, жеткізу |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып, жеткізеді |
|||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ар-ұят,адалдықты жоғары бағалайды |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Көш басшы: Біз күштіміз бе? Біз мықтымыз ба? Біз бақыттымыз ба? (Оң қолымызды көтереміз) Үй тапсырмасын тексеру Ойсергек: – Кел, жаныма тұр, сыныптас, Өз алақаныңды маған аш. Міне, менің қолым бос, Жылуыма жылу қос. «Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау Айлалы батыр алдырмас. Жау жоқта – батыр көп, Дау жоқта – ақыл көп. Тұлпар – құлыннан, Батыр – баладан. –Берілген мақалдар нежөнінде? –Ендеше, бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай екен? Сабақтың тақырыбын айту. Мақсатын айқындау. Мағынаны ажырату. Батыр деген кім? Білу (оқушы әдістер мен жұмыстың орындалу ретін біледі). «Балалар философиясы» әдісі. Тақырыпты болжау. |
Хормен: Күштіміз Мықтымыз Бақыттымыз Алға,алға,алға Өткен білімді зерделейді. Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ: Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! |
Слайд |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 28мин |
Жаңа сабақ Түсіну. Оқылым. 1-тапсырма. Түсініп оқы. «Батырлар жыры» Қолдану. 2-тапсырма. Мәтіннен түсінгеніңді кестеге қысқаша түсір.
|
Мәтінді оқиды Мәтіннен түсінгеніңді кестеге қысқаша түсіріп жазады Кестені толтырады |
Дескриптор: Мәтіннен түсінгеніңді кестеге қысқаша түсіріп жазады1б Сұраққа жауап береді 1б Кестені толтырады 1б |
оқулық |
||||||||||
|
Сергіту сәті 2мин |
Орнымыздан тұрайық, Алақанды соғайық. Оңға қарай бұрылып, Солға қарай бұрылып, Бір отырып, бір тұрып, Орнымызды табайық! |
Орындарынан тұрып, сәйкесінше қимылмен көрсетеді |
Тамаша! |
слайд |
||||||||||
|
|
Оқылым. 3-тапсырма. Жырға сай дауыс ырғағын таңдап, түсініп оқы. Қобыланды батыр (жырдан үзінді) Қыпшақ – қазақ руларының бірі. Қар (қары) – қолдың білектен жоғары тұсы. Құрысты – б ұ л ж е р д е: саусақтың иілмей, қозғалмай қалуы. Сүңгі – найза түрі. Тақым – адам санының тізеден жоғары ішкі жағы. Шәрі – қала. Жұптық жұмыс. 4-тапсырма. Жырға сүйеніп, суреттегі батырларды сипатта. •Суреттегі батырларкімдер? •Олардың тұлпарларыныңаты. •Киімдері. •Қару-жарақтары. 6-тапсырма. Мақал-мәтелдің жалғасын табу. Жырдағы көркемсөздерді қолданып, батырлардың жекпе-жегі туралы әңгімелеу. Ойтолғау. Жеке жұмыс. ҚБ ретінде: дәптердегі 1-тапсырма. Жырдағы көркем бейнелі сөздерді тап
|
Жырға сай дауыс ырғағын таңдап, түсініп оқиды Сөздікпен жұмыс істейді ЕБҚ. Жырға сүйеніп, суреттегі батырларды сипаттайды Мақал-мәтелдің жалғасын табады ЕҚБ. Жырдағы көркемсөздерді қолданып, Батырлардың жекпе-жегі туралы әңгімелейді Жырдағы көркем бейнелі сөздерді табады |
Жырға сай дауыс ырғағын таңдап, түсініп оқиды 1б Сөздікпен жұмыс істейді1б Жырға сүйеніп,сурет тегі батыр ларды сипаттайды 1б Мақал-мәтелдің жалғасын табады 1б Жырдағы көркемсөздерді қолданады 1б Батырлардың жекпе-жегі туралы әңгімелейді 1б Жырдағы көркем бейнелі сөздерді табады 1б |
оқулық |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 10мин |
Бекіту Сұрақ-жауап Үй тапсырмасы: Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі бойынша өтеді. Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?
|
Сұрақтарға жауап береді Үй тапсырмасын күнделікке жазады «Бес саусақ » әдісі бойынша кері байланыс жасайды |
1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз














