|
Білім беру ұйымының атауы |
Соркөл орта мектебі |
|||||||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақөтенова Ш.Б |
|||||||||||||
|
Күні: |
16.10.2024 |
|||||||||||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Батыр туса – ел ырысы. Батырлар жыры.Қобыланды батыр. (Жырдан үзінді) |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.9.1. шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жырдағы көкем бейнелі сөздерді сөйлеуде қолданады |
|||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Отанды сүю отбасыңнан басталады |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту Амандасу Өткенді пысықтау «Абайдың отыз сегізінші қара сөзінен» мәтінін оқып кел. Жаңа тақырып 1-тапсырма Түсініп оқы. «Батырлар жыры» мәтінін кезектесе отырып, түсініп оқыңдар 2-тапсырма Түсінгеніңді кестеге қысқаша түсір.
3-тапсырма Түсініп оқы. Жырға сай дауыс ырғағын таңдап ал. «Қобыланды батыр» жыры Сөздік жұмыс Қыпшақ- қазақ руларының бірі Қары-қолдың білектен жоғары тұсы Қарысты-саусақтың иілмей,қозғалмай қалуы Сүңгі -найза түрі Тақым-адам санының тізеден жоғары ішкі жағы. Шәрі -қала
4-тапсырма Жырға және сұрақ-деректерге сүйеніп, суреттегі батырларды сипатта. Суреттегі батырлар кімдер? Алшағыр мен Қобыланды Олардың тұлпарларының аты. Қара қасқа, Тайбурыл Киімдері. Бас киімдері, сауыттары барлықтары темірден жасалған. Қару-жарақтары. Найза, садақ, қылыш
5-тапсырма Елін, жерін қорғаған тағы қандай батырларды білесің? Ж:Алпамыс, Ертарғын, Қобыланды...
Үй тапсырмасы 6-тапсырма Мақал-мәтелдердің жалғасын тап. Тақырыбын анықта. Батыр туса- ел ырысы , Жаңбыр жауса- жер ырысы.
Болат қайнауда шынығады, Батыр майданда шынығады.
ББҮ кестесі
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Үй тапсырмасын тексертеді
Мәтінді оқиды
Кестені толтырады
Тапсырмалар ды орындайды
Батырлар жырын оқиды
Сөздік жұмыс жасайды
Жаттығу жасайды
Дәптермен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс жасайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Мәтінді оқиды-1б
Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б
Тамаша!
Дескриптор: Түсінгені бойынша кестені толтырады-1б
Дескриптор: Жырға сай дауыс ырғағын таңдап алып, түсініп оқиды-1б Жаңа сөздердің мағынасын түсінеді-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Жырға және сұрақ-деректерге сүйеніп, суреттегі батырларды сипаттайды-1б. Суреттегі батырлар туралы айтады-1б
Дескриптор: Елін, жерін қорғаған батырларды біледі-1б
Дескритпор: Қазақ батырларына сипаттама жасайды-1б
«ББҮ» әдісі |
Суреттер
Суреттер
Оқулық
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
«Қобыланды батыр» кітабы
Қимылдар
Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Батыр туса – ел ырысы. Батырлар жыры.Қобыланды батыр. (Жырдан үзінді)
|
Білім беру ұйымының атауы |
Соркөл орта мектебі |
|||||||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақөтенова Ш.Б |
|||||||||||||
|
Күні: |
16.10.2024 |
|||||||||||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Батыр туса – ел ырысы. Батырлар жыры.Қобыланды батыр. (Жырдан үзінді) |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.9.1. шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жырдағы көкем бейнелі сөздерді сөйлеуде қолданады |
|||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Отанды сүю отбасыңнан басталады |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту Амандасу Өткенді пысықтау «Абайдың отыз сегізінші қара сөзінен» мәтінін оқып кел. Жаңа тақырып 1-тапсырма Түсініп оқы. «Батырлар жыры» мәтінін кезектесе отырып, түсініп оқыңдар 2-тапсырма Түсінгеніңді кестеге қысқаша түсір.
3-тапсырма Түсініп оқы. Жырға сай дауыс ырғағын таңдап ал. «Қобыланды батыр» жыры Сөздік жұмыс Қыпшақ- қазақ руларының бірі Қары-қолдың білектен жоғары тұсы Қарысты-саусақтың иілмей,қозғалмай қалуы Сүңгі -найза түрі Тақым-адам санының тізеден жоғары ішкі жағы. Шәрі -қала
4-тапсырма Жырға және сұрақ-деректерге сүйеніп, суреттегі батырларды сипатта. Суреттегі батырлар кімдер? Алшағыр мен Қобыланды Олардың тұлпарларының аты. Қара қасқа, Тайбурыл Киімдері. Бас киімдері, сауыттары барлықтары темірден жасалған. Қару-жарақтары. Найза, садақ, қылыш
5-тапсырма Елін, жерін қорғаған тағы қандай батырларды білесің? Ж:Алпамыс, Ертарғын, Қобыланды...
Үй тапсырмасы 6-тапсырма Мақал-мәтелдердің жалғасын тап. Тақырыбын анықта. Батыр туса- ел ырысы , Жаңбыр жауса- жер ырысы.
Болат қайнауда шынығады, Батыр майданда шынығады.
ББҮ кестесі
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Үй тапсырмасын тексертеді
Мәтінді оқиды
Кестені толтырады
Тапсырмалар ды орындайды
Батырлар жырын оқиды
Сөздік жұмыс жасайды
Жаттығу жасайды
Дәптермен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс жасайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Мәтінді оқиды-1б
Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б
Тамаша!
Дескриптор: Түсінгені бойынша кестені толтырады-1б
Дескриптор: Жырға сай дауыс ырғағын таңдап алып, түсініп оқиды-1б Жаңа сөздердің мағынасын түсінеді-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Жырға және сұрақ-деректерге сүйеніп, суреттегі батырларды сипаттайды-1б. Суреттегі батырлар туралы айтады-1б
Дескриптор: Елін, жерін қорғаған батырларды біледі-1б
Дескритпор: Қазақ батырларына сипаттама жасайды-1б
«ББҮ» әдісі |
Суреттер
Суреттер
Оқулық
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
«Қобыланды батыр» кітабы
Қимылдар
Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз





