|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№25 сабақ. Батырлар – Отанымыздың қорғаны. Билер – Ұлы Даланың даналары. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ батырлары мен билері туралы білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар: Наурыз айы: Тәуелсіздік пен Отаншылдық |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: « Патриотизм-ата-анаңды құрметтей білуің.» Б.Момышұлы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 1.Қазақ хандығының қалыптасуының негізгі себептерін тағы бір рет қайталай отырып, таныстырылым жаса 2.Кластердің біріндегі "хан" сөзіне тоқталыңыз және осы ұғымға анықтама бер, "хан" және "президент" ұғымдарын салыстыр Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып 1-тапсырма ФС тапсырмасы Топтық жұмыс Билер туралы деректер келтір. Олардың бойындағы қасиеттерді айт. №1 топ Төле би туралы ақпаратты оқып-зерттейді. №2 топ Қазыбек би туралы ақпаратты оқып-зерттейді. №3 топ Айтеке би туралы ақпаратты оқып-зерттейді. Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ -Шағын қойылым дайындайды: «Оқушылар өткен шаққа саяхат жасап, бимен кездесті. Би олардың сұрақтарына жауап береді, өзі туралы айтып, оқушыларға тілек айтады» Талқылауға арналған сұрақтар: -Кез-келген адам би бола ала ма? - Билер даулы істерді шешуі үшін олардың бойында қандай қасиеттер болуы тиіс? 2-тапсырма «Бетпе бет» стратегиясы (жеке, топта) Оқушылар жақсылап ойланып мына сұраққа жауап берсін: «Еліміздің болашағы үшін кімнің рөлі маңыздырақ болды: бидің немесе батырдың?» Оқушылар өз жауаптарына қарай 2 бұрышқа (батыр/би) бөлініп, дәлелдерді талқылайды. Дәлелдерді дайындағаннан кейін бір-біріне қарама-қарсы тұрып, ойынды бастайды. Қарама-қарсы топтар бір-бірден өз батырының/биінің пайдасына өз дәлелдерін ұсына бастайды. Жауап берген оқушы қатардың соңына қарай барып қайта тұрады. Жұптық жұмыс 3-тапсырма «Суретті сөйлет» әдісі Оқушыларға Қарулы батырдың суреті көрсетіледі. Жұпта сұрақтарға жауап бере отырып, суретті сөйлету ұсынылады: - Суретте кім бейнеленген? - Ол қалай қаруланған? - Неге ол сауыт-сайманмен жабдықталған? - Оның отбасы бар ма? - Ол жақсы әке, аға ма? - Ол қайда жиналды? - Батыр болып ел қорғау оған не үшін керек? Шфығармашылық жұмыс 4-тапсырма Оқушыларға қазақ батырлары туралы бейнеүзінді көрсету Бейнематериал мен мәтіндегі ақпараттарды пайдалана отырып, әрбір оқушыға батырды сипаттауға лайық 5 сын есім жазуды ұсыныңыз. Үй тапсырмасы Қазақ билері мен батырлары туралы суреттер жинақтап, мәліметтер тауып кел. Олар туралы таныстырылым жаса. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Тақырыпты түсініп алады Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Жаттығу жасайды Тапсырманы жұппен орындайды Батырларды сипаттайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Қазақ хандығының қалыптасуы туралы таныстырылым жасайды-1б "Хан" және "президент" ұғымдарын салыстырады-1б
Дескриптор: Билер туралы деректер келтіреді-1б. Олардың бойындағы қасиеттерді айтады-1б Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар! Дескриптор: Берілген сұраққа жауап береді-1б Билер мен батырлардың керектігі туралы дәлелдеме келтіреді-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Жұпта сұрақтарға жауап бере отырып, суретті сөйлетеді-1б
Дескриптор: Бейнематериал мен мәтіндегі ақпараттарды пайдалана отырып, батырды сипаттауға лайық 5 сын есім жазады-1б Керемет! «Алтын көмбе» әдісі |
Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық Ереже жазылған плакат Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Таратпа материал дар Суреттер Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
Қостанай обылысы әкімдігі білім басқармасының
<<Бейімбет Майлин ауданыбілім бөлімінің
Сапар Ерғалиев атындағы жалпы білім беретін мектебі>>КММ
Шебер сынып
Тақырыбы:Бастауыш сыныптарда оқыту әдіс тәсілдерін тиімді қолдану.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Батырлар ортамыздың қорғаны
Батырлар ортамыздың қорғаны
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№25 сабақ. Батырлар – Отанымыздың қорғаны. Билер – Ұлы Даланың даналары. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ батырлары мен билері туралы білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар: Наурыз айы: Тәуелсіздік пен Отаншылдық |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: « Патриотизм-ата-анаңды құрметтей білуің.» Б.Момышұлы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау 1.Қазақ хандығының қалыптасуының негізгі себептерін тағы бір рет қайталай отырып, таныстырылым жаса 2.Кластердің біріндегі "хан" сөзіне тоқталыңыз және осы ұғымға анықтама бер, "хан" және "президент" ұғымдарын салыстыр Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып 1-тапсырма ФС тапсырмасы Топтық жұмыс Билер туралы деректер келтір. Олардың бойындағы қасиеттерді айт. №1 топ Төле би туралы ақпаратты оқып-зерттейді. №2 топ Қазыбек би туралы ақпаратты оқып-зерттейді. №3 топ Айтеке би туралы ақпаратты оқып-зерттейді. Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ -Шағын қойылым дайындайды: «Оқушылар өткен шаққа саяхат жасап, бимен кездесті. Би олардың сұрақтарына жауап береді, өзі туралы айтып, оқушыларға тілек айтады» Талқылауға арналған сұрақтар: -Кез-келген адам би бола ала ма? - Билер даулы істерді шешуі үшін олардың бойында қандай қасиеттер болуы тиіс? 2-тапсырма «Бетпе бет» стратегиясы (жеке, топта) Оқушылар жақсылап ойланып мына сұраққа жауап берсін: «Еліміздің болашағы үшін кімнің рөлі маңыздырақ болды: бидің немесе батырдың?» Оқушылар өз жауаптарына қарай 2 бұрышқа (батыр/би) бөлініп, дәлелдерді талқылайды. Дәлелдерді дайындағаннан кейін бір-біріне қарама-қарсы тұрып, ойынды бастайды. Қарама-қарсы топтар бір-бірден өз батырының/биінің пайдасына өз дәлелдерін ұсына бастайды. Жауап берген оқушы қатардың соңына қарай барып қайта тұрады. Жұптық жұмыс 3-тапсырма «Суретті сөйлет» әдісі Оқушыларға Қарулы батырдың суреті көрсетіледі. Жұпта сұрақтарға жауап бере отырып, суретті сөйлету ұсынылады: - Суретте кім бейнеленген? - Ол қалай қаруланған? - Неге ол сауыт-сайманмен жабдықталған? - Оның отбасы бар ма? - Ол жақсы әке, аға ма? - Ол қайда жиналды? - Батыр болып ел қорғау оған не үшін керек? Шфығармашылық жұмыс 4-тапсырма Оқушыларға қазақ батырлары туралы бейнеүзінді көрсету Бейнематериал мен мәтіндегі ақпараттарды пайдалана отырып, әрбір оқушыға батырды сипаттауға лайық 5 сын есім жазуды ұсыныңыз. Үй тапсырмасы Қазақ билері мен батырлары туралы суреттер жинақтап, мәліметтер тауып кел. Олар туралы таныстырылым жаса. Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Тақырыпты түсініп алады Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Жаттығу жасайды Тапсырманы жұппен орындайды Батырларды сипаттайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Қазақ хандығының қалыптасуы туралы таныстырылым жасайды-1б "Хан" және "президент" ұғымдарын салыстырады-1б
Дескриптор: Билер туралы деректер келтіреді-1б. Олардың бойындағы қасиеттерді айтады-1б Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар! Дескриптор: Берілген сұраққа жауап береді-1б Билер мен батырлардың керектігі туралы дәлелдеме келтіреді-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Жұпта сұрақтарға жауап бере отырып, суретті сөйлетеді-1б
Дескриптор: Бейнематериал мен мәтіндегі ақпараттарды пайдалана отырып, батырды сипаттауға лайық 5 сын есім жазады-1б Керемет! «Алтын көмбе» әдісі |
Суреттер Жұмыс дәптері Оқулық Ереже жазылған плакат Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер Таратпа материал дар Суреттер Оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
Қостанай обылысы әкімдігі білім басқармасының
<<Бейімбет Майлин ауданыбілім бөлімінің
Сапар Ерғалиев атындағы жалпы білім беретін мектебі>>КММ
Шебер сынып
Тақырыбы:Бастауыш сыныптарда оқыту әдіс тәсілдерін тиімді қолдану.
шағым қалдыра аласыз


















