Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Батыс елдері дамуының негізгі бағыттары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Күні/Дата/ Date «Бекітемін»
_________________ Директордың ОІЖ орынбасары
__________________
Пән/Предмет/Subject ______________Дүниежүзі тарихы_______________________ |
|
Топ/Группа/ Group № 123К- 123ТК |
|
Сабақ жоспары/ План урока/ Plan of the lesson
Сабақтың тақырыбы: Батыс елдерінің дамуының негізгі бағыттары
Тема урока: Основные направления развития западных стран
Theme of the lesson : The main directions of development of Western countries
Сабақтың мақсаты: Халықтық майдан идеясы және оның жүзеге асырылуы, Франциядағы халықтың майданның жеңісі, Матиньон келісімі, Халықтың майданның маңызы туралы оқушыларға түсіндіру;
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ- жауап
Сабақтың көрнекілігі: Слайд
Пәнаралық байланыс: География
Сабақтың барысы/ Ход занятия/Procedure of the lesson
І. Ұйымдастыру бөлімі: студенттермен амандасу, түгендеу
Организационный момент
ІІ. Үй тапсырмасы сұрау: _
Опрос домашнего задания:
-
Англия үшін Бірінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
-
Лойд Джордж үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
-
Лейбористер партиясының билікке келуі немен байланысты?
-
Лейбористік үкіметтер қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
-
Ұлы дағдарыстың Англияға қандай салдары болды?
-
30-жылдардағы Ұлыбританияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
ІІІ. Өткен білімдерін бекіту: (активити үш тілде)
Активизация предыдущих знаний: (активити на трех языках)
терминдер:
1.репартация
–
2. капитуляция
–
3. милитаризм
–
4. демилитаризация
–
термины:
1.Общие положения репартация –
2. капитализация –
3. милитаризм –
4. демилитаризация –
terms:
1.General provisions reparation –
2. capitalization –
3. militarism –
4. demilitarization –
ΙV. Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Объяснение нового материала:
-
Халықтық майдан идеясы және оның жүзеге асырылуы.
-
Франциядағы халықтың майданның жеңісі.
-
Матиньон келісімі
-
1936 жылғы заңдар
-
Халықтың майдандағы шиеленістің басталуы және дағдарыс
-
Халықтың майданның маңызы
-
Халықтың майдан және Испаниядағы франкшілердің бүлігі
-
Азамат соғысы жылдарындағы Халықтық майданның саясаты
ІV. Жаңа тақырыпты бекіту:
Закрепление изученного материала:
«Құпия сұрақтар» тапсырмасы:
1. Бірінші дүниежүзілік соғыста АҚШ қай Одаққа жақтас болды?
2. АҚШ-та 20 жылдары автомабиль шығарумен 3 ірі компанияны
атаңыз.
3. АҚШ экономикасының «гүлдену жылдары» қай жылдар аралығын
қамтиды?
4. АҚШ-тың қазіргі астанасын атаңыз. Картадан көрсетіңіз.
5. АҚШ экономикасында неге «гүлдену жылдары деп аталды?
6. Бірінші дүниежүзілік соғыста АҚШ-та адам шығыны қандай
болды?
7. АҚШ-та бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін дағдарыс қай жылдары болды?
V. Сабақты қорытындылау және рефлексия/Подведение итогов занятия и рефлексия/Conclusion and reflection.
-
Халықтық майдан деген не?
-
Халықтық майданның әлеуметтік және саяси негізін анықтаңдар
-
Франциядағы фашистік күштердің саяси билікке жете алмаған себебін ашыңдар?
-
Испаниядағы Халықтық майданның жеңілу себебі неде?
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
VΙ. Үй тапсырмасы/ Домашнее задание/ Hometask
§8.
Пәні мұғалімі: _____________________ Ж.Муханбеткалиева
Преподаватель: қолы/роспись
Teacher
Тауық бір аяғымен тұрса 3 кг, екі
аяғымен
тұрса қанша
кг?
(3
кг)
Біздікі болғанымен басқалар
қолданатын
нәрсе?
(Есіміміз)
Ұзарған сайын қысқаратын нәрсе
не?
(Өмір)
Бір кісі найзағай жарқылдаған
сайын
шашын тарайды екен,
неге?
(Фотоға түсіп жатырмын деп
ойлайды
екен)
Қай айда 28 күн
бар?
(Барлық
айда)
Мені ешкім түсінбейді,
неге?
(Өйткені ол ешкі
ғой)
Бірінші төрт аяқты, кейін екі аяқты,
одан
кейін үш аяқты ол
не?
(Адам)
Лимонның жартысы неге
ұқсайды?
(Екінші
жартысына)
Король кімнің алдында тәжін
шешеді?
(Шаштараздың)
Ұрғашы кенгуру қандай жағдайда
қатты
ашуланады?
(Қалтасындағы баласы бұтына
жіберіп
қойған
кезде)
Суды елекпен қалай тасуға
болады?
(мұз қылып
қатырып)
Аяқкіим жөндеушілердің ең
жақсы
көретін
клиенті?
(Қырықаяқ)
Қай жерде жексенбі сенбіден
бұрын
келеді?
(Сөздікте)
Итпен биттің айырмашылығы
неде?
(Иттің үстінде бит болады, бірақ
биттің
үстінде ит
болмайды.)
Құлақ не үшін
керек?
(Көзілдірікті ұстап тұру
үшін)
Қатты жылдамдықпен келе жатқан
жүк
машинаны бір қолымен кім
тоқтата
алады?
(Жол
полициясы)
Еліміздегі ең ұзын ағаш қайда
өседі?
(Ұзынағашта)
Бір үйде елу батыр, үй сыртына
сүйкенсе
өліп
жатыр?
(Сіріңке)
Бір бөлмеде 9 свеча жанып тұр,
үшеуін
сөндірсек қаншауы
қалады?
Үшеуі қалады, қалғандары
жанып,
таусылып жоқ
болады
Үйдің ең суық
жері?
(Сырты)
Электровоздың түтіні батысқа
қарай
созылып жатса, өзі қай бағытқа
қарай
жүріп
жатыр?
(Электровоздың түтіні
болмайды)
Машинаның қай дөңгелегі
айналмайды?
(Запастағы
дөңгелек)
Әлемдегі ең үлкен алма қайда
өседі?
(Алма
ағашында)
Елімізде талдармен жасалған қорған
қай
қалада?
(Талдықорғанда)
Тарихта ең үлкен қалпақ киген
кім?
(Басы ең үлкен
адам)
Қай сұраққа болымды жауап
берілмейді?
(Ұйықтап жатсың
ба?)
Есікті ашу үшін не
қажет?
(Есіктің жабық болуы
қажет)
Теңіздің ортасында не
бар?
(“ң”
әріпі)
Жүзе алмайтын адам суға түссе
қалай
шығады?
(Үсті су болып
шығады)
Бір кісі төсегінің айналасында жүгіріп
жүр
екен, себебі
не?
(Ұйқысы қашып кетіпті, соны қуалап
жүр
екен)
Адам нені бұзғанда
қуанады?
(Рекорд)
Балықтар неліктен
сөйлемейді?
(Су жұтып қоймау
үшін)
Ненің көлеңкесі
жоқ?
(Көлеңкенің)
Қазақстан мен Өзбекстанның
ортасында
не
бар?
(мен)
Алфавиттің ең соңғы
әрібі?
(т)
Саңырауқұлақтар неліктен
зонтқа
ұқсайды?
(Жаңбыр астында
өскендіктен)
Жеген сайын жылататын
нәрсе?
(Таяқ)
Теңіздің суы неліктен
тұзды?
Балықтар иістеніп кетпеуі
үшін
Алма жегенде ішінен құрт көруден
де
жаман не болуы
мүмкін?
(Құрттың жартысын
көру)
Ақтөбеде біреу Өскеменде жоқ,
Алматыда
екеу Астанада
көп? Ол
не?
(“а”
әрібі)
Халықтық майдан –халықтық фашизм мен соғысқа қарсы, демократия, әлеуметтік прогресс пен ұлттық тәуелсіздік үшін күрестегі халық бұқарасы ұйымының формасы. Халықтық майдан 20 ғасырдың 30-жылдарында пайда болды. Германияда фашистердің өкімет билігін басып алуы (1933), Италиядағы фашистік диктатураның күш жинауы, Францияда, Испанияда, т.б. бірқатар Еуропа елдерінде фашизмнің белсенділік көрсетуі соғыс қаупін бірден күшейтті. Халықтық майдан құру идеясы 1934 жылы ақпан айында Франциядағы фашистік төңкеріс жасау әрекетінен кейін бірінші рет жүзеге асырылды. Онда 1935 жылы әртүрлі саяси партиялардың, ұйымдардың өкілдері енген Халықтық майдан құрылды. Сол жылы Халықтық майдан Испания мен Чилиде де қалыптаса бастады. 1936 жылы сәуір, мамыр айларында Халықтық майдан партиялары Франциядағы парламент сайлауларында жеңіске жетті. Халықтық майданға сүйенген үкімет 1936- 38 жылы Францияда еңбекшілердің жалақысын көтеру, 40 сағаттық жұмыс аптасын, ақылы демалыстар енгізу, кәсіподақтардың құқығын кеңейту, фашистік ұйымдарға тыйым салу, ұсақ қолөнершілер мен саудагерлерге жеңілдікпен несиелер беру, т.б. жөнінде заңдар қабылдады. Халықтық майдан тактикасын жүзеге асыру 1938 жылы социалистер мен радикалдардың кесірінен жікке бөлінгеніне қарамастан, Францияда фашистік диктатураның орнауына бөгет болды. 1936 жылы 16 ақпанда Испаниядағы сайлауда Халықтық майдан жеңіске жетті. Халықтық майданының басшылығымен Испанияның республикалық күштері үш жыл бойы (1936-39) испан фашистері мен неміс-итальян интервенттеріне қарсы шайқасты. Қытайда1935 жылы елдегі азамат соғысын тоқтату және жапондарға қарсы ұлттық майдан құру жөнінде шаралар жүзеге асырылды. 1937 жылы Гоминьдан үкіметінің басшысы Чан Кайши бұқаралық козғалыстың қысымымен жапондарға қарсы майдан құруға келісті. Чилиде 1939 жылы әртүрлі саяси партиялар Чили еңбекшілері Конфедерациясымен бірге Халықтық майдан құрды. Ол 1938 жылгы муниципалдық және президенттік сайлауларда үлкен табысқа жетті. Ондағы Халықтық майдан үкіметі 1941 жылға дейін өмір сүрді. Халықтық майдан құру үшін күрес бірте-бірте халықаралық көлемде өріс алды. 1939 жылы қыркүйекте Брюссельде халықаралық бейбітшілік конгресі өтіп, оған 35 елдің делегаттары қатысты. Оның негізгі мақсаты - бірыңғай антифашистік майдан құру болды. Екінші дүниежүзілік соғыс жылдары Халықтық майдан саясаты одан әрі дамытылып, басып алынған елдер мен фашистік блок елдерінде Қарсыласу қозғалысы өрістеді. Соғыс аяқталып, фашизм талқандалғаннан кейін Халықтық майдан құру саясаты өзінің өзектілігін жоғалтты.[1]