Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«Нұр-Орда» бастауыш мектебі ЖШС
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Жанды табиғат |
|
|
пәні |
Әдебиеттік оқу |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Абдурахманова Айнур Баратбаевна |
|
|
Күні: |
24.09.2025 |
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны:11 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бау – бақша аясында. Жеміс бағында. Бейсебай Кірісбайұлы. Жүзім жегісі келген қасқыр. (Ертегі) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.6.1 – кейіпкерлердің портретін сипаттау, оның іс-әрекеті, мінез- құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау. 3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып,сын тұрғысынан бағалап оқу 3.3.3.1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну 3.1.4. 2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Кейіпкердің іс-әрекетіне баға бересің, шығарманы іштей саналы түрде түсініп оқисың, шығармашылық жұмыс жасайсың,суретке қарап еретгіні әңгімелейсің. |
|
|
Құндылық |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК АЙЫ Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне-өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
«Шаттық шеңбері». Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанайық, достарым, Арайлап атқан күнге. – Балалар, көңіл күйлерің қандай?-деп сұрайды. |
Оқушылар психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды. |
Мадақтау сөздер Жарайсың дар! |
и/б тақта |
|
ҮТ: 5 мин Сабақтың ортасы 10 мин Сергіту сәті 2 мин 10 мин бекіту 10 мин |
ҰТ:өлеңді жатқа айтады -Сен ұйықтап жатқанда мәтіні не туралы ? -Мәтіннің авторы туралы әңгімеле . Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқулықпен жұмыс жүргізеді . Оқылым. Өлеңге сай ырғақты таңдап, мәнерлеп оқиды . Тірек сөздер ; бау-бақша ,жемістер . ЕБҚ оқушы : Тізбектеп оқыту 2.Жазылым. Суретпен жұмыс жүреді. Суреттегі жемістерді айқындайтын эпитет ойластыр.
2-тапсырма Тыңдалым. Ертегіні зейін қойып тыңда. Оқылым.Айтылым -Ертегіні тізбектеп оқытады . Ертегіні басқаша тағы қалай атар едің? Суретпен жұмыс . 1.Суретке қарап, ертегіні әңгімеле. 2.Түлкі қасқырдың іс-әрекетіне қандай баға берді? Сен оған келісесің бе? Қасқырға қандай кеңес берер едің? 3-тапсырма .Жобасын жасайды . Топтық жұмыс жүргізіледі . «Менің бау-бақшам» жобасын жасаңдар. 1-топ Бау-бақшаңда қандай жемістер өскенін қалайсың? 2-топ. Әр жемісті сипаттайтын 5 сөз айтыңдар. Мысалы: қарақат – қара, қызыл, қышқыл, тосап, «С» дәрумені. Мысалы :Алма домалақ ,тәтті ,қызыл, В2,А,В6 витаминдеріне бай 3-топ. Бау-бақшаға қатысты еңбек түрлерін ата. Мысалы :топырақ қопсыту , жер жырту,егін суару ,тұқым себу т.с.с |
Өлеңді жатқа айтады Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқиды. - Суреттегі жемістерді айқындайтын эпитет ойластырып жазады. - Ертегіге басқаша ат береді. - Суретке қарап, ертегіні әңгімелейді. - Түлкі қасқырдың іс-әрекетіне қандай баға бергенін айтады. Өз пікірін айтады. - Қасқырға қандай кеңес беретіндерін айтады .Өз ойларын еркін жеткізеді . -«Менің бау-бақшам» жобасын жасайды. Ақпарат көздерін қолдана отырып ,жемістердің пайдасы туралы ақпарткөздерінен қарап өз ойларын толықтырып жазады . |
Өлеңді жатқа айтады .
Дескриптор : 1.өлеңді мәнерлеп оқиды 1б 2. Суреттегі жемістерді айқындайтын эпитет ойластырып жазады 2б Бағалау :1-10 б Дескриптор : 1.Ертегіге басқаша ат береді.1б 2.суретке қарап ,ертегіні әңгімелейді 1б 3.түлкі ,қасқырдың іс-әрекетіне баға береді 1б 4.пікір білдіреді 1б ҚБ: 1-10 б Дескриптор : 1.жоба жасайды 1б 1. Әр жемісті сипаттайтын 5 сөз жазады 1б 3. Бау-бақшаға қатысты еңбек түрлерін атайды 1б
Бағалау : 1-10 б |
Оқулық, дәптер оқулық |
|
Сабақтың соңы рефлекция 5 мин |
Сабақты қорытындылау. Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Бүгін қандай ұғыммен таныстың? -Сабақтың мақсатына жеттің бе ? - Не қиын болды ? Үйге тапсырма : мазмұнын айту . Рефлексия. Себетке гүлшоғын жинау арқылы сабақты бағалайды. Көк түс – сабақ маған қатты ұнады, бүгін мен көп нәрсені білдім, үйрендім, ал сары түс – түсінбегенім бар, маған көмек керек, тағы да сабақтарға қатыссам деп ойлаймын, Ал жасыл түс – мен үшін түсініксіз болды, еш нәрсе түсінбедім. |
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды Қолдарындағы гүлдерін себетке салу арқылы сабақтан алған әсерлерін бөліседі |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсың дар |
Қорытынды бағалау себет гүлдер Слайд |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бау – бақша аясында.
Бау – бақша аясында.
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
«Нұр-Орда» бастауыш мектебі ЖШС
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Жанды табиғат |
|
|
пәні |
Әдебиеттік оқу |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Абдурахманова Айнур Баратбаевна |
|
|
Күні: |
24.09.2025 |
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны:11 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бау – бақша аясында. Жеміс бағында. Бейсебай Кірісбайұлы. Жүзім жегісі келген қасқыр. (Ертегі) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.6.1 – кейіпкерлердің портретін сипаттау, оның іс-әрекеті, мінез- құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау. 3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып,сын тұрғысынан бағалап оқу 3.3.3.1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну 3.1.4. 2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Кейіпкердің іс-әрекетіне баға бересің, шығарманы іштей саналы түрде түсініп оқисың, шығармашылық жұмыс жасайсың,суретке қарап еретгіні әңгімелейсің. |
|
|
Құндылық |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК АЙЫ Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну Өзіне-өзі қызмет көрсетуге дағдылану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
«Шаттық шеңбері». Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанайық, достарым, Арайлап атқан күнге. – Балалар, көңіл күйлерің қандай?-деп сұрайды. |
Оқушылар психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды. |
Мадақтау сөздер Жарайсың дар! |
и/б тақта |
|
ҮТ: 5 мин Сабақтың ортасы 10 мин Сергіту сәті 2 мин 10 мин бекіту 10 мин |
ҰТ:өлеңді жатқа айтады -Сен ұйықтап жатқанда мәтіні не туралы ? -Мәтіннің авторы туралы әңгімеле . Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқулықпен жұмыс жүргізеді . Оқылым. Өлеңге сай ырғақты таңдап, мәнерлеп оқиды . Тірек сөздер ; бау-бақша ,жемістер . ЕБҚ оқушы : Тізбектеп оқыту 2.Жазылым. Суретпен жұмыс жүреді. Суреттегі жемістерді айқындайтын эпитет ойластыр.
2-тапсырма Тыңдалым. Ертегіні зейін қойып тыңда. Оқылым.Айтылым -Ертегіні тізбектеп оқытады . Ертегіні басқаша тағы қалай атар едің? Суретпен жұмыс . 1.Суретке қарап, ертегіні әңгімеле. 2.Түлкі қасқырдың іс-әрекетіне қандай баға берді? Сен оған келісесің бе? Қасқырға қандай кеңес берер едің? 3-тапсырма .Жобасын жасайды . Топтық жұмыс жүргізіледі . «Менің бау-бақшам» жобасын жасаңдар. 1-топ Бау-бақшаңда қандай жемістер өскенін қалайсың? 2-топ. Әр жемісті сипаттайтын 5 сөз айтыңдар. Мысалы: қарақат – қара, қызыл, қышқыл, тосап, «С» дәрумені. Мысалы :Алма домалақ ,тәтті ,қызыл, В2,А,В6 витаминдеріне бай 3-топ. Бау-бақшаға қатысты еңбек түрлерін ата. Мысалы :топырақ қопсыту , жер жырту,егін суару ,тұқым себу т.с.с |
Өлеңді жатқа айтады Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқиды. - Суреттегі жемістерді айқындайтын эпитет ойластырып жазады. - Ертегіге басқаша ат береді. - Суретке қарап, ертегіні әңгімелейді. - Түлкі қасқырдың іс-әрекетіне қандай баға бергенін айтады. Өз пікірін айтады. - Қасқырға қандай кеңес беретіндерін айтады .Өз ойларын еркін жеткізеді . -«Менің бау-бақшам» жобасын жасайды. Ақпарат көздерін қолдана отырып ,жемістердің пайдасы туралы ақпарткөздерінен қарап өз ойларын толықтырып жазады . |
Өлеңді жатқа айтады .
Дескриптор : 1.өлеңді мәнерлеп оқиды 1б 2. Суреттегі жемістерді айқындайтын эпитет ойластырып жазады 2б Бағалау :1-10 б Дескриптор : 1.Ертегіге басқаша ат береді.1б 2.суретке қарап ,ертегіні әңгімелейді 1б 3.түлкі ,қасқырдың іс-әрекетіне баға береді 1б 4.пікір білдіреді 1б ҚБ: 1-10 б Дескриптор : 1.жоба жасайды 1б 1. Әр жемісті сипаттайтын 5 сөз жазады 1б 3. Бау-бақшаға қатысты еңбек түрлерін атайды 1б
Бағалау : 1-10 б |
Оқулық, дәптер оқулық |
|
Сабақтың соңы рефлекция 5 мин |
Сабақты қорытындылау. Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Бүгін қандай ұғыммен таныстың? -Сабақтың мақсатына жеттің бе ? - Не қиын болды ? Үйге тапсырма : мазмұнын айту . Рефлексия. Себетке гүлшоғын жинау арқылы сабақты бағалайды. Көк түс – сабақ маған қатты ұнады, бүгін мен көп нәрсені білдім, үйрендім, ал сары түс – түсінбегенім бар, маған көмек керек, тағы да сабақтарға қатыссам деп ойлаймын, Ал жасыл түс – мен үшін түсініксіз болды, еш нәрсе түсінбедім. |
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды Қолдарындағы гүлдерін себетке салу арқылы сабақтан алған әсерлерін бөліседі |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсың дар |
Қорытынды бағалау себет гүлдер Слайд |
шағым қалдыра аласыз














