Материалдар / Баяндама
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Баяндама

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңа сабақ мақсатымен мазмұнын түсіндіру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Ақпан 2023
292
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:


Мектеп: «№ 5 көру қабілеті бұзылған балалардың арнайы(түзету) мектеп-интернаты»коммуналдық мемлекеттік мекемесі


Мұғалімнің аты-жөні: Искакова Айгүл Асылбековена

Күні:

Пәні: Қазақстан тарихы

Сыныбы: 6 «А»

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

26. Киіз үй


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Балаларға қазақ халқының ежелгі тұрағы киіз үй туралы мағұлмат беру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Киіз үй туралы біледі

Оқушылардың басым бөлігі:Киіз үйдің бөліктерін ажырата алады

Кейбір оқушылар:Киіз үйді құрлысын сипаттай алады

Ойлау дағдыларын деңгейлері

Түсіну Білу Қолдану

Бағалау критерийі


-Киіз үйдің құрлысын сипаттайды

-Киіз үйдің суретін салу арқылы көрсете отырып, қалай құрылатының айта алады.





Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Тыңдалым: Оқушылар Киіз үйдін құрлысын видеодан тыңдайды

Оқылым: Оқулықтан Киіз үй туралы оқып танысады

Айтылым: Оқушылар киіз үйдің құрылысы туралы айтады

Жазылым: Киіз үйдің бөліктері туралы постер құрады, кестелер толтырады.


Негізгі сөздер мен тіркестер: Киіз үй,кереге,уықтар,шаңырақ

Оқушылар үш тілді қалай меңгергені білейік

«Қазақ» тілде. «Орыс» тілде, «Ағылшын» тілде оқу

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Сабаққа қатысты терминология:

Киіз үй.Шаңырақ.Уық.Кереге.Есік


Жазылым бойынша ұсыныстар:

Ағаш қаңқа үш бөліктен тұрады: ............-киіз үйдің негізі,ол айқасқан қабырғаға ұқсас.Керегеге байланған........... шаңырақты көтеріп ұстап тұрады. ..............дөңгелек немесе конус тәрізді етіп жасалады.

1.Кереге.

2.Уықтар.

3.Шаңырақ


Құндылықтарға баулу

-Көзқарастарына құрметпен қарау

Денсаулық,достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету

-Қарым қатынас жасау қабілеті

-Жауапкершілік

Пәнаралық байланыс

Әдебиет,география

Алдыңғы оқу


24-25.Көшпелі мал шаруашылығы-тіршіліктің қайнар көзі

Сурет салып келу дәптерге.

Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар



Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

І.Сәлемдесу

ІІ.Оқушыларды түгелдеу

ІІІ.Оқушылардың назарын сабаққа аудару мақсатында психологиялық ахуал туғызамын.

«Күннің шуағы» оқушылар орындарыннан тұрып бір-біріне жақсы тілектер айтып,сәттілік тілейді.


Сыныпты Мазайка әдісі арқылы екі топқа бөліп аламын.

І-топ. Темір дәуірі

ІІ-топ.Қола дәуірі


Алдынғы тақырыпқа оралу

Ұжымдық Жұмыс:«Ақ сандық»

Ақсандық ашылды.

Ішінен сұрақтар шашылды.

  1. Ерте темір дәуірі б.з.б нешінші ғасырлар аралығын қамтиды? Б.з.б VIII ғасырдан б.з-дың VI

  2. Тайпалық одақтарға кімдер кірді? Сақтар,Сарматтар,Ғұндар,Ежелгі Үйсіндер мен Қаңлылар

  3. Тебендік жайылым қалай түсінеміз?

Жылқы қыста керек азығын қар астынан тұяғымен теуіп аршып жеуі тебендік жайылым дейміз.

  1. Төрт түлік малды қолға ұстады,оларды ата? Жылқы,Сиыр,Қой,Түйе

Бағалау: Мадақтау әдісі

Суреттер





Сурет қиындылары топқа бөлу





Таратпа материалдар







Сабақтың ортасы

25 мин

Жұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын

1.Ұқсайтын шеңберге

Қабырғасы жиылып, керіледі,

Жиһазы мол кең бөлме,

Төбесінен жұлдыздар көрінеді. (Киіз үй)


Миға шабуыл: «Киіз үйдің құрлыуымен танысу»

бейнефилім арқылы жаңа сабақтың тақырыбын айқындаймыз

Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру

Көшпелілердің баспанасы.Үнемі көше беру тіршілік ырғағын өзгертеді.Көшу ұраны-тек қажеттілердіғана алу.Мұндай ұстаным тұрғын үй құрлысына да әсер еткен.Үй мейрамдарды қабылдауға,отбасы салт-дәстүрін өткізуге,той-томалақ жасауға және тұрмысқа ыңғайлы болуға тиіс.Заттарды бәрі ыңғайлы,жеңіл,ықшам әрі біркелкі болды.Киіз үйөте қарапайым әрі тұруға қолайлы.Оны аз уақытта,шамамен,бір сағат ішінде тігуге және жығуға болады.Киіз үй негізі екі бөліктен-жабуға арналған киізден және ағаш қаңқадан құралған.Киіз басу үшін қой жүнін пайдаланылады.Ағаш қаңқа үш бөліктен тұрады: Кереге-киіз үйдің негізгі,ол айқасқан қабырғаға ұқсас.Кереге байланғанУықтар шаңырақты көтеріп ұстап тұрады. Шаңырақ дөңгелек немесе конус тәріздес етіп жасалады.Киіз үйден басқа дабаспана түрлері болған.Қазақстанның тұрғындары үйсіндердің баспаналарын сипаттап жазған.Қыста олар кірпіш үйлерде тұрды.


1-тапсырма. Топтық жұмыс

Джигсо әдісі

Шарты: Оқулықта берілген мәтінге байланысты тапсырмалар беремін.Оқушылар өз топтарында талқылап, постер құрады,қорғайды.

І топқа.Көшпелілердің баспанасы

ІІ топқа.Отырықшы және көшпелі өмір арасындағы айырмашылық

Бағалау: Екі топ бір-бірін

«екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалайды.


«Сергіту сәті»


2-тапсырма. Топтық жұмыс

Киіз үйдің бөліктерін үш тілде айту

«қазақша», «орысша», «ағылшын тілде»


1.Киіз үй - юрта - yurt


2.Шаңырақ- деревениый круг на - uooden circle on the top of

верхушке юрти - the yurt


3.Уық - унины - uni


4.Есік - дверь - door



3-тапсырма. Топтық жұмыс

1-топқа. Киіз үйдің суретін аяқтау




2-тоқа .Қазіргі заман үйін құрастыру



4-тапсырма.Жеке жұмыс


Тест жұмысы

1.Қола дәуірі қоныстары орналасқан жерлер?

А) өзен,көл жағалары Ә)орман арасы Б) тау аңғары В) үңгірлер

2.Беғазы-Дәндібай мәдениетіне жататын жерлеу орындары

А)қорғандар Ә) обалар Б)қабірлер В)кесенелер

3.Жеке мешік қалыптасқан кезең

А)ерте палеолит Ә)мезолит Б)неолит В)қола дәуірі Г)энеолит

4.Рудың ежелгі салт-дәстүр менәдеп-ғұрыптарының бұлжымай орындалуын қадағалағандар

А) әскери көсемдер Ә) абыздар Б) ру ақсақалдары

В) байлар Г) жауынгерлер

5.Андрондықтар құдайлар қайда жүреді деп сенген

А) жерде Ә) көкте Б) аспанда В) жердің астында

6.Қазақстан аумағын мекендегн тайпалардың темірді ашу және кеңінен пайдалана бастаған кезең

А) Б.з.б 4мыңжылдық Ә) б.з.б 5-3мыңжылдық аралығы

Б) б.з.б 1мыңжылдық В) б.з.б VIII ғасыр

7.Ежелгі Қазақстан тұрғындарының көшпелі мал шаруашылығымен айналысуға көшу себебі

А) көрші халықтардың ықпалына Ә) климаттың өзгеруінен Б) жаңа еңбек құралдарының пайда болуынан В) Ежелгі Қазақстан тұрғындары көшпелі мал шаруашылығымен айналыспады

8.Батыс Қазақстанның шөлді аудандарында өсірген түлік

А) сиыр Ә) жылқы Б) түйе В) ешкі

9.Мыс кеніне қалайы қосу арқылы өндірілген металл

А) темір Ә) мыс Б) қола В) қорғасын Г) күміс

10.Қола дәуірі кеніштерін зерттеген академик-ғалым

А) Ә.МАрғұлан Ә) Ә.Төлебаев Б) Қ.Сәтбаев

В) Н.Харитонов Г) К.Ақышев


Дұрыс жауаптары: 1-А 2-Ә 3-В 4-Ә 5-Б 6-В 7-Ә 8-Б 9-Б 10-Б


«Сергіту сәті»

Дөңгеленіп тұрайық

Шеңберді біз құрайық

<

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!