Материалдар / баяндама Жарбұлақ ОМ 8 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

баяндама Жарбұлақ ОМ 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жетекші капталистік елдер арасындағы қайшылықтар. Бірінші дүние жүзілік соғыстың шығу себептері жөнінде баяндама жасалды. 8 сынып Дүние жүзі тарихы пәні бойынща өткізілді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қазан 2021
569
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Бірінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары

Мектеп:Жарбұлақ орта мектебі КММ

Күні: 07.10.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні:Кайрканова Орынгүл Каленовна

Пәні:Дүние жүзі тарихы

Сынып:8

Қатысқандар: 15

Қатыспағандар:4

Сабақтың тақырыбы

§5. Жетекші капиталистік елдер арасындағы қайшылықтар. Бірінші дүниежүзілік соғыстың шығу себептері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

8.3.2.1-Бірінші дүние жүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін айқындау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар орындайды: Ағылшын-герман қарсылығы-халықаралық қатынастардағы негізгі қарама-қайшылықтарын анықтайды; «Көне» және «жаңа» ұлы державалардың жаһандық мүдделері, Аймақтарды бөлу және Қиыр Шығыстағы ықпал аймақтарын қайта бөлісуімен танысады;Оңтүстікафрикалық одақтың құрылуын анықтайды;Еуропа және әлемнің екі әскери-саяси одақтың өзара бөлісіне түсуі, оның дүниежүзілік соғысқа әсерін анықтайды;(білу, түсіну)

Оқушылардың басым бөлігі орындайды:Бірінші дүние жүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін сипаттайды (қолдану)

Кейбір оқушылар орындай алады:1907 жылы Үштік келісім- Антантаның құрылу себептерін талдайды,негіздейді;( талдау, бағалау)

Бағалау критерийі

  • Ағылшын-герман қарсылығы-халықаралық қатынастардағы негізгі қарама-қайшылықтарын анықтайды;

  • «Көне» және «жаңа» ұлы державалардың жаһандық мүдделері, Аймақтарды бөлу және Қиыр Шығыстағы ықпал аймақтарын қайта бөлісуімен танысады;

  • Оңтүстікафрикалық одақтың құрылуын түсіндіреді;

  • Еуропа және әлемнің екі әскери-саяси одақтың өзара бөлісіне түсуі, оның дүниежүзілік соғысқа әсері туралы атап өтеді;

  • Бірінші дүние жүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін сипаттайды

  • 1907 жылы Үштік келісім- Антантаның құрылу себептерін талдайды, негіздейді;

Тілдік мақсаттар

Тірек сөздермен жұмыс: Ағылшын-герман қарсылығы, жергілыікті соғыстар,ультиматум (айтылым, оқылым, тыңдалым, жазылым)

«Джигсо» әдісімен мәтінді топта оқиды, топта талқылайды, келесі топтарға барып түсіндіреді. Постермен жұмыс жасайды(айтылым, оқылым, тыңдалым, жазылым)

«Кестемен жұмыс» әдісімен жұппен орындайды(айтылым, оқылым, тыңдалым, жазылым)

Тірек сызбамен жұппен және жеке орындайды(айтылым, оқылым, тыңдалым, жазылым)




Құндылықтарға баулу

-Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

-Қарым-қатынас жасау қабілеті;

-Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау;

-Жауапкершілік;

-Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету;

-Өмір бойы оқуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс

география,

Алдыңғы білім



ХХ ғасырдың Бірінші жартысындағы мәдениет пен қоғамдық ойдың дамуы тақырыбын еске түсіру мақсатында алдыңғы білімді «Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісі арқылы ашық сұрақтар қоя отырып қорытындылаймын.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығутүрлері

Ресурстар

Сабақтың басы:

5 минут

Сәлемдесемін, сыныпты түгендеймін, сыныпты 4-топқа түрлі түсті брелоктармен бөлемін. Білім алушыларға бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырамын

түрлі түсті брелоктар

Сабақтың ортасы

30 минут



Барлық оқушылар орындайды: «Джигсо» әдісімен мәтінді топта оқиды, топта талқылайды, келесі топтарға барып түсіндіреді. Постермен жұмыс жасайды

1-тапсырма:

1-топ:Ағылшын-герман қарсылығы-халықаралық қатынастардағы негізгі қарама-қайшылықтарын анықтандар

2-топ:«Көне» және «жаңа» ұлы державалардың жаһандық мүдделері. Аймақтарды бөлу және Қиыр Шығыстағы ықпал аймақтарын қайта бөлісуімен танысыңдар

3-топ: Оңтүстікафрикалық одақтың құрылуын түсіндіріндер

4-топ:Еуропа және әлемнің екі әскери-саяси одақтың өзара бөлісіне түсуі, оның дүниежүзілік соғысқа әсері туралы атап өтеді


Дескриптор: білім алушы-

-Ағылшын-герман қарсылығы-халықаралық қатынастардағы негізгі қарама-қайшылықтарын анықтайды ;

-Ағылшын-герман қарсылығы-халықаралық қатынастардағы негізгі одақтарды анықтайды;

-«Көне» және «жаңа» ұлы державалардың жаһандық мүдделерін анықтайды;

-Аймақтарды бөлу және Қиыр Шығыстағы ықпал аймақтарын қайта бөлісуін анықтайды;

-Оңтүстікафрикадағы екі бур республикасын (Трансвааль және Оранжева ) түсіндіреді;

-Еуропа және әлемнің екі әскери-саяси одақтың өзара бөлісіне түсуін атап өтеді;

-дүниежүзілік соғысқа әсері туралы атап өтеді;

-Топтық бағалау


Қалыптастырушы бағалаушы бағалау: «Смайлик» әдісі


Оқушылардың басым бөлігі орындайды: «кестемен жұмыс» әдісімен жұппен орындайды

2 – тапсырма:Бірінші дүние жүзілік соғыстың алғышарттары мен себептеріне сипаттама береді

Бірінші дүние жүзілік соғыстың алғышарттары

Бірінші дүние жүзілік соғыстың себептері





Дескриптор: білім алушы-

-Бірінші дүние жүзілік соғыстың алғышарттары ірі мемлекеттер арасында болған бақталастықты анықтап жазады;

- Бірінші дүние жүзілік соғыстың себебі Үштік Одақтың құрылуын( Германия, Австро-Венгрия, Италия) атап жазады;

-Антанта одағын (Англия,Ресей,Франция) атап жазады;

-Бірінші дүние жүзілік соғыстың себебі Империализм жаңа жерлерді жаулап алуын атап көрсетеді;

- Кестеге жазады, сынып алдында өз жұмыстарын таныстырады;

- Топтық бағалау;


Қалыптастырушы бағалаушы бағалау: «Смайлик» әдісі


Кейбір оқушылар орындай алады:Тірек сызбамен жұппен және жеке орындайды

3-тапсырма:1907 жылы Үштік келісім- Антантаның құрылусебептерін сипаттаңдар

1907 жылы Үштік келісім- Антантаның құрылусебептері




Shape3 Shape2 Shape1

Shape6 Shape5 Shape4






Дескриптор: білім алушы-

-Антантаның құрылу бірінши себебі Германиядан төнген қауыптің нәтижесінде Англия,Франция, Ресей антанта одағын құрғандығын сипаттайды;

-Антантаның құрылуының екінші себебі Ресейдің Жапониядан жеңілісін сипаттайды;

- Антантаның құрылуының үшінші себебі Англияның Ресеймен Германияға қарсы одақ құруы келіс сөздерін сипаттайды;

-Тірек сызбаны толтырады, сынып алдында өз жұмыстарын таныстырады;

- Топтық бағалау.


Қалыптастырушы бағалаушы бағалау: «Смайлик» әдісі

оқулық, таратпа мәтіндер, А3 форматты қағаздар, түрлі маркерлер, интербелсенді тақта, карта , бағалау парқтары

Сабақтың соңы

5 минут


Кері байланыс.Жазбаша бағалау. «ТТТ» әдісі

Түсіндім

Түсінбедім

Түсінгім келеді





бағалау парағы

Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті балаларға қандай тапсырма?

Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Барлық оқушылар «Джигсо» әдісімен мәтінді топта оқыды, топта талқылады, келесі топтарға барып түсіндірді. Постермен жұмыс жасады Ағылшын-герман қарсылығы-халықаралық қатынастардағы негізгі қарама-қайшылықтарын;Ағылшын-герман қарсылығы-халықаралық қатынастардағы негізгі одақтарды; «Көне» және «жаңа» ұлы державалардың жаһандық мүдделерін, Аймақтарды бөлу және Қиыр Шығыстағы ықпал аймақтарын қайта бөлісуін анықтады; екі бур республикасын (Трансвааль және Оранжева ) түсіндірді;Еуропа және әлемнің екі әскери-саяси одақтың өзара бөлісіне түсуін;дүниежүзілік соғысқа әсері туралы атап өтті.

Оқушылардың басым бөлігі «кестемен жұмыс» әдісімен жұппен орындады;Бірінші дүние жүзілік соғыстың алғышарттары ірі мемлекеттер арасында болған бақталастықты; Бірінші дүние жүзілік соғыстың себебі Үштік Одақтың құрылуын( Германия, Австро-Венгрия, Италия);Антанта одағын (Англия,Ресей,Франция);Бірінші дүние жүзілік соғыстың себебі Империализм жаңа жерлерді жаулап алуын атап көрсетті.

Кейбір оқушылар Тірек сызбамен жұппен және жеке орындады.1907 жылы Үштік келісім- Антантаның құрылусебептерін сипаттады; Антантаның құрылу бірінші себебі Германиядан төнген қауіптің нәтижесінде Англия, Франция, Ресей Антанта Одағын құрғандығын;

Антантаның құрылуының екінші себебі Ресейдің Жапониядан жеңілісін; Антантаның құрылуының үшінші себебі Англияның Ресеймен Германияға қарсы одақ құруын сипаттады.

Сабақта мен, саралаудың тапсырма, дереккөздер, қарқын,диалог және қолдау көрсету, қорытынды,бағалау, жіктеу тәсілдерін қолдандым.






Қалыптастырушы бағалаушы бағалау: «Смайлик» әдісі

Қалыптастырушы бағалаушы бағалау: «Смайлик» әдісі

Қалыптастырушы бағалаушы бағалау: «Смайлик» әдісі


Мысалы, бірінші дүние жүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін айқындап бағалау критерийі негізінде мен қалыстастырушы бағалау «Смайлик» әдісімен бағалаймын.


Кері байланыс.Жазбаша бағалау. «ТТТ» әдісі

Түсіндім

Түсінбедім

Түсінгім келеді





Мен, білім алушылардың сабақта түсінбеген, түсінгісі келетін тұстарына келесі сабақта кері байланыс беріп, қалыптастырамын.

Тарих кабинетінде техника қауіпсіздік ережесіне сай орындалады.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!