|
Білім беру ұйымының атауы |
№19 ҚББМО |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Садуакасова Ж.Т |
|||||
|
Күні: |
09.12.2024 |
|||||
|
Сынып: 3 А |
Қатысқандардың саны:19 |
Қатыспағандардың саны:0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Баяндауыш |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырату. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін ажырата алу, (баяндауыш) Диалогке қатысу; мұғалімнің көмегімен мəтіндегі негізгі ойды анықтай алу, берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алу дағдыларын дамыту. |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу.Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті Қосымша тапсырма Сабақтың соңы. |
1.Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Күй қосылады. Күйдің ырғағы бойынша қимылдар жасау. Немесе «Оюлар биі». Тақтадағы тұрған оюлар бойынша қимылмен билеу. 2.Топқа бөлу . Мұғалім оқушыларға тақияны таңдап алуын ұсынады. Тақияны ашу арқылы 3- топқа бөлінеді. Әр тақияда топтың нөмірі жазылған.
Топтағы жұмыс ережесін келісу:
3.«Флэш-карталар» тапсырмасы. Wordwall платформасында тапсырма орындайды.
(Сілтеме арқылы кіресіз) https://wordwall.net/ru/resource/82237358 4.Тақырыпты ашу. - Балалар бүгінгі сабағымыздың қонағы - мұғалімдер. -Мұғалімдер не істеді? -Мен не істедім? -Ал сіздер не істедіңіздер? -Балалар осы сөздерден не аңғардыңыздар? Осы сөздердің барлығы нені білдіреді? -Іс-әрекетті,қимылды білдіреді. -Ендеше балалар,бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы жаңағы өздерің айтқандай іс-қимылды білдіретін сөйлем мүшесі-Баяндауыш. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. «Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін ажырата алу, (баяндауыш) Диалогке қатысу; мұғалімнің көмегімен мəтіндегі негізгі ойды анықтай алу, берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алу дағдыларын дамыту.» 5.Жаңа тақырып. Оқулықпен жұмыс.9- жаттығу. Мәтінмен жұмыс.
Оқушылар мәтінді оқып, қарамен жазылған сөздерді тауып, соларды тақтадағы суретпен сәйкестендіреді. «Жылқылар
жарысы». Оқушылар дұрыс сәйкестендірген сайын жылқы алдыға шауып отырады.
Байланады .
Ереже: 1.Баяндауыш сөйлемдегі ойды тиянақтайды. 2. Баяндауыш бастауыштың қимылын, ісін,жай-күйін,заттық,сындық сапасы мен санын білдіреді де, не істеді? не қылды?қайтті? деген сұрақтарға жауап береді. 6.Дәптермен жұмыс. Оқушылар 10-жаттығуды орындайды. Сөйлемдерді көшіріп жазады. Баяндауыштардың астын сызады. Бұл сөздер сөйлемнің қай мүшесіне қатысты екенін сызып көрсетеді 8.Сергіту сәті. «Досыңа уақыт бөл»
Сағаттың тілін жылжыту арқылы, оқушылар сергіту жасап алады. 9.Бекіту және саралау тапсырмасы. «Арқан тартыс» (Топтық жұмыс)
11-жаттығуды арқан тартыс ойыны бойынша ойнайды. Екі топқа оқушы және су сөздері беріледі. Осы сөздерге қимылды білдіретін сөздерді тауып жалғау. ҚТ:«Жүгіру» диктанты. Топтық жұмыс. Сыныпта жасырынған қимылды білдіретін сөздерді тауып, жаттап алып, жүгіріп келіп жазады.
Сабақты қорытындылау.
-Баяндауыш дегеніміз не? - Баяндауыштың сөйлемдегі қызметі қандай? Рефлексия. «Оюлар рефлексиясы»
Сабақты бағалау.
Асық сандарын санау. Санына байланысты бағалау. Үйге тапсырма. 12 – жаттығуды орындау. -Сабақ аяқталды. Сау болыңдар! |
Күй ырғағымен жаттығулар жасайды. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Оқушылар интерактивті тақтадан карталардағы сұрақтарға жауап береді. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге отырып, шығару, хабарлау. |
Ауызша мақтау, мадақтау жұмысы жүргізіліп отырады. ҚБ: БӘРЕКЕЛДІ ! ЖАРАЙСЫҢ! ТЫРЫС! Дескриптор: -Барлық сұрақтарға дұрыс жауап береді. ҚБ: «Асық» -дұрыс жауап берген оқушыға 1 асықтан беріледі. Асықтар түсі жасыл. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Дескриптор: -Мәтінді оқиды. - Қарамен жазылған сөздерді табады. Сұрақ қояды. Қай сөйлем мүшесіне жататынын анықтайды. Суреттермен сәйкестендіреді. ҚБ: «Асықтар» Дұрыс сәйкестіндірген оқушыға 1 асықтан үлестіріледі. Ережені оқиды. Дескриптор: - сөйлемді қатесіз көшіреді; - тұрлаулы мүшелерді анықтайды; -тұрлаулы мүшелердің байланысын сызбамен көрсетеді. ҚБ: «Асықтар» Дұрыс және әдемі жазған оқушыға 1 жүзік беріледі. Дескриптор: Оқушылар сөзге қимылды ьбілдіретін сөзді табады,айтады. ҚБ: «Асықтар» Дұрыс орындаған оқушыға асық таратылады. Дескриптор:
Оқушылар түсінгендеріне байланысты ою жинайды. |
Видео, аудио материал. Слаид 1
Сіз 2-топтасыз Слаид 2 Слаид 3 Слаид 4
Слаид 5 Слаид 6 Слаид 7 Слаид 8 Слаид 9 Слаид 10
|
||
Топқа бөлу (3 топ)

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Баяндауыш
Баяндауыш
|
Білім беру ұйымының атауы |
№19 ҚББМО |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Садуакасова Ж.Т |
|||||
|
Күні: |
09.12.2024 |
|||||
|
Сынып: 3 А |
Қатысқандардың саны:19 |
Қатыспағандардың саны:0 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Баяндауыш |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырату. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін ажырата алу, (баяндауыш) Диалогке қатысу; мұғалімнің көмегімен мəтіндегі негізгі ойды анықтай алу, берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алу дағдыларын дамыту. |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу.Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті Қосымша тапсырма Сабақтың соңы. |
1.Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту Күй қосылады. Күйдің ырғағы бойынша қимылдар жасау. Немесе «Оюлар биі». Тақтадағы тұрған оюлар бойынша қимылмен билеу. 2.Топқа бөлу . Мұғалім оқушыларға тақияны таңдап алуын ұсынады. Тақияны ашу арқылы 3- топқа бөлінеді. Әр тақияда топтың нөмірі жазылған.
Топтағы жұмыс ережесін келісу:
3.«Флэш-карталар» тапсырмасы. Wordwall платформасында тапсырма орындайды.
(Сілтеме арқылы кіресіз) https://wordwall.net/ru/resource/82237358 4.Тақырыпты ашу. - Балалар бүгінгі сабағымыздың қонағы - мұғалімдер. -Мұғалімдер не істеді? -Мен не істедім? -Ал сіздер не істедіңіздер? -Балалар осы сөздерден не аңғардыңыздар? Осы сөздердің барлығы нені білдіреді? -Іс-әрекетті,қимылды білдіреді. -Ендеше балалар,бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы жаңағы өздерің айтқандай іс-қимылды білдіретін сөйлем мүшесі-Баяндауыш. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. «Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін ажырата алу, (баяндауыш) Диалогке қатысу; мұғалімнің көмегімен мəтіндегі негізгі ойды анықтай алу, берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алу дағдыларын дамыту.» 5.Жаңа тақырып. Оқулықпен жұмыс.9- жаттығу. Мәтінмен жұмыс.
Оқушылар мәтінді оқып, қарамен жазылған сөздерді тауып, соларды тақтадағы суретпен сәйкестендіреді. «Жылқылар
жарысы». Оқушылар дұрыс сәйкестендірген сайын жылқы алдыға шауып отырады.
Байланады .
Ереже: 1.Баяндауыш сөйлемдегі ойды тиянақтайды. 2. Баяндауыш бастауыштың қимылын, ісін,жай-күйін,заттық,сындық сапасы мен санын білдіреді де, не істеді? не қылды?қайтті? деген сұрақтарға жауап береді. 6.Дәптермен жұмыс. Оқушылар 10-жаттығуды орындайды. Сөйлемдерді көшіріп жазады. Баяндауыштардың астын сызады. Бұл сөздер сөйлемнің қай мүшесіне қатысты екенін сызып көрсетеді 8.Сергіту сәті. «Досыңа уақыт бөл»
Сағаттың тілін жылжыту арқылы, оқушылар сергіту жасап алады. 9.Бекіту және саралау тапсырмасы. «Арқан тартыс» (Топтық жұмыс)
11-жаттығуды арқан тартыс ойыны бойынша ойнайды. Екі топқа оқушы және су сөздері беріледі. Осы сөздерге қимылды білдіретін сөздерді тауып жалғау. ҚТ:«Жүгіру» диктанты. Топтық жұмыс. Сыныпта жасырынған қимылды білдіретін сөздерді тауып, жаттап алып, жүгіріп келіп жазады.
Сабақты қорытындылау.
-Баяндауыш дегеніміз не? - Баяндауыштың сөйлемдегі қызметі қандай? Рефлексия. «Оюлар рефлексиясы»
Сабақты бағалау.
Асық сандарын санау. Санына байланысты бағалау. Үйге тапсырма. 12 – жаттығуды орындау. -Сабақ аяқталды. Сау болыңдар! |
Күй ырғағымен жаттығулар жасайды. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Оқушылар интерактивті тақтадан карталардағы сұрақтарға жауап береді. Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге отырып, шығару, хабарлау. |
Ауызша мақтау, мадақтау жұмысы жүргізіліп отырады. ҚБ: БӘРЕКЕЛДІ ! ЖАРАЙСЫҢ! ТЫРЫС! Дескриптор: -Барлық сұрақтарға дұрыс жауап береді. ҚБ: «Асық» -дұрыс жауап берген оқушыға 1 асықтан беріледі. Асықтар түсі жасыл. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Дескриптор: -Мәтінді оқиды. - Қарамен жазылған сөздерді табады. Сұрақ қояды. Қай сөйлем мүшесіне жататынын анықтайды. Суреттермен сәйкестендіреді. ҚБ: «Асықтар» Дұрыс сәйкестіндірген оқушыға 1 асықтан үлестіріледі. Ережені оқиды. Дескриптор: - сөйлемді қатесіз көшіреді; - тұрлаулы мүшелерді анықтайды; -тұрлаулы мүшелердің байланысын сызбамен көрсетеді. ҚБ: «Асықтар» Дұрыс және әдемі жазған оқушыға 1 жүзік беріледі. Дескриптор: Оқушылар сөзге қимылды ьбілдіретін сөзді табады,айтады. ҚБ: «Асықтар» Дұрыс орындаған оқушыға асық таратылады. Дескриптор:
Оқушылар түсінгендеріне байланысты ою жинайды. |
Видео, аудио материал. Слаид 1
Сіз 2-топтасыз Слаид 2 Слаид 3 Слаид 4
Слаид 5 Слаид 6 Слаид 7 Слаид 8 Слаид 9 Слаид 10
|
||
Топқа бөлу (3 топ)

шағым қалдыра аласыз























