|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ө.Жаңабаев атыындағы орта мекеп» КММ |
||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сәулет өнері |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әділғожа Ақнұр Нұрсұлтанқызы |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
53. Баяндауыш |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес |
3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырату. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажыратады. |
||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 4 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Оқушылардың бір-бірімен амандасуы. Үй тапсырмасын сұрау
8-жаттығу. Мына нақыл сөздерді көркем жаз. -Алғашқы сөйлемді сөйлем мүшесіне талда. - Киіз үйге қатысты тағы қандай нақыл сөздерді білесіңдер? -Нақыл сөздердің мағынасын қалай түсінесің? |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Оқушылар бір-бірімен амандасады. Нақыл сөздерді көркем жазады. Жазған сөйлемдеріңнен бастауышты табады. Сұрақтарға жауап береді. |
Жарайсыңдар!
Дескриптор: 1.Нақыл сөздерді жазады; Жазған сөйлемдеріңнен бастауышты табады. Сұрақтарға жауап береді. 1б
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Білу.
10 минут
4 минут
7 минут
2 минут
3 минут 6 минут
|
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу «Фантазерлар» ойыны Оқушылар суретке қарап сөйлемдер құрастырады. Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс. ҰЖ 9-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. «Ілесіп көр» әдісі
1) Киіз үй қалай тігіледі?
2) Басқұр, уық.
3) Басқұр - киіз үйдің ішін безендіру үшін, әрі уық пен керегенің түйіскен жерін сыртынан бастырып таңатын өрнекті жалпақ құр. Уық - кереге басы мен шаңырақты ұштастыратын ағаш. Ол сәмбі талдан (сыр талынан) жасалады.
4) Тігіледі, байланады, орнатылады, тартылады, көтереді, байланады - бұл сөздер бастауыштың ісін , қимылын білдіреді. Олар сөйлемнің баяндауыш мүшесіне қатысты. Киіз үй туралы бейнежазба көрсетіледі.
Жж 10-тапсырма. Сөйлемдерді көркем жаз.
К
Шаңыраққа уық шаншылады.
Сергіту сәті Мұғалім көрсеткен іс-қимылдарды қайталап орындайды. ЕБҚ 1. Баяндауыш дегеніміз не? 2. Баяндауышқа мысал келтір.
ЖЖ 11-тапсырма. Берілген сөздерге қатысты қимылды білдіретін сөздер тауып айт.
О барды
ақты
Бұл сөздер сөйлемде тұрлаулы мүше болып тұр. |
Суреттерге қарап сөйлемдер құрайды. Мәтінді түсініп оқиды. Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды. Мәтіннен өзі бұрын естімеген жаңа сөздерді табады. Тапқан сөздеріңнің мағынасын сөздіктен біліп алады. Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерге сұрақ қойып, бұл сөздер нені білдіретінін анықтайды.
Сөйлемдерді көркем жазады және баяндауыштарды тауып, астын сызады. Бұл сөздер сөйлемнің қай мүшесіне қатысты екенін сызып көрсетеді.
Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. Берілген сөздерге қатысты қимылды білдіретін сөздер тауып айтады. .
|
Дескриптор: 1.Сурет бойынша сөйлемдер құрайды. 1б ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: 1. Мәтінді түсініп оқиды.1б 2.Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды. 1б 3.Мәтіннен өзі бұрын естімеген жаңа сөздерді табадыТапқан сөздеріңнің мағынасын сөздіктен біліп алады.1б 4.Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерге сұрақ қойып, бұл сөздер нені білдіретінін анықтайды.1б
Дескриптор: 1.Сөйлемдерді көркем жазады және баяндауыштарды тауып, астын сызады.1б 2. Бұл сөздер сөйлемнің қай мүшесіне қатысты екенін сызып көрсетеді.1б Дескриптор: 1. Берілген сөздерге қатысты қимылды білдіретін сөздер тауып айтады.1б ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!
|
Оқулық Суреттер. Оқулық Дәптер дәптер Қима қағаздар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут 2 минут 2 минут |
IV.Сабақты қорытындылау. «Кім жылдам» әдісі арқылы өтеді. Тақтада көрсетілген сөздерді бастауыш пен баяндауышқа ажыратады. -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың
Қосымша тапсырмалар
Үй тапсырма . 12-тапсырма. Құрамында б және л дыбыстары бар сөздер құрастырып айт.
Сол сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жаз. Бастауыштың астын – бір, баяндауыштың астын екі сызықпен сыз. Үлгі: Бұлан орманда мекендейді. Балық суда жүзеді. Білім адамды шыңдайды.
Оқушылардың білімін бағалау Кері байланыс. BilimClass
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Үй тапсырмасын жазады.
Өздері кері байланыс жасайды. |
Дескриптор 1.Өз ой қорытындысымен бөліседі. 1б
Балдар жиынтығын қою
|
Қима қағаздар
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Баяндауыш
Баяндауыш
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ө.Жаңабаев атыындағы орта мекеп» КММ |
||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сәулет өнері |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әділғожа Ақнұр Нұрсұлтанқызы |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
53. Баяндауыш |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес |
3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырату. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажыратады. |
||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 4 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Оқушылардың бір-бірімен амандасуы. Үй тапсырмасын сұрау
8-жаттығу. Мына нақыл сөздерді көркем жаз. -Алғашқы сөйлемді сөйлем мүшесіне талда. - Киіз үйге қатысты тағы қандай нақыл сөздерді білесіңдер? -Нақыл сөздердің мағынасын қалай түсінесің? |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Оқушылар бір-бірімен амандасады. Нақыл сөздерді көркем жазады. Жазған сөйлемдеріңнен бастауышты табады. Сұрақтарға жауап береді. |
Жарайсыңдар!
Дескриптор: 1.Нақыл сөздерді жазады; Жазған сөйлемдеріңнен бастауышты табады. Сұрақтарға жауап береді. 1б
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Білу.
10 минут
4 минут
7 минут
2 минут
3 минут 6 минут
|
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу «Фантазерлар» ойыны Оқушылар суретке қарап сөйлемдер құрастырады. Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс. ҰЖ 9-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. «Ілесіп көр» әдісі
1) Киіз үй қалай тігіледі?
2) Басқұр, уық.
3) Басқұр - киіз үйдің ішін безендіру үшін, әрі уық пен керегенің түйіскен жерін сыртынан бастырып таңатын өрнекті жалпақ құр. Уық - кереге басы мен шаңырақты ұштастыратын ағаш. Ол сәмбі талдан (сыр талынан) жасалады.
4) Тігіледі, байланады, орнатылады, тартылады, көтереді, байланады - бұл сөздер бастауыштың ісін , қимылын білдіреді. Олар сөйлемнің баяндауыш мүшесіне қатысты. Киіз үй туралы бейнежазба көрсетіледі.
Жж 10-тапсырма. Сөйлемдерді көркем жаз.
К
Шаңыраққа уық шаншылады.
Сергіту сәті Мұғалім көрсеткен іс-қимылдарды қайталап орындайды. ЕБҚ 1. Баяндауыш дегеніміз не? 2. Баяндауышқа мысал келтір.
ЖЖ 11-тапсырма. Берілген сөздерге қатысты қимылды білдіретін сөздер тауып айт.
О барды
ақты
Бұл сөздер сөйлемде тұрлаулы мүше болып тұр. |
Суреттерге қарап сөйлемдер құрайды. Мәтінді түсініп оқиды. Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды. Мәтіннен өзі бұрын естімеген жаңа сөздерді табады. Тапқан сөздеріңнің мағынасын сөздіктен біліп алады. Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерге сұрақ қойып, бұл сөздер нені білдіретінін анықтайды.
Сөйлемдерді көркем жазады және баяндауыштарды тауып, астын сызады. Бұл сөздер сөйлемнің қай мүшесіне қатысты екенін сызып көрсетеді.
Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. Берілген сөздерге қатысты қимылды білдіретін сөздер тауып айтады. .
|
Дескриптор: 1.Сурет бойынша сөйлемдер құрайды. 1б ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: 1. Мәтінді түсініп оқиды.1б 2.Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды. 1б 3.Мәтіннен өзі бұрын естімеген жаңа сөздерді табадыТапқан сөздеріңнің мағынасын сөздіктен біліп алады.1б 4.Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерге сұрақ қойып, бұл сөздер нені білдіретінін анықтайды.1б
Дескриптор: 1.Сөйлемдерді көркем жазады және баяндауыштарды тауып, астын сызады.1б 2. Бұл сөздер сөйлемнің қай мүшесіне қатысты екенін сызып көрсетеді.1б Дескриптор: 1. Берілген сөздерге қатысты қимылды білдіретін сөздер тауып айтады.1б ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!
|
Оқулық Суреттер. Оқулық Дәптер дәптер Қима қағаздар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут 2 минут 2 минут |
IV.Сабақты қорытындылау. «Кім жылдам» әдісі арқылы өтеді. Тақтада көрсетілген сөздерді бастауыш пен баяндауышқа ажыратады. -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың
Қосымша тапсырмалар
Үй тапсырма . 12-тапсырма. Құрамында б және л дыбыстары бар сөздер құрастырып айт.
Сол сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жаз. Бастауыштың астын – бір, баяндауыштың астын екі сызықпен сыз. Үлгі: Бұлан орманда мекендейді. Балық суда жүзеді. Білім адамды шыңдайды.
Оқушылардың білімін бағалау Кері байланыс. BilimClass
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады.
Үй тапсырмасын жазады.
Өздері кері байланыс жасайды. |
Дескриптор 1.Өз ой қорытындысымен бөліседі. 1б
Балдар жиынтығын қою
|
Қима қағаздар
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














