Материалдар / Баяндауыш 3 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Баяндауыш 3 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
3 сынып қазақ тілі тақырып Баяндауыш
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Мамыр 2023
161
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

Сәулет өнері

Мұғалімнің аты-жөні

Аменова А.С.

Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Баяндауыш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін/жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу

3.4.2.7* сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) және тұрлаусыз мүшелерін ажырату

Сабақтың мақсаты

Ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін/жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табады. Сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) және тұрлаусыз мүшелерін ажырату мәтінге ат қояды, мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру





Өткен білімді еске түсіру


8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Ізгі тілек» әдісімен өтеді.

Өткен тақырыпқа шолу «Миға шабуыл» әдісімен өтеді:

А) Сөйлем мүшелері, бастауыш туралы анықтамаларды еске түсірейік.

Ә) 8-жаттығу.

Топқа бөліну «Таңдау» әдісі арқылы төрт түлік суреттерін таңдап өтеді.

Жаңа тақырыпты ашу «Сурет» әдісімен өтеді:

-Қолымызда нелердің суреттері бар?

- Жануарлар қайтеді?

-Қой маңырайды.

-Түйе боздайды.

-Сиыр мөңірейді.

-Жылқы кісінейді.

-Бұл сөйлемдердің бастауышы қай сөздер? Сұрақ қойыңдар.

-Ал жануарлардың іс-қимылын білдіріп тұрған сөздер қайсысы? Оларға сұрақ қойыңдар.

-Сөйлемде іс-қимылды білдіретін сөздер баяндауыш болады.

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда сөйлемдердегі баяндауышты анықтауға арналған тапсырмалар орындаймыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

  1. Жаттығу жасайды.



Үй тапсырмасын тексертеді.

Өткен тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді.









Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.




«От шашу» әдісі





төрт түлік суреттері



слайд






Суреттер

Shape1

Жаңа білім

15 мин



























2 мин





Бекіту

15 мин





(Ұ, Т) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады.

А) 9-жаттығу.

-Мәтінді түсініп оқы.

- Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып, жауап беріңдер.

-Мәтіннен өзің бұрын естімеген жаңа сөздерді тап.

-Тапқан сөздеріңнің мағынасын сөздіктен біліп ал.

-Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. Бұл сөздер

нені білдіреді? Олар сөйлемнің қай мүшесіне қатысты?

Дескриптор:

- Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді-2 балл.

- Жаңа сөздерді тауып, мағынасын ашады-1 балл.

- Баяндауышты анықтайды, қорытынды жасайды-2балл.

Ә) Анықтамамен жұмыс:

Бастауыштың ісін, қимылын білдіретін сөздерді баяндауыш деп атайды. Баяндауышқа не істеді? не қылды? қайтті? деген сұрақтар қойылады: Дана оқыды. Найзағай жарқылдады. Асан оқып отыр.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

ЕБҚ: Суретке қарап сөйлемдер құрап жаз. Баяндауышын анықта.


Сергіту сәтінде «Нейро» ойынын ойнайды.

(Т, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

10-жаттығу.

Сөйлемдерді көркем жазыңдар.

Баяндауыштарды тауып, астын сызыңдар. Бұл сөздер сөйлемнің қай мүшесіне қатысты екенін сызып көрсетіңдер.

Сұрақтарға жауап бер.

1.Ата-бабамыз неліктен киіз үйді пайдаланған?

2.Киіз үйдің негізгі бөлшектеріне нелер жатады?

3.Кереге неден жасалады?

- Көшіп-қонуға ыңғайлы болғандықтан.

- Кереге, уық, шаңырақ, сықырлауық.

- Кереге талдан, қайыңнан жасалады.

Дескриптор:

- Сөйлемдерді қатесіз әрі көркем жазады -1балл.

- Баяндауыштарды тауып, астын сызады -1 балл.

- Бастауыш пен баяндаушытың арасындағы байланысты табады-1балл.алл

- Сөйлем құрап жазады-1балл. Бастауыш, баяндауыштың астын сызады-1балл.

-Сұрақтарға жауап береді 1б

12-жаттығу.

Құрамында б және л дыбыстары бар сөздер құрастырып айтыңдар.

Сол сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жазыңдар. Бастауыштың

астын – бір, баяндауыштың астын екі сызықпен сызыңдар.

Бұлан, бұлақ, балта, болат.

Дескриптор:

-Құрамында б және л дыбыстары бар сөздер құрастырып айтады. 1б

-Сол сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жазады.1б

-Бастауыштың

астын – бір, баяндауыштың астын екі сызықпен сызады1б.

Мәтінді тыңдап, тапсырманы орындайды.



- Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді-2 балл.

- Жаңа сөздерді тауып, мағынасын ашады-1 балл.

-Баяндауышты анықтайды, қорытынды жасайды-2балл.













Жұмбақ шешеді.




Тапсырманы орындайды.

ЕБҚ: Суретке қарап сөйлемдер құрап жаз. Баяндауышын анықтайды.



- Сөйлемдерді қатесіз әрі көркем жазады -1балл.

Баяндауыштарды тауып, астын сызады -1 балл.

- Бастауыш пен баяндаушытың арасындағы байланысты табады-1балл.

- Сөйлем құрап жазады-1балл. Бастауыш, баяндауыштың астын сызады-1балл.

-Құрамында б және л дыбыстары бар сөздер құрастырып айтады. 1б

-Сол сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жазады.1б

-Бастауыштың

астын – бір, баяндауыштың астын екі сызықпен сызады1б.




«Бағдаршам» әдісі

5 балл




























«От шашу»

3балл














«Фишка» әдісі


2балл


























Оқулық, дәптер
































оқулық, дәптер




слайд

Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс

«Плп корн» әдісі

Оқу тапсырмасы: 11-жаттығу.

Кері байланыс жасайды.

Оқу тапсырмасын жазып алады.

ҚБ қойылады.












Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!