|
Сабақ: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бауыржын Момышұлының қанатты сөздері |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.4.1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Бауыржан Момышұлы туралы жазылған мәтіннің мазмұнын түсініп, тақырыбын анықтау; Көпшілігі: Бауыржан Момышұлы туралы мәтін тақырыбын, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнеріне өзіндік көзқарасын білдіру. Кейбірі: берілген мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау, талдау. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім (2-құндылық) |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
Тарих, әдебиет |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Дара тұлға- Бауыржан Момышұлы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту Сабақтың ортасы: |
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу. Сынып оқушылары 1, 2, 3 деп санау арқылы топқа бөлінеді. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Әр топқа Б. Момышұлының ұлағатты сөздері беріледі: 1. Ерлік –
табиғат сыйы емес, саналы әскери тәрбиенің жемісі, Отан алдындағы
қасиетті парызыңды орындау үшін адамзаттың ең асыл сезімімен
жігерленіп, өзіңді саналы түрде қауіп-қатерге бас тігуге мәжбүр
етудің нәтижесі. Осылай сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Мақсаты:ой жинақтау, топта бірлесе жұмыс істеуге дағдыландыру.
1-тапсырма. Ой шақыру. 1.Б. Момышұлының соғыстағы ерлігі мен әскери педагогикаға қосқан үлесі туралы не білесіңдер? Неліктен оны «әлем халықтарының ортақ перзенті дәрежесіне дейін көтерілген азамат» дейміз? 2.Б. Момышұлының әдеби мұрасы, ол туралы жазылған романдар туралы не білеміз? 3. Б. Момышұлының қандай қанатты сөздерін білесіңдер? Дескриптор:
Мәтінді мұқият тыңдап, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы алған әсеріңізбен бөлісіңіз. Негізгі ойды анықтаңыз. Шақпақатадан шыққан батыр Біз майданда болдық. Белуардан қан кештік. Тылда жүріп көз жасымызды көл еттік. Күн-түн демей еңбек етіп, жеңіс үшін тер төктік. Осының бәрін біз тарих алдында, Отан алдында, адамгершілік, намыс алдында ақ ниетпен азаматтық борышымызды өтеу үшін істедік. Сөйтіп оны абыроймен ақтадық. Бұл жеңіс бізге арзанға түскен жоқ. Ел дегенде еңіреген ерлеріміздің қан майданда құрбан болғаны аз емес. Қол-аяғын беріп, мүгедек болып қайтқан ерлеріміз бар. Ұлы Отан – туған елім, туған жерім. Ұлы Отан жалынына шарпылмаған біздің елде бір де бір отбасы жоқ. Соғыс қайғысы, соғыс мұңы әрқайсымыздың басымыздан өтті. Жауынгердің сағынышы, ата-ананың қайғысы, жардың мұңы, жетім-жесірдің көз жасы әрқайсымыздың көз алдымызда. Мен өзім қырық жылғы қырғында аман қалған жандардың бірімін. Сол сұрапыл қырғын соғыста еліміздің талай саңлақ батырларының, ақылды ерлерінің қаза тапқанын мен өз көзіммен қан майданда көргем. Менен артық, менен батыр, менен ақылды жігіттер өліп кеткенін көзіммен көрдім. Олардың иманы жолдас болсын. Олар Ұлы Отанымыздың тәуелсіздігі үшін жан аямастан соғысты, тәуелсіздік үшін жан тәсілім етті. Имандары жолдас болсын!
Дескриптор: - мәтінге тақырып қояды; - сөйлеушінің сөйлеу мәнерін ажыратады; - өз әсерімен бөліседі; - негізгі ойды анықтайды. ІІІ. ТЫҢДАЛЫМНАН КЕЙІН. «Құндылықтар спектрі» әдісімен Б. Момышұлы даналық сөздеріндегі құндылықтарды анықтайды.
Құндылықтар
|
Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Әр топқа Б. Момышұлының ұлағатты сөздері беріледі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды.
Б. Момышұлының ұлағатты сөздерінің мағынасын ашып, түсіндіреді; Сұрақтарға жауап береді.
Мәтінді мұқият тыңдап, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы алған әсеріңізбен бөлісіңіз. Негізгі ойды анықтаңыз.
Мәтінге тақырып қояды; сөйлеушінің сөйлеу мәнерін ажыратады; өз әсерімен бөліседі; негізгі ойды анықтайды.
«Құндылықтар спектрі» әдісімен топтар
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
https://massaget.kz/layfstayl/debiet/bauyirjan_momyishulyi/35450/
https://www.youtube.com/watch?v=qVJ9lva13rw
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы:
Үй тапсырмасы: 2 мин. |
«Қазақ халқының қаһарман ұлы - Батыр Бауыржан Момышұлы» тақырыбына ойтолғау. |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
Өзін-өзі бағалау Кері байланыс парағы |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлекция жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Егер осы сабақты қайталап өткізсем нені өзгертер едім? Тақырыптың өмірмен байланысы болды ма? |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Дескриптор:
- мәтінге тақырып қояды;
- сөйлеушінің сөйлеу мәнерін ажыратады;
- өз әсерімен бөліседі;
- негізгі ойды анықтайды.
|
№ |
Сөйлемдер |
Б.Момышұлының сөйлеу мәнеріне, дауыс ырғағына мән беріп, негізгі ойын анықтаңыз. |
|
Мәтіннің тақырыбы: |
||
|
1 |
Күн-түн демей еңбек етіп, Жеңіс үшін тер төктік. |
|
|
2 |
Солдаттың сағынышы, ата-ананың қайғысы, жардың мұңы, жетім-жесірдің көз жасы әрқайсымыздың басымызда болды. |
|
|
3 |
Менен артық, менен ақылды, менен батыр жігіттердің өліп кеткенін көзім көрді. |
|
|
4 |
Бұл Жеңіс бізге арзанға түскен жоқ. |
|
|
5 |
Олар Ұлы Отанымыздың тәуелсіздігі үшін күрескен. |
|
Дескриптор:
-
Б. Момышұлының ұлағатты сөздерінің мағынасын ашып, түсіндіреді;
-
негізгі ойды анықтайды.
-
Ерлік – табиғат сыйы емес, саналы әскери тәрбиенің жемісі, Отан алдындағы қасиетті парызыңды орындау үшін адамзаттың ең асыл сезімімен жігерленіп, өзіңді саналы түрде қауіп-қатерге бас тігуге мәжбүр етудің нәтижесі.
2. Ана үшін аянба – ант ұрады. Бала үшін аянба – бетің күйеді. Ел үшін аянба – ерлігіңе сын, Жұрт үшін аянба – жігіттігіңе сын.
3.Қайратты әдісіңе жолдас ет,
Әдісіңе
ақылыңды жолдас ет.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Бауыржан Момышұлының қанатты сөздері"
"Бауыржан Момышұлының қанатты сөздері"
|
Сабақ: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бауыржын Момышұлының қанатты сөздері |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.4.1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Бауыржан Момышұлы туралы жазылған мәтіннің мазмұнын түсініп, тақырыбын анықтау; Көпшілігі: Бауыржан Момышұлы туралы мәтін тақырыбын, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнеріне өзіндік көзқарасын білдіру. Кейбірі: берілген мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау, талдау. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім (2-құндылық) |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
Тарих, әдебиет |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Дара тұлға- Бауыржан Момышұлы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту Сабақтың ортасы: |
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу. Сынып оқушылары 1, 2, 3 деп санау арқылы топқа бөлінеді. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Әр топқа Б. Момышұлының ұлағатты сөздері беріледі: 1. Ерлік –
табиғат сыйы емес, саналы әскери тәрбиенің жемісі, Отан алдындағы
қасиетті парызыңды орындау үшін адамзаттың ең асыл сезімімен
жігерленіп, өзіңді саналы түрде қауіп-қатерге бас тігуге мәжбүр
етудің нәтижесі. Осылай сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Мақсаты:ой жинақтау, топта бірлесе жұмыс істеуге дағдыландыру.
1-тапсырма. Ой шақыру. 1.Б. Момышұлының соғыстағы ерлігі мен әскери педагогикаға қосқан үлесі туралы не білесіңдер? Неліктен оны «әлем халықтарының ортақ перзенті дәрежесіне дейін көтерілген азамат» дейміз? 2.Б. Момышұлының әдеби мұрасы, ол туралы жазылған романдар туралы не білеміз? 3. Б. Момышұлының қандай қанатты сөздерін білесіңдер? Дескриптор:
Мәтінді мұқият тыңдап, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы алған әсеріңізбен бөлісіңіз. Негізгі ойды анықтаңыз. Шақпақатадан шыққан батыр Біз майданда болдық. Белуардан қан кештік. Тылда жүріп көз жасымызды көл еттік. Күн-түн демей еңбек етіп, жеңіс үшін тер төктік. Осының бәрін біз тарих алдында, Отан алдында, адамгершілік, намыс алдында ақ ниетпен азаматтық борышымызды өтеу үшін істедік. Сөйтіп оны абыроймен ақтадық. Бұл жеңіс бізге арзанға түскен жоқ. Ел дегенде еңіреген ерлеріміздің қан майданда құрбан болғаны аз емес. Қол-аяғын беріп, мүгедек болып қайтқан ерлеріміз бар. Ұлы Отан – туған елім, туған жерім. Ұлы Отан жалынына шарпылмаған біздің елде бір де бір отбасы жоқ. Соғыс қайғысы, соғыс мұңы әрқайсымыздың басымыздан өтті. Жауынгердің сағынышы, ата-ананың қайғысы, жардың мұңы, жетім-жесірдің көз жасы әрқайсымыздың көз алдымызда. Мен өзім қырық жылғы қырғында аман қалған жандардың бірімін. Сол сұрапыл қырғын соғыста еліміздің талай саңлақ батырларының, ақылды ерлерінің қаза тапқанын мен өз көзіммен қан майданда көргем. Менен артық, менен батыр, менен ақылды жігіттер өліп кеткенін көзіммен көрдім. Олардың иманы жолдас болсын. Олар Ұлы Отанымыздың тәуелсіздігі үшін жан аямастан соғысты, тәуелсіздік үшін жан тәсілім етті. Имандары жолдас болсын!
Дескриптор: - мәтінге тақырып қояды; - сөйлеушінің сөйлеу мәнерін ажыратады; - өз әсерімен бөліседі; - негізгі ойды анықтайды. ІІІ. ТЫҢДАЛЫМНАН КЕЙІН. «Құндылықтар спектрі» әдісімен Б. Момышұлы даналық сөздеріндегі құндылықтарды анықтайды.
Құндылықтар
|
Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Әр топқа Б. Момышұлының ұлағатты сөздері беріледі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды.
Б. Момышұлының ұлағатты сөздерінің мағынасын ашып, түсіндіреді; Сұрақтарға жауап береді.
Мәтінді мұқият тыңдап, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы алған әсеріңізбен бөлісіңіз. Негізгі ойды анықтаңыз.
Мәтінге тақырып қояды; сөйлеушінің сөйлеу мәнерін ажыратады; өз әсерімен бөліседі; негізгі ойды анықтайды.
«Құндылықтар спектрі» әдісімен топтар
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
https://massaget.kz/layfstayl/debiet/bauyirjan_momyishulyi/35450/
https://www.youtube.com/watch?v=qVJ9lva13rw
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы:
Үй тапсырмасы: 2 мин. |
«Қазақ халқының қаһарман ұлы - Батыр Бауыржан Момышұлы» тақырыбына ойтолғау. |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
Өзін-өзі бағалау Кері байланыс парағы |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлекция жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Егер осы сабақты қайталап өткізсем нені өзгертер едім? Тақырыптың өмірмен байланысы болды ма? |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Дескриптор:
- мәтінге тақырып қояды;
- сөйлеушінің сөйлеу мәнерін ажыратады;
- өз әсерімен бөліседі;
- негізгі ойды анықтайды.
|
№ |
Сөйлемдер |
Б.Момышұлының сөйлеу мәнеріне, дауыс ырғағына мән беріп, негізгі ойын анықтаңыз. |
|
Мәтіннің тақырыбы: |
||
|
1 |
Күн-түн демей еңбек етіп, Жеңіс үшін тер төктік. |
|
|
2 |
Солдаттың сағынышы, ата-ананың қайғысы, жардың мұңы, жетім-жесірдің көз жасы әрқайсымыздың басымызда болды. |
|
|
3 |
Менен артық, менен ақылды, менен батыр жігіттердің өліп кеткенін көзім көрді. |
|
|
4 |
Бұл Жеңіс бізге арзанға түскен жоқ. |
|
|
5 |
Олар Ұлы Отанымыздың тәуелсіздігі үшін күрескен. |
|
Дескриптор:
-
Б. Момышұлының ұлағатты сөздерінің мағынасын ашып, түсіндіреді;
-
негізгі ойды анықтайды.
-
Ерлік – табиғат сыйы емес, саналы әскери тәрбиенің жемісі, Отан алдындағы қасиетті парызыңды орындау үшін адамзаттың ең асыл сезімімен жігерленіп, өзіңді саналы түрде қауіп-қатерге бас тігуге мәжбүр етудің нәтижесі.
2. Ана үшін аянба – ант ұрады. Бала үшін аянба – бетің күйеді. Ел үшін аянба – ерлігіңе сын, Жұрт үшін аянба – жігіттігіңе сын.
3.Қайратты әдісіңе жолдас ет,
Әдісіңе
ақылыңды жолдас ет.
шағым қалдыра аласыз
І.
ТЫҢДАЛЫМ АЛДЫ
ІІ.
ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ.














