Бейімділік

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Бейімділік

Материал туралы қысқаша түсінік
Өсімдіктер мен жануарлардағы бейімделушіліктің түрлерінен мысалдар келтіріп,бейімделушіліктің табиғи сұрыпталу әрекетінің нәтижесі екенін түсіндіру,бейімділікті ерекшеліктерімен танысу арқылы дүние танымдық көзқарас қалыптастыру. Қоршаған ортаны қорғауға үйрену
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сілтеме

Сабақ № 44

Күні 12.02.2016

Сынып 9

Пәні: Биология

Пән мұғалім

Омарова Г.А.

Сабақтың тақырыбы

Бейімділік. Қорғаушы рең. Жасырушы рең. Мимикрия (еліктеуші рең). Сақтандырушы рең. Бейімділіктің жетілдірілуі және оның салыстырмалы сипаты. №10 зертханалық жұмыс


Сабаққа негізделген

оқу мақсаты

Өсімдіктер мен жануарлардағы бейімделушіліктің түрлерінен мысалдар келтіріп,бейімделушіліктің табиғи сұрыпталу әрекетінің нәтижесі екенін түсіндіру,бейімділікті ерекшеліктерімен танысу арқылы  дүние танымдық көзқарас қалыптастыру. Қоршаған ортаны қорғауға үйрену


Оқу нәтижелері


Барлық оқушылар


Бейімділіктің тиімділігі туралы түсінік қалыптасады

Оқушылардың басым бөлігі



Қорғаушы ,сақтандырушы , еліктеуші реңдер  тіршілік  ету үшін ортаға бейімделудің формасы, қолайсыз жағдайда қорғаныш болуын нақтылайды.

Топта жұмыс жасауға қалыптасады.

Кейбір оқушылар


Жеке немесе бірлесіп жұмыс жасауға,ортақ ой-пікір туғызуға,өзінің және жолдастарының іс-әрекеттеріне баға беруге, мақсат қоюға,талдауға қортынды шығаруға үйренеді.

Сабақтың түрі, типі

  Зерттеу сабағы

Дерек көздері


Оқу бағдарламасы, Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық. Биология М. Гильманов, А. Соловьева, Л. Әбшенова Алматы «Атамұра» баспасы 2013 ж , § 44.


Ресурстар

Интербелсенді тақта, электронды оқулық, флипчарт,оқулық, дәптер, Блум таксономиясы


Алдыңғы оқу

Тұрақтандырушы сұрыптау.Гендер дрейфі. Популяциялық толқындар. Оқшаулану.


Сабақтың әдістері

АКТ , СТО " Мозайка " әдісі, «Блум таксономиясы», Венн диаграммасы, « Иә немесе жоқ» ойыны ,

Мюнстерберг әдісі, «Фишбоун» әдісі, FILA кестесі , «Блоб ағашы әдісі», Пирамидалық эссе стратегиясы


Бағалау

Серпілген сауал. Формативті бағалау, 3:2:1 RIQ , «Блоб ағашы әдісі»



Ж О С П А Р


Жоспарланған уақыт,

кезеңдері


Жоспарланған жаттығулар


Пайдаланатын

әдіс- тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушылардың іс-әрекеті

Басталуы- 10 мин


І .Ұйымдастыру кезеңі



1 мин












Мұғалім оқушылармен амандасып, сабаққа қатысушы оқушыларды түгендейдіі.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді.

Тақырыпқа сай «бейнебаян» арқылы оқушының зейінін қалыптастырады.

Топқа бөліну жануарлардың бөліктерін тарату, шыққан жануар бейнесі бойынша топқа бөлу

I топ: Сақтандырушы рең

II топ: Қауіп төндіруші рең

III топ : Қызықтырушы рең

IV топ: Еліктеуші рең


Мұғаліммен амандасады.

Оқулықтар мен жұмыс дәптерлерін және қажетті құрал-жабдықтарды әзірлейді.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.

Бейне баянда көрсетілген мәліметке сүйене отырып ойын жинақтайды.

Сәйкес келетін бөліктерден тұтас бейне шығарып, қай реңге сәйкес келетінін табу.


Оқушылардың шапшандығы, сыни ойлануы есептелінеді.







СТО


Топқа бөлу



"Мозайка"

(пазыл) әдіс





Білу


( Ақпараттық деңгей).

3мин


Түсіну

(Ғылыми тіл)

6 мин

Электрондық оқулық көрсету

«Бейімделу түрлері» тақырыбында



1-Трансляция ( аударма жасау),

2-Интерпретация  (өз сөзімен),

3-Экстраполяция- (Жорамалдау), 4-Салыстыру (ұқсастығы мен айырмашылығы)


Оқушылар электронды оқулық көріп сыни тұрғыда ойланады





Әр топтың көшбасшысы бір тақырып алып тобымен қорғап айтады

«Блум таксономиясы»



Венн диаграмма




Ортасы-18 мин


Қолдану

( Методикалық деңгей)

11 мин

Оқулықпен жұмыс

« Иә немесе жоқ» ойыны

Сәйкестігін табу

Зертханалық жұмыс

«Білген сайын келеді, біле бергім»

Оқушылар тапсырмаларды орындайды


« Иә (1) немесе

жоқ» (2) ойыны


Сәйкестігін табу


Зерттеу

Сергіту сәті

2 мин

Жануарлардың дыбыстарын тыңдау

Әртүрлі жануарлардың дыбысын естіп бейімделушіліктің қай түріне жататынын анықтау

Мюнстерберг

әдісі

Талдау

(Технологиялық деңгей )


5 мин


«Фишбоун» әдісі

Басы: проблемалық сұрақ

Сүйектері: шығу жолдары

Құйрығы: жауабы

1. Қорғаныш рең

2. Қауіп төндіруші рең

3. Еліктеуші рең

4. Қызықтырушы рең


4 топтың көшбасшылары 4 түрлі проблемалық сұрақтарды таңдайды, өздеріне берілген сұрақтарға флипчартқа сызылған балықтың сызбасына жауап жазады

fishbone



Аяқталуы-17 мин


Жинақтау

(Зерттеушілік деңгей )

12 мин




Бағалау

(Мен ойлаймын ...)

3 мин




1 мин















1 мин

FILA кестесін толтыру


Facts -факті


Ideas- идея


Learning issues Сұрақтар мен жауаптар


Action plan

Жоспар құру


1




2





3:2:1 RIQ


3 факты : 2 қызықты нәрсе : 1 сұрақ



Рефлексия


«Блоб ағашы әдісі» бойынша













Оқушылардың өзін-өзі бағалау парағын талдап , қорытынды ұпай, баға қойылады


Үйге тапсырма

§44. Пирамидалық эссе жазу

1. _____

2._________

3.____________

4. ______________

5._________________

6.____________________


Оқушылар кестені жұппен толтырып ,

қорғайды




3:2:1 RIQ

Оқушының аты- жөні____________

Сабақтан есімде қалған 3 факты

1_____ 2______ 3________


Сабақтан үйренген 2 қызықты нәрсе


1______________ 2 ____________


Сабақ бойынша 1 сұрақ

1_______________________________


Бағалау парағы


р/с

Оқушы-ның

аты-жөні

Білу

Түсіну

Қолдану

Талдау

Жинақтау

Бағалау

Рефлексия

Қорытынды

ұпай

1










2










3










4










5











Үйге берілген тапсырманы күнделікке

жазады, мұғаліммен қоштасады




FILA кестесі






3:2:1 RIQ





«Блоб ағашы әдісі»



Бағалау парағы




Пирамидалық эссе


БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ



9 «а» сынып Пәні: Биология Топ:__________________ Көшбасшы_____________________

р/с

Оқушының

аты-жөні

Білу

Түсіну

Қолдану

Талдау

Жинақтау

Бағалау

Рефлексия

Барлық ұпай

1










2










3










4










5










6










7












Ескерту: Бағалау 3 балл жүйемен



LESSON STUDY-дің №2 циклындағы №2 сабағы Топ:________________________

Сабақтың тақырыбы Бейімділік. Қорғаушы рең. Жасырушы рең. Мимикрия (еліктеуші рең). Сақтандырушы рең. Бейімділіктің жетілдірілуі және оның салыстырмалы сипаты. №10 зертханалық жұмыс

Зерттеу проблемасы: Оқушылардың шығармашылық белсенділігін арттыру

Күні: 12.02.2016 Пәні: биология. Пән мұғалім: Омарова Г.А. Зерттеуші мұғалім: ______________________________________

Зерттеу парағының жоспары



р\с


Оқушылар дың

аты-жөні



Білу


Электрондық оқулық


Түсіну


Венн диаграмма




Қолдану


Зерттеу


Талдау


«Фишбоун»


Жинақтау


FILA кестесі


Бағалау


3:2:1 RIQ



Рефлексия


«Блоб ағашы»


Барлық

ұпай





А









1











2











3












В











1











2











3











4












С










1











2











3











ТитУлка....

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2017
884
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі