Бейметалдар

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Бейметалдар

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сынып сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пәні: Химия

Мектеп: №86 ЖОМ

Күні:


Мұғалімнің есімі: Бекмуратова А

Сынып: 9 «А», 9 «Ә»

9 «Б» 9 «Г»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бейметалдар

Сабақ негізделген оқу мақсаты:

  1. Бейметалдардың периодтық жүйедегі орны

және электрондық құрылысы, физикалық қасиеттері,

бейметалдар мен металдардың және олардың

қосылыстарының Қазақстанның аймақтарында таралуы

туралы білімдерін бекіту.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: бейметалдарға жалпы сипаттама бере алады


Оқушылардың басым бөлігі:бейметалдардың атом құрылыстарын жаза алады


Кейбір оқушылар: бейметалдардың химиялық реакция теңдеулері арқылы есептей алады ;

Тілдік мақсат

Пәнаралық лексика және терминология

дисооциациялану

Диалогқа\жазылымға қажетті тіркестер

-қышқыл

-негіз

-тұз

Құндылықтарды дарыту

Сабақ барысында мектеп құндылықтары жүйелі түрде енгізіледі. Ол сабақтың ажырамас бөлігі болып саналады. Мысалы:

Ашықтық: Оқушылар үшін ақпарат көзі ашық болып табылады.Олар өздерінің білгендерін өзге құрбылармен де бөлісіп отырады.

Ынтымақтастық: Сабақ барысында топтық жұмысты орындағанда, берілген тапсырмаларды орындағанда олардың ынтымақтаса жұмыс істеуі маңызды.

Өмір бойы білім алу: Оқушылардың бүгінгі сабақтан алған білімдерін өмірде де қолдану мүмкіндігі айтылып өтіледі. Мысалы күнделікті қолданылатын металл ыдыстары, тұрмыста қолданылатыныны туралы айтылады.

Әсіресе әшекей тастардан жасалған заттарға назар аударылады.

Пән аралық байланыстар

-физикамен

-биологиямен

-математикамен

Байланыстыра отырып, нақты мәліметтер беру,қосымша ресурстармен жұмыс жасау үшін арнайы сілтемелер беру

АКТ қолдану дағдылары

Презентация, бағалау кестесі көрсетіледі

Бастапқы білім

Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут





Қызығушылық

ты ояту.

Миға шабуыл

10 мин






































Сабақтың ортасы

Мағананы ажырату

15 мин





















Сабақтың соңы

5 мин








1.Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.

2.Психологиялық ахуал орнату

«Бүгінгі кунге сәттілік»

Оқушылар бір – біріне сабақта сәттілік тілейді



«Сұрақ бізден-жауап сізден» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша қосымша сұрақтар бір-бірлеріне қояды


Сабақтың барысы:

Белгілі 109 элементтің 22-сі бейметалдарға жатады. Бейметалдар топырақ массасының 84%-ін, өсімдік массасының 98,5% -ін,және адам денесі массасының 97,5%-ін құрайды.

Көміртек, сутек,азот, фосфор,күкірт органогенді элементтер болып табылады.Өйткені олар белок, май, көмірсулар және нуклейін қышқылдары молекулаларының құрамына

кіреді.Біз демалатын ауа бейметалдардан түзілетін жай заттардың қоспасы болып табылады

Элементтер-бейметалдар қалыпты жағдайда әр түрлі агрегаттық күйде болатын жай заттарды түзеді.He, Ne, Ar, Kr, Xe, Rn,H2, O2, N2, F2, CI2-газдар, Br2-сұйық , ал қалғандары –қатты заттар.

Түсіну 4 ұпай

1-топ

  1. NПрямая соединительная линия 12 2 + H2

  2. CПрямая соединительная линия 11 a+ P

  3. ZПрямая соединительная линия 10 n + HCI

II-топ

1Прямая соединительная линия 9 .C + O2

2Прямая соединительная линия 7 .Zn + S

3Прямая соединительная линия 8 . MnO2 + HCI

элементкепериодтықжүйедегіорыныбойыншасипаттамабереді

  • Периоды -                                            

  • Қатары -                                              

  •  Электрон саны-

  • Тобы,топшасы –                             

  •  Протон саны-

  • Типі -                                                  

  • Еңжоғарғытотығудәрежесі -

  • Пішіні –                                            

  •  Атом құрылысы -

  • Реттікнөмірі -                                   

  • Электрондықформуласы -

  • Атомдықмассасы -                        

  • Графиктікформуласы -   


Тест тапсырмалары


1.Мына элементтердің арасынан S-элементтерді көрсетіңіздер.

А) Si Б) P С) C Д)H

2. Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесінде қанша бейметалл орналасқан?

А)87 Б)22 С)56 Д)35

3.Мына бейметалдардың арасындағы сұйық затты табыңыздар?

А) Ar Б) CI С) Br Д) S

4.Мына қосылыстардың қайсысында азот -4 тотығу дәрежесін көрсетеді?

А) HNO3 Б)NO2 С)NO Д)NaNO3


5.Мына қосылыстардың арасынан қатты затты көрсетіңіз?

А)C Б) Xe С) F Д)N


Пайдалану 6 ұпай Қызықты сандар

29

22,4

0





6,02.10-23

109

22







2.Массасы 3,68г алюминий мен мыстың құймасын тұз қышқылының артық мөлшерімен өңдегенде 1,77л (қ.ж)сутек алынады .Құймадағы металдың массалық үлесін есептеңдер.

Берілгені:

m(AI+Cu)=3,68г Шешуі:

xг 1.77л

2AI+6НCI= AICI3+3Н2

54г 6,72л

X= 54г.1.77л\6,72л=1,42г

v(Н2)=1,77л

Т.К w(Ae)-?

W(cu)-?

M(Cu)=m(құйма)-m(AI)=3,68-1,42=2,26

W(Cu)= 2,26\3,68.100%=61,4%

W(AI)=1,42\3,68.100%=38,6%







Үлестірме қағаздар

АКТ










Флипчарт, түрлі түсті қаламдар, маркерлар, қағаздар


АКТ















Периодтық жүйе, слайд















Оқулықтар

Рефлекция

2 мин

2 жұлдыз, 1 тілек

Оқушылар өз пікірін білдіреді.


Стикерлер


Үй тапсырмасы

Бағалау

3 минут

§13-14

жұптық бағалау

Оқулықтар

Бағалау






Қосымша ақпарат:

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Барлық оқушылар сыныппен бірлесе сұхбатқа қатысады және топтық практикалық жұмыс орындайды.Көпшілік оқушылар-сұрақтарға дұрыс жауап береді ,берілген тапсырмаларға мақсат қоя біледі және нұсқауға сәйкес сәтті орындайды,қорытынды жасай біледі.кейбір оқушылар –сұрақтарға нақты жауап береді,болжай біледі.

- формативті (критерийалды, өзін-өзі бағалау, өзара бағалау);

- суммативті бағалау түрлерін қолданамын.

- Орыс тілі, қазақ тілі пәндерімен байланыс бар;

- Интерактивті тақта, ноутбук пайдаланамын;

- Тәрбиелік мәні жоғары.

Рефлексия

- Сабақ мақсаттары\оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

- Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

- Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

- Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

- Сабақ жоспарына қандай ауытқулар болды,неліктен?



...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Қорытынды бағамдау

Сабақтан жақсы өткен екі аспектісі?

1.................................................................................................................................................................. 2..................................................................................................................................................................


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,оқу туралы да)

1.................................................................................................................................................................2.................................................................................................................................................................


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік\қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.11.2018
1071
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі