|
Көркем еңбек |
Мектеп: № |
|
|
Күні: 18.08.2025 |
Оқытушының аты-жөні: |
|
|
Сынып: 5 сабақ 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көркем кестелеу. Кесте түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу. Нобай орындау. |
|
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтайды және зерделейді. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру (3 мин) |
Сәлемдеседі, жылы атмосфера қалыптастырады. |
Топтарға бөлінеді, сабаққа назар аударады. |
Ауызша мадақтау. |
Кесте өрнектері суреттері. |
|
Қызығушылық ояту (5 мин) |
Қазақтың кестелеу өнері туралы бейнебаян көрсетеді. «Бұл өнердің ерекшелігі неде?» деген сұрақ қояды. |
Бейнежазбаны тамашалап, ойларын айтады, сұрақтарға жауап береді. |
Толық жауап бергендерді мадақтау. |
Интерактивті тақта, бейнематериал. |
|
Жаңа сабақ түсіндіру (10 мин) |
Кестелеу өнерінің тарихы, қазақ кестесінің түрлері (шым кесте, айқас кесте, бедерлі кесте), материалдар мен құралдар туралы түсіндіреді. Әлемдік кестелеу өнерімен салыстырады. |
Тыңдайды, дәптерге жазады, сұрақтар қояды. |
Сұрақ-жауап әдісі. |
Кесте үлгілері, ине, жіп, мата, презентация. |
|
Топтық жұмыс (10 мин)Практикалық жұмыс – Нобай орындау (12 мин) (10 мин) |
Тапсырма береді: Әр оқушыға кестелеуге арналған қарапайым өрнек үлгісінің нобайын орындауды тапсырады. Жұмыс барысында бағыт-бағдар береді. |
Қауіпсіздік ережесін сақтайды.Әр оқушы өз нобайын орындайды, сыныптастарына көрсетеді. |
|
|
|
1-топ |
– Қазақ кестелеу өнерінің ерекшелігі; |
Оқушылар кестелеу өнерінің ерекшеліктерін айтады |
Қ.Б |
|
|
2-топ |
Кесте түрлерін сипаттау; |
Түрлерін сипаттайды |
Қ.Б |
|
|
3-топ |
Материалдар мен құралдарды таныстыру; |
Құралдармен танысады |
Мұғалімнің ауызша бағалауы, «Жұлдызша беру». |
Альбом, қарындаш, түрлі-түсті бояу. |
|
4-топ |
Қазақ және әлемдік кестелеу өнерін салыстыру. |
Әр топ мәліметті талқылап, постер немесе шағын сызба жасайды, қорғайды.Оқушылар берілген тапсырма бойынша постерлерін қорғайды |
Бағдаршам» әдісі, өзара бағалау. |
Флипчарт, маркерлер, түрлі-түсті қағаз. |
|
Қорытынды (3 мин) |
Рефлексия «INSERT» әдісін қолданады: оқушылардан бүгінгі сабақта білген 3 жаңа дерек, 2 қызықты ой, 1 сұрақ жазуды сұрайды. |
Өз ойларын стикерге жазып, тақтаға іледі |
Жауаптарды тыңдап, мадақтау |
Стикерлер. |
|
Үй тапсырмасы (2 мин) |
«Менің кестем» тақырыбына үйде шағын өрнек эскизін салып келуді тапсырады. |
Үй тапсырмасын жазып алады. |
Бағалау критерийлерін түсіндіреді. |
Дәптер. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бейнелеу өнеріндегі көркем құралдары
Бейнелеу өнеріндегі көркем құралдары
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № |
|
|
Күні: 18.08.2025 |
Оқытушының аты-жөні: |
|
|
Сынып: 5 сабақ 1 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көркем кестелеу. Кесте түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу. Нобай орындау. |
|
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтайды және зерделейді. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру (3 мин) |
Сәлемдеседі, жылы атмосфера қалыптастырады. |
Топтарға бөлінеді, сабаққа назар аударады. |
Ауызша мадақтау. |
Кесте өрнектері суреттері. |
|
Қызығушылық ояту (5 мин) |
Қазақтың кестелеу өнері туралы бейнебаян көрсетеді. «Бұл өнердің ерекшелігі неде?» деген сұрақ қояды. |
Бейнежазбаны тамашалап, ойларын айтады, сұрақтарға жауап береді. |
Толық жауап бергендерді мадақтау. |
Интерактивті тақта, бейнематериал. |
|
Жаңа сабақ түсіндіру (10 мин) |
Кестелеу өнерінің тарихы, қазақ кестесінің түрлері (шым кесте, айқас кесте, бедерлі кесте), материалдар мен құралдар туралы түсіндіреді. Әлемдік кестелеу өнерімен салыстырады. |
Тыңдайды, дәптерге жазады, сұрақтар қояды. |
Сұрақ-жауап әдісі. |
Кесте үлгілері, ине, жіп, мата, презентация. |
|
Топтық жұмыс (10 мин)Практикалық жұмыс – Нобай орындау (12 мин) (10 мин) |
Тапсырма береді: Әр оқушыға кестелеуге арналған қарапайым өрнек үлгісінің нобайын орындауды тапсырады. Жұмыс барысында бағыт-бағдар береді. |
Қауіпсіздік ережесін сақтайды.Әр оқушы өз нобайын орындайды, сыныптастарына көрсетеді. |
|
|
|
1-топ |
– Қазақ кестелеу өнерінің ерекшелігі; |
Оқушылар кестелеу өнерінің ерекшеліктерін айтады |
Қ.Б |
|
|
2-топ |
Кесте түрлерін сипаттау; |
Түрлерін сипаттайды |
Қ.Б |
|
|
3-топ |
Материалдар мен құралдарды таныстыру; |
Құралдармен танысады |
Мұғалімнің ауызша бағалауы, «Жұлдызша беру». |
Альбом, қарындаш, түрлі-түсті бояу. |
|
4-топ |
Қазақ және әлемдік кестелеу өнерін салыстыру. |
Әр топ мәліметті талқылап, постер немесе шағын сызба жасайды, қорғайды.Оқушылар берілген тапсырма бойынша постерлерін қорғайды |
Бағдаршам» әдісі, өзара бағалау. |
Флипчарт, маркерлер, түрлі-түсті қағаз. |
|
Қорытынды (3 мин) |
Рефлексия «INSERT» әдісін қолданады: оқушылардан бүгінгі сабақта білген 3 жаңа дерек, 2 қызықты ой, 1 сұрақ жазуды сұрайды. |
Өз ойларын стикерге жазып, тақтаға іледі |
Жауаптарды тыңдап, мадақтау |
Стикерлер. |
|
Үй тапсырмасы (2 мин) |
«Менің кестем» тақырыбына үйде шағын өрнек эскизін салып келуді тапсырады. |
Үй тапсырмасын жазып алады. |
Бағалау критерийлерін түсіндіреді. |
Дәптер. |
шағым қалдыра аласыз













