|
Бөлім: 1 А Визуалды өнер |
Мектеп: «И.Таиров атындағы орта мектеп, мектепке дейінгі шағын орталығымен»КММ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: Султанов Н..А |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан саны: |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бейнелеу өнеріндегі көркем құралдары. Бейнелеу өнері түрлері мен жанрлары. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.1 Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу. 5.1.3.1 Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде АКТ қолданып). |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
дүниежүзілік және қазақ классиканың туындыларымен таныстырады -бейнелі өнердегі жанрлар түрлерін айтады -жанр және бейнелі өнердің көріністерін,зерттейді -АКТ-ны қолданып,жанрдың және өнердің көрінісінің сараптайды ЕБҚ: бейнелі өнердегі жанрлар түрлерін айтады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагог іс-әрекет |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас-тыру |
Сәлемдесу.Түгендеу.Психологиялық ахуал орнату. Сұрақ-жауап кезеңі -Неге осыларды өнер туындылары деп атайды.? -Өнердің туындылары қайда сақталады? -Қазақстанда қандай ірі мұражай бар? Оқу мақсаттарына қарап, сабақ мақсаттарын анықтау. Мақсат: дүниежүзілік және қазақ классикасының өнер туындыларымен танысу Өнердің туындылары. Виртуальді мұражайлар: өнердің туындыларымен танысады.
Визуальді көріп танысу, салыстыру көрінісі және бейнелі өнердің жанрларын білу. Өнердің қандай туындылары сендердің көңіліңді қаратты? неге? Жұмыстардың бір –бірінен қандай айырмашылықтары бар |
Оқушыларға Атақты өнер туындыларын қарауды сұрау ."Джоконда" Леонарда да Винчи "Давид" Микеланджело "Шоқан" Кастеев А. |
Өзара бағалау |
оқулық Мүсін Өнер туындыларының жанрлар бойынша түрлері. Өнердегі кілтті сөздер бағыты. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Анықта.Әлем және қазақстан классикалық өнер туындыларының жиынтығы: *суреттер,*натюрморт ,*пейзаж, *тарихи,*тұрмыстық. т.б Қандай ерекшеліктеріне қарап,топтастырдыңдар? Неге? Өнердің жанрларын бөлу. 1- портрет; 2-натюрморт; 3-пейзаж; 4-тарихи; 5-тұрмыстық.т.б Неге жанрды олай атаймыз? /натюрморт, пейзаж, тарихи, тұрмыстық.т.б/ Қандай бейнелеуші өзгешеліктер айтылмыш жанрды сипаттайды? Қандай суретшінің жұмыстарымен сендер таныстыңдар? Көрсетілім.Әр топ өз жұмыстарында қазақстан суретшілерінің жұмыстарын іріктеп алсын Қандай ерекшеліктерге қарап қазақстан суретшілері екенін байқауға болады. Қандай суретшілерді білесіздер? Суретшілер жайлы қандай мәлімет бере аласыздар? Бейнелеу өнерінің түрлері. Жанр не екенін біледі, сондықтан өнердің түрлеріне қарай классификациялай алады.Әр-жанрдағы Топтар натюрмортқа, поттретке классификация жүргізу. түсті сурет, бояулармен салынған ақ-қара бейне жұмыстар орындалған балшық, пластилина, металлдармен фото суреттер.басқалар Қандай мәліметтерге байланысты бейнелеуді жіктеді? Неге? Анықта Мұғалім слайтарды көрсетеді,оқушы өнердің түрлері мен жанрын анықтайды.
|
Оқушыларға АКТ-ның көмегімен өнердің жанрларымен танысу. Оқушылар өздеріне қысқаша жазбалар орындай алу және таблицаны толтыру Оқушылар анықтайды Оқушылар өз жұмыстарымен ой бөлісіп,түсініктемелер бере ал Ұнаған суретшінің суретіндегі бейнелердің нобайын салу. |
Зеттеген мәліметтері бойынша оқушы жауап беру.берілген критериилерге байланысты оқушылар жауатарын береді. -топтардың ерекше қорғауы -Өнердің жанрларға байланысты нақты мәліметтердің болуы. -визуалды айқындылығын анықтай білу. Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне байланысты қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады. Жарайсың!, Жақсы!, Тамаша!. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
қорытынды
|
Кері байланыс.Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет
|
Оқушылар өз жұмыстарын және сыныптастарының жұмыстарына критериилерге байланысты бағалай алады. |
Өзін-өзі бағалау |
Стикер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді_____________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бейнелеу өнеріндегі көркем құралдары. Бейнелеу өнері түрлері мен жанрлары
Бейнелеу өнеріндегі көркем құралдары. Бейнелеу өнері түрлері мен жанрлары
|
Бөлім: 1 А Визуалды өнер |
Мектеп: «И.Таиров атындағы орта мектеп, мектепке дейінгі шағын орталығымен»КММ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: Султанов Н..А |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан саны: |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бейнелеу өнеріндегі көркем құралдары. Бейнелеу өнері түрлері мен жанрлары. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.1 Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу. 5.1.3.1 Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде АКТ қолданып). |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
дүниежүзілік және қазақ классиканың туындыларымен таныстырады -бейнелі өнердегі жанрлар түрлерін айтады -жанр және бейнелі өнердің көріністерін,зерттейді -АКТ-ны қолданып,жанрдың және өнердің көрінісінің сараптайды ЕБҚ: бейнелі өнердегі жанрлар түрлерін айтады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагог іс-әрекет |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас-тыру |
Сәлемдесу.Түгендеу.Психологиялық ахуал орнату. Сұрақ-жауап кезеңі -Неге осыларды өнер туындылары деп атайды.? -Өнердің туындылары қайда сақталады? -Қазақстанда қандай ірі мұражай бар? Оқу мақсаттарына қарап, сабақ мақсаттарын анықтау. Мақсат: дүниежүзілік және қазақ классикасының өнер туындыларымен танысу Өнердің туындылары. Виртуальді мұражайлар: өнердің туындыларымен танысады.
Визуальді көріп танысу, салыстыру көрінісі және бейнелі өнердің жанрларын білу. Өнердің қандай туындылары сендердің көңіліңді қаратты? неге? Жұмыстардың бір –бірінен қандай айырмашылықтары бар |
Оқушыларға Атақты өнер туындыларын қарауды сұрау ."Джоконда" Леонарда да Винчи "Давид" Микеланджело "Шоқан" Кастеев А. |
Өзара бағалау |
оқулық Мүсін Өнер туындыларының жанрлар бойынша түрлері. Өнердегі кілтті сөздер бағыты. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Анықта.Әлем және қазақстан классикалық өнер туындыларының жиынтығы: *суреттер,*натюрморт ,*пейзаж, *тарихи,*тұрмыстық. т.б Қандай ерекшеліктеріне қарап,топтастырдыңдар? Неге? Өнердің жанрларын бөлу. 1- портрет; 2-натюрморт; 3-пейзаж; 4-тарихи; 5-тұрмыстық.т.б Неге жанрды олай атаймыз? /натюрморт, пейзаж, тарихи, тұрмыстық.т.б/ Қандай бейнелеуші өзгешеліктер айтылмыш жанрды сипаттайды? Қандай суретшінің жұмыстарымен сендер таныстыңдар? Көрсетілім.Әр топ өз жұмыстарында қазақстан суретшілерінің жұмыстарын іріктеп алсын Қандай ерекшеліктерге қарап қазақстан суретшілері екенін байқауға болады. Қандай суретшілерді білесіздер? Суретшілер жайлы қандай мәлімет бере аласыздар? Бейнелеу өнерінің түрлері. Жанр не екенін біледі, сондықтан өнердің түрлеріне қарай классификациялай алады.Әр-жанрдағы Топтар натюрмортқа, поттретке классификация жүргізу. түсті сурет, бояулармен салынған ақ-қара бейне жұмыстар орындалған балшық, пластилина, металлдармен фото суреттер.басқалар Қандай мәліметтерге байланысты бейнелеуді жіктеді? Неге? Анықта Мұғалім слайтарды көрсетеді,оқушы өнердің түрлері мен жанрын анықтайды.
|
Оқушыларға АКТ-ның көмегімен өнердің жанрларымен танысу. Оқушылар өздеріне қысқаша жазбалар орындай алу және таблицаны толтыру Оқушылар анықтайды Оқушылар өз жұмыстарымен ой бөлісіп,түсініктемелер бере ал Ұнаған суретшінің суретіндегі бейнелердің нобайын салу. |
Зеттеген мәліметтері бойынша оқушы жауап беру.берілген критериилерге байланысты оқушылар жауатарын береді. -топтардың ерекше қорғауы -Өнердің жанрларға байланысты нақты мәліметтердің болуы. -визуалды айқындылығын анықтай білу. Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне байланысты қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады. Жарайсың!, Жақсы!, Тамаша!. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
қорытынды
|
Кері байланыс.Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет
|
Оқушылар өз жұмыстарын және сыныптастарының жұмыстарына критериилерге байланысты бағалай алады. |
Өзін-өзі бағалау |
Стикер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді_____________________
шағым қалдыра аласыз













