«Абай атындағы мамандандырылған қазақ мектеп-гимназиясы» КММ
|
Бөлім: |
Қазақстандағы ұлттар достастығы. Морфология |
|||
|
Педагогтің аты-жөні |
Зейнолова Гүлназ Амантаевна Машықтанушы: Алтаева Мадина Аманжолқызы |
|||
|
Күні: |
06.02.2025 жыл |
|||
|
Сынып: 7«Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтан этностарының тарихы. Бейнелеуіш сөздер |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.6.1 мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау 7.4.4.2.еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
- мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексереді - синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізеді, редакциялайды; - еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсінеді; |
|||
|
Сабақтың барысы: |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен амандасу,түгендеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. |
|||
|
Жаңа сабақ 5 минут
|
Үйге берілген тапсырманы 5-6 оқушыдан сұрайды. Оқушылар үй тапсырмасын айтып бергеннен кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
«Миға шабуыл»
әдісі Ынтымақ - оқ өтпес
сауыт, Тату үйдің тамағы тәтті. мақалдарының мағынасын сұрау «Меймандос» сөзінің синонимдерін айту. |
Үй тапсырмасын айтады.Сұрақтарға жауап береді. Берілген мақалдың мәнін ашу, меймандос сөзінің мағынасын түсіну |
ҚБ «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. «Жарайсың! Дұрыс жауап!» |
Оқулық, жұмыс дәптері, интернет материалдары. «word woll» платформасы |
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
1-тапсырма. Мәтінді оқыңыз. Мәтінге ат қойып, жанрын анықтаңыз: Мемлекетіміздің негізін қалаушы халық – қазақтар. Республикада қазақтардан басқа 131 ұлыстың өкілдері тұрады. 2013 жылы өткізілген халық санағының қорытындысы бойынша халқы 100 мыңнан асатын 8 этнос бар екені белгілі болды. Олар: қазақтар, орыстар, өзбектер, украиндер, ұйғырлар, татарлар, немістер, кәрістер. |
Оқушылар мәтінді оқып мәтінге ат қойады, жанрын анықтайды |
Дескриптор: Жалпы -3 балл – мәтінді толық түсінеді; -берілген ақпаратты сәйкестендіреді. |
|
|
2-тапсырма Мәтіннен бейнелеуіш сөздерді табыңыздар. Мағынасын түсіндіріңіздер Көптен күткен көктем де келіп жетті. Жан-жағыңа қарасаң жалт-жұлт еріп жатқан қарды, оның астынан шығып келе жатқан шөптерді көресің. Наурыз болғанымен де қар түгел еріген жоқ. Қалай болғанымен, лай да аз емес. Бұл наурыздың он сегізі болды. Наурыз мейрамына таяп қалды. Шатыр тырс-тырс етіп жатыр. Терезеге қарасам, жаңбыр жауып жатыр екен. 3-тапсырма Оқушылар екінші қатардағы сөздерді бірінші қатардағы еліктеуіш, бейнелеуіш сөздермен байланыстырып жазыңыздар Шаң-шұң тоқтау Сылқ-сылқ жүгіріс Күбір-күбір күлкі Томпаң-томпаң қарау Жалт дауыс Кілт боран Бұрқ-сарқ жөтел Күрк-күрк әңгіме |
Оқушылар бейнелеуіш сөздерді табады. Мағынасын ашады
|
Дескриптор: Жалпы-3 балл – Оқушылар бейнелеуіш сөздерді табады. Мағынасын ашады Дескриптор: Жалпы- 4 балл – Оқушылар еліктеуіш, бейнелеуіш сөздерді байланыстырып жазады |
Қима қағаздар, жұмыс дәптері, стикерлер |
|
|
Бекіту: 5 минут Үй тапсырмасы |
Бүгінгі
сабақтан не түсіндіңіздер. «Гаджет» парағына
жазыңыздар. Бейнелеуіш сөздерді қатыстыра отырып «Қыс шілдесі сары аяз тақырыбына шағын эссе жазу» |
Оқушылар бүгінгі сабаққа «WhatsApp» әдісі бойынша өз пікірін жазу арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Оқушылар үй жтапсырмасын талаптарға сай орындап келеді |
Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігін бағалайды.
|
дәптер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бейнелеуіш сөздер
Бейнелеуіш сөздер
«Абай атындағы мамандандырылған қазақ мектеп-гимназиясы» КММ
|
Бөлім: |
Қазақстандағы ұлттар достастығы. Морфология |
|||
|
Педагогтің аты-жөні |
Зейнолова Гүлназ Амантаевна Машықтанушы: Алтаева Мадина Аманжолқызы |
|||
|
Күні: |
06.02.2025 жыл |
|||
|
Сынып: 7«Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтан этностарының тарихы. Бейнелеуіш сөздер |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.6.1 мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау 7.4.4.2.еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
- мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексереді - синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізеді, редакциялайды; - еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсінеді; |
|||
|
Сабақтың барысы: |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен амандасу,түгендеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. |
|||
|
Жаңа сабақ 5 минут
|
Үйге берілген тапсырманы 5-6 оқушыдан сұрайды. Оқушылар үй тапсырмасын айтып бергеннен кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
«Миға шабуыл»
әдісі Ынтымақ - оқ өтпес
сауыт, Тату үйдің тамағы тәтті. мақалдарының мағынасын сұрау «Меймандос» сөзінің синонимдерін айту. |
Үй тапсырмасын айтады.Сұрақтарға жауап береді. Берілген мақалдың мәнін ашу, меймандос сөзінің мағынасын түсіну |
ҚБ «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. «Жарайсың! Дұрыс жауап!» |
Оқулық, жұмыс дәптері, интернет материалдары. «word woll» платформасы |
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
1-тапсырма. Мәтінді оқыңыз. Мәтінге ат қойып, жанрын анықтаңыз: Мемлекетіміздің негізін қалаушы халық – қазақтар. Республикада қазақтардан басқа 131 ұлыстың өкілдері тұрады. 2013 жылы өткізілген халық санағының қорытындысы бойынша халқы 100 мыңнан асатын 8 этнос бар екені белгілі болды. Олар: қазақтар, орыстар, өзбектер, украиндер, ұйғырлар, татарлар, немістер, кәрістер. |
Оқушылар мәтінді оқып мәтінге ат қойады, жанрын анықтайды |
Дескриптор: Жалпы -3 балл – мәтінді толық түсінеді; -берілген ақпаратты сәйкестендіреді. |
|
|
2-тапсырма Мәтіннен бейнелеуіш сөздерді табыңыздар. Мағынасын түсіндіріңіздер Көптен күткен көктем де келіп жетті. Жан-жағыңа қарасаң жалт-жұлт еріп жатқан қарды, оның астынан шығып келе жатқан шөптерді көресің. Наурыз болғанымен де қар түгел еріген жоқ. Қалай болғанымен, лай да аз емес. Бұл наурыздың он сегізі болды. Наурыз мейрамына таяп қалды. Шатыр тырс-тырс етіп жатыр. Терезеге қарасам, жаңбыр жауып жатыр екен. 3-тапсырма Оқушылар екінші қатардағы сөздерді бірінші қатардағы еліктеуіш, бейнелеуіш сөздермен байланыстырып жазыңыздар Шаң-шұң тоқтау Сылқ-сылқ жүгіріс Күбір-күбір күлкі Томпаң-томпаң қарау Жалт дауыс Кілт боран Бұрқ-сарқ жөтел Күрк-күрк әңгіме |
Оқушылар бейнелеуіш сөздерді табады. Мағынасын ашады
|
Дескриптор: Жалпы-3 балл – Оқушылар бейнелеуіш сөздерді табады. Мағынасын ашады Дескриптор: Жалпы- 4 балл – Оқушылар еліктеуіш, бейнелеуіш сөздерді байланыстырып жазады |
Қима қағаздар, жұмыс дәптері, стикерлер |
|
|
Бекіту: 5 минут Үй тапсырмасы |
Бүгінгі
сабақтан не түсіндіңіздер. «Гаджет» парағына
жазыңыздар. Бейнелеуіш сөздерді қатыстыра отырып «Қыс шілдесі сары аяз тақырыбына шағын эссе жазу» |
Оқушылар бүгінгі сабаққа «WhatsApp» әдісі бойынша өз пікірін жазу арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Оқушылар үй жтапсырмасын талаптарға сай орындап келеді |
Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігін бағалайды.
|
дәптер |
шағым қалдыра аласыз
















