|
Бөлім: |
8.4В Көміртенк және оның қосылыстары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Хожабаева Нұржауған Амангелдіқызы |
|
Күні: |
16.04.24 |
|
Сыныбы: |
8 б |
|
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көміртектің жалпы сипаттамасы, аллотропиялық түр өзгерістері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.1Көміртектің аллотропия түрөзгерістерінің құрылысын және қасиеттерін салыстыру Көміртектің аллотропия түрөзгерістерінің қолданылу аймағын зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұйымдастыру 2мин. Үй тапсырмасы 5мин |
Оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді Сергіту сәті Оқушыларды QR код арқылы 3 топқа бөлеміз Мұғалім өткен тарау бойынша оқушыларға тапсырма береді. Үй тапсырмасын сұрау Сәйкестендіру әдісі. 1.Оксидтер дегеніміз не? 2.Оксидтер нешеге бөлінеді? 3.Тұз түзетін оксидтер қалай жіктеледі? 4.Қышқылдар дегеніміз не? 5.Қышқылдар құрамына қарай және сутек атомдарының санына байланысты қалай жіктеледі? 6.Негіздер дегеніміз не? 7.Негіздер суда еру қабілетіне байланысты қалай жіктеледі? 8.Металл атомы мен қышқыл қалдығынан тұратын күрделі заттар? 9.Орта және қалыпты тұздар дегеніміз не?
|
Мұғаліммен сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпта жоқ оқушылар тізімін мәлімдейді. Оқушылар топқа бөлінеді Оқушылар алдына берілген сұрақ-жауаптар бойынша бейорганикалық кластарды сәйкестендіреді. 1.Оксидтер- құрамы екі элементтен тұратын, оның біреуі оттек болып келетін күрделі заттар. 2.Оксидтер екіге бөлінеді. Олар тұз түзетін және тұз түзбейтіндер 3.Тұз түзетін оксидтер негіздік, қышқылдық және екідайлы деп бөлінеді 4.Қышқылдар деп құрамы сутек атомдарынан және қышқыл қалдығынан тұратын күрделі заттарды айтады. 5.Қышқылдар құрамына қарай оттекті, оттексіз және сутек атомдарының санына байланысты бірнегізді, екінегізді, үшнегізді деп жіктеледі 6.Негіздер деп құрамына бір немесе бірнеше гидроксотоптармен байланысқан металл атомы кіретін күрделі заттарды айтады 7.Суда еру қабілетіне байланысты негіздер еритін және ерімейтін деп жіктеледі Оқушылар топ бойынша осы сұрақтарға жауап береді. 8.Тұздар 9.Қышқыл құрамындағы сутек атомдары металл атомымен толық алмасқан тұздарды айтады |
Мақсаты: оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Оқушылар жауап беру арқылы белсенділігіне қарай жеке бағаланады.Әр жауап берген сұраққа 1балл беріледі. Дескриптор. Бейорганикалық қосылыстардың кластарын сәйкестендіреді \ |
Көрнекі әдістер. Химия 8-сынып Оспанова. Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 15мин Топтық жұмыс Жеке жұмыс |
8.Мұғалім жаңа сабақты түсіндіру үшін ең бірінші оқушыларға жұмбақ ретінде сұрақ қояды. Реттік нөмірі 6-ға тең, IVA тобында орналасқан химиялық элемент Бүгінгі өтетін жаңа тақырыбымыз-Көміртектің жалпы сипаттамасы және оның аллотропиялық түрөзгерістері. Жаңа сабақтың тақырыбымен және оқу мақсатымен таныстырады. Мұғалім Learning.apps сайты арқылы Оқушыларға қызықты тапсырма орындатады
Мұғалім 185-беттегі 2-тапсырманың біреуін оқушыларға орындап көрсетеді . |
Оқушылар көміртек деп жауап береді. жаңа тақырыпты түсіну үшін мұғалімді мұқият тыңдайды. 3топ көміртектің аллотропиялық түрөзгерістерін табу арқылы бір-бірімен жарысып, әр топ балл алады Оқушылар қалған элементтердің тотығу дәрежелерін тауып, дәптерге жазады |
Мақсаты- Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. оқушының танымдық дағдысы артады ҚБ: Әр топқа белсенділікпен қатысқан оқушыға 2 балл беріледі
ҚБ тапсырмадағы тотығу дәрежелерін дұрыс жазған оқушыға 2балл беріледі |
8 сынып. Оспанова. 164 бет. Дәптермен жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Жеке жұмыс Жұптық жұмыс. |
|
Әр оқушы жеке-жеке тақтаға шығып, тапсырманы орындайды. Оқушылар жұп болып, кестеден негіздер мен оксидтердің формулаларын табады. |
ҚБ.Белсенді қатыспай отырған оқушыларды тақтаға осы тапсырмаға шығарып, дұрыс жауапқа 1баллдан беріледі. анықтайды. |
https://learningapps.org/view25822944 сайты 8-сынып. Оспанова. 166-бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15мин Сабақты бекіту |
Зертханалық жұмысты бастамас бұрын мұғалім оқушылардан қауіпсіздік ережесін сұрайды, жұмыстың жасалу барысын сұрайды.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім:
8.4В Көміртенк және
оның қосылыстары Педагогтің
аты-жөні: Хожабаева Нұржауған
Амангелдіқызы Күні: 16.04.24 Сыныбы: 8
б Қатысушылар
саны Қатыспағандар
саны Сабақтың
тақырыбы: Көміртектің жалпы сипаттамасы,
аллотропиялық түр
өзгерістері Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаты
8.3.1Көміртектің
аллотропия түрөзгерістерінің құрылысын және қасиеттерін
салыстыру
Көміртектің
аллотропия түрөзгерістерінің қолданылу аймағын
зерттеу Сабақтың
мақсаты: Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту.
Ұйымдастыру
2мин.
Үй
тапсырмасы
5мин Оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді Сергіту
сәті Оқушыларды QR код арқылы 3
топқа бөлеміз Мұғалім өткен тарау бойынша
оқушыларға тапсырма
береді. Үй тапсырмасын
сұрау Сәйкестендіру
әдісі. 1.Оксидтер дегеніміз
не? 2.Оксидтер нешеге
бөлінеді? 3.Тұз түзетін оксидтер қалай
жіктеледі? 4.Қышқылдар дегеніміз
не? 5.Қышқылдар құрамына қарай
және сутек атомдарының санына байланысты қалай
жіктеледі? 6.Негіздер дегеніміз
не? 7.Негіздер суда еру қабілетіне
байланысты қалай жіктеледі?
8.Металл атомы мен
қышқыл
қалдығынан тұратын
күрделі заттар? 9.Орта және қалыпты тұздар
дегеніміз не?
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Кезекші оқушы сыныпта жоқ оқушылар
тізімін мәлімдейді. Оқушылар топқа
бөлінеді Оқушылар алдына берілген
сұрақ-жауаптар бойынша бейорганикалық кластарды
сәйкестендіреді. 1.Оксидтер- құрамы екі
элементтен тұратын, оның біреуі оттек болып келетін күрделі
заттар. 2.Оксидтер екіге бөлінеді.
Олар тұз түзетін және тұз
түзбейтіндер 3.Тұз түзетін оксидтер
негіздік, қышқылдық және екідайлы деп
бөлінеді 4.Қышқылдар деп құрамы сутек
атомдарынан және қышқыл қалдығынан тұратын күрделі заттарды
айтады. 5.Қышқылдар құрамына қарай
оттекті, оттексіз және сутек атомдарының санына байланысты
бірнегізді, екінегізді, үшнегізді деп
жіктеледі 6.Негіздер деп құрамына бір
немесе бірнеше гидроксотоптармен байланысқан металл атомы кіретін
күрделі заттарды айтады 7.Суда еру қабілетіне
байланысты негіздер еритін және ерімейтін деп
жіктеледі Оқушылар топ бойынша осы
сұрақтарға жауап береді. 8.Тұздар 9.Қышқыл құрамындағы сутек
атомдары металл атомымен толық алмасқан тұздарды
айтады
Мақсаты: оқушылардың қатыстырылуы
арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
Оқушылар жауап беру
арқылы белсенділігіне қарай жеке бағаланады.Әр жауап берген сұраққа
1балл беріледі.
Дескриптор.
Бейорганикалық
қосылыстардың кластарын
сәйкестендіреді
\
Көрнекі
әдістер.
Химия 8-сынып
Оспанова. Жұмыс
дәптері
Жаңа сабаққа
кіріспе
15мин
Топтық
жұмыс Жеке
жұмыс
8.Мұғалім жаңа сабақты түсіндіру үшін ең
бірінші оқушыларға жұмбақ ретінде сұрақ
қояды.
Реттік нөмірі 6-ға тең, IVA тобында
орналасқан химиялық
элемент
Бүгінгі өтетін жаңа
тақырыбымыз-Көміртектің жалпы сипаттамасы және оның аллотропиялық
түрөзгерістері.
Жаңа сабақтың тақырыбымен және оқу мақсатымен
таныстырады.
Мұғалім Learning.apps сайты
арқылы
Оқушыларға қызықты тапсырма
орындатады
Мұғалім 185-беттегі 2-тапсырманың біреуін
оқушыларға орындап
көрсетеді
. Оқушылар көміртек деп жауап
береді. жаңа тақырыпты түсіну үшін
мұғалімді мұқият
тыңдайды. 3топ көміртектің аллотропиялық
түрөзгерістерін табу арқылы бір-бірімен жарысып, әр топ балл
алады Оқушылар қалған элементтердің
тотығу дәрежелерін тауып, дәптерге
жазады
Мақсаты- Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлануды дамыту.
оқушының танымдық
дағдысы артады
ҚБ: Әр топқа белсенділікпен
қатысқан оқушыға 2 балл
беріледі
ҚБ тапсырмадағы тотығу
дәрежелерін дұрыс жазған оқушыға 2балл
беріледі
8 сынып.
Оспанова.
164
бет. Дәптермен
жұмыс
Сабақтың
ортасы
Жеке
жұмыс
Жұптық
жұмыс.
Әр оқушы жеке-жеке
тақтаға шығып, тапсырманы
орындайды. Оқушылар жұп болып, кестеден
негіздер мен оксидтердің формулаларын
табады.
ҚБ.Белсенді қатыспай
отырған оқушыларды тақтаға осы тапсырмаға шығарып, дұрыс жауапқа
1баллдан беріледі.
анықтайды.
https://learningapps.org/view25822944
сайты
8-сынып.
Оспанова. 166-бет
15мин Сабақты
бекіту
Зертханалық
жұмысты
бастамас
бұрын мұғалім
оқушылардан қауіпсіздік
ережесін
сұрайды,
жұмыстың
жасалу
барысын
сұрайды.
|













