|
Бөлім: |
8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ерсінбек А |
|
|
Күні: |
02.05.2025 ж |
|
|
Сыныбы: |
8-сынып |
|
|
Қатысушылар саны |
|
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары» тарауын қорытындылау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
Оқушылар тарау бойынша алған білімдерін қорытындылау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
-оксидтердің негіздердің, қышқыл, тұздардың жіктелуін және қасиеттерін білу, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастырады. |
|
|
Сабақ түрі |
Сайыс сабақ |
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 6 мин. |
Ұйымдастырушылық кезең Оқушылармен амандасу. Сабаққа қатысу бойынша тексеру. Сайыс кезеңдерімен таныстыру 1-кезең « Кім жылдам » 2-кезең « Сөре » 3-кезең « Қарқын» 4-кезең « Бақ пен бап » 5-кезең « Мәре » |
Ал енді маған қараңыз, менде сіздерде бүгін нәтижелі жұмыс жасауға шақырамын. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
|
|
3мин |
1-кезең « Кім жылдам » Оқушыларға сұрақтар қою арқылы 8 оқушы таңдап алу
1.Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары? 2. Азот қышқылының формуласы? 3. Оксидтер дегеніміз не? 4. Периодтық жүйеде қанша бейметалл бар? 5. Ерітінді дегеніміз не? 6. Ең көп қолданылатын еріткіш? 7. Галогендер қай топта орналасқан? 8. Күйдіргіш натр –дің формуласы |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
|
|
Сабақтың ортасы 8 мин. |
2-кезең « Сөре » Әр оқушыға 5 сұрақтан қойылады. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі. 1-оқушы.
2-оқушы
3-оқушы
4- оқушы
5- оқушы
6- оқушы
7- оқушы
8- оқушы
3- кезең « Қарқын» 7 мин Оқушыларға wordwall. Платформасында сәйкестендіру тапсырмасы беріледі. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар сәйкестендіру тапсырмаларын орындайды |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
|
|
Жеке жұмыс 7 мин |
4-кезең « Бақ пен бап » 1-тапсырма. Берілген суреттен химияға қатысты сөздерден мақал-мәтел құрастыру. Бұл кезең 4 ұпаймен бағаланады
Алтын күміс тас екен.
2-тапсырма. Берілген құрылымдық формулалар қай заттың формуласы екенін анықтау.
|
Оқушылар мақал-мәтел табады, құрылымдық формулалардан қандай зат екенін табады |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
|
|
Жеке жұмыс 8 мин |
5-кезең « Мәре » Бұл кезең 5 ұпаймен бағаланады.
NaOH+HCl→
Na+O2→
H2SO4+KOH→
Mg+O2→
P+O2→
S+O2→
Na2O+H2O→
Ca+ H2SO4→
|
Оқушыларға бейорганикалық қосылыстардың химиялық қасиеті бойынша реакция теңдеулері беріледі. Оқушылар Реакцияны аяқтап, теңестіру қажет. |
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 6 мин. |
Сабақты қорытындылау. Оқушылардың жинаған ұпай сандары бойынша жеңімпазды анықтау |
Үй жұмысы. С деңгейі 4-есеп,183 бет. |
Жеңімпазды мадақтау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары» тарауын қорытындылау
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары» тарауын қорытындылау
|
Бөлім: |
8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ерсінбек А |
|
|
Күні: |
02.05.2025 ж |
|
|
Сыныбы: |
8-сынып |
|
|
Қатысушылар саны |
|
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары» тарауын қорытындылау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
Оқушылар тарау бойынша алған білімдерін қорытындылау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
-оксидтердің негіздердің, қышқыл, тұздардың жіктелуін және қасиеттерін білу, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастырады. |
|
|
Сабақ түрі |
Сайыс сабақ |
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 6 мин. |
Ұйымдастырушылық кезең Оқушылармен амандасу. Сабаққа қатысу бойынша тексеру. Сайыс кезеңдерімен таныстыру 1-кезең « Кім жылдам » 2-кезең « Сөре » 3-кезең « Қарқын» 4-кезең « Бақ пен бап » 5-кезең « Мәре » |
Ал енді маған қараңыз, менде сіздерде бүгін нәтижелі жұмыс жасауға шақырамын. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
|
|
3мин |
1-кезең « Кім жылдам » Оқушыларға сұрақтар қою арқылы 8 оқушы таңдап алу
1.Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары? 2. Азот қышқылының формуласы? 3. Оксидтер дегеніміз не? 4. Периодтық жүйеде қанша бейметалл бар? 5. Ерітінді дегеніміз не? 6. Ең көп қолданылатын еріткіш? 7. Галогендер қай топта орналасқан? 8. Күйдіргіш натр –дің формуласы |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
|
|
Сабақтың ортасы 8 мин. |
2-кезең « Сөре » Әр оқушыға 5 сұрақтан қойылады. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі. 1-оқушы.
2-оқушы
3-оқушы
4- оқушы
5- оқушы
6- оқушы
7- оқушы
8- оқушы
3- кезең « Қарқын» 7 мин Оқушыларға wordwall. Платформасында сәйкестендіру тапсырмасы беріледі. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар сәйкестендіру тапсырмаларын орындайды |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
|
|
Жеке жұмыс 7 мин |
4-кезең « Бақ пен бап » 1-тапсырма. Берілген суреттен химияға қатысты сөздерден мақал-мәтел құрастыру. Бұл кезең 4 ұпаймен бағаланады
Алтын күміс тас екен.
2-тапсырма. Берілген құрылымдық формулалар қай заттың формуласы екенін анықтау.
|
Оқушылар мақал-мәтел табады, құрылымдық формулалардан қандай зат екенін табады |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
|
|
Жеке жұмыс 8 мин |
5-кезең « Мәре » Бұл кезең 5 ұпаймен бағаланады.
NaOH+HCl→
Na+O2→
H2SO4+KOH→
Mg+O2→
P+O2→
S+O2→
Na2O+H2O→
Ca+ H2SO4→
|
Оқушыларға бейорганикалық қосылыстардың химиялық қасиеті бойынша реакция теңдеулері беріледі. Оқушылар Реакцияны аяқтап, теңестіру қажет. |
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 6 мин. |
Сабақты қорытындылау. Оқушылардың жинаған ұпай сандары бойынша жеңімпазды анықтау |
Үй жұмысы. С деңгейі 4-есеп,183 бет. |
Жеңімпазды мадақтау |
|
шағым қалдыра аласыз





















