Биология пәнінен қысқа мерзімді (сабақ) жоспары №__
|
Бөлім: |
Тұқымқуалау мен өзгергіштік |
|
|
Педагогтің ТАӘ |
Серікказы Дина |
|
|
Күні/Дата: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Белгілердің тұқымқуалаудағы ДНҚ ның рөлі |
|
|
Оқу бағдарла масына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.4.1 адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттейді |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы / Начало урока |
Миға шабуыл сұрағы
-Не себепті күнбағыстан мақта өміп шықпайды? Суреттерге қатысты қойылатын сұрақтар:
Видео арқылы сабақ түсіндіру |
Суреттерге қарап өз ойларын айтады Сұрақтарға жауап бере отырып жалпы тақырып атауын анықтауға тырысады |
3 «шапалақ әдісі»
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
ИК тақта Cуреттер Видео https://youtu.be/xfyJeyRq5Wo?si=RFS-EBr6qeGX41pF |
|
Сабақтың ортасы
1-тапсырма |
Оқушыларды 2 санаққа санатып, 2 топқа бөледі Топтық жұмыс «Қызықты ребус» Ойын барысында ребус шешу арқылы оқушылардың тақырыпқа деген қызығушылығын арттыру және оқу процесін түрде ұйымдастыру. |
Ребус дұрыс шешімін тауып, оларға анықтама беру арқылы мысалдар келтіреді |
Ребусты дұрыс шешімін таба алады-1 балл Анықталған сөзге түсінік пен мысал береді. – 2 балл |
|
|
2-тапсырма |
Жұптық жұмыс «Жұбын тап» |
Ссылка арқылы кіріп, ондағы ДНҚ қағидаттарын ескере отырып дұрыс байланыстарын таба алады; Тұқымқуалаушылык пен өзгерткіштік белгілерін ажырата орналастырады |
Оқушы жұптарын дұрыс анықтап, уақытында орындады.-2 балл Тұқымқуалаушылык пен өзгерткіштік белгілерін ажыратады – 2 балл |
|
|
3-тапсырма |
Жеке жұмыс «Органикалық қосылыстар жұмбағы» проблемалық сұрақтар
Cұрақтар түрлері: Неліктен кейбір белгілер ата-аналарына ұқсас, ал кейбіреулері толығымен басқа болады? ДНҚ мутациялары белгілерінің тұқым қуалауына қалай әсер ету мүмкін? Ата-аналардың екеуі де көк көзді болса, олардың балаларының көзі басқа түсте болуы мүмкін бе және неге? Белгілі бір белгінің тұқым қуалауы тек ДНҚ-ға байланысты ма, әлі қоршаған ортаның да рөлі бар ма? Егер ДНҚ-да өзгеріс болса, бұл қандай тұқым қуалайтын ауруларға мүмкін болады деп ойлайсың? Тұқымқуалаушылық жайлы не айта аласың? Гендер мен хромасомалардың тұқымқуалаудағы рөлі қандай және олар қалай әрекеттеседі? Неліктен кейбір тұқым қуалайтын белгілер ұрпақтан ұрпаққа берілмей қалуы мүмкін деп ойлайсың? ДНҚ жайлы білмеу болашағымызға қалай әсер етуі мүмкін? |
Оқушылар берілген сұрақтарға тұрғысынан жауап беру кезінде өмірден мысал келтіреді немесе қызықты ақпарат қосады. |
Берілген сұрақтарға тұрғысынан жауап береді-2балл Сыни тұрғыда өмірден мысалдар келтіреді-1 балл |
Қағаз сурет |
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
Бағалау |
Кері байланыс: Бүгінгі сабақтағы алған ақпараттарды әр оқушы енгізеді. (Бұл кері байланыс түрі, яғни «Тикток әдісі» арқылы кері байланыс беру, оқушылардың өз – өзіне есеп беруіне, ойларын тұжырымдауына және қызықты қорытындылар шығаруына көмектеседі.)
Қорытынды. Мұғалім сабақты қорытындылайды, белсенді оқушыларды марапаттайды. |
Бүгінгі сабақтағы алған ақпараттарды әр оқушы енгізеді (Бұл кері байланыс түрі, яғни «Тикток әдісі» арқылы кері байланыс беру, оқушылардың өз – өзіне есеп беруіне, ойларын тұжырымдауына және қызықты қорытындылар шығаруына көмектеседі.) Оқушылар лайк белгісіне сабақтағы ұнаған |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Белгілердің тұқымқуалаудағы ДНҚ ның рөлі
Белгілердің тұқымқуалаудағы ДНҚ ның рөлі
Биология пәнінен қысқа мерзімді (сабақ) жоспары №__
|
Бөлім: |
Тұқымқуалау мен өзгергіштік |
|
|
Педагогтің ТАӘ |
Серікказы Дина |
|
|
Күні/Дата: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Белгілердің тұқымқуалаудағы ДНҚ ның рөлі |
|
|
Оқу бағдарла масына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.4.1 адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқым қуаламайтын белгілерді зерттейді |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы / Начало урока |
Миға шабуыл сұрағы
-Не себепті күнбағыстан мақта өміп шықпайды? Суреттерге қатысты қойылатын сұрақтар:
Видео арқылы сабақ түсіндіру |
Суреттерге қарап өз ойларын айтады Сұрақтарға жауап бере отырып жалпы тақырып атауын анықтауға тырысады |
3 «шапалақ әдісі»
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
ИК тақта Cуреттер Видео https://youtu.be/xfyJeyRq5Wo?si=RFS-EBr6qeGX41pF |
|
Сабақтың ортасы
1-тапсырма |
Оқушыларды 2 санаққа санатып, 2 топқа бөледі Топтық жұмыс «Қызықты ребус» Ойын барысында ребус шешу арқылы оқушылардың тақырыпқа деген қызығушылығын арттыру және оқу процесін түрде ұйымдастыру. |
Ребус дұрыс шешімін тауып, оларға анықтама беру арқылы мысалдар келтіреді |
Ребусты дұрыс шешімін таба алады-1 балл Анықталған сөзге түсінік пен мысал береді. – 2 балл |
|
|
2-тапсырма |
Жұптық жұмыс «Жұбын тап» |
Ссылка арқылы кіріп, ондағы ДНҚ қағидаттарын ескере отырып дұрыс байланыстарын таба алады; Тұқымқуалаушылык пен өзгерткіштік белгілерін ажырата орналастырады |
Оқушы жұптарын дұрыс анықтап, уақытында орындады.-2 балл Тұқымқуалаушылык пен өзгерткіштік белгілерін ажыратады – 2 балл |
|
|
3-тапсырма |
Жеке жұмыс «Органикалық қосылыстар жұмбағы» проблемалық сұрақтар
Cұрақтар түрлері: Неліктен кейбір белгілер ата-аналарына ұқсас, ал кейбіреулері толығымен басқа болады? ДНҚ мутациялары белгілерінің тұқым қуалауына қалай әсер ету мүмкін? Ата-аналардың екеуі де көк көзді болса, олардың балаларының көзі басқа түсте болуы мүмкін бе және неге? Белгілі бір белгінің тұқым қуалауы тек ДНҚ-ға байланысты ма, әлі қоршаған ортаның да рөлі бар ма? Егер ДНҚ-да өзгеріс болса, бұл қандай тұқым қуалайтын ауруларға мүмкін болады деп ойлайсың? Тұқымқуалаушылық жайлы не айта аласың? Гендер мен хромасомалардың тұқымқуалаудағы рөлі қандай және олар қалай әрекеттеседі? Неліктен кейбір тұқым қуалайтын белгілер ұрпақтан ұрпаққа берілмей қалуы мүмкін деп ойлайсың? ДНҚ жайлы білмеу болашағымызға қалай әсер етуі мүмкін? |
Оқушылар берілген сұрақтарға тұрғысынан жауап беру кезінде өмірден мысал келтіреді немесе қызықты ақпарат қосады. |
Берілген сұрақтарға тұрғысынан жауап береді-2балл Сыни тұрғыда өмірден мысалдар келтіреді-1 балл |
Қағаз сурет |
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
Бағалау |
Кері байланыс: Бүгінгі сабақтағы алған ақпараттарды әр оқушы енгізеді. (Бұл кері байланыс түрі, яғни «Тикток әдісі» арқылы кері байланыс беру, оқушылардың өз – өзіне есеп беруіне, ойларын тұжырымдауына және қызықты қорытындылар шығаруына көмектеседі.)
Қорытынды. Мұғалім сабақты қорытындылайды, белсенді оқушыларды марапаттайды. |
Бүгінгі сабақтағы алған ақпараттарды әр оқушы енгізеді (Бұл кері байланыс түрі, яғни «Тикток әдісі» арқылы кері байланыс беру, оқушылардың өз – өзіне есеп беруіне, ойларын тұжырымдауына және қызықты қорытындылар шығаруына көмектеседі.) Оқушылар лайк белгісіне сабақтағы ұнаған |
|
|
шағым қалдыра аласыз





















