|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3В Теңдік және теңсіздік |
Мектеп:А.Тілеубердин атындағы жалпы орта мектебі Пәні:математика |
|||
|
Күні: 21.02.2018 |
Мұғалімнің аты - жөні : Орынбасар Ж |
|||
|
Сынып: 1 Ә |
Қатысқандар саны:20 |
Қатыспағандар аны: |
||
|
Сабақ тақырыбы: |
Белгісіз азайтқышы бар теңдеуді шешу |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.2.2 теңдеуді іріктеуарқылы жəне қосу, азайтубайланысының негізінде шешу |
|||
|
Cабақ мақсатттары |
Барлық оқушылар: қосу мен азайту арасындағы қатынастар негізінде теңдік құру үшін әріпті өрнектерді қолданады Көбі: амалдарының қатынасы негізінде теңдеулерді шешеді; Кейбірі: өмірде қолданады |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Азайғыш, азайтқыш, айырманың мәні |
|||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» құндылығына сәйкес, оқушылардың патриоттық борышы – Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілікке баулу. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Көркем еңбек |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылым, теңдеу туралы бейне материал imektep сайтынан |
|||
|
Бастапқы білім |
Теңдеу туралы түсініктері бар |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|
|
Басталуы |
2 мин |
Ұйымдастыру: «Комплименттер бұрқасыны» Психологиялық дайындық. Әсем гүлдей сүйкімді біз баламыз Математика оқулығын аламыз Озық оймен ынта жігер талаппен Білім нәрін бойға жинап аламыз Топқа бөлу. Жинақ полотносы арқылы 1-топ. Теңдіктер 2-топ. Теңсіздіктер 3-топ. Әріпті өрнек 4-топ. Санды өрнек Ой шақыру. (Мақсат қою.Проблемалық жағдаят.) МК) Оқулықпен жұмыс.( 50-51 бет). Ұжыммен орындалады. Белгісіз азайтқышы — бүтін
шаманың бөлігі, сондықтан оны табу үшін бүтіннен белгілі бөлікті
бөліп алу, яғни азайғйштан белгілі айырманың мәнін азайту
керек. |
Шаттық шеңбері |
|
|
Ортасы |
5 мин 10 мин 10 мин 7 мин 8 мин |
(Т.ж) Ойлан – топтас- бөліс №1 Сандық сәуленің көмегімен теңдеулерді шеш. 9-а=4 13-d=10 20-c=12 9-d=8 Дискриптор: -Теңдеуді сандық сәуленің көмегімен шеше алады; ҚБ: жұлдызша (Т.ж) №2 Бөшкеде қанша су қалды? Оқушылар есепті шешу кезінде 40 – х = 10 теңдігін құрады. Оқушылар қанша су жұмсалғанын табу үшін 40 санынан 10-ды шегереді немесе 10 санын 40-қа дейін толықтырады. Жауабы: 30 литр су. Дискрипторы: Белгісіз азайтқышы бар теңдеудің мәнін табу үшін азайғышты белгілі айырманың мәнінен азайтады. (Д) №3
Ілияста 7 кәмпит болған .Ол бірнеше кәмпит жеді.Онда 5 кәмпит қалды.Ілияс неше кәмпит жеді? 7 – х =5 түріндегі теңдеу құрастырып, шешу жолы туралы жалпы қорытындылайды. Дискрипторы: -Мәселе есепті теңдеу құру арқылы шеше алады; -Белгісіз азайтқышы бар теңдеудің мәнін табу үшін азайғыштан белгілі айырманың мәнін азайтады. (Жұ.ж) «Сандық калейдоскоп» №4 Орындап көр. Жұбыңмен ойна. Дескрипторы:
Сергіту
сәті (Ж.ж)
Дискриптор:
|
Оқулық Оқулықпен дәптермен жұмыс Оқулық парақшалар маркер Оқулық оқулық, моншақ,қорап |
|
|
Аяқталуы |
3 мин |
Кім жылдам? Ағаштағы теңдеудің жауабын тамырымен қос.
Дискриптор: -Теңдеудің жауабын тауып дұрыс тамырымен қоса алады Кері байланыс Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бағдаршам арқылы бағалау |
|
|
|
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді? |
|
|||
|
Қорытынды бағамдау |
||||
|
Қандай екі нәрсе табысты
болды? (оқытуды да оқуды да ескеріңіз) 2. |
||||
|
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алады? (оқытуды да оқуды да ескеріңіз) |
||||
|
2. 1. |
||||
|
2. |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
БЕЛГІСІЗ АЗАЙҒЫШЫ БАР ТЕҢДЕУ
БЕЛГІСІЗ АЗАЙҒЫШЫ БАР ТЕҢДЕУ
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3В Теңдік және теңсіздік |
Мектеп:А.Тілеубердин атындағы жалпы орта мектебі Пәні:математика |
|||
|
Күні: 21.02.2018 |
Мұғалімнің аты - жөні : Орынбасар Ж |
|||
|
Сынып: 1 Ә |
Қатысқандар саны:20 |
Қатыспағандар аны: |
||
|
Сабақ тақырыбы: |
Белгісіз азайтқышы бар теңдеуді шешу |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.2.2 теңдеуді іріктеуарқылы жəне қосу, азайтубайланысының негізінде шешу |
|||
|
Cабақ мақсатттары |
Барлық оқушылар: қосу мен азайту арасындағы қатынастар негізінде теңдік құру үшін әріпті өрнектерді қолданады Көбі: амалдарының қатынасы негізінде теңдеулерді шешеді; Кейбірі: өмірде қолданады |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Азайғыш, азайтқыш, айырманың мәні |
|||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» құндылығына сәйкес, оқушылардың патриоттық борышы – Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілікке баулу. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Көркем еңбек |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылым, теңдеу туралы бейне материал imektep сайтынан |
|||
|
Бастапқы білім |
Теңдеу туралы түсініктері бар |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|
|
Басталуы |
2 мин |
Ұйымдастыру: «Комплименттер бұрқасыны» Психологиялық дайындық. Әсем гүлдей сүйкімді біз баламыз Математика оқулығын аламыз Озық оймен ынта жігер талаппен Білім нәрін бойға жинап аламыз Топқа бөлу. Жинақ полотносы арқылы 1-топ. Теңдіктер 2-топ. Теңсіздіктер 3-топ. Әріпті өрнек 4-топ. Санды өрнек Ой шақыру. (Мақсат қою.Проблемалық жағдаят.) МК) Оқулықпен жұмыс.( 50-51 бет). Ұжыммен орындалады. Белгісіз азайтқышы — бүтін
шаманың бөлігі, сондықтан оны табу үшін бүтіннен белгілі бөлікті
бөліп алу, яғни азайғйштан белгілі айырманың мәнін азайту
керек. |
Шаттық шеңбері |
|
|
Ортасы |
5 мин 10 мин 10 мин 7 мин 8 мин |
(Т.ж) Ойлан – топтас- бөліс №1 Сандық сәуленің көмегімен теңдеулерді шеш. 9-а=4 13-d=10 20-c=12 9-d=8 Дискриптор: -Теңдеуді сандық сәуленің көмегімен шеше алады; ҚБ: жұлдызша (Т.ж) №2 Бөшкеде қанша су қалды? Оқушылар есепті шешу кезінде 40 – х = 10 теңдігін құрады. Оқушылар қанша су жұмсалғанын табу үшін 40 санынан 10-ды шегереді немесе 10 санын 40-қа дейін толықтырады. Жауабы: 30 литр су. Дискрипторы: Белгісіз азайтқышы бар теңдеудің мәнін табу үшін азайғышты белгілі айырманың мәнінен азайтады. (Д) №3
Ілияста 7 кәмпит болған .Ол бірнеше кәмпит жеді.Онда 5 кәмпит қалды.Ілияс неше кәмпит жеді? 7 – х =5 түріндегі теңдеу құрастырып, шешу жолы туралы жалпы қорытындылайды. Дискрипторы: -Мәселе есепті теңдеу құру арқылы шеше алады; -Белгісіз азайтқышы бар теңдеудің мәнін табу үшін азайғыштан белгілі айырманың мәнін азайтады. (Жұ.ж) «Сандық калейдоскоп» №4 Орындап көр. Жұбыңмен ойна. Дескрипторы:
Сергіту
сәті (Ж.ж)
Дискриптор:
|
Оқулық Оқулықпен дәптермен жұмыс Оқулық парақшалар маркер Оқулық оқулық, моншақ,қорап |
|
|
Аяқталуы |
3 мин |
Кім жылдам? Ағаштағы теңдеудің жауабын тамырымен қос.
Дискриптор: -Теңдеудің жауабын тауып дұрыс тамырымен қоса алады Кері байланыс Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бағдаршам арқылы бағалау |
|
|
|
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді? |
|
|||
|
Қорытынды бағамдау |
||||
|
Қандай екі нәрсе табысты
болды? (оқытуды да оқуды да ескеріңіз) 2. |
||||
|
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алады? (оқытуды да оқуды да ескеріңіз) |
||||
|
2. 1. |
||||
|
2. |
||||
шағым қалдыра аласыз
















