Материалдар / Бердібек Сопақбаев "Менің атым Қожа" повестен үзінді

Бердібек Сопақбаев "Менің атым Қожа" повестен үзінді

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабақта қазіргі жаңашыл әдіс- тәсілдерді қоса отырып, өтілген сабақ.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Ақпан 2023
276
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Білім беру ұйымы

Ават орта мектебі

Пән/Сынып:

қазақ әдебиеті, 5-сынып

Тарау немесе бөлім атауы:

6-бөлім: Адамгершілік – асыл қасиет

Мұғалімнің аты-жөні:

Раева А.Д

Сабақтың тақырыбы:

Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді

Оқу мақсаттары:

5.1.1.1 Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.

Сабақ мақсаты:

Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды.

Бағалау критериі:

Оқиғалар жүйесін рет-ретімен айтады;

Шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжетік дамуын сипаттайды;


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыты

1 минут

Ұйымдастыру

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сәлеметсіздер ме?

5-сыныптың қазақ әдебиеті пәніне қош келдіңіздер!

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Бүгінгі сабақта:

Сенің білетінің:

«Менің атым Қожа» повесінен үзінді.

Сенің меңгеретінің:

Оқиғалар жүйесін рет-ретімен айта аласың;

Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжетік дамуын сипаттайсың;

1.Психологиялық ахуал туғызу. «Сағат» әдісі бойынша Сыныпты сабақ басталмас бұрын 3 топқа бөліп отырғызамын. Осы кезде топтың аталуына тоқталамын.

1.«Менің атым Қожа», 2.«Жолдама», «Түбінде адам болатын бала» топтары Топқа бөлу арқылы оқушылардың бүгінгі сабаққа деген қызығушылығын арттыру.

Оқушылар топқа бөлінеді. Топтың атын оқи отырып, өзіндік пікірін айтады.

«Өткенге үңілсек» әдісі арқылы өткен сабаққа шолу жасау

Оқушылар топқа бөлінеді. Топтың атын оқи отырып, өзіндік пікірін айтады.

«Өткенге үңілсек» әдісі арқылы өткен сабаққа шолу жасау.

(Ортада стол алдында Қожа отырады) . Қожа сөзінен кейін фильмнен үзінді көрсетіледі.


Оқушыларға сұрақ қойылады:

1. Балалар, бұл киноны көрдіңдер ма, қандай кинодан үзінді деп ойлайсыңдар?

2. Бұл фильмнің басты кейіпкері кім?

3. Фильмнің авторы кім?


ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Видео-аудио суреттер, кесте, диограмма, презентация, электронды құралдар, т.б.

3-5 минут

Жаңа сабақ

Білгенің жөн:


Фабула дегеніміз – көркем шығармада суреттелген оқиғаны рет-ретімен жүйелеу, мазмұндау, әңгімелеу

Сюжет дегеніміз – өзара жалғасқан оқиғалар тізбегі, біртұтас желісі.

Сюжеттің жүйелі тұтастығы да, жекелеген сәттері де, яғни бастамасы, дамуы, шиеленісуі, шарықтау шегіне жетуі, шешімі немесе аяқталуы болады.



Бүгінгі сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.. Әр топқа үш минуттан уақыт беріледі. Белгілі уақыттан соң топтан бір оқушыдан шығып, «Аквариум»әдісі арқылы қарсы топтарға өз мәтіндерінің мазмұнын таныстырады.




Осы кезде бір оқушы қолында конверті бар кіріп келеді. Бізге хат келіпті апай деп сабақтың мақсатын таныстырып өтеді).







1-тапсырма. Т.Ж

Топтарға мәтін мазмұнының бөлігі ұсынылады Дескрипторлар:

-. Мәтін мазмұнымен танысады.

-. Мәтін мазмұнын түсінеді.

-. Мәтінді мазмұндайды.

- Сұрақ дайындап қояды.









ҚБ




Оқулық «Атамұра» баспасы, 2017 ж А.Ақтанова, А.Жүндібаева

1-3 минут









Тапсырмалар

2-тапсырма. Шығармаға сүйене

отырып, берілген ақпараттың дұрыс

немесе бұрыс екендігін табыңыз.



Ақпарат

Дұрыс

Дұрыс емес

Саябанға көтерілдім де сол арадағы тақтай орындықта тосып отырдым.



Директор кабинетіне осы мектепте бір оқушы ең көп бас сұқса, сол мен болармын деймін.



Мен сенің әкеңе қарыздар емеспін.



Мені қазіргі талқыға салып отырған тәртіпсіздік қылықтарымның қай-қайсының да себебі жоқ еді.



Әсіресе, оң жақта, директорға таман отырған Майқанованың сұсы қатал да сұрапыл көрінген жоқ.



Алдымда қақпан құрулы тұрғандай жыбырлап бір-екі аттадым...



Қоймаймын енді, кешіріңіздер!



-Қадыров түбінде адам болатын бала, - дейді Майқанова




Дескриптор:

  • Берілген ақпаратты оқиды;

  • Дұрыс, дұрыс еместігін анықтайды.













Ықтимал жауап!

Ақпарат

Дұрыс

Дұрыс емес

Саябанға көтерілдім де сол арадағы тақтай орындықта тосып отырдым.

+


Директор кабинетіне осы мектепте бір оқушы ең көп бас сұқса, сол мен болармын деймін.

+


Мен сенің әкеңе қарыздар емеспін.


+

Мені қазіргі талқыға салып отырған тәртіпсіздік қылықтарымның қай-қайсының да себебі жоқ еді.


+

Әсіресе, оң жақта, директорға таман отырған Майқанованың сұсы қатал да сұрапыл көрінген жоқ.


+

Алдымда қақпан құрулы тұрғандай жыбырлап бір-екі аттадым...

+


Қоймаймын енді, кешіріңіздер!


+

-Қадыров түбінде адам болатын бала, - дейді Майқанова

+












Қ.Б «Доллор» арқылы бағалау








1-3 минут







Тәжірибе

3-тапсырма. «Галлереяға саяхат» әдісі арқылы шығарманың жанрына қарай сюжеттік дамуын анықтаңыз.

Shape1

Композициялық

талдау









Shape2 Shape3 Shape5 Shape4

Shape6









1.Шығарманың басталуы 5.Шешімі








2.Байланысы 4.Шарықтау шегі







3.Шиеленісі






Дескриптор:

  • Суретке қарап, шығарманың композициясын анықтайды;

  • - шығарманың сюжеттік дамуын сипаттайды.



Өзіңді тексер!!!


Шығарманың сюжеттік дамуы:

  1. Шығарманың басталуы - Қожаның өз-өзіне риза болмауы.

  2. Байланысы – Кітап мәселесі.

  3. Шиеленісі – Бақаның әлегі.

  4. Шарықтау шегі – Педсоветке салу.

  5. Шешімі – Түбінде адам болатын бала.






































2 минут

Бекіту























Бағалау


3-тапсырма. Бекіту тапсырмасы.


Шығармадан Қожаның тәртіпсіздіктен бас тартып, адам болуға бет бұрған қадамын көрсететін әрекетін тауып алып, өз көзқарасыңызды білдіріңіз.




Өзіңді тексер!!!


... – Қадыров Қожаның жекебас құпия кеңесі ашық деп жариялаймын. Күн тәртібінде бір-ақ мәселе – тәртіпті, үлгілі оқушы болу үшін мен бұдан былай не істеуім керек?

...«Бірінші. Тәртіпсіздік кісіні жексұрын көрсетіп бітеді екен. Оған көзім әден жетті. Әрі бұл адамның келешегі үшін зиян... Сондықтан қалай еткенде де тәртіпті болуым керек. Ол үшін...


Дескриптор:

  • Шығармадан үзіндіні табады;

  • өз ойын жазады;

  • өз көзқарасына шығармадан дәлелдер келтіре алады;

  • тақырып бойынша қорытынды жасайды.


















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ