|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
БЕКІТЕМІН |
|||
|
Күні: |
||||
|
Пәні: Қазақстан тарихы |
Мұғалімнің аты-жөні: Н.Х.Габбасова |
|||
|
Сынып: 5 «А» «Б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Берел қорғандары.Зерттеу сұрағы. Берел қорымынан табылған олжалар сақтардың мәдениетін қалай сипаттайды? |
|||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа білімді игеру сабағы |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.2.1 ежелгі археологиялық ескерткіштерді сипаттау |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Білу және түсіну дағдысы: тұрақ, оба, қорған, қорым,тайпа,сақтар ұғымының мағыналарының кемінде 4-уін біледі; Қолдану дағдысы: Берел қорымның кем дегенде үш ерекшелігін анықтайды Сыни ойлау мен талдау дағдысы: Ой ұшқырлығы, логикалық ойлау, күнделікті өмірде өз білімдерін қолдану. Сөйлеу дағдысы: Оқушылар ақпарат алмасады, диалог құрайды. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Тайпа,тайпалық бірлестік, абыздар,жауынгерлер,егіншілер мен малшылар Мемлекет,көсем,патша, әскери демократия, археология, оба, қорған,ескерткіш ат әбзелдері |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Туған жеріміздің тарихында бірнеше мыңжылдықтар бар, оның беттерінде ата-бабаларымыздың ұлы істері сақталған . Оқушылармызға тарихи жәдігерлерді таныстырып ұлттық танымы мол ұрпақ қалыптастыру. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сабақ кезінде оқушыларға дүниежүзі тарихы, география пәндерімен байланыс орнатылады. |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақ кезнде оқушыларға бейнеролик, презентация көрсетіледі. |
|||
|
Бастапқы білім |
Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту кезеңі
|
Оқушылармен сәлемдесу «Үй тапсырмасын тексеру» Тест 1.Сақтарды «Әлемдегі ең әділ, ең шыншыл» деп есептегендер А) Гректер В) Парсылар С)Қытайлар Д) Египеттіктер Жауабы:А 2. Сақтардың негізгі шаруашылығы А) Егіншілік В) Мал шаруашылығы С) Аңшылық Д) Терімшілік Жауабы:В 3. Аңдық стиль пайда болған ғасыр А) Б.з.б 4 ғасыр В) Б.з.б 6 ғасыр С) Б.з.б 7 ғасыр Д) Б.з.б 9 ғасыр Жауабы:С 4. «Алтын киімді адам» қай жылы табылды? А)1966ж В)1965ж С)1960ж Д)1969ж Жауабы:Д 5.Жетісу жеріндегі Есік қорғанынан табылған жәдігер
А) «Алтын киімді
адам» А) Андронов мәдениеті 6. «Алтын киімді адамды» кім тапқан? А) Ә. Марғұлан В) К.Ақышев С) З. Самашев Д) Герадот Жауабы:В
7. «Алтын киімді адамның» жас шамасы А)10-11 жас В)12-15жас С)17-18жас Д)19-20 жас Жауабы:С 8. Шілікті алып қорғанының биіктігі А)1-5 метр В)4-3 метр С) 5-7 метр Д)8-10 метр Жауабы:Д 9. Іле өзенінің оң жақ жағалауындағы сақ қорымы А)Есік В)Шілікті С)Бесшатыр Д)Берел Жауабы:С 10.Шілікті қорғанының 2003 жылы зерттеген кім? А)С.Черников В)К.Акышев С)Ә.Төлеубаев Д)А.Алпысбаев Жауабы:С Оқушылардың ойларын тыңдағаннан кейін сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары айтылады. |
https://www.youtube.com/watch?v=Ovd6VUdmRhY Презентация |
||
|
Сабақтың ортасы
|
Оқушыларды «Мозаика» әдісі арқылы топқа бөлу. 1.Зергерлер 2.Зерттеушілер Оқушыларға суреттің фрагменттері беріледі. Әр оқушы қолындағы фрагментті сәйкестендіріп өзінің тобын табады. Құрылған сурет бойынша топқа отырады.
Мағынаны тану кезеңі Бейне ролик көрсету. Оқушылар бейнероликті көріп болғаннан кейін топпен жұмыс жасайды. Постермен жұмыс 1-Зергерлер тобы: Құнды жәдігерлер 1-сұрақ. Берел қорымынан қандай құнды жәдігерлер табылды? 2- Зерттеушілер тобы. Берел қорымы тақырыбына постер құрайды және қорғайды. 1-сұрақ. Жалпы Берел қорымы туралы не айталасыздар?
Қосымша тапсырма: Берел адамының бір күнгі өмірін суреттеуге тапсырма беру . Оқушы үш деңгейлік тапсырмалардың бірін таңдап орындау мүмкіндік беру. 1. Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын 3-4 сурет салады. 2. Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын 10 сөйлемнен тұратын әңгіме құрастыру. 3. Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын күнделік жазу. Жауаптары: Суреттегі ер адам өзінің сүйікті атының үстінде, барлық қару жарақ тарын асынған. Аңшылыққа бара жатыр. Берел қорымынан табылған екі адам туралы әңгіме. Бірі анасы, екіншісі 30-35 жастағы ұлы. Үй жиһазы мен киім кешек, ыдыс аяқтары жерленген. Ер адам тайпа көсемі болғандықтан тайпа жиналысын ашып, ел қауіпсіздігі мәселлерін шешкен. Күнделікті берел адамы атынан толтыру. Әрбір топ сабақтың тақырыбына байланысты эссе жазады. Мұғалімнің нұсқауы бойынша екі топ эсселерін алмастырады да бір- брінің эсселерін жалғастырып жазып аяқтайды. Әр топ өзінің хатын кері алады. |
|
||
|
Сабақтың соңы Қорытындылау кезеңі
|
«Синквейн» әдісі 1-топ Қорым 2-топ Көсем Осы сөздерге бес жол өлең құрастыртыңыз Кері байланыс: «Тастарды жина» сабақтың басында мұғалім оқушыларға екі-үш тастан таратады. Сабақтың соңында мұғалім оқушылардан қолдарыңдағы тасты кімге бергісі келетінін сұрайды. Оқушылар қолындағы тасты өздерінің ойынша сабақта белсенділік танытқан оқушыларға табыстайды. Оқушылар өздерінің жасаған таңдауларын дәлелдейді.
Мұғалім: Оқушылардың алынған тастарына қарай бағалайды.
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Берел қорымдары 5-сынып
Берел қорымдары 5-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
БЕКІТЕМІН |
|||
|
Күні: |
||||
|
Пәні: Қазақстан тарихы |
Мұғалімнің аты-жөні: Н.Х.Габбасова |
|||
|
Сынып: 5 «А» «Б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Берел қорғандары.Зерттеу сұрағы. Берел қорымынан табылған олжалар сақтардың мәдениетін қалай сипаттайды? |
|||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа білімді игеру сабағы |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.2.1 ежелгі археологиялық ескерткіштерді сипаттау |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Білу және түсіну дағдысы: тұрақ, оба, қорған, қорым,тайпа,сақтар ұғымының мағыналарының кемінде 4-уін біледі; Қолдану дағдысы: Берел қорымның кем дегенде үш ерекшелігін анықтайды Сыни ойлау мен талдау дағдысы: Ой ұшқырлығы, логикалық ойлау, күнделікті өмірде өз білімдерін қолдану. Сөйлеу дағдысы: Оқушылар ақпарат алмасады, диалог құрайды. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Тайпа,тайпалық бірлестік, абыздар,жауынгерлер,егіншілер мен малшылар Мемлекет,көсем,патша, әскери демократия, археология, оба, қорған,ескерткіш ат әбзелдері |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Туған жеріміздің тарихында бірнеше мыңжылдықтар бар, оның беттерінде ата-бабаларымыздың ұлы істері сақталған . Оқушылармызға тарихи жәдігерлерді таныстырып ұлттық танымы мол ұрпақ қалыптастыру. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сабақ кезінде оқушыларға дүниежүзі тарихы, география пәндерімен байланыс орнатылады. |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақ кезнде оқушыларға бейнеролик, презентация көрсетіледі. |
|||
|
Бастапқы білім |
Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту кезеңі
|
Оқушылармен сәлемдесу «Үй тапсырмасын тексеру» Тест 1.Сақтарды «Әлемдегі ең әділ, ең шыншыл» деп есептегендер А) Гректер В) Парсылар С)Қытайлар Д) Египеттіктер Жауабы:А 2. Сақтардың негізгі шаруашылығы А) Егіншілік В) Мал шаруашылығы С) Аңшылық Д) Терімшілік Жауабы:В 3. Аңдық стиль пайда болған ғасыр А) Б.з.б 4 ғасыр В) Б.з.б 6 ғасыр С) Б.з.б 7 ғасыр Д) Б.з.б 9 ғасыр Жауабы:С 4. «Алтын киімді адам» қай жылы табылды? А)1966ж В)1965ж С)1960ж Д)1969ж Жауабы:Д 5.Жетісу жеріндегі Есік қорғанынан табылған жәдігер
А) «Алтын киімді
адам» А) Андронов мәдениеті 6. «Алтын киімді адамды» кім тапқан? А) Ә. Марғұлан В) К.Ақышев С) З. Самашев Д) Герадот Жауабы:В
7. «Алтын киімді адамның» жас шамасы А)10-11 жас В)12-15жас С)17-18жас Д)19-20 жас Жауабы:С 8. Шілікті алып қорғанының биіктігі А)1-5 метр В)4-3 метр С) 5-7 метр Д)8-10 метр Жауабы:Д 9. Іле өзенінің оң жақ жағалауындағы сақ қорымы А)Есік В)Шілікті С)Бесшатыр Д)Берел Жауабы:С 10.Шілікті қорғанының 2003 жылы зерттеген кім? А)С.Черников В)К.Акышев С)Ә.Төлеубаев Д)А.Алпысбаев Жауабы:С Оқушылардың ойларын тыңдағаннан кейін сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары айтылады. |
https://www.youtube.com/watch?v=Ovd6VUdmRhY Презентация |
||
|
Сабақтың ортасы
|
Оқушыларды «Мозаика» әдісі арқылы топқа бөлу. 1.Зергерлер 2.Зерттеушілер Оқушыларға суреттің фрагменттері беріледі. Әр оқушы қолындағы фрагментті сәйкестендіріп өзінің тобын табады. Құрылған сурет бойынша топқа отырады.
Мағынаны тану кезеңі Бейне ролик көрсету. Оқушылар бейнероликті көріп болғаннан кейін топпен жұмыс жасайды. Постермен жұмыс 1-Зергерлер тобы: Құнды жәдігерлер 1-сұрақ. Берел қорымынан қандай құнды жәдігерлер табылды? 2- Зерттеушілер тобы. Берел қорымы тақырыбына постер құрайды және қорғайды. 1-сұрақ. Жалпы Берел қорымы туралы не айталасыздар?
Қосымша тапсырма: Берел адамының бір күнгі өмірін суреттеуге тапсырма беру . Оқушы үш деңгейлік тапсырмалардың бірін таңдап орындау мүмкіндік беру. 1. Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын 3-4 сурет салады. 2. Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын 10 сөйлемнен тұратын әңгіме құрастыру. 3. Берел адамының бір күнгі өмірін сипаттайтын күнделік жазу. Жауаптары: Суреттегі ер адам өзінің сүйікті атының үстінде, барлық қару жарақ тарын асынған. Аңшылыққа бара жатыр. Берел қорымынан табылған екі адам туралы әңгіме. Бірі анасы, екіншісі 30-35 жастағы ұлы. Үй жиһазы мен киім кешек, ыдыс аяқтары жерленген. Ер адам тайпа көсемі болғандықтан тайпа жиналысын ашып, ел қауіпсіздігі мәселлерін шешкен. Күнделікті берел адамы атынан толтыру. Әрбір топ сабақтың тақырыбына байланысты эссе жазады. Мұғалімнің нұсқауы бойынша екі топ эсселерін алмастырады да бір- брінің эсселерін жалғастырып жазып аяқтайды. Әр топ өзінің хатын кері алады. |
|
||
|
Сабақтың соңы Қорытындылау кезеңі
|
«Синквейн» әдісі 1-топ Қорым 2-топ Көсем Осы сөздерге бес жол өлең құрастыртыңыз Кері байланыс: «Тастарды жина» сабақтың басында мұғалім оқушыларға екі-үш тастан таратады. Сабақтың соңында мұғалім оқушылардан қолдарыңдағы тасты кімге бергісі келетінін сұрайды. Оқушылар қолындағы тасты өздерінің ойынша сабақта белсенділік танытқан оқушыларға табыстайды. Оқушылар өздерінің жасаған таңдауларын дәлелдейді.
Мұғалім: Оқушылардың алынған тастарына қарай бағалайды.
|
|
||
шағым қалдыра аласыз















