|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3. Үйсіндер мен қаңлылар |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: 16.02.23 |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үйсіндер туралы жазба деректер. Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады? |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі Қазақстан аумағын
мекендеген үйсін мемлекет-тік бірлестігінің құрылуы мен Үйсін
мемлекетіндегі әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін
түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сыныппен амандасып, сынып оқушыларын топқа бөлу «теңге әдісі» арқылы.
Үй жұмысын wordwoll арқылы «ғажайып алаң» әдісі арқылы тексеру.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Дескриптор: 1.Үйсіндер туралы жазба
деректерді біледі |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Мадақ тау |
Презентация Үйсіндер орналасқан аумақтық картасы |
||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Жаңа тақырып: Үйсіндер туралы жазба деректер. Слайдтар арқылы түсіндіру. Жаңа сабақ түсіндіріп болған соң,сабақты әрі қарай тапсырмалармен жалғастыру. І ТАПСЫРМА: Топтық жұмыс: І топ: Үйсіндердің тұрмыс-тіршілігі туралы ІІ топ: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады? ІІІ топ: Үйсіндердің көрші елдермен байланысы қалай болды? ІІ тапсырма: Жұптық жұмыс: Берілген мәтінді толықтыру арқылы,мәтінді толық аяқтау. І топ: Б.з.д ІІІ ғасыр мен б.з V ғасыры аралығында Жетісу өңірінде, Ыстықкөл және Іле өзені алқабында аса күшті үйсін мемлекеті құрылды. Үйсін тайпаларының шаруашылығы,тұрмыс- тіршілігі туралы қытай деректері көптеген құнды мәліметтер қалдырған. ІІ топ: Үйсіндер тьуралы алғашқы мәліметтер б.з.б ІІ ғасырдың соңында-қытай елшіліктері арқылы таралған. Үйсін билеушісі -гуньмо қытай әулетімен туыс болуды ниет етті. Сөйтіп б.з.д 107 жылы билеушіге 1000 жылқы беріп,қытай ханшасына үйленді.
ІІІ топ: Қытай авторы Чжань Цяньның хабары бойынша,үйсіндердің 120 түтіні, 188 мың адамы,630 әскері болған. Б.з.д 73 жылғы дерек бойынша ,ол өз ішінде оң,сол,орталық деп үш әскери-әкімшілік аймаққа бөлініп басқарылды. Берілген мәтінді толықтыру арқылы,мәтінді толық аяқтау. І топ: ІІІ ТАПСЫРМА: Дискуссиялық тарсырма:
|
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор:
Дескриптор: карточкалар арқылы тапсырма беру. Сұрақтарға жауап беру арқылы үйсін мемлекеті туралы сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор:
Үйсіндер туралы сұрақтардың ақиқат не жалған екенін анықтайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін
мәтін жазылған үлестірме қағаздар, қосымша деректер
сәйкестендіру кестесі
Тақырып тық кесте
Тақырып тық кесте
|
||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Жаңа тақырыпты бекіту: «Алтын сақа» әдісі арқылы. Яғни мұғалім қолына асықты алып,кезкелген оқушының алақанына салады. Асық кімнің қолына түссе сұраққа сол оқушы жауап береді. 1. Үйсін гуньмосының жасағы қанша әскерден тұрған (30 мың аатты әскер) 2. Үйсін қоғамында малға сақталған меншік қалай аталды? (жекеменшік) 3. Үйсін мемлекеті қай сауда жолының бойында олрналасты? (Ұлы Жібек жолы) 4. Үйсін қөоғамында қандай адамдар киімдерін жібек матамен биязы жүн маталардан тіктірді? (текті адамдар) 5. Б.з.д 177-176 жж үйсіндер қай тайпаның қарамағына кірді? (ғұн тайпасының)
Үйге тапсырма
Сен білесің бе?» тапсырмасы арқылы төмендегі
сұрақтарға жауап жазып
келу. |
Сабақтың тақырыбын қорытынды лай келе адасқан әріптерді орнына қойып,олардың мағынасын түсіндіреді.
Үйсін мемлекетінің тарихы туралы деректердің қай мемлекет тарихшылары жазғанын айтады |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка
|
||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Бүгінгі сабақ қызықсыз болды: Бүгінгі сабақта мен көп мәлімет алдым? Сабақ маған ұнады:
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бесінші сынып Үйсіндер тақырыбына қмж
Бесінші сынып Үйсіндер тақырыбына қмж
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3. Үйсіндер мен қаңлылар |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: 16.02.23 |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үйсіндер туралы жазба деректер. Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады? |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі Қазақстан аумағын
мекендеген үйсін мемлекет-тік бірлестігінің құрылуы мен Үйсін
мемлекетіндегі әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін
түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сыныппен амандасып, сынып оқушыларын топқа бөлу «теңге әдісі» арқылы.
Үй жұмысын wordwoll арқылы «ғажайып алаң» әдісі арқылы тексеру.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Дескриптор: 1.Үйсіндер туралы жазба
деректерді біледі |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Мадақ тау |
Презентация Үйсіндер орналасқан аумақтық картасы |
||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Жаңа тақырып: Үйсіндер туралы жазба деректер. Слайдтар арқылы түсіндіру. Жаңа сабақ түсіндіріп болған соң,сабақты әрі қарай тапсырмалармен жалғастыру. І ТАПСЫРМА: Топтық жұмыс: І топ: Үйсіндердің тұрмыс-тіршілігі туралы ІІ топ: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады? ІІІ топ: Үйсіндердің көрші елдермен байланысы қалай болды? ІІ тапсырма: Жұптық жұмыс: Берілген мәтінді толықтыру арқылы,мәтінді толық аяқтау. І топ: Б.з.д ІІІ ғасыр мен б.з V ғасыры аралығында Жетісу өңірінде, Ыстықкөл және Іле өзені алқабында аса күшті үйсін мемлекеті құрылды. Үйсін тайпаларының шаруашылығы,тұрмыс- тіршілігі туралы қытай деректері көптеген құнды мәліметтер қалдырған. ІІ топ: Үйсіндер тьуралы алғашқы мәліметтер б.з.б ІІ ғасырдың соңында-қытай елшіліктері арқылы таралған. Үйсін билеушісі -гуньмо қытай әулетімен туыс болуды ниет етті. Сөйтіп б.з.д 107 жылы билеушіге 1000 жылқы беріп,қытай ханшасына үйленді.
ІІІ топ: Қытай авторы Чжань Цяньның хабары бойынша,үйсіндердің 120 түтіні, 188 мың адамы,630 әскері болған. Б.з.д 73 жылғы дерек бойынша ,ол өз ішінде оң,сол,орталық деп үш әскери-әкімшілік аймаққа бөлініп басқарылды. Берілген мәтінді толықтыру арқылы,мәтінді толық аяқтау. І топ: ІІІ ТАПСЫРМА: Дискуссиялық тарсырма:
|
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор:
Дескриптор: карточкалар арқылы тапсырма беру. Сұрақтарға жауап беру арқылы үйсін мемлекеті туралы сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор:
Үйсіндер туралы сұрақтардың ақиқат не жалған екенін анықтайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін
мәтін жазылған үлестірме қағаздар, қосымша деректер
сәйкестендіру кестесі
Тақырып тық кесте
Тақырып тық кесте
|
||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Жаңа тақырыпты бекіту: «Алтын сақа» әдісі арқылы. Яғни мұғалім қолына асықты алып,кезкелген оқушының алақанына салады. Асық кімнің қолына түссе сұраққа сол оқушы жауап береді. 1. Үйсін гуньмосының жасағы қанша әскерден тұрған (30 мың аатты әскер) 2. Үйсін қоғамында малға сақталған меншік қалай аталды? (жекеменшік) 3. Үйсін мемлекеті қай сауда жолының бойында олрналасты? (Ұлы Жібек жолы) 4. Үйсін қөоғамында қандай адамдар киімдерін жібек матамен биязы жүн маталардан тіктірді? (текті адамдар) 5. Б.з.д 177-176 жж үйсіндер қай тайпаның қарамағына кірді? (ғұн тайпасының)
Үйге тапсырма
Сен білесің бе?» тапсырмасы арқылы төмендегі
сұрақтарға жауап жазып
келу. |
Сабақтың тақырыбын қорытынды лай келе адасқан әріптерді орнына қойып,олардың мағынасын түсіндіреді.
Үйсін мемлекетінің тарихы туралы деректердің қай мемлекет тарихшылары жазғанын айтады |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка
|
||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Бүгінгі сабақ қызықсыз болды: Бүгінгі сабақта мен көп мәлімет алдым? Сабақ маған ұнады:
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















