|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6 С - Бөлім: Салт-дәстүрлер және фольклор |
|
Мектеп: «Сам» «мектеп-бөбекжай» кешені» КММ |
||||||||||
|
Күні: Сынып: 2 |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Сансызбаева Гулсая Сырымовна |
||||||||||
|
|
|
Қатысқандар саны: |
|
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Би оюы |
|
|
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.2.2.1 материалдар, процесстер және құралдарды пайдалану және тәжірибе жасау 2.2.1.1 қоршаған ортадағы визуалды элементтерді таңдау және пайдалану, оларды өз идеялары мен сезімдерін жеткізу және білдіру үшін қалай қолдану керектігін түсіне бастау 2.2.2.2 жұмыс барысында сурет салуға арналған нақты материалдардың ерекшеліктерін бақылай отыра, олардың қасиеттерін зерттеу 2.2.4.1 қауіпсіздік техникасын сақтап және оның маңыздылығын түсіне бастап, материалдар мен құралдарды пайдалану |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
•
Процесстер және құралдарды
пайдаланып тәжірибе жасау; •Қауіпсіздік техникасын сақтау, материалдар мен құралдарды пайдалану. |
|||||||||||
|
Дескрипторлар |
Оқушылар:
•Қатты қағазға ою-өрнектің
суретін салады;
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология: ою, жіп, қамзол, тақия, саукеле. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Қандай киімнің суреті
салынған, айта аласыз ба?
|
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Эстетикалық және көркемдік талғамын, шығармашылық белсенділігін дамыту. Отанына деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу, өзара түсіністік, бір-біріне деген құрмет. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы пәні мен байланысты - біздің ата-бабаларымыз мәдениеті мен салт-дәстүрі туралы мәліметтер. |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушыларға презентация көрсету барысында АКТ-ны қолдану. |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар үйренгенің шығармашылық жұмыста қолданады. |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы
3 минут |
Оқушылар сыныпқа кірген кезде, оларды тапсырма орындауға дайындау үшін дәстүрлі қазақ музыкасын қосу. «Қобыз», «Домбыра».
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен және мақсаттары мен таныстыру: Сабақтын тақырыбы: Би оюы. Сабақтын мақсаттары: •
Процесстер және құралдарды
пайдаланып тәжірибе жасау; •Қауіпсіздік техникасын сақтау, материалдар мен құралдарды пайдалану.
Суреттерді
қарастырады: Қазақ ұлттық костюм қандай
неден тұрады? |
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 29 минут |
Тапсырма №1. Оқыту әдісі – көрнекілік, жұмыстың нысаны - бүкіл сынып, қабылдау - жаңа ақпаратты меңгеру. Костюмдегі оюларды қарап шығыныздар және сұрақтарға жауап берініздер:
Қазақ ұлттық киімінде қандай
оюларды көріп тұрсыз? Олар қайда орналасқан?
Сізге қандай үлгілері
ұнайды? Қандай ою- өрнектермен біз таныстық? Ит-құйрық, қошқар мұйіз, гүл т.б. 3.Оқушыларға костюмдерден көрген оюлары бар баспа-таңбаны жасайтындары түсіндіру олар келесі кезеңдер бойынша картон немесе желімді және жіпті пайдалана отырып, оюланған баспа-таңбаны жасайтын болады (ол мұғалімнің көрнекілігі арқылы көрсетілуі тиіс): мастер – класс.
4.Оқушылар өз орындарына қайтып келеді және ою дизайнын және өзіндік ою баспа-таңбаларын дайындай бастайды. Тапсырма № 2. Әдісі – практикалық жұмыс, нысаны – жеке: Бұл тапсырма бейнелеу өнер дағдыларын және білімді қолдана білу қабілетін дамытады. 5.Ұйымдастыру: Үстелдерді материалдар мен құралдар қолжетімді болатындай етіп орналастыру қажет. Қауіпсіздік техникасын сақтау керек. Желімнің тым көп мөлшерін қосудың алдын алу үшін картонның бетіне желімді пайдалану кезінде мұқият болу қажет. Одан өзге, екі жақты желімдеуші лентаны кесу және жабыстыру қиын. Оқушылардың осы кезеңді дұрыс орындауын бақылау. Оқушыларға желімді пайдаланған соң кепкенге дейін оюды басудың алдында күте тұруға тура келеді. Саралау: Шығармашылық жұмыста әр оқушыға жеке көмек көрсету. Жұмыс істеу үшін не қажет екенін бүкіл сыныпқа түсіндіру. Қабілеттері бар оқушылар дербес жұмыс жасайды, кейбір оқушыларға көмек көрсету қажет, ою-өрнектін пішінің беруге қиналатын. Дескрипторлар: • Эскизді альбомда орындады; Кері байланыс: - Сіздер бүгін сабақта қандай
жаңа қолөнер түрімен таныстыныздар?
|
АКТ
Қайшылар, жіп, картон, шаршылары, қарындаштар, желім, желім жағатын станок немесе екі жақты скотч. |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия:
Үйге тапсырма: гуашь бояуы, қылқалам. Жұмыс орнын жинайды. |
|
||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||
|
Топтар бір-біріне қолдау
көрсетеді. |
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің Қайшымен байқап жұмыс жасау. |
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
Мақсаттар дұрыс қойылған. Қол жетімді. Дұрыс жүргізілді. Сабақ кезені сақталды, оқушылар бір неше ою-өрнек жасауға үлгерді. Болған жоқ. |
||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: №2 тапсырма. 2: Оқушылар жақсы жұмыс атқарды, бәрліғын үлгердік. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабаққа дайы болғандары. 2: Оқушылардың тәртібі. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Оқушылар сабаққа дайын келмеді, бір оқушыдағана сабаққа дайын болды. |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Би оюы
Би оюы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6 С - Бөлім: Салт-дәстүрлер және фольклор |
|
Мектеп: «Сам» «мектеп-бөбекжай» кешені» КММ |
||||||||||
|
Күні: Сынып: 2 |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Сансызбаева Гулсая Сырымовна |
||||||||||
|
|
|
Қатысқандар саны: |
|
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Би оюы |
|
|
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.2.2.1 материалдар, процесстер және құралдарды пайдалану және тәжірибе жасау 2.2.1.1 қоршаған ортадағы визуалды элементтерді таңдау және пайдалану, оларды өз идеялары мен сезімдерін жеткізу және білдіру үшін қалай қолдану керектігін түсіне бастау 2.2.2.2 жұмыс барысында сурет салуға арналған нақты материалдардың ерекшеліктерін бақылай отыра, олардың қасиеттерін зерттеу 2.2.4.1 қауіпсіздік техникасын сақтап және оның маңыздылығын түсіне бастап, материалдар мен құралдарды пайдалану |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
•
Процесстер және құралдарды
пайдаланып тәжірибе жасау; •Қауіпсіздік техникасын сақтау, материалдар мен құралдарды пайдалану. |
|||||||||||
|
Дескрипторлар |
Оқушылар:
•Қатты қағазға ою-өрнектің
суретін салады;
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология: ою, жіп, қамзол, тақия, саукеле. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Қандай киімнің суреті
салынған, айта аласыз ба?
|
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Эстетикалық және көркемдік талғамын, шығармашылық белсенділігін дамыту. Отанына деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу, өзара түсіністік, бір-біріне деген құрмет. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы пәні мен байланысты - біздің ата-бабаларымыз мәдениеті мен салт-дәстүрі туралы мәліметтер. |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушыларға презентация көрсету барысында АКТ-ны қолдану. |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар үйренгенің шығармашылық жұмыста қолданады. |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы
3 минут |
Оқушылар сыныпқа кірген кезде, оларды тапсырма орындауға дайындау үшін дәстүрлі қазақ музыкасын қосу. «Қобыз», «Домбыра».
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен және мақсаттары мен таныстыру: Сабақтын тақырыбы: Би оюы. Сабақтын мақсаттары: •
Процесстер және құралдарды
пайдаланып тәжірибе жасау; •Қауіпсіздік техникасын сақтау, материалдар мен құралдарды пайдалану.
Суреттерді
қарастырады: Қазақ ұлттық костюм қандай
неден тұрады? |
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 29 минут |
Тапсырма №1. Оқыту әдісі – көрнекілік, жұмыстың нысаны - бүкіл сынып, қабылдау - жаңа ақпаратты меңгеру. Костюмдегі оюларды қарап шығыныздар және сұрақтарға жауап берініздер:
Қазақ ұлттық киімінде қандай
оюларды көріп тұрсыз? Олар қайда орналасқан?
Сізге қандай үлгілері
ұнайды? Қандай ою- өрнектермен біз таныстық? Ит-құйрық, қошқар мұйіз, гүл т.б. 3.Оқушыларға костюмдерден көрген оюлары бар баспа-таңбаны жасайтындары түсіндіру олар келесі кезеңдер бойынша картон немесе желімді және жіпті пайдалана отырып, оюланған баспа-таңбаны жасайтын болады (ол мұғалімнің көрнекілігі арқылы көрсетілуі тиіс): мастер – класс.
4.Оқушылар өз орындарына қайтып келеді және ою дизайнын және өзіндік ою баспа-таңбаларын дайындай бастайды. Тапсырма № 2. Әдісі – практикалық жұмыс, нысаны – жеке: Бұл тапсырма бейнелеу өнер дағдыларын және білімді қолдана білу қабілетін дамытады. 5.Ұйымдастыру: Үстелдерді материалдар мен құралдар қолжетімді болатындай етіп орналастыру қажет. Қауіпсіздік техникасын сақтау керек. Желімнің тым көп мөлшерін қосудың алдын алу үшін картонның бетіне желімді пайдалану кезінде мұқият болу қажет. Одан өзге, екі жақты желімдеуші лентаны кесу және жабыстыру қиын. Оқушылардың осы кезеңді дұрыс орындауын бақылау. Оқушыларға желімді пайдаланған соң кепкенге дейін оюды басудың алдында күте тұруға тура келеді. Саралау: Шығармашылық жұмыста әр оқушыға жеке көмек көрсету. Жұмыс істеу үшін не қажет екенін бүкіл сыныпқа түсіндіру. Қабілеттері бар оқушылар дербес жұмыс жасайды, кейбір оқушыларға көмек көрсету қажет, ою-өрнектін пішінің беруге қиналатын. Дескрипторлар: • Эскизді альбомда орындады; Кері байланыс: - Сіздер бүгін сабақта қандай
жаңа қолөнер түрімен таныстыныздар?
|
АКТ
Қайшылар, жіп, картон, шаршылары, қарындаштар, желім, желім жағатын станок немесе екі жақты скотч. |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия:
Үйге тапсырма: гуашь бояуы, қылқалам. Жұмыс орнын жинайды. |
|
||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||
|
Топтар бір-біріне қолдау
көрсетеді. |
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің Қайшымен байқап жұмыс жасау. |
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
Мақсаттар дұрыс қойылған. Қол жетімді. Дұрыс жүргізілді. Сабақ кезені сақталды, оқушылар бір неше ою-өрнек жасауға үлгерді. Болған жоқ. |
||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: №2 тапсырма. 2: Оқушылар жақсы жұмыс атқарды, бәрліғын үлгердік. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабаққа дайы болғандары. 2: Оқушылардың тәртібі. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Оқушылар сабаққа дайын келмеді, бір оқушыдағана сабаққа дайын болды. |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














