|
Бөлім: |
Экожүйелер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысқаны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ортаның экологиялық факторлары: абиотикалық(температура, жарық, рН, ылғалдылық) биотикалық(микроағзалар, жануарлар, өсімдіктер). |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.1 - жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жергілікті жер экожүйесіндегі тірі ағзаларды, қоршаған орта факторларын анықтау Тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуын зерттеу |
|
Құндылыққа баулу |
|
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: 0-5мин
|
Оқушылармен амандасу, түгелдеу "Суретті сөйлет" әдісі Қалай қолданылады: Экранға қызықты сурет қойылады (мысалы, микроскоп астындағы вирустар, ерекше жануарлар, мутациялар). Оқушыларға: «Бұл не?», «Бұл қалай пайда болған?»,
«Сен осындай тіршілік
иесін көрдің бе?» |
Оқушылар ұстазымен амандасады берілген сұрақтарға жауап береді «Менің ойымша, бұл... себебі...» «Бұл сурет мені... туралы ойландырды.» «Бұрын мұндай... көргенмін/көрмегенмін.» |
ҚБ «Мадақтау» әдісі арқылы мұғалімнің бағалауы
|
Оқулық Авт: Очкур Слаидты жүктеу |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 5-15 мин
|
Жаңа тақырып ашу мақсатында "1 минуттық бейнеролик" – экожүйе өзгерісін көрсететін қысқа видео. "Қоршаған орта факторлары әсері" – анимация көріп, пікір айту Мұғалім түсіндірмесі 1-тапсырма "Келісемін – Келіспеймін" тапсырмасын ұсынады |
Оқушылар бейнеден көргендерін бір ауыз өз ойларын жеткізеді ✅ 1.- тапсырма "Келісемін – Келіспеймін" тапсырмасы Оқушылар әрбір пікірмен келісетінін немесе келіспейтінін білдіріп, себебін дәлелдеуі тиіс: |
Дескрипторлар: Тұжырымды дұрыс түсінеді; Келіскен немесе келіспеген таңдауын дәлелдейді; Жауаптарын экологиялық ұғымдармен байланыстырады.-2балл Бағалау парағы |
Слаид
Бейнероликке сілтеме:
Тапсырмалар жинағы |
|
Сабақтың соңы 15-25 мин
|
2-
Тапсырма (бейне
негізінде): 3 факторды ата (жарық, температура, су) Әр фактордың бір ағзаға қалай әсер еткенін түсіндір Бейнебаяндағы ағзалардың қандай бейімделу белгілерін байқадың?
|
Оқушылар бейнені көре отырып келесі тапсырманы орындайды
2-
Тапсырма:
✏️ Оқушы
әр өсімдіктің жарық, жылу мен ылғалға (суға) бейімділігін анықтап
жазады. |
Дескрипторлар: ? Өсімдіктердің жарық, жылу және ылғалға бейімділігін дұрыс анықтайды. ? Экологиялық факторлар мен бейімделу арасындағы байланысты түсіндіреді. ? Әр өсімдікке тән ерекшеліктерді дұрыс сипаттайды. Барлығы-1балл |
Бейнекөрсетілім Слаид Тапсырмалар жинағы |
|
25-30мин 30-43мин |
3-
Тапсырманың мақсатымен
таныстырады:
Нұсқаулық береді:
Кілт сөздерді тақтаға немесе
интерактивті экранға шығарады:
Оқушылар тапсырма
орындайды:
Жұмысты
тексереді:
Қорытынды
жасайды:
4- тапсырма Зертханалық жұмыс ЖИ тапсырмасы |
Оқушылар берілген нұсқаулықпен таныса отырып берілген тапсырманы жұптасып орындайды 3-тапсырма ? "Қалып қойған сөзді тап" тапсырмасы Оқушылар тиісті сөздерді қойып, сөйлемді толықтырады.
Кілтті
сөздер: Жануарлардың тіршілігіне әсер ететін кез келген орта жағдайы – __________ фактор. Жапырақтағы __________ пигменті күн сәулесін сіңіруге қатысады. Қоршаған ортаға адамның әсері __________ факторға жатады. Өсімдіктер суды үнемдеу үшін арнайы __________ белгілерге ие. Жердегі тіршілік үшін ең қажетті ресурс – __________. Жануарлар қыс мезгілінде __________ күйіне өтеді. Ағаштардың көлеңкесінде өсетін өсімдіктер __________ деп аталады. Тірі ағзалардың өзара байланысы __________ фактор болып есептеледі. Кез келген тірі ағзаның қалыпты дамуы үшін қолайлы __________ қажет. __________ – барлық тірі ағзалардың өмір сүретін табиғи жүйесі. Оқушылар тапсырманы ауызша орындайды |
? 2 "Қалып қойған сөзді тап" тапсырмасына дескрипторлар: ✅ Сөйлемнің мағынасына сәйкес сөзді дұрыс таңдайды; ✅ Экологияға қатысты терминдерді дұрыс қолданады;
✅ Қалып қойған сөздердің орнын логикамен байланыстырып таба алады.
Дескриптор: -зерттеу жұмысын нақты жүргізеді-4балл |
Слаид Тапсырмалар жинағы Зертханалық жұмыс дәптері |
|
Рефлексия43-45мин Үй тапсырмасы |
«3 сөйлем» әдісі: Сабақта нені білдім? Нені түсіндім? Нені қолданамын? |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. |
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Зертханалық жұмыстың орындалу жолын жүктеуhttps://docs.google.com/document/d/13GiSu3ZC5q9xU_0F4yQ_AP6tACNLn45N/edit?usp=sharing&ouid=111470522685352304097&rtpof=true&sd=true
Толық 1 тоқсан материалдарын алу үшін маған жазыңыз https://whatsapp.com/dl/
Биология 7,8,9,10,11 екі бағытта материалдар бар
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Биология 7 сынып ҚМЖ жаңа форматта
Биология 7 сынып ҚМЖ жаңа форматта
|
Бөлім: |
Экожүйелер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысқаны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ортаның экологиялық факторлары: абиотикалық(температура, жарық, рН, ылғалдылық) биотикалық(микроағзалар, жануарлар, өсімдіктер). |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.1 - жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына әсерін зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жергілікті жер экожүйесіндегі тірі ағзаларды, қоршаған орта факторларын анықтау Тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуын зерттеу |
|
Құндылыққа баулу |
|
|
Сабақ барысы: |
||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: 0-5мин
|
Оқушылармен амандасу, түгелдеу "Суретті сөйлет" әдісі Қалай қолданылады: Экранға қызықты сурет қойылады (мысалы, микроскоп астындағы вирустар, ерекше жануарлар, мутациялар). Оқушыларға: «Бұл не?», «Бұл қалай пайда болған?»,
«Сен осындай тіршілік
иесін көрдің бе?» |
Оқушылар ұстазымен амандасады берілген сұрақтарға жауап береді «Менің ойымша, бұл... себебі...» «Бұл сурет мені... туралы ойландырды.» «Бұрын мұндай... көргенмін/көрмегенмін.» |
ҚБ «Мадақтау» әдісі арқылы мұғалімнің бағалауы
|
Оқулық Авт: Очкур Слаидты жүктеу |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 5-15 мин
|
Жаңа тақырып ашу мақсатында "1 минуттық бейнеролик" – экожүйе өзгерісін көрсететін қысқа видео. "Қоршаған орта факторлары әсері" – анимация көріп, пікір айту Мұғалім түсіндірмесі 1-тапсырма "Келісемін – Келіспеймін" тапсырмасын ұсынады |
Оқушылар бейнеден көргендерін бір ауыз өз ойларын жеткізеді ✅ 1.- тапсырма "Келісемін – Келіспеймін" тапсырмасы Оқушылар әрбір пікірмен келісетінін немесе келіспейтінін білдіріп, себебін дәлелдеуі тиіс: |
Дескрипторлар: Тұжырымды дұрыс түсінеді; Келіскен немесе келіспеген таңдауын дәлелдейді; Жауаптарын экологиялық ұғымдармен байланыстырады.-2балл Бағалау парағы |
Слаид
Бейнероликке сілтеме:
Тапсырмалар жинағы |
|
Сабақтың соңы 15-25 мин
|
2-
Тапсырма (бейне
негізінде): 3 факторды ата (жарық, температура, су) Әр фактордың бір ағзаға қалай әсер еткенін түсіндір Бейнебаяндағы ағзалардың қандай бейімделу белгілерін байқадың?
|
Оқушылар бейнені көре отырып келесі тапсырманы орындайды
2-
Тапсырма:
✏️ Оқушы
әр өсімдіктің жарық, жылу мен ылғалға (суға) бейімділігін анықтап
жазады. |
Дескрипторлар: ? Өсімдіктердің жарық, жылу және ылғалға бейімділігін дұрыс анықтайды. ? Экологиялық факторлар мен бейімделу арасындағы байланысты түсіндіреді. ? Әр өсімдікке тән ерекшеліктерді дұрыс сипаттайды. Барлығы-1балл |
Бейнекөрсетілім Слаид Тапсырмалар жинағы |
|
25-30мин 30-43мин |
3-
Тапсырманың мақсатымен
таныстырады:
Нұсқаулық береді:
Кілт сөздерді тақтаға немесе
интерактивті экранға шығарады:
Оқушылар тапсырма
орындайды:
Жұмысты
тексереді:
Қорытынды
жасайды:
4- тапсырма Зертханалық жұмыс ЖИ тапсырмасы |
Оқушылар берілген нұсқаулықпен таныса отырып берілген тапсырманы жұптасып орындайды 3-тапсырма ? "Қалып қойған сөзді тап" тапсырмасы Оқушылар тиісті сөздерді қойып, сөйлемді толықтырады.
Кілтті
сөздер: Жануарлардың тіршілігіне әсер ететін кез келген орта жағдайы – __________ фактор. Жапырақтағы __________ пигменті күн сәулесін сіңіруге қатысады. Қоршаған ортаға адамның әсері __________ факторға жатады. Өсімдіктер суды үнемдеу үшін арнайы __________ белгілерге ие. Жердегі тіршілік үшін ең қажетті ресурс – __________. Жануарлар қыс мезгілінде __________ күйіне өтеді. Ағаштардың көлеңкесінде өсетін өсімдіктер __________ деп аталады. Тірі ағзалардың өзара байланысы __________ фактор болып есептеледі. Кез келген тірі ағзаның қалыпты дамуы үшін қолайлы __________ қажет. __________ – барлық тірі ағзалардың өмір сүретін табиғи жүйесі. Оқушылар тапсырманы ауызша орындайды |
? 2 "Қалып қойған сөзді тап" тапсырмасына дескрипторлар: ✅ Сөйлемнің мағынасына сәйкес сөзді дұрыс таңдайды; ✅ Экологияға қатысты терминдерді дұрыс қолданады;
✅ Қалып қойған сөздердің орнын логикамен байланыстырып таба алады.
Дескриптор: -зерттеу жұмысын нақты жүргізеді-4балл |
Слаид Тапсырмалар жинағы Зертханалық жұмыс дәптері |
|
Рефлексия43-45мин Үй тапсырмасы |
«3 сөйлем» әдісі: Сабақта нені білдім? Нені түсіндім? Нені қолданамын? |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. |
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Зертханалық жұмыстың орындалу жолын жүктеуhttps://docs.google.com/document/d/13GiSu3ZC5q9xU_0F4yQ_AP6tACNLn45N/edit?usp=sharing&ouid=111470522685352304097&rtpof=true&sd=true
Толық 1 тоқсан материалдарын алу үшін маған жазыңыз https://whatsapp.com/dl/
Биология 7,8,9,10,11 екі бағытта материалдар бар
шағым қалдыра аласыз




















