|
Ұзақ мерзімді жоспар: Көбею,тұқымқуалаушылық,өзгергіштік, эволюциялық даму. Мектеп: күні: Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өсімдіктердің жыныссыз және жынысты көбеюі |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.1 Өсімдіктердің жыныссыз және жынысты көбеюін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Көбеюдің анықтамасын түсінеді. Көбеюдің түрлерін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Жыныссыз және жынысты көбеюдің айрымашылығын ажыратады Кейбір оқушылар:Жынысты көбеюдің түрлерін ажырата отырып,оның жүру сызбасын құрастыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін сипаттайды -Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін ажыратады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Түрі өзгерген ,қысқарған өркен......... Тостағанша мен күлте жапырақшалар........... құрайды. Гүлдің жеміс түзуге қатысатын негізгі бөлігі......... Гүлдің көбеюге қатысатын мүшесі........... Спора жинақталатын орын....... Аталық пен аналық гүлдер бір өсімдікте болса.......... Аталық пен аналық гүлдер екі өсімдікте болса.......... Спора арқылы көбейетін өсімдіктер........... |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Қоғамдық келісім мен жалпы ұлттық бірлік,нәсілдік тиістіліктеріне және өзге де өзгешеліктеріне қарамастан тең құқықтығы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Эколгоия, география |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Дағдылар |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
1-3 мин
1-5 мин
1-10мин
Сабақтың ортасы
1-4 мин
1-6 мин
Сабақтың соңы.
1-5 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2. «Ой қозғау» әдіс Суреттер топтамасы. Суреттерде қандай ортақ құбылыс бар? Бұл құбылыс туралы не білесің?
.
1-тапсырма Мәтінмен жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс» тәсілі арқылы. Тақырыпы әр топқа бөліп беру. І-топқа:Жыныссыз көбею түрлері.Споралы өсімдіктердің көбеюі. Вегетативті көбею. ІІ-топқа:Жынысты көбею. Жабық тұқымды өсімдіктердің көбеюі. І-топқа . Дескрипторлар: 1.Жыныссыз көбеюдің анықтамасын біледі. 2.Жыныссыз көбею түрлерін біледі 3.Төменгі сатыдағы өсімдіктердің көбеюін біледі. 4.Қоршаған орта көбеюге әсерін біледі. ІІ-топқа. Дескрипторлар: 1.Жынысты көбею ерекшелігін біледі. 2.Көбею мүшелерінің құрылысын біледі. Мәтін бойынша постер құрастыру. Постерде өз тобының терминдерін қолдану керек.Постерлерін қорғау Кері байланыс: Смайликтер арқылы
2-тапсырма. «Конверт» әдісі Бір топқа тапсырма І-топ.Терминдер ІІ-топ Анықтамалар Әр жауапқа бір мысал. Кері байланыс: «Бағдаршам»
3-тапсырма. Сызба құру. Жеке жұмыс Жыныссыз көбею Жынысты көбею
С
С
М
Кері байланыс: «Джиксо» әдісі
Оқу дағдысын жинақтау. Венн диаграммасы Жыныссыз Жынысты
«Алма ағашы» рефлексиясы
|
Үлестірмелі карточка
Оқулық
А3 плакат,маркер
Смайликтер
Конверттер
Үлестірмелі сызба |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Пән аралық байланыс |
|
|
Барлық оқушылар:Көбею анықтамасын біледі.Көбею түрлерін біледі. Оқушылардың көпшілігі: : Жыныссыз және жынысты көбеюдің айрымашылығын біледі. Кейбір оқушылар:Жынысты көбеюдің түрлерін ажырата отырып,оның жүру сызбасын құрастыра алады |
Суреттерді және түрткі болатын сұрақтарға жауап бере алады. Терминдерді ажырата отыра,оларды жіктей алады. сызбанұсқа құрастыруда және в диаграммасын құрастыруда ешқандай қиындық туындамайды. |
Оқушылар топтық жұмыс барысында бір-біріне қолдау көрсетеді және талқылайды.сыни ойлана отырып ойлау қабілеттерін дамытады. Мұғаліммен және бір-бірімен тиімді қарым қатынас жасауды дұрыс қолдана алады. |
|
|
Сабақ бойынша Рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||
|
Жалпы баға 4 Сабақтың жақсы өткен екі аспекті (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?) 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?) 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немес жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторлар |
|
Фотосинтезге қажетті жағдайларды зерттейді) ды Фотосинтез үдерісіндегі негізгі рөл- жапырақтың құрылысы мен қызметінің байланысын анықтай алады |
-Фотосинтездің анықтамасын біледі -Фотосинтез үдерісін біледі -Фотосинтезге қажетті жағдайларды зерттейді -Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттайды -Жапырақтың құрылысы мен қызыметінің байланысын анықтайды -Фотосинтез үдерісіндегі жарықтың маңыздылығын зерттейді |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Биология пәнінен ҚМЖ
Биология пәнінен ҚМЖ
|
Ұзақ мерзімді жоспар: Көбею,тұқымқуалаушылық,өзгергіштік, эволюциялық даму. Мектеп: күні: Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өсімдіктердің жыныссыз және жынысты көбеюі |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.1 Өсімдіктердің жыныссыз және жынысты көбеюін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Көбеюдің анықтамасын түсінеді. Көбеюдің түрлерін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Жыныссыз және жынысты көбеюдің айрымашылығын ажыратады Кейбір оқушылар:Жынысты көбеюдің түрлерін ажырата отырып,оның жүру сызбасын құрастыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін сипаттайды -Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін ажыратады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Түрі өзгерген ,қысқарған өркен......... Тостағанша мен күлте жапырақшалар........... құрайды. Гүлдің жеміс түзуге қатысатын негізгі бөлігі......... Гүлдің көбеюге қатысатын мүшесі........... Спора жинақталатын орын....... Аталық пен аналық гүлдер бір өсімдікте болса.......... Аталық пен аналық гүлдер екі өсімдікте болса.......... Спора арқылы көбейетін өсімдіктер........... |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Қоғамдық келісім мен жалпы ұлттық бірлік,нәсілдік тиістіліктеріне және өзге де өзгешеліктеріне қарамастан тең құқықтығы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Эколгоия, география |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Дағдылар |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
1-3 мин
1-5 мин
1-10мин
Сабақтың ортасы
1-4 мин
1-6 мин
Сабақтың соңы.
1-5 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2. «Ой қозғау» әдіс Суреттер топтамасы. Суреттерде қандай ортақ құбылыс бар? Бұл құбылыс туралы не білесің?
.
1-тапсырма Мәтінмен жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс» тәсілі арқылы. Тақырыпы әр топқа бөліп беру. І-топқа:Жыныссыз көбею түрлері.Споралы өсімдіктердің көбеюі. Вегетативті көбею. ІІ-топқа:Жынысты көбею. Жабық тұқымды өсімдіктердің көбеюі. І-топқа . Дескрипторлар: 1.Жыныссыз көбеюдің анықтамасын біледі. 2.Жыныссыз көбею түрлерін біледі 3.Төменгі сатыдағы өсімдіктердің көбеюін біледі. 4.Қоршаған орта көбеюге әсерін біледі. ІІ-топқа. Дескрипторлар: 1.Жынысты көбею ерекшелігін біледі. 2.Көбею мүшелерінің құрылысын біледі. Мәтін бойынша постер құрастыру. Постерде өз тобының терминдерін қолдану керек.Постерлерін қорғау Кері байланыс: Смайликтер арқылы
2-тапсырма. «Конверт» әдісі Бір топқа тапсырма І-топ.Терминдер ІІ-топ Анықтамалар Әр жауапқа бір мысал. Кері байланыс: «Бағдаршам»
3-тапсырма. Сызба құру. Жеке жұмыс Жыныссыз көбею Жынысты көбею
С
С
М
Кері байланыс: «Джиксо» әдісі
Оқу дағдысын жинақтау. Венн диаграммасы Жыныссыз Жынысты
«Алма ағашы» рефлексиясы
|
Үлестірмелі карточка
Оқулық
А3 плакат,маркер
Смайликтер
Конверттер
Үлестірмелі сызба |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Пән аралық байланыс |
|
|
Барлық оқушылар:Көбею анықтамасын біледі.Көбею түрлерін біледі. Оқушылардың көпшілігі: : Жыныссыз және жынысты көбеюдің айрымашылығын біледі. Кейбір оқушылар:Жынысты көбеюдің түрлерін ажырата отырып,оның жүру сызбасын құрастыра алады |
Суреттерді және түрткі болатын сұрақтарға жауап бере алады. Терминдерді ажырата отыра,оларды жіктей алады. сызбанұсқа құрастыруда және в диаграммасын құрастыруда ешқандай қиындық туындамайды. |
Оқушылар топтық жұмыс барысында бір-біріне қолдау көрсетеді және талқылайды.сыни ойлана отырып ойлау қабілеттерін дамытады. Мұғаліммен және бір-бірімен тиімді қарым қатынас жасауды дұрыс қолдана алады. |
|
|
Сабақ бойынша Рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||
|
Жалпы баға 4 Сабақтың жақсы өткен екі аспекті (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?) 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?) 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немес жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторлар |
|
Фотосинтезге қажетті жағдайларды зерттейді) ды Фотосинтез үдерісіндегі негізгі рөл- жапырақтың құрылысы мен қызметінің байланысын анықтай алады |
-Фотосинтездің анықтамасын біледі -Фотосинтез үдерісін біледі -Фотосинтезге қажетті жағдайларды зерттейді -Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттайды -Жапырақтың құрылысы мен қызыметінің байланысын анықтайды -Фотосинтез үдерісіндегі жарықтың маңыздылығын зерттейді |
шағым қалдыра аласыз


















