
«ЖЕТІСУ ОБЛЫСТЫҚ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ»
мемлекеттік мекемесі
«АҚСУ АГРОТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ»
шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорыны
Оқу сабағының жоспары №
Сабақ тақырыбы: Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері
Модуль/пән атауы: Биология
Педагог: Советбекова Айзада Асхатовна дайындады.
2025 жылғы «____» ______
1. Жалпы мәліметтер:
Курс, топ: І, 31,32 топ
Сабақтың түрі: Жаңа білімді игеру.
2. Сабақ мақсаты,міндеттері:
-
Липидтердің негізгі құрылымдық компоненттері (глицерин, май қышқылдары, фосфаттық топ, стероидтар) туралы түсінік беру.
-
Майлардың химиялық құрылысы, май қышқылдарының қаныққан және қанықпаған түрлері, күрделі және жай липидтердің айырмашылығын түсіндіру.
-
Майлардың ағзадағы биологиялық қызметтерін (энергетикалық, құрылымдық, қорғаныштық, реттеуші) талдау.
3. Күтілетін нәтижелер:
-
Липидтердің құрылымдық компоненттерін (глицерин, май қышқылдары, фосфат, стероидтар) атап, олардың құрылысы мен қасиеттерін сипаттай алады.
-
Майлардың химиялық құрылысы мен түрлерін (жай және күрделі липидтер, қаныққан және қанықпаған май қышқылдары) ажырата алады.
-
Майлардың ағзадағы негізгі қызметтерін (энергетикалық, құрылымдық, реттеуші, қорғаныштық) түсіндіреді.
4. Қажетті ресурстар: Интерактивті тақта, оқулық, видеоролик «Липидтер», слайд «Майлар»
5. Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі \ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Студенттің әрекеті |
Бағалау |
||||||||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
||||||||||||
|
І. Ұйымдастыру (10 мин) |
Сәлемдесу. Оқушылар бір-бірімен амандасады. Сабаққа дайындық Сабақтың тақырыбы. Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлермен таныстыру. Сыныппен жұмыс. Оқушылардың өткен білімін жаңартудың белсенді әдісі. |
||||||||||||||
|
ІІ. Өзін-өзі тексеру (10 мин) |
1-тапсырма. СәйкестендіріңізКөмірсуларды олардың түрімен сәйкестендіріңіз:
а) Глюкоза
2-тапсырма. Толықтырыңыз
3-тапсырма. Дұрыс/бұрыс
4-тапсырма. Ашық сұрақ
|
1-тапсырма (Сәйкестендіру)
2-тапсырма (Толықтыру)
3-тапсырма (Дұрыс/бұрыс)
4-тапсырма (Ашық сұрақ)
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан білімгерге «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
||||||||||||
|
ІІІ. Жаңа білім (50 мин)
|
Липидтердің негізгі құрылымдық компоненттері туралы түсінік береді (глицерин, май қышқылдары, фосфат, стероидтар). Майлардың химиялық құрылысы мен түрлерін (жай, күрделі, қаныққан, қанықпаған май қышқылдары) мысалдар арқылы түсіндіреді. Майлардың ағзадағы қызметтерін сызба, кесте, сурет арқылы көрсетеді. Тапсырмалар беру
|
Топтық жұмыс тапсырмалары
Әр топ липидтердің түрлерін (жай майлар, күрделі липидтер, стероидтар) суреттермен, сызбамен инфографика түрінде көрсетеді.
«Көмірсулар – Майлар – Ақуыздар» үш компонентін салыстырып, қайсысының энергия көзі ретінде тиімді екенін дәлелдейді.
«Егер адам тағамнан майды мүлде қабылдамаса немесе шамадан тыс көп қолданса, ағзада қандай өзгерістер болады?» – осы жағдайға талдау жасап, шешімін ұсынады.
«Өсімдік майын қыздырғанда қандай өзгерістер болады?» – осы процесті талдап, қаныққан және қанықпаған майлардың айырмашылығын түсіндіреді.
Жануар майы мен өсімдік майының айырмашылығы мен ұқсастығын Венн диаграммасы арқылы көрсетеді. Жеке жұмыс тапсырмалары
Липидтердің негізгі құрылымдық компоненттерін ата. Қаныққан және қанықпаған май қышқылдарының айырмашылығы неде? Майлардың ағзадағы 3 негізгі қызметін жаз.
Стеарин қышқылы – … Олеин қышқылы – … Пальмитин қышқылы – …
|
Критерий;. Жаңа сабақ басында білім алушының оқыту нәтижелерін осы төрт балдық жүйенің үш цифрлық баламасына сәйкес бағалаймыз С 65-69, С-60-64, D+55-59, D 50-54 қанағаттанарлық В+ 85-89, В 80-84, В- 75-79 С+ 70-74 жақсы А 95-100, А- 90-94 өте жақсы Критерий; сабақ басында белсенділікпен қатысып анықтауға, оқуға кіріскендерді осы төрт балдық жүйенің екі цифрлық баламасына сәйкес бағалаймыз. С 65-69, С-60-64, D+55-59, D 50-54 Қанағаттанарлық. В+ 85-89, В 80-84, В- 75-79 С+ 70-74 Жақсы. - Өтетін тақырыптын материалдарымен таныс екендігіне құр анықтама бергені үшін D+55 ұпай Көрсетілген суреттерге байланысты қатысып пікір білідіре біледі. C-60 ұпай Тақырыпқа байланысты берілген бағыттар бойынша анықтауы. С 65 ұпай Толығымен бәрін игерген жағдайда А 100 ұпай қойылады. Берілген тапсырмаларды орындай алған білім алушыға С+70 ұпай ал жауапты арықарай жетілдіріп тың мәліметтермен толықтырып белсенділік таңытқандары үшін В-75, В 80, В+85 ұпайлармен бағаланады. Критерийі; Жаңа сабақ басында білім алушының оқыту нәтижелерін осы төрт балдық жүйенің үш цифрлық баламасына сәйкес бағалаймыз. С 65-69, С-60-64, D+55-59, D 50-54 қаңағаттанарлық В+ 85-89, В 80-84, В- 75-79 С+ 70-74 жақсы А 95-100, А- 90-94 өте жақсы |
||||||||||||
|
IV. Бекіту (10 мин) |
Кестені толыру
Тест сұрақтары quzzes қосымшасы арқылы |
Кестені толтыру, тест сұрақатарына жауап беру |
|
||||||||||||
|
V. Рефлексия Бағалау (5 мин)
|
«Бағдаршам» әдісі:
|
|
|
||||||||||||
|
VI. Үй тапсырмасы |
Липидтер тақырыбын оқу |
|
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Биология сабақ жоспары
Биология сабақ жоспары

«ЖЕТІСУ ОБЛЫСТЫҚ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ»
мемлекеттік мекемесі
«АҚСУ АГРОТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ»
шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорыны
Оқу сабағының жоспары №
Сабақ тақырыбы: Липидтердің құрылымдық компоненттері. Майлардың химиялық құрылысы мен қызметтері
Модуль/пән атауы: Биология
Педагог: Советбекова Айзада Асхатовна дайындады.
2025 жылғы «____» ______
1. Жалпы мәліметтер:
Курс, топ: І, 31,32 топ
Сабақтың түрі: Жаңа білімді игеру.
2. Сабақ мақсаты,міндеттері:
-
Липидтердің негізгі құрылымдық компоненттері (глицерин, май қышқылдары, фосфаттық топ, стероидтар) туралы түсінік беру.
-
Майлардың химиялық құрылысы, май қышқылдарының қаныққан және қанықпаған түрлері, күрделі және жай липидтердің айырмашылығын түсіндіру.
-
Майлардың ағзадағы биологиялық қызметтерін (энергетикалық, құрылымдық, қорғаныштық, реттеуші) талдау.
3. Күтілетін нәтижелер:
-
Липидтердің құрылымдық компоненттерін (глицерин, май қышқылдары, фосфат, стероидтар) атап, олардың құрылысы мен қасиеттерін сипаттай алады.
-
Майлардың химиялық құрылысы мен түрлерін (жай және күрделі липидтер, қаныққан және қанықпаған май қышқылдары) ажырата алады.
-
Майлардың ағзадағы негізгі қызметтерін (энергетикалық, құрылымдық, реттеуші, қорғаныштық) түсіндіреді.
4. Қажетті ресурстар: Интерактивті тақта, оқулық, видеоролик «Липидтер», слайд «Майлар»
5. Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі \ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Студенттің әрекеті |
Бағалау |
||||||||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
||||||||||||
|
І. Ұйымдастыру (10 мин) |
Сәлемдесу. Оқушылар бір-бірімен амандасады. Сабаққа дайындық Сабақтың тақырыбы. Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлермен таныстыру. Сыныппен жұмыс. Оқушылардың өткен білімін жаңартудың белсенді әдісі. |
||||||||||||||
|
ІІ. Өзін-өзі тексеру (10 мин) |
1-тапсырма. СәйкестендіріңізКөмірсуларды олардың түрімен сәйкестендіріңіз:
а) Глюкоза
2-тапсырма. Толықтырыңыз
3-тапсырма. Дұрыс/бұрыс
4-тапсырма. Ашық сұрақ
|
1-тапсырма (Сәйкестендіру)
2-тапсырма (Толықтыру)
3-тапсырма (Дұрыс/бұрыс)
4-тапсырма (Ашық сұрақ)
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан білімгерге «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
||||||||||||
|
ІІІ. Жаңа білім (50 мин)
|
Липидтердің негізгі құрылымдық компоненттері туралы түсінік береді (глицерин, май қышқылдары, фосфат, стероидтар). Майлардың химиялық құрылысы мен түрлерін (жай, күрделі, қаныққан, қанықпаған май қышқылдары) мысалдар арқылы түсіндіреді. Майлардың ағзадағы қызметтерін сызба, кесте, сурет арқылы көрсетеді. Тапсырмалар беру
|
Топтық жұмыс тапсырмалары
Әр топ липидтердің түрлерін (жай майлар, күрделі липидтер, стероидтар) суреттермен, сызбамен инфографика түрінде көрсетеді.
«Көмірсулар – Майлар – Ақуыздар» үш компонентін салыстырып, қайсысының энергия көзі ретінде тиімді екенін дәлелдейді.
«Егер адам тағамнан майды мүлде қабылдамаса немесе шамадан тыс көп қолданса, ағзада қандай өзгерістер болады?» – осы жағдайға талдау жасап, шешімін ұсынады.
«Өсімдік майын қыздырғанда қандай өзгерістер болады?» – осы процесті талдап, қаныққан және қанықпаған майлардың айырмашылығын түсіндіреді.
Жануар майы мен өсімдік майының айырмашылығы мен ұқсастығын Венн диаграммасы арқылы көрсетеді. Жеке жұмыс тапсырмалары
Липидтердің негізгі құрылымдық компоненттерін ата. Қаныққан және қанықпаған май қышқылдарының айырмашылығы неде? Майлардың ағзадағы 3 негізгі қызметін жаз.
Стеарин қышқылы – … Олеин қышқылы – … Пальмитин қышқылы – …
|
Критерий;. Жаңа сабақ басында білім алушының оқыту нәтижелерін осы төрт балдық жүйенің үш цифрлық баламасына сәйкес бағалаймыз С 65-69, С-60-64, D+55-59, D 50-54 қанағаттанарлық В+ 85-89, В 80-84, В- 75-79 С+ 70-74 жақсы А 95-100, А- 90-94 өте жақсы Критерий; сабақ басында белсенділікпен қатысып анықтауға, оқуға кіріскендерді осы төрт балдық жүйенің екі цифрлық баламасына сәйкес бағалаймыз. С 65-69, С-60-64, D+55-59, D 50-54 Қанағаттанарлық. В+ 85-89, В 80-84, В- 75-79 С+ 70-74 Жақсы. - Өтетін тақырыптын материалдарымен таныс екендігіне құр анықтама бергені үшін D+55 ұпай Көрсетілген суреттерге байланысты қатысып пікір білідіре біледі. C-60 ұпай Тақырыпқа байланысты берілген бағыттар бойынша анықтауы. С 65 ұпай Толығымен бәрін игерген жағдайда А 100 ұпай қойылады. Берілген тапсырмаларды орындай алған білім алушыға С+70 ұпай ал жауапты арықарай жетілдіріп тың мәліметтермен толықтырып белсенділік таңытқандары үшін В-75, В 80, В+85 ұпайлармен бағаланады. Критерийі; Жаңа сабақ басында білім алушының оқыту нәтижелерін осы төрт балдық жүйенің үш цифрлық баламасына сәйкес бағалаймыз. С 65-69, С-60-64, D+55-59, D 50-54 қаңағаттанарлық В+ 85-89, В 80-84, В- 75-79 С+ 70-74 жақсы А 95-100, А- 90-94 өте жақсы |
||||||||||||
|
IV. Бекіту (10 мин) |
Кестені толыру
Тест сұрақтары quzzes қосымшасы арқылы |
Кестені толтыру, тест сұрақатарына жауап беру |
|
||||||||||||
|
V. Рефлексия Бағалау (5 мин)
|
«Бағдаршам» әдісі:
|
|
|
||||||||||||
|
VI. Үй тапсырмасы |
Липидтер тақырыбын оқу |
|
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














