Материалдар / Биологиядан 9 сыныпқа арналған қысқа мерзімдік жоспар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Биологиядан 9 сыныпқа арналған қысқа мерзімдік жоспар

Материал туралы қысқаша түсінік
Жас мамандарға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Қараша 2020
393
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді

жоспардың тарауы: Көбею.Өсу және даму.

Мектеп: Ғани Мұратбаев атындағы №17 орта мектеп

Мұғалімнің аты-жөні: Кожагалиева Замира Бактыгалиевна

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Анаэробты және аэробты жүктеме кезінде бұлшық еттің қажу үдерістері

Оқу мақсаттары:

9.1.4.2.- Бұлшық ет қажуын және аэробты,анаэробты тыныс алу үдерістері арасындағы байланысты анықтау;

Сабақтың мақсаттары:

  • Оқушылардың барлығы: Бұлшық ет қажуын, анаэробты, аэробты тыныс алу үдерістері арасындағы байланысты түсіндіреді;

  • Оқушылардың көбісі: Аэробты және анаэробты тыныс алуды физикалық жүктемелердің әсерін талдайды;

  • Оқушылардың кейбіреуі: жүрек –қан тамырлары жүйесін жаттықтырудағы спорттың маңызын дәлелдейді

Бағалау критерилері:

  • Анаэробты, аэробты тыныс алу үдерістерінің себебін және байланысын анықтайды;

  • Ағзада оттек тапшылығы себебін зерделейді;

  • Бұлшық еттің қажу үдерістерін талдайды;

Ойлау дағдылары

  • Қолдану, талдау

Тілдік мақсаттар:

Пәндік лексика және терминология (академиялық тілін дамыту)

Бұлшық ет талшықтары (миоциттер), қажу үдерісі, сүт қышқылы (лактата), адреналин, ағзаның энергетикалық төзімділігі терминдеріне анықтама береді.

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

Бұлшық ет талшықтары деген................, қажу үдерісі деген........................

Сүт қышқылының ыдырауы .............. тұрады

Құндылықтарға баулу:

  • Жалпыға бірдей еңбек қоғамы және өзгені тыңдау мен пікірін сыйлау құндылығы,еңбек сүйгіштік, саналы түрде түсіну мен қорытынды жасау құндылығының қалыптасуына ықпал жасалады.

  • Зайырлы қоғам және жоғары руханият.

Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.

  • Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау дағдысын қалыптастыру.

  • Топта қарым –қатынас жасау, жауапкершілік, өзгелердің пікірлеріне құрметпен қарау,  достық,  қамқорлық құндылықтарын  дамыту.

Пәнаралық байланыс:

7.3.1.1-Химия Ауа құрамын білу;

Дене шынықтыру

Алдыңғы білім:

8.8.5.1 Бұлшық ет ұлпаларының құрылысы мен қызметі. Адам денесінің бұлшық еттерін жіктеу.

9.1.4.1.Анаэробты және аэробты тыныс алу.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы:


Сәлемдесу , түгелдеу

Психологиялық ахуал қалыптастыру : «Шаттық шеңбері» бойынша оқушылар бір –бірлеріне тілек айтады

Топқа бөлу:

Түрлі түсті жапырақтар арқылы бөлінеді.(Жапырақтарға -Бүгінгі сабақтан мен күтемін.........сөйлемін жалғастырып жазады)

Тыныс алу процесі слайд көрсетіледі. Оқушылар анаэробты, аэробты тыныс алу үдерістерімен олардың қызметтерімен танысады (Тыңдалым )


Суреттер, қима қағаздар.

слайд

Сабақтың ортасы:

































































Сабақтың соңы:



Тапсырма №1 «Теріп жаз» әдісі (топтық жұмыс) Қолдарыңа берілген әріптерден тақырыпқа байланысты сөз құрастырыңдар да, оған анықтама беріңдер. Бұлшық еттің қажуының үш себебін атаңыздар.

(Төменгі деңгейдегі оқушыларға)


Бұлшық еттің қажуы


Сипаттама

Отттектің жетіспеушілігі, соның салдарынан сүт қышқылының жиналуы;


Сіңірдің созылуы;


Бірқалыпты жұмыс істейтін бұлшық ет топтарын бақылайтын жүйке орталықтарының қажуы;



Дескриптор:

- Әріптерден бұлшық еттің қажуы сөзін құрастырады

- Бұлшық еттің қажу терминіне анықтама береді.

- Бұлшық еттің қажуының үш себебін атайды.

ҚБ: Смайлик арқылы

Тапсырма №2 «Кесте»әдісі (жеке жұмыс)

Оқулықтан мәтінді оқып, бұлшық еттің қажу себептерін анықтап, оларды сипаттап жаз.

(Орта деңгейдегі оқушыларға)


Бұлшық еттің қажуы


Сипаттама







Дескриптор:

-мәтінді түсініп оқиды

-бұлшық еттің қажу себептерін анықтайды

-бұлшық еттің қажуын сипаттайды

ҚБ: Өзін-өзі бағалау

Тапсырма №3 «Ойлан тап» әдісі

Мына суретті мұқият қараңдар. Суреттегі бұлшық ет қажуының себептерін анықтап, атаңдар. Оларды салыстырыңдар.

(Жоғары деңгейдегі оқушыларға)

Дескриптор:

- бұлшық еттің қажу себебін атайды

- бұлшық еттің қажуының айырмашылықтарын салыстырады

ҚБ:«Бас бармақ» әдісі

Тапсырма №4 «Биологиялық диктант» әдісі

Көп нүктенің орнына қажетті сөз тіркестерін зерделеп жазыңдар.

Бұлшық ет талшықтары деген................, қажу үдерісі деген........................

Сүт қышқылының ыдырауы .............. тұрады

Дескриптор:

- Бұлшық ет талшықтарын анықтайды;

- Бұлшық еттегі қажу үдерісін зерделейді;

- Сүт қышқылы ыдырауын жорамалдайды;

ҚБ «От шашу» әдісі

Тапсырма №5 «Төрт сөйлем» әдісі

Ағзада оттек тапшылығы себебін анықтаңыздар.

Дескриптор:

  • Ағзада оттек тапшылығы себебін нақтылайды;

  • Оттек жетіспеушілігі себебін жорамалдайды;

ҚБ:Мұғалім бағалайды.

Тапсырма №6 «Суреттер сөйлейді» әдісі (топтық жұмыс)

Аэробты және анаэробты тыныс алуға дене жүктемесінің әсерін анықтап, талдаңдар.

Дескриптор:

- Анаэробты және аэробты тыныс алуды анықтайды;

- Анаэробты және аэробты тыныс алуға дене жүктемесінің әсерін талдайды

ҚБ:«Түйінді сәттер» әдісі

Рефлексия

«Пирамида» әдісі:

  1. Мен үйренген төрт мәлімет

  2. Мен білген үш мәлімет

  3. Менің көбірек білгім келген екі мәлімет

  4. Есте сақтау керек бір маңызды мәлімет



Суреттер,Оқулық,

ақ қағаз, маркер






Оқулық 9-сынып биология

Н.Г.Асанов,А.Р. Соловьева,Б.Т.

Ибраимова

























Оқулық 9-сынып биология

Н.Г.Асанов,А.Р. Соловьева,Б.Т.

Ибраимова

78-бет













Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін

Қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау

Әрбір жеке оқушы қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында саралау жұмыстары жүргізіледі

Мақсат оқушылардың қажеттілігіне қарай 3 ке бөліп қарастырамыз

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!